להתקרר במזגן בלי להצטנן

כשהטמפרטורות והלחות עולות, אנחנו פונים לעבר המזגן לישועה מהחום. הבעיה היא שהשינויים שאנחנו מרגישים במעבר בין חום לקור עלולים לגרום לנו לנזלת ולסימנים אחרים דמויי שפעת, שהם תגובה נורמלית לקור העז שמייצר המזגן. זה לא רק עניין של טמפרטורה, אלא גם של רמת הלחות.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/04/2014
כשהטמפרטורות והלחות עולות, אנחנו פונים לעבר המזגן לישועה מהחום. הבעיה היא שהשינויים שאנחנו מרגישים במעבר בין חום לקור עלולים לגרום לנו לנזלת ולסימנים אחרים דמויי שפעת, שהם תגובה נורמלית לקור העז שמייצר המזגן. זה לא רק עניין של טמפרטורה, אלא גם של רמת הלחות.


אנחנו חיים במקום שיכול להיות מאוד לא נעים בקיץ, ולכן את רוב חודשי החום אנחנו מבלים במזגן. למעשה, התרגלנו כל כך למזגן, עד שברוב ימי הקיץ לא יעלה על דעתנו לנסוע ברכב לא ממוזג או לעבוד בסביבה ללא מזגן. אבל מה שקורה בעקבות זאת, הוא שכשאנחנו יוצאים לרחוב או לסביבה לא ממוזגים, אנחנו "משלמים" על כך.


מה גורם לתסמיני שפעת בקיץ?


כשאנחנו מתחממים, הגוף שלנו מפריש זיעה שתפקידה לקרר את הגוף. כשחם לנו ואנחנו עוברים ממקום חם למקום קריר, הגוף שלנו מפסיק להזיע, אבל חשיפה לקירור יתר (הבדלי טמפרטורה גדולים בין אזור אחד לשני ושהייה באזורים מקוררים) יכולה לגרום לגוף שלנו להציג סימנים דמויי שפעת, ביניהם נזלת מיימית, בעיות סינוס, דימום מהאף, גרד כללי ומפרקים כואבים.

כל אלו הם ביטוי של תגובה טבעית למצב לא טבעי - מעבר קיצוני בין טמפרטורות. בנוסף, אנו יכולים לפתח חוסר סבילות לטמפרטורות חמות יותר, כלומר - יהיה לנו קשה יותר להתרגל לשינויים בטמפרטורות.


מבחינת הלחות, הפעלת מזגן עלולה לגרום לאוויר יבש ביותר שמגרה את הרירית באף ובפה וגורם לסדקים ובעקבותיהם לגרון כואב ורגישות באף עד לכדי דימום. דרך הסדקים הקטנטנים האלו יכולים לחדור חיידקים ווירוסים ולגרום לזיהום ולדלקת. גם עיניים רגישות יכולות לסבול מחשיפה לזרם אויר יבש.


בנוסף, קיימת גם סכנה של חשיפה לחומרים מזהמים, כמו עובש וחיידקים, שמסתתרים בנבכי המזגן. העובש נישא באוויר ומקורו בפינות הלחות ואפלות של המזגן. הסכנה לחלות כתוצאה מחשיפה לעובש היא בעיקר בקשישים, תינוקות וילדים קטנים ואנשים עם כשל חיסוני או בעיות נשימה.


מעבר לתסמיני שפעת, מחלה נוספת ונדירה יחסית שעלולים לחלות בה היא מחלת הליגיונרים, שנגרמת מחיידק בשם ליגונלה פנאומופילה. חיידק זה חי באזורים עם מים חמים, כמו בחלקים מסוימים של מערכת מיזוג האוויר. סימני המחלה דומים לדלקת ריאות וכוללים חום גבוה, צמרמורות, שיעול וכאבים בכל הגוף. רוב מי שנחשף לחיידק זה לא יפתח את המחלה, אך היא מסוכנת בעיקר לקשישים, מעשנים כבדים ואנשים הסובלים ממחלות ריאה, במקרים אלו יש לטפל באופן מיידי בעזרת אנטיביוטיקה.ליהנות ממזגן בלי לסבול משפעת מזגנים1. כוונו את המזגן לטמפרטורה של מעל 20 מעלות. אל דאגה - הקירור המיוחל יגיע ויספק לכם .בטמפרטורה נעימה. נסו למנוע כיוון המזגן לטמפרטורות נמוכות מאלו גם בסביבת העבודה שלכם או במקומות אחרים בהם אתם חולקים מזגן עם אנשים אחרים לזמן רב.


2. אם אי אפשר לווסת את הטמפרטורה (בגלל מתנגדים נחרצים במשרד או מכל סיבה אחרת), הקפידו להביא עליונית או חולצה נוספת מהבית, שתוכלו ללבוש כשאתם מרגישים שקר לכם. אם אתם מרגישים בנוח במקום העבודה, שקלו להביא גרביים ולהחליף אותם בסנדלים בזמן שאתם יושבים במקום העבודה שלכם, במשרד.3. הקפידו לדאוג לניקוי המזגן והפילטרים שלו ודאגו להסיר עובש, במידה וקיים. בקשו מהמנהלים במקום העבודה שלכם או דאגו בעצמכם לארגן ביקורת מזגנים מספר פעמים בשנה, בה הטכנאי ינקה או יחליף את חלקי המזגן הדרושים.4. דאגו לאוורור מספק של המשרד על ידי פתיחת חלון או דלת, במידת האפשר. נסו למצוא חלון צדדי שלא יהווה מקור של רעש (אתם לא חייבים לפתוח אותו לגמרי). כך, תהיה תחלופה של אוויר טרי עם אחוזי לחות גבוהים יותר ובטמפרטורה מעט יותר גבוהה.5. הקפידו לשתות מים בטמפרטורת החדר ולא מים קרים מאוד. חשוב מאוד לשתות הרבה, בעיקר אחרי שהייה ארוכה בטמפרטורה גבוהה. זכרו שהאוויר בחדר המקורר במזגן נוטה להיות יבש, לכן הקפידו על שתייה גם אם לא עזבתם את המשרד.אם האף מתחיל לנזול או הגרון כואב, אתם יכולים להיעזר בתרופות להקלת התסמינים כמו תרסיסי אף, טיפות עיניים וסוכריות מציצה להקלה על כאב גרון. אם התסמינים מחמירים או מופיעים בליווי חום, פנו לרופא.


פורומים, שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון כן או לאו?. מרו 08/11/2019 09:28
  • האם רצוי למבוגרים בסביבות גיל 79 לקבל זריקת חיסון, מבלי לחשוש מתופעות לוואי.

  • + הוסף תגובה
חיסונים דוד שאהן 08/11/2019 07:50
  • איך יכול להיות שדווקא הבת שלי שקיבלה כל החיסונים היתה תמיד מצטננת, והתאומים שלי שהם בגיל חמש, שאני לא מחסן אותם, ואני נותן להם מינונים גדולים של ויטימין D, אף פעם לא הצטננו ורק פעם אחד בחיים קיבלו אנטיביוטיקה

  • + הוסף תגובה
חיסונים דוד שאהן 08/11/2019 08:50
  • תיקון טעות גדול כן נתנו להם רוב החיסונים, רק לא כולם כי היינו מאוד עסוקים בענין אחר,

  • + הוסף תגובה
הצללה בrml לימור 03/07/2019 14:29
  • ביצעתי היום צילום ריאות. התשובה שקיבלתי: הודגמה הצללה בRML אין עדות לתפליט פלוירלי . אין עדות להרחבת המדיאסטינום והשערים . צל הלב בגדר הנורמה . הסרעפת בעמדה תקינה זו דלקת ריאות? הופניתי בגלל יום גבוה ושיעול

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!