דלג לתוכן

התמכרות למין

Sex Addiction
המומחים של Infomed מסבירים:
התמכרות למין היא בעיה המתבטאת בחוסר שליטה על מחשבות מיניות, צרכים מיניים ודחפים מיניים. בעוד שדחפים מיניים הם טבעיים, התמכרות לסקס מתייחסת להתנהגויות שנעשות בצורה מופרזת ופוגעות בשגרת החיים ובתפקודו של אדם[1].

למרות שהתמכרות למין אינה רשומה כהפרעה רשמית במדריך להפרעות נפשיות (DSM-5), מחקרים מצביעים על כך שבעיה זו יכולה להתפתח כמו התמכרות לחומרים ממכרים. אדם המכור למין מרגיש צורך כפייתי לקבל גירוי מיני, וצורך זה לעיתים קרובות מפריע לשגרת חיי היומיום[1].

התמכרויות מיניות יכולות להתבטא בצורות שונות ובהן זנאות, אקטים מיניים, צריכת פורנו, אוננות, פנטזיה מינית, מציצנות ועוד. מכורים למין ירבו לבצע מעשים אלו בהתמדה, ללא יכולת לשלוט בהתנהגותם, למרות ההשלכות שלהם, שעלולות חמורות כגון פגיעה בבריאות הגופנית, בבריאות הנפשית, במערכות יחסים אישיות ובאיכות החיים[1].

גבר שסובל מהתמכרות למין יושב מול מחשב וצופה בסרט ארוטי בשעת לילה מאוחרת
צילום: M-Production | shutterstock

ממחקר שפורסם בשנת 2018 בכתב העת JAMA עולה כי כ-10% מהגברים וכ-7% מהנשים באוכלוסייה דיווחו על חוסר תפקוד משמעותי עקב מחשבות ו/או התנהגויות הקשורות לסקס[2].

פעילות מינית מוגזמת משפיעה על כ-3% עד 10% מהאוכלוסייה הכללית בארה"ב, והתופעה שכיחה יותר בקרב גברים - על כל 2 עד 5 גברים יש אישה אחת הסובלת מהבעיה. התמכרות מינית מתחילה בממוצע בגיל 18, אך רוב האנשים פונים לעזרה מקצועית רק החל מגיל 37. [3]
 • התמכרות למין תסמינים

  יש הבדל בין חשק מיני גבוה להתמכרות למין. ברוב המקרים, התמכרות למין תשבש את חיי היומיום של אדם, והיא גם עלולה להשפיע על מערכות יחסים אישיות. אדם המכור לסקס יקדיש הרבה זמן ומשאבים כדי למלא את הדחפים המיניים שלו, כגון[4]:
   
  • צפייה מופרזת בפורנו ואוננות מרובה.
  • הוצאות כספיות מרובות על זנות, צ'אט אונליין, חשפנות ועוד.
  • בגידה בבת/ן הזוג לצורך סיפוק מיני.

  מאחר שהספרות הרפואית אינה מגדירה ומסווגת התמכרות למין כמצב נפשי במדריך DSM-5, הסימנים והתסמינים של הפרעה זו מאתגרים יותר לזיהוי. עם זאת, כמה מהאינדיקטורים הנפוצים ביותר להתמכרות למין כוללים[5]:
   
  • חוסר יכולת לעצור התנהגויות מיניות מסוימות.
  • הרגשת במצוקה כאשר יש מניעה מלהיות בפעילות מיניות.
  • הזנחת היבטים חיוניים בחיים לטובת סקס, כגון עבודה ויחסים אישיים.
  • פעילות מינית לא הולמת כמו קיום יחסי מין בפומבי.
  • פעילות מינית מוגברת המסכנת את הבריאות הגופנית והנפשית.
  • אוננות כפייתית ובתדירות גבוהה.

  התמכרות לסקס מאופיינת לרוב במעין מעגל קסמים של פעילות מינית מוגברת ודימוי עצמי נמוך. למרות שסקס יכול להביא להקלה בטווח הקצר, הפגיעה הנפשית לרוב תגדל ותחמיר עם הזמן[6].

המומחים שלנו לסקסולוגיה ותפקוד מיני ופסיכיאטריה

פסיכיאטריה
ד"ר מיכאל דוברוסין פסיכיאטר/פסיכוגריאטר, עצמאי בקליניקה פרטית, פסיכיאטר עצמאי בקופ"ח מכבי, יועץ במע' שיקום פסיכיאטרי ארצי של משרד הבריאות
קראו עליי עודלקביעת תור
פסיכיאטריה
ד"ר רם מירז פסיכאטר מומחה ,פסיכוטרפיסט ,פסיכאטר משפטי
קראו עליי עוד
פסיכיאטריה
ד"ר מיכאל ירמייב מנהל יחידה במרכז לבריאות הנפש שער מנשה
קראו עליי עוד

שאלות מתוך פורום חרדה

בניהולו של ד"ר יששכר הרמן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו