בצקת ראש עצב הראייה (swollen disc Papilledema)

ראשי
אבחון ובדיקות
שאלות ותשובות

תאור

ראש עצב הראייה הוא המקום שממנו יוצאים סיבי עצב הראייה אשר מקורם בתאי הגנגליו של הרשתית. מדובר באותו חלק של עצב הראייה שאנו רואים בעזרת האופתלמוסקופ וידוע גם בשם אופטיק דיסק (Optic disc).

באופן תקין ראש עצב הראייה שטוח וכאשר יש בצקת (Disc swelling) של ראש העצב, גבולות הדיסקה מטושטשים וקיימת הרמה ותפיחות של סיבי העצב. הם מאבדים מהברק האופייני ונראים פחות שקופים. בנוסף, נוצר גודש של הוורידים, ועלולים להופיע דימומים ותפליטים ליד הדיסקה.

אם הבצקת נגרמת שלא בעקבות יתר-לחץ תוך-גולגולתי, חלה לרוב ירידה בחדות הראייה, והפרעה בשדה הראייה ללא סימנים נירולוגיים נוספים. ליקויים מלידה יכולים לגרום למראה תפוח של הדיסקה, כאשר למעשה אין כלל בצקת.

המונח פפילאדמה (Papilledema) מתייחס לבצקת בראש עצב הראייה עקב יתר-לחץ תוך-גולגולתי. הלחץ התוך-גולגולתי המוגבר מועבר דרך מעטפות עצבי הראייה לאזור ראש עצב הראייה, ושם הוא גורם לעצירת הזרימה האקסופלסמטית התקינה. קיימת הצטברות נוזלים היוצרת את המראה הבצקתי של הדיסקה. בצקת דיסקה כתוצאה מלחץ תוך-גולגולתי מוגבר היא דו-צדדית לרוב וסימטרית.

הבירור בפפילאדמה מכוון למציאה הגורם האטיולוגי ולקביעת הטיפול הדרוש כדי למנוע ניוון של ראש עצב הראייה (Optic atrophy) ונזק לשדה הראייה, המצביעים על פגיעה בסיבי עצב הראייה.

אבחון פפילאדמה דורשת דימות במוח לשלילת תהליך תופס מקום תוך-גולגולתי.

ענת קסלר

סימפטומים


אצל חולים הלוקים בפפילאדמה עלולים להופיע כאבי ראש, בחילות, הקאות, וכן תסמינים הקשורים בראייה כמו טשטוש הראייה וראייה כפולה שמקורם בלחץ תוך-גולגולתי מוגבר.

סיבות וגורמי סיכון

בצקת בדיסקה יכולה להיגרם מסיבות שונות: דלקתיות, זיהומיות, גידוליות, הפרעות באספקת הדם ויתר-לחץ תוך-גולגולתי. התסמינים המופיעים מותנים בגורם.

אבחון ובדיקות

אם אין עדות לתהליך בתוך המוח יש לבצע דיקור מותני למדידת הלחץ התוך-גולגולתי, ולשלילת תהליכים זיהומיים. אם נוזל חוט השדרה תקין פרט לקיומו של לחץ תוך-גולגולתי, ייתכן שהחולה לוקה בפסידוטומור צרברי (Pseudo tumor cerebri).

פורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח לייזר חוזר אפי 18/07/2019 09:10
  • ד"ר לוינגר שלום רב, אני בן 36 ועשיתי ניתוח לייזר לפני 15 שנים , היה לי מס' סביב -2 , לאחרונה אני לא רואה טוב מרחוק ואני מעוניין לעשות ניתוח לייזר חוזר שהומלץ לי לאחר בדיקה במכון "עיניים" בירושלים לפני כחצי שנה ועוד כחודש אני אמור לבצע בדיקה נוספת (כיום יש לי -1.75) הרופא (ד"ר דוייב) המליץ לי לבצע ניתוח מסוג monovision - שיעזור לי לראיה מקרוב במידה ואצטרך בהמשך. אשמח לדעת האם ניתוח זה עדיף ? האם אין בעיה עם זה שעין אחת היא רחוק ועין אחת היא לקרוב ? תודה!

  • + הוסף תגובה
חוזר ד"ר אליה לוינגר 18/07/2019 10:49
  • שלום רב, מאחר ואתה מתקרב לגיל 40 תיקון שתי העיניים לרחוק עלול לגרום לכך שתזדקק בהמשך למשקפיים לקרוב. על ידי תיקון עין אחת בלבד לרחוק ניתן היה לדחות את השימוש במשקפיים לקרוב.

  • + הוסף תגובה
לחיצה על העין למספר שניות אלישע 16/07/2019 07:40
  • שלום, הייתי אצל רופא שיניים ובמהלך הטיפול, הוא בטעות לחץ עם אחת האצבעות על צד העין, ממש הרגשתי שהעין "נדחפת" לכיוון האמצע/האף, ניסיתי לסמן לו, הוא הבין בסופו של דבר אחרי מספר שניות והזיז אותה, האם יכול להיגרם איזשהו נזק לעין? אני לא מרגיש תופעות כלשהן. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
לחץ ד"ר אליה לוינגר 16/07/2019 13:44
משקפיים אחרי ניתוח קטרקט עתידי לילך 12/07/2019 19:05
  • שלום! אמא שלי תצטרך ניתוח קטרקט (הניתוח יכלול תיקון ראייה). אבל היא תרצה לנתח עין אחת ואז לחכות *כמה חודשים* לפני ניתוח העין השנייה. השאלה: בחודשים הללו. האם היא תוכל ללבוש משקפיים שעדשה אחת בהם היא אופטית (לעין שעוד לא נותחה) ועדשה אחת שקופה, "כאילו" - לעין שנותחה. זה משהו אפשרי? תודה, לילך

  • + הוסף תגובה
משקפיים ד"ר אליה לוינגר 14/07/2019 00:11
  • שלום רב כעיקרון הדבר אפשרי אם ההפרש בין שתי העיניים לא עולה על 3 מספרים

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!