דלג לתוכן

מחלות מיטוכונדריות בשריר

The mitochondrial myopathies
clipboard
קבוצת המחלות המיטוכונדריות כוללת בתוכה מחלות הפוגעות רק בשריר ומחלות רב-מערכתיות הפוגעות בשריר ובאיברים נוספים כגון מוח, לב, עיניים, כבד, כליות (לאו דווקא בכולם יחדיו).
המומחים של Infomed מסבירים:
קבוצת המחלות המיטוכונדריות כוללת בתוכה מחלות הפוגעות רק בשריר ומחלות רב-מערכתיות הפוגעות בשריר ובאיברים נוספים כגון מוח, לב, עיניים, כבד, כליות (לאו דווקא בכולם יחדיו).
בכל תא, בגוף ובמיוחד ברקמות השריר והמוח הזקוקות לאספקת אנרגיה רבה, מצויים גופיפים הקרויים מיטוכונדריה, שבתוכם מתרחשים תהליכים ביוכימיים ליצירת אנרגיה.
האנרגיה נוצרת בעיקר מסוכרים ומשומנים החודרים למיטוכונדריה, עוברים שם תהליכי זרחון חמצוני במערכות הכוללות את מעגל קרבס ואת שרשרת הנשימה, ויוצרים מולקולות ATP.
ליקויים בתפקוד המיטוכונדריה גורמים למחלות נירולוגיות השונות זו מזו בביטוי הקליני, אך משותפים להן חולשת שרירים ונזקים מבניים וביוכימיים הנצפים בביופסיה מן השריר. רוב הפגמים הביוכימיים מצויים באנזימים של שרשרת הנשימה (Electron transport chain), ומיעוטם בחמצון חומצה פירובית.
חלק מאנזימים אלו מקודדים בגנום המיטוכונדרי, המועבר בתורשה מן האם, וחלקם האחר נשלט על ידי גנים בגרעין. רוב המחלות המיטוכונדריות הן תורשתיות. להתבטאות הקלינית של מחלות השרירים המיטוכונדריות (מש"מ) יש פנים רבות.
הן שכיחות יותר בילדים אך מופיעות בכל גיל. הן יכולות להתבטא בחולשה מתקדמת של שרירי חגורות הגפיים, לעיתים בלוויית חולשה של תנועות העיניים וצניחת עפעפיים. מש"מ יכולות להתבטא בצורת סיבולת שרירית נמוכה והתעייפות בזמן מאמץ, או בצורה מרשימה עם חולשה פתאומית במאמץ עילאי, עקב התפרקות ניכרת של סיבי שריר רבים, רבדומיוליזיס.
לעיתים פוגעות מש"מ ברקמות נוספות שהן צרכניות גבוהות של אנרגיה: שריר הלב ומערכות העצבים המרכזית וההיקפית. הפגיעה בלב גורמת לקרדיומיופתיה. הפגיעה במערכת העצבים מתבטאת בנזקים דמויי אוטם בגרעיני הבסיס או בקליפת המח, אך גם בחומר הלבן, ויכולים לגרום לפגיעה מוטורית, שכלית או לכיפיון (אפילפסיה).

פרופ' יהודה שפירא

המומחים שלנו לאונקולוגיה ונוירולוגיה

המטולוגיה
ד"ר ריבה פיינמן מנהלת השירות להמטולוגיה אמבולטורית רמב"ם, חיפה
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
פרופ' עמוס קורצ'ין נוירולוג בכיר
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאונקולוגיה ונוירולוגיה>

מאמרים בנושא מחלות מיטוכונדריות בשריר

איך ויטמינים פוגעים בביצועי הספורט שלכם?
איך ויטמינים פוגעים בביצועי הספורט שלכם?
יעל זמיר, מערכת אינפומד מאת: יעל זמיר, מערכת אינפומד 26/02/2014

חושבים שתוספי וויטמינים ישפרו את הביצועים שלכם בספורט? מחקר חדש מצא שההפך הוא הנכון - אם תשתמשו בוויטמינים תפגעו בב... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו