פפילומה, HPV (Human Papillomavirus)

ראשי

תאור

וירוס הפפילומה האנושי, HPV, הוא נגיף אשר ההדבקה שלו היא נפוצה מאוד. הנגיף פוגע בשלב כלשהו בחייהם של כ-80% מכלל בני האדם המקיימים יחסי מין. במרבית המקרים, ההדבקה  אינה מלווה בהופעתם של תסמינים כלשהם, והדלקת אשר נוצרת כתוצאה מן הנגיף חולפת בדרך כלל מעצמה ללא כל צורך בטיפול מיוחד.

עם זאת, ישנם סוגים מסוימים של וירוס הפפילומה אשר יכולים להביא לידי היווצרותם של גידולים סרטניים דוגמת סרטן צוואר הרחם, סרטן בחלחולת או פי הטבעת וסרטן הפין.

דימוי תלת ממדי של זיהום וירוס הפפילומה האנושי HPV


סימפטומים


וירוס הפפילומה האנושי חי ומתרבה בקרומיות הריריות של הגוף, כגון אלה אשר נמצאות באיברי המין, או על גבי העור. הופעתן של יבלות באזור אברי המין מצביעה על זיהום כתוצאה מהידבקות בווירוס. היבלות באיברי המין מגוונות מאוד בצורת הופעתן, הן יכולות להיות בולטות או שטוחות, ורודות או בגוון העור, ישנן כאלה אשר צורתן דומה לצורתה של כרובית. לעיתים ישנה יבלת אחת בודדת, ולעיתים מופיעות יבלות רבות. הן יכולות להיות קטנות או גדולות. אצל נשים יופיעו היבלות בנרתיק, באזור הערווה, צוואר הרחם, בפי הטבעת ובחלל הפה, ובגברים הן יכולות להופיע על איבר המין, שק האשכים, פי הטבעת וחלל הפה.

יבלות על גבי איברי המין יכולות להופיע שבועות, ולעיתים גם חודשים, לאחר המגע המיני עם בן אדם אשר נושא את וירוס הפפילומה האנושי. ייתכן והאדם הנגוע אינו מודע כלל כי הוא נגוע בווירוס  וכי הוא אחראי להפצתו של וירוס הפפילומה. 

סיבות וגורמי סיכון

וירוס הפפילומה מועבר על ידי מגע מיני, מופץ על ידי מגע עם רקמות של איברי המין, ריריות, או נוזלי גוף, אשר נגועים בנגיף. הווירוס מועבר מאדם לאדם על ידי מגע מיני מלא או באמצעות מין אוראלי. וירוס קונדלימה יכול לפגוע בעור אשר אינו מכוסה על ידי קונדום, כך ששימוש בקונדום בלבד אינו מספיק בכדי למנוע ממך להידבק בוירוס. 

יתר על כן, מרבית בני האדם כלל אינם ערים לעובדה כי הם נשאים של הוירוס, ומרביתם אינם סובלים מהופעתם של תסמינים כלשהם, כלומר שהם כלל אינם מודעים לעובדה שהם אחראים להעברת המחלה לבן או בת זוגם ובכך הם בעצם תורמים להפצתו של וירוס הפפילומה.

תופעות נלוות וסיבוכים

זני הפפילומה האנושית 16 ו-18 יכולים לגרום באחוז קטן מהנדבקים להתפתחותם של גידולים סרטניים, הכוללים בין השאר את סרטן צוואר הרחם, סרטן החלחולת או פי הטבעת וסרטן הפין. במידה והזיהום נגרם כתוצאה מהידבקות באחד מזני הנגיף המוזכרים לעיל, עלולים להופיע שינויים טרום סרטניים בתאים וברקמות, וזאת מבלי שאלה יהיו מלווים בהופעתם של תסמינים כלשהם. עם זאת, יש לציין כי ברוב המקרים, המערכת החיסונית מפנה את הנגיף בצורה יעילה.

בקרב גברים הומוסקסואלים ישנה חשיפה גבוהה לנגיף, אשר עשויה לגרום לסרטן החלחולת, סרטן פי הטבעת ולסרטן הלוע.

שלא כמו מחלות מין זיהומיות אחרות, קונדומים לא תמיד מונעים את ההדבקות במחלה, מאחר והעברת המחלה אפשרית גם ממגע ידני בלבד.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הופעתן של יבלות באזור איברי המין היא תסמין אחד אשר יכול להביא לאבחון של וירוס הפפילומה. הרופא המטפל בך יבצע בדיקה חזותית פשוטה. זן הנגיף אשר גורם להופעתן של היבלות באזור איברי המין, אינו הזן של הנגיף אשר גורם להתפתחותם של תאים סרטניים.

נשים אשר נדבקות בוירוס שגורם להיווצרותם של תאים סרטניים, לא יגלו כל סממנים מחשידים לכך וייתכן כי תוצאות בדיקת הפאפ הראשונה שלהן תהיינה תקינות. בדיקת פאפ היא בדיקה אשר באמצעותה יכול הרופא המטפל לגלות סממנים של סרטן צוואר הרחם או לגלות את התפתחותם שינויים טרום סרטניים ברקמות.

על מנת לוודא כי השינויים ברקמות הן כתוצאה מהידבקות במחלה, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ על עריכת בדיקה גנטית על מנת לאבחן נשים שתוצאות בדיקות הפאפ שלהן הציגו ממצאים חריגים. בדיקה זו תוכל לומר לך ולרופא המטפל בך האם נדבקת בנגיף הפפילומה האנושי אשר גורם להיווצרותם של תאים סרטניים. רק זנים מסומים של נגיף הפפילומה האנושי יכולים לגרום להיווצרותם של תאים סרטניים. 

למעשה, זני וירוס הפפילומה האנושי שמספרם 16 ו- 18 אחראים לכ-70% מכלל מקרי סרטן צוואר הרחם. הבדיקה הגנטית תבוצע על פי רוב גם אצל נשים אשר החריגות שהתקבלו מבדיקת הפאפ שלהן היו מזעריות. בדיקה זו מבוצעת גם לעיתים כהליך שגרתי אצל נשים שעברו את גיל ה- 30.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בעוד שעדיין לא נמצאה תרופה לטיפול בנגיף הפפילומה האנושי, החדשות הטובות הן שהדלקת חולפת לרוב מעצמה, ללא כל צורך בטיפול. במידה וזה אינו המקרה, ויש צורך במתן טיפול, ישנן אפשרויות טיפול רבות ומגוונות נגד וירוס הפפילומה. יתר על כן, ככל שעולה שיעור בני האדם אשר בוחרים להתחסן בפני הווירוס כך יורד שיעור ההידבקות בנגיף.

לעת עתה, הטיפול בהידבקות במחלה מתמקד בעיקר בטיפול בתסמינים המלווים אותו וטיפול בזיהום אשר נוצר כתוצאה ממנו. התסמינים יכולים לכלול את הופעתן של יבלות באזור איברי המין כתוצאה מהידבקות בנגיף בעל רמת מסוכנות נמוכה (אשר בדרך כלל אינו גורם להיווצרותם של תאים סרטניים), וטיפול בתופעות טרם סרטניות אשר נוצרות כתוצאה מהידבקות בזנים המסוכנים יותר של וירוס פפילומה. 

הטיפול ביבלות המכונות קונדילומה כולל משחות, צריבה, טיפול בחשמל, טיפול בהקפאה וטיפול בלייזר. הטיפול אינו מכחיד את הווירוס, אשר יכול עדיין להימצא בשולי הרקמות הנגועות, ועל כן היבלות יכולות לשוב. 

מניעה

בישראל קיימים מספר חיסונים נגד זני וירוס הפפילומה האנושי אשר יכולים לגרום לסרטן. החיסון – GARDASIL יעיל נגד זני הווירוס 6,11,16 ו-18, הגורמים לרוב המוחלט של היבלות בדרכי המין ולכ-70% ממקרי סרטן צוואר הרחם. החיסון מיועד לילדים וילדות מגיל 9, וניתן עד גיל 45 לנשים ו-26 לגברים. מומלץ להתחסן לפני תחילת קיום מגע מיני וחשיפה אפשרית לווירוס. החיסון מספק הגנה מסוימת גם כנגד זנים אחרים של הווירוס. בנשים בין הגילאים 15-26 החיסון יעיל ב-98% במניעת סרטן צוואר הרחם וב-99% במניעת יבלות. בגברים בין הגילאים 16-26, לחיסון יעילות של כ-90% במניעת נגעים הקשורים בארבעת הזנים – 6,11,16 ו-18. החיסון בגברים הטרוסקסואלים תורם גם בהפחתת שיעורי ההדבקה בקרב נשים, ועל כן הוא חשוב.

חיסון נוסף בשם – CERVARIX, יעיל נגד זני הנגיף 16 ו-18, ואינו מקנה הגנה כנגד יבלות מין (אשר נגרמות על-ידי זנים אחרים של הנגיף). החיסון מיועד לילדות מגיל 9. לנשים בגיל 26 שאינן נמצאות במערכת יחסים קבוע מומלץ לשקול להתחסן בחיסון זה.

בישראל החיסון נגד נגיף הפפילומה מאושר מגיל 9, וניתן כחלק מתוכנית החיסונים לבנים ובנות בכיתה ח'.


פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיקום האף לאחר ניתוח מוהס שולי 05/11/2020 19:33
  • שלום, לפני חודש עברתי ניתוח מוהס באזור האף עם שתל עורי מהמצח. נוצרה " תעלה" באזור הניתוח, ולבישת המסכה לוחצת על מקום זה. מה ניצן לעשות לגבי המסכה, וכמה זמן יקח עד שהאזור יגיע לצבע ולשטח הרצוי?

  • + הוסף תגובה
בלוטה בחזה ליד בית השחי... תיאנה 05/11/2020 03:41
  • אני בת חמש עשרה, לפני כמה ימים שמתי לב לבלוטה מתחת לעור בצד שמאל של החזה, קרוב לבית השחי. רגישה למגע בלבד, לא מורגשת אחרת. מרגיש כמו בלוטת לימפה, יכול להיות שזה מה שזה? מה זה יכול להיות\לסמן? כדאי ללכת לבדוק?

  • + הוסף תגובה
צריבה במחט דנית 26/10/2020 18:47
  • היי, הייתה לי מיליה ממש ממש קטנה(אפילו לא בגודל של מחט). הרופא עור צרב לי אותה עם מחט חשמלית ןכרגע נראה שיש שם סימן פי 10 מהגודל שהיא הייתה אם לא יותר ונראה עמוק. כרגע יש עדיין גלד שהתחיל קצת להתקלף(עברו 8 ימים מהצריבה) ואני ממש לחוצה שהולך להישאר לי שם סימן רציני אפילו שהמיליה הייתה מניטורית. האם יש סיכוי שלא תישאר צלקת ומה ניתן לעשות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!