דלג לתוכן

מחלות מיטוכונדריות בשריר

The mitochondrial myopathies
המומחים של Infomed מסבירים:
קבוצת המחלות המיטוכונדריות כוללת בתוכה מחלות הפוגעות רק בשריר ומחלות רב-מערכתיות הפוגעות בשריר ובאיברים נוספים כגון מוח, לב, עיניים, כבד, כליות (לאו דווקא בכולם יחדיו).
בכל תא, בגוף ובמיוחד ברקמות השריר והמוח הזקוקות לאספקת אנרגיה רבה, מצויים גופיפים הקרויים מיטוכונדריה, שבתוכם מתרחשים תהליכים ביוכימיים ליצירת אנרגיה.
האנרגיה נוצרת בעיקר מסוכרים ומשומנים החודרים למיטוכונדריה, עוברים שם תהליכי זרחון חמצוני במערכות הכוללות את מעגל קרבס ואת שרשרת הנשימה, ויוצרים מולקולות ATP.
ליקויים בתפקוד המיטוכונדריה גורמים למחלות נירולוגיות השונות זו מזו בביטוי הקליני, אך משותפים להן חולשת שרירים ונזקים מבניים וביוכימיים הנצפים בביופסיה מן השריר. רוב הפגמים הביוכימיים מצויים באנזימים של שרשרת הנשימה (Electron transport chain), ומיעוטם בחמצון חומצה פירובית.
חלק מאנזימים אלו מקודדים בגנום המיטוכונדרי, המועבר בתורשה מן האם, וחלקם האחר נשלט על ידי גנים בגרעין. רוב המחלות המיטוכונדריות הן תורשתיות. להתבטאות הקלינית של מחלות השרירים המיטוכונדריות (מש"מ) יש פנים רבות.
הן שכיחות יותר בילדים אך מופיעות בכל גיל. הן יכולות להתבטא בחולשה מתקדמת של שרירי חגורות הגפיים, לעיתים בלוויית חולשה של תנועות העיניים וצניחת עפעפיים. מש"מ יכולות להתבטא בצורת סיבולת שרירית נמוכה והתעייפות בזמן מאמץ, או בצורה מרשימה עם חולשה פתאומית במאמץ עילאי, עקב התפרקות ניכרת של סיבי שריר רבים, רבדומיוליזיס.
לעיתים פוגעות מש"מ ברקמות נוספות שהן צרכניות גבוהות של אנרגיה: שריר הלב ומערכות העצבים המרכזית וההיקפית. הפגיעה בלב גורמת לקרדיומיופתיה. הפגיעה במערכת העצבים מתבטאת בנזקים דמויי אוטם בגרעיני הבסיס או בקליפת המח, אך גם בחומר הלבן, ויכולים לגרום לפגיעה מוטורית, שכלית או לכיפיון (אפילפסיה).

פרופ' יהודה שפירא
  • אבחון ובדיקות

    האבחון של מש"מ מתבסס על ההסתמנות הקלינית, על בדיקות דם (במיוחד ערכי CPK, חומצה לקטית ופירובית וקרניטין) ועל ביופסיה מן השריר. את השריר בודקים על ידי צביעות היסטוכימיות ייחודיות, וכן באלקטרון ובמיקרוסקופ ובעיבוד ביוכימי של פעילות האנזימים בשרשרת הנשימה.

המומחים שלנו לאונקולוגיה ונוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר יהודה ספקוטי
5.0
( 4 חוות דעת )
"דר ספקוטי מעבר למיקצועיות מרשימה. הינו אדם אנושי קשוב ואיכפתי. נסך בי בטחון ואמון. הלואי וכל הרופאים יהיו כמוהו."
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר ורד ליבנה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאונקולוגיה ונוירולוגיה>

מאמרים בנושא מחלות מיטוכונדריות בשריר

איך ויטמינים פוגעים בביצועי הספורט שלכם?
איך ויטמינים פוגעים בביצועי הספורט שלכם?
יעל זמיר, מערכת אינפומד מאת: יעל זמיר, מערכת אינפומד 26/02/2014

חושבים שתוספי וויטמינים ישפרו את הביצועים שלכם בספורט? מחקר חדש מצא שההפך הוא הנכון - אם תשתמשו בוויטמינים תפגעו בב... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו