דלג לתוכן
תופעות לוואי בעיניים בחולה הנוטל סטרואידים
מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 01/08/2007 תאריך עדכון: 08/10/2013
1 דקות קריאה
שאלה:

אבי לקח למשך תקופה ארוכה קורטיזון. האם ישנן תופעות לוואי כגון עיוורון בגין לקיחת תרופה זו?

תשובה:
ללקיחה ממושכת של סטרואידים תופעות לוואי רבות. הפגיעה העיקרית בעין היא הופעת קטרקט - שאינו אמור לגרום לעיוורון, שכן אפשר לטפל בו בניתוח. תופעת לוואי נוספת היא עליה בלחץ התוך- עיני - שעשוי לגרום לגלאוקומה. התופעה שכיחה יותר בשימוש בטיפות עיניים המכילות סטרואידים, אך היא תוארה גם במקרים נדירים של טיפול פומי. הסיבוך שכיח יותר בחולים עם נטיה לגלאוקומה, כמו נטיה משפחתית להופעת גלאוקומה. סיבוכי עיניים נוספים, אך נדירים מאוד, הם בלט עין, נפיחות של העפעפיים וחולשה של שרירי גלגל העין. תופעת לוואי נוספת ונדירה מאוד נקראת central serous chorioretinopathy הגורמת לבצקת בעין, ועשויה לגרום להיפרדות של הרשתית (retina) מן הדמית (choroid). בזמן טיפול כרוני בסטרואידים - מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות אצל רופא עיניים, כדי שיוכל לאבחן בעיות לפני שהן הופכות לסימפטומטיות.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר יוסף אקשטיין
ד"ר יוסף אקשטיין דימות
רדיולוג, מנהל הדימות מחוז דן פתח תקווה, מנהל דימות מכון מור
ד"ר בוריס סחנוביץ
ד"ר בוריס סחנוביץ יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
רופא בכיר
אורתוטיסט שמואל להב
אורתוטיסט שמואל להב אורתופדיה
אורתוטיסט ומנהל את מכון אורתופדי ברזילי-להב
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו