דלג לתוכן

צינור עורקני פתוח

Patent ductus arteriosus
המומחים של Infomed מסבירים:
הצינור העורקני (Ductus arteriosus) מהווה בחיים העובריים נתיב שבו הדם המגיע לחדר הימני בלב, מוזרם בחזרה לאב העורקים, ואינו מגיע לריאות. בזמן שהות העובר ברחם הוא מקבל את החמצן הנחוץ לו מאמו דרך השיליה וריאותיו נמצאות בתמט. הדם המגיע מהחדר הימני לעורק הריאה רב מהדרוש להתפתחות ריאת העובר, והוא עלול בשל כך לגרום לה נזק. כדי למנוע הזרמת דם דרך מחזור הריאה, מחזיר הצינור העורקני את רוב הדם ישירות מעורק הריאה לאב העורקים בלי שזה יעבור דרך הריאות.
סגירה מאוחרת של הצינור העורקני היא תופעה שכיחה בפגים. שכיחותה עולה ככל שגיל הפג נמוך יותר, וככל שמחלת הריאה (Respiratory distress syndrome) שבה הוא לוקה קשה יותר. פתיחות הצינור העורקני מאובחנת אצל כ-20% מהתינוקות הנולדים בשבוע ה-32 להריון, ואצל כ-60% מאלו הנולדים לפני השבוע ה-28 להריון.
החל מהשבוע השישי להריון הצינור העורקני מעביר מעורק הריאה לאב העורקים את רוב הדם המוזרם לחדר הימני בלב. מאחר ודרך הצינור העורקני עוברים ברחם כ-60% מתפוקת הלב, קוטרו גדל בהדרגה עד שלקראת הלידה הוא משתווה בקוטרו לאב העורקים היורד. עם הלידה הריאה מתמלאת אוויר והמשך קיומו של המעקף דרך הצינור העורקני מונע הזרמת דם לריאות ופוגע בתפקודן. השינויים בחמצון ובמאזן חומצי-בסיסי מביאים לסגירתו של הצינור העורקני. מבנה הצינור כולל שכבה אמצעית שרירית בעלת מבנה סלילי המסייע לסגירה מהירה ויעילה של צינור זה.
סגירת הצינור העורקני מבחינה תפקודית, מושלמת ביילוד בשל בתוך כ-72 שעות, אך איטית יותר בפגים.

ד"ר זיוונית ארגז
  • אבחון ובדיקות

    אבחון צינור עורקני פתוח נעשה על ידי סריקת על-שמע של הלב מלווה בבדיקת דופלר, ועל סמך ממצאים בבדיקה גופנית של היילוד.

המומחים שלנו לילדים וכירורגיה

ילדים
פרופ' בנימין וולוביץ
5.0
( 12 חוות דעת )
"שמענו רבות על שיטת הטיפול הייחודית שלו והיינו חייבים לקבל אותה, הפרופ׳ איש נעים וסבלני והסביר באריכות על כל שלב ושלב בתוכנית, ניכרת מדבריו מקצועיות רבה וניסיון עשיר בנושא האסתמה של ילדים"
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' אביגדור זליקובסקי כירורג כלי דם
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' דריו פרייס
5.0
( 43 חוות דעת )
"מדהימה"
קראו עליי עוד לקביעת תור
לכל המומחים שלנו לילדים וכירורגיה>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו