דלג לתוכן

כאבי מחזור (Menstrual Cramps)

דיקור ורפואה סינית
4 דקות קריאה

כאבי מחזור (dysmenorrhea) הם כאבים ועוויתות שחלק גדול מן הנשים עלול לסבול מהם מדי פעם בזמן המחזור. זו אחת הסיבות הנפוצות ביותר שבגללן נשים פונות לייעוץ רפואי. הכאבים המלווים את המחזור נעים מכאבים מתונים ועד לכאבים חמורים. הם יכולים להופיע בבטן התחתונה, הגב או הירכיים, לעיתים הם מלווים בכאבי ראש, תחושת בחילה, סחרחורות או עילפון, שלשולים או עצירות.

במהלך המחזור החודשי, הציפוי הפנימי של הרחם מייצר הורמון המכונה פרוסטגלנדין (prostaglandin). הורמון זה גורם לרחם להתכווץ ובמרבית המקרים יתלוו גם כאבים. ההשערה לכך שנשים מסוימות סובלות מעוויתות קשות היא שהן מייצרות כמויות גדולות יותר של ההורמון, או שהן רגישות אליו יותר מן הרגיל.

סימפטומים

התסמינים של כאבי המחזור מאופיינים בכאב פועם, עמום ומתמשך באזור הבטן התחתונה. הכאב מתחיל יום עד שלושה ימים לפני תחילת הווסת, ומגיע לשיאו יממה לאחר תחילת הווסת. לרוב, הכאב שוכח לאחר יומיים שלושה.

הכאב עשוי להקרין לאזור הגב התחתון והירכיים.

תסמינים נוספים אחרים הקשורים למחזור החודשי כגון עלייה במשקל, כאבי ראש ומתח נפשי, עלולים להופיע גם הם לפני התחלת הווסת כתוצאה מתסמונת קדם וסתית (PMS).

סיבות וגורמי סיכון


הופעתם של כאבי מחזור נפוצה מאוד אצל נערות הנמצאות בגיל ההתבגרות, שרק התחילו לקבל את המחזור החודשי שלהן. כאבי מחזור ראשוניים (dysmenorrhea Primary) הוא מושג שנהוג להשתמש בו על מנת לתאר כאבי מחזור הנגרמים ללא כל סיבה גופנית הנראית לעין. 

נראה כי התופעה נפוצה יותר אצל נשים בין הגילאים 20 עד 24, ולרוב היא נעלמת לאחר כשנה עד שנתיים, כאשר הגוף מגיע לאיזון מבחינה הורמונאלית.

כאבי מחזור משניים (dysmenorrhea Secondary) הוא מושג שנהוג להשתמש בו על מנת לתאר כאבי מחזור שנגרמים מבעיה גופנית כלשהי, שאינה המחזור החודשי.

בעיות גופניות אשר יכולות לגרום להופעתם של כאבי מחזור מסוג זה כוללים בין השאר:

• תאים אשר נראים ומתנהגים בדומה לתאים הנמצאים בציפוי הפנימי של רירית הרחם ונמצאים בחלקים אחרים של חלל הבטן.

• דלקת ברירית הרחם או כשרירית הרחם חודרת לרקמה השרירית של הרחם (adenomyosis). הכאב מופיע בדרך כלל כיום עד יומיים לפני הופעתו של המחזור החודשי, ונמשך על פני כל ימי הדימום. 

• גידולים שאינם סרטניים (גידולים שפירים) באזור האגן, כגון ציסטות בשחלות, פוליפים בצוואר הרחם או בתוך הרחם עצמו, או התפתחותם של שרירנים (myomas).

• זיהומים באזור אגן הירכיים. רמת הסיכון ללקות בזיהומים מעין אלו הולכת ועולה לאחר תחילתו של המחזור החודשי, מכיוון שפתח הרחם (תעלת הלידה) מתרחב בזמן המחזור החודשי. עם זאת, זיהומים באזור אגן הירכיים, הנגרמים כתוצאה ממחלות המעוברות במגע מיני, יכולים להתרחש בכל זמן נתון.

• שימוש בהתקן תוך רחמי יכול להגביר את הכאבים בזמן המחזור החודשי במהלך חודשי השימוש הראשונים של ההתקן. במידה וכאבי המחזור ממשיכים מעבר לתקופה הראשונה או הולכים ומחריפים, ייתכן ויהיה צורך לשקול להסיר את ההתקן התוך רחמי ולעבור לשימוש באמצעי מניעה אחרים.

• חריגות מולדות במבנה הרחם כגון הצרות של החלק התחתון של הרחם במעבר אל הנרתיק (צוואר הרחם).

• לאחר ביצוע הליך רפואי כגון צריבה, הקפאה (cryotherapy), ביופסית-קונוס (conization), טיפולי הקרנה, ביופסיה של רירית הרחם או הכנסת התקן תוך רחמי.

הסיכון להופעת כאבי מחזור עשוי להיות גבוהה יותר אצל:

• נשים מתחת לגיל 30 שנים.

• נשים שהמחזור שלהן החל בגיל 11 או לפני.

• נשים הסובלות מדימום כבד בזמן  המחזור (menorrhagia). 

• נשים הסובלות מדימום לא סדיר (metrorrhagia).

• נשים בעלות היסטוריה משפחתית של כאבי מחזור.

• נשים המעשנות.

אבחון ובדיקות

הבדיקה הראשונית כוללת בדיקה גופנית של האגן ולקיחת היסטוריה רפואית. 

כאשר ישנו חשד לכך שכאבי המחזור נגרמים ממקור שאינו ראשוני, יומלצו בדיקות שונות למציאת הגורם לכאב, בדיקות אלו כוללות:

• אולטרסאונד של הרחם, צוואר הרחם, החצוצרות והשחלות.

• בדיקות הדמיה נוספות כמו CT או MRI, למתן תמונה יותר מפורטת שעשויה לעזור במידה ובאולטרסאונד לא נמצאה הבעיה.

• בדיקה לפרוסקופית אמנם אינה נחוצה בדרך כלל לשם אבחון של הגורם לכאבי מחזור, אך היא יכולה לעזור לאבחן מצבים כמו דלקת ברירית הרחם, הידבקויות, פיברוידים, ציסטות בשחלות והריון חוץ רחמי.

סיבוכים אפשריים

תופעת כאבי מחזור כשלעצמה לא מהווה סיכון בריאותי ואינה גורמת לסיבוכים, אך היא עשויה להפריע לתפקוד היומי. כמו כן, ישנם מצבים רפואיים המקושרים לכאבי מחזור, להם עלולים להיות סיבוכים, כמו אנדומטריוזיס, שעלול לגרום לבעיות פוריות וזיהום באגן הירכיים, כמו גם עלול לצלק את החצוצרות ובכך להעלות את הסיכון להריון חוץ רחמי.

טיפולים ותרופות

הטיפולים הביתיים הבאים עשויים לסייע בהקלה על כאבי מחזור: 

• חימום המקום בעזרת בקבוקי מים חמים, כריות חימום, או אמבטיות חמות, על מנת לסייע לך להירגע. נקטי משנה זהירות על מנת לא לגרום לכוויות.

• שתי תה על בסיס צמחי כגון בבונג, מנטה, פטל ואוכמניות, אשר יכולים לסייע בהקלה על מתח בשרירים ולשחרר לחץ נפשי.

• ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע יכולה לסייע בצמצום חומרתם של ההתקפים.

• הקפידי לרוקן את שלפוחית השתן שלך ברגע שאת מרגישה צורך לכך.

במידה ופעולות אלו לא מועילות, ניתן להשתמש במשככי כאבים כמו אדוויל. אפשר להתחיל ליטול את הכדורים יום לפני המועד הצפוי לתחילת המחזור לשם שליטה טובה יותר בכאב. יש לפנות לרופא במידה ואין הקלה בכאבים ו/או הכאבים מחריפים. במידת הצורך ישנם משככי כאבים הניתנים במרשם. יש לפנות לרופא במידה והכאבים אינם עוברים ו/או מחריפים.

גלולות למניעת הריון מכילות הורמונים המונעים את תהליך הביוץ, והן עשויות להפחית את חומרת הכאבים אצל נשים הסובלות מכאבי מחזור. את ההורמונים ניתן לקבל גם בצורת זריקה, מדבקה, שתל תת עורי, טבעת גמישה המוחדרת לנרתיק, או התקן תוך רחמי. טיפול זה עשוי להיות מומלץ, בהתאם להחלטת הרופא או הרופאה.

כאשר הגורם לבעיה הוא אנדומטריוזיס או פיברוידים, ניתוח עשוי לעזור לפתור את הבעיה ולהקל על התסמינים. כמו כן, הסרה של הרחם לחלוטין עשויה להיות אופציה כאשר כל ניסיון אחר להקל על הבעיה כשל, במידה לא מתכננים להוליד ילדים בעתיד.

מניעה

ייתכן ותוכלי למנוע את הופעתם של כאבי מחזור על ידי:

• צריכתם של מזונות הכוללים מגוון רחב של פירות וירקות, ומזונות נטולי שומן. צמצמי את צריכת הקפאין, האלכוהול, המלח והסוכרים.

• הקפידי על פעילות גופנית מתונה. נסי לבצע פעילות גופנית במשך 30 דקות, ארבע עד חמש פעמים בשבוע.

• הפחיתי מתח נפשי ולחץ בחיי היום יום שלך. למרות שמתח ולחץ נפשי אינם מהווים גורם ישיר להופעתם של כאבי המחזור, הפחתת המתח והלחץ הנפשי יכולה לתרום לצמצום חומרתם של ההתקפים.

• הימנעי מעישון וצריכת מוצרי טבק אחרים.

• נסי טיפול בביו פידבק או יוגה. שתי הגישות מלמדות שיטות להרפיה.

• נסי טיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה) או טיפול אקופונקטורה בלחיצות.

רופאים בתחום
ד"ר ולנטין מלמד
ד"ר ולנטין מלמד יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר גד ליברטי
ד"ר גד ליברטי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' ישראל מייזנר
פרופ' ישראל מייזנר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא כאבי מחזור

כאבי מחזור
כאבי מחזור
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 06/04/2010

משהו כמו שתי שורות על הנושא,
סוג של טיזר שיסביר בדיוק מה אנחנו רוצים שיהיה שם, מה לא לכתבה המלאה

האם כאבן של נשים נתפס כפחות עז מזה של גברים? מחקר חדש
האם כאבן של נשים נתפס כפחות עז מזה של גברים? מחקר חדש
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/04/2021

האם יש הבדל בתפיסת כאב בין המינים? מחקר חדש ביקש לבחון האם אנו תופסים אחרת את רמת הכאב ממנה סובלים/ות גברים ונשים ו... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

בניהולו של פרופ' ירון צלאל
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו