דלג לתוכן

הידרדניטיס סופורטיבה (Hidradenitis Suppurativa)

הידרדניטיס סופורטיבה, Acne Inversa (Hidradenitis Suppurativa)
2 דקות קריאה

הידרדניטיס סופורטיבה (Hidradenitis Suppurativa- HS) הינה מחלת עור כרונית דלקתית של זקיקי השיער, הפוגעת קשות באיכות חיי החולה. המחלה מאופיינת בהופעה של נגעים דלקתיים, עמוקים וכואבים באזורי העור המכילים בלוטות זיעה אפוקריניות, כגון: בתי השחי, מפשעות ואיברי המין.

בלוטות אלה באופן תקין מפרישות חומר חלבי חסר ריח המפתח את ריחו כאשר הוא בא במגע עם חיידקים על העור. הסיבה למחלה אינה ידועה. מסיבה לא ברורה נוצר מצב בו קיימים זקיקי שיער בלתי תקינים שבבסיסם הבלוטה. אותו זקיק נחסם בחומר מתוך הבלוטה, נקרע ותוכנו יוצר תגובה דלקתית מקומית. כתוצאה מכך נוצרים גושים דלקתיים כואבים עד כדי יצירה של מורסות/ אבססים.

המהלך הקליני כולל התלקחויות חוזרות ונשנות של אבצסים, סינוסים המפרישים תוכן מוגלתי, לרוב בעל ריח רע ובנטייה להצטלקות של העור. ניתן למצוא ספרות בה המחלה נקראת גם Acne Inversa, שם שבא להעיד על מופע המחלה, נגעים דלקתיים באזורי הקפלים של הגוף. 

המחלה אינה נדירה ושכיחותה ככל הנראה נעה בין 1% ל-4% במחקרים שונים. נשים נוטות להיפגע פי שלושה מגברים. המחלה נוטה להתפתח בעשור השלישי לחיים, על אף שתוארה גם בילדים ובאנשים מבוגרים יותר. שכיחותה ככל הנראה יורדת לאחר גיל 50.

כשליש מהחולים מדווחים על היסטוריה משפחתית של המחלה ונמצאו מספר גנים הקשורים למחלה. 

הידרדניטיס סופורטיבה קשורה גם במספר תחלואות נלוות: תסמונת מטבולית, דלקות מפרקים, מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס כיבית) ודיכאון. 


סיבות וגורמי סיכון

גנטיקה, עישון והשמנה.  


אבחון ובדיקות

האבחנה של המחלה מתבצעת באופן קליני על ידי בדיקה גופנית המדגימה את הנגעים האופיינים למחלה, עם הנצורים והתעלות באותם אזורים השכיחים להופעת המחלה. לעתים הנגעים מתמשכים מעבר לאזורים אלה. במקרים שאינם ברורים לחלוטין לוקחים ביופסיות ותרביות חיידקים על מנת להבדיל את המחלה מנגעים זיהומיים. במצבים בהם מתוכנן ניתוח לעתים מבצעים גם אולטרסאונד, על מנת לזהות את עומק הנגע. למרות המראה האופייני של המחלה, עקב העובדה שהינה מחלה של החמרות והפוגות, פעמים רבות היא מאובחנת לא נכון וניתן טיפול אנטיביוטי מקומי שאינו יעיל. העיכוב הממוצע באבחנה הינו 12 שנים. 

בסופו של דבר האבחנה מתבססת על ארבעה מאפיינים עיקריים: סוג הנגע, מיקום, חזרות תכופות או אופי כרוני ומשפחתיות. קיימת שיטת דירוג של המחלה אשר מדרגת, לפי החומרה, לשלוש דרגות, כאשר מרבית החולים (כ-74%) סובלים ממחלה קלה (המוגדרת כ-Hurley I) בעוד שכ-20%-30%, על פי דיווחים שונים, סובלים ממחלה בינונית- קשה (Hurley II-III), מתוכם רק כ-1% סובלים ממחלה קשה (Hurley III).


טיפולים ותרופות

הטיפול בדרגה הראשונה והקלה ביותר הוא לרוב מקומי או סיסטמי קצר. בדרגה השניה ניתן טיפול סיסטמי או ניתוח ממוקד. בדרגה השלישית נעזרים בעיקר בטיפולים ביולוגיים או ניתוח נרחב.

בין הטיפולים קיים טיפול באנטיביוטיקה דרך הפה, תרופות מסוג רטינואידים, מתן הורמונים שונים (גלולות או תרופות אנטי אנדרוגניות), מדכאי מערכת החיסון ותרופות ביולוגיות. הניתוח הינו לרוב מוצא אחרון שכן מדובר בניתוח גדול הכולל כריתה רחבה של האזור המעורב והצטלקות קשה.


רופאים בתחום
ד"ר קרלוס אידסס
ד"ר קרלוס אידסס עור ומין
ד"ר שירן רייס הוס
ד"ר שירן רייס הוס עור ומין
ד"ר ורדה כצנלסון
ד"ר ורדה כצנלסון עור ומין

שאלות מתוך פורום מלנומה והסרת שומות

בניהולו של פרופ' אסתר עזיזי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו