דלג לתוכן

שיעול כרוני (Chronic cough)

5 דקות קריאה

שיעול כרוני – הנמשך על פני פרק זמן של שמונה שבועות ויותר – הינו יותר מאשר סתם מטרד. בנוסף להיותו מתיש מבחינה גופנית, שיעול כרוני יכול לגרום לניכור מצד בני משפחתך וחבריך למקום העבודה, שיעול הורס את שנת הלילה שלך, ועלול להותיר אותך מרוגז ומתוסכל. שיעול כרוני הינו אחת התלונות הנפוצות ביותר שבני אדם מציגים בפני הרופא המטפל בהם. 

בעוד שישנם מקרים שבהם קשה להצביע על הסיבה המדויקת להופעתו של שיעול כרוני, הסיבות הנפוצות ביותר הן הפרשות באזור הלוע האחורי, קצרת (אסטמה) או החזר הוושטי (Acid Reflux) – תסמין נפוץ המלווה את מחלת ההחזר הוושטי – (GERD (Gastroesophageal Reflux Disease . שיעול כרוני נעלם בדרך כלל כאשר הסיבה הראשונית אשר גורמת לו, מטופלת.

סימפטומים

שיעול כרוני יכול להופיע יחד עם תסמיני מחלה אחרים המלווים אותו, שביניהם ניתן למצוא בין השאר:

- גודש באף או נזלת 

- הרגשת נזילה בעומק הגרון 

- צפצופים בריאות וקוצר נשימה 

- תחושת צרבת מלווה בטעם רע בפה 

- במקרים נדירים – שיעול המלווה כיח דמי

מתי לגשת להיוועץ ברופא 

שיעול כרוני מאופיין על פי רוב כשיעול הנמשך על פני פרק זמן של שמונה שבועות ויותר, אך כל שיעול ממושך יכול להפריע לך לניהול מהלך אורח חייך התקין. גש להיוועץ ברופא המטפל בך במידה ואתה סובל משיעול שאינו מרפה, במיוחד עם השיעול מלווה בהופעתו של כיח או דם, מפריע לך בשנת הלילה שלך, או שהוא משפיע על יחסיך עם משפחתך הקרובה או אנשים אחרים הסובבים אותך.

סיבות וגורמי סיכון

הפרשות באזור הלוע האחורי

מדי יום ביומו, הבלוטות הממוקמות בתוך האף, הגתות (סינוסים) והגרון שלך, מייצרות ריר, אשר מנקה ושומר על הלחות של מעברי האף שלך. על פי רוב, אתה בולע את הנוזלים הללו מבלי להיות מודע לכך. אולם, כאשר ישנה הצטברות נוזלים מעבר לכמות הרגילה – כתוצאה מהופעתן של אלרגיות, התקררות או דלקת בגתות – ייתכן ותחוש את הצטברותם של נוזלים אלה באזור הלוע האחורי שלך. 

כמות הריר העודפת הזו, המכונה על פי רוב הפרשות באזור הלוע האחורי, יכולה להוביל לגירוי מקומי ודלקת אשר יכולים לעורר את רפלקס השיעול שלך. במידה וההפרשות באזור הלוע האחורי הן על בסיס כרוני, שיעול יהפוך להיות כרוני גם כן. למרות שקל מאוד לזהות הפרשות באזור הלוע האחורי, ייתכן ותסבול מן התופעה ללא הצגת תסמינים כלשהם.

קצרת (אסטמה)

מחלת אסטמה הינה אחת הסיבות הנפוצות ביותר להופעתו של שיעול כרוני, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים. במרבית המקרים, השיעול מופיע בליווי צפצופים וקוצר נשימה. אולם, ישנו זן מסוים של מחלת הקצרת שהתסמין היחיד אשר מלווה אותו הוא שיעול כרוני. 

שיעול כרוני המלווה מחלת אסטמה יכול להופיע ולהיעלם ללא כל סיבה הנראית לעין, לאחר זיהום בדרכי הנשימה העליונות, או יכול להחריף לאחר שנחשפת לאוויר צונן במיוחד, או שנחשפת לכימיקלים מסוימים או ריחות. זן זה של מחלת הקצרת מכונה על פי רוב "פעילות יתר של דרכי הנשימה" (Hyperactive Airways Disease).

מחלת ההחזר הוושטי

(GERD (Gastroesophageal Reflux Disease זהו מצב רפואי נפוץ ביותר אשר בו חומצות הקיבה זורמות בחזרה במעלה הצינור המחבר בין הקיבה לחלל הפה (הוושט). הגירוי התמידי הנגרם לרקמת הוושט, הגרון ואפילו לריאות שלך, יכול להוביל להופעתו של שיעול כרוני. 

ההחזר הוושטי יכול לגרום להופעתה של צרבת המלווה בתחושת טעם רע בחלל הפה, אולם מרבית בני האדם שהשיעול הכרוני שלהם בא כתוצאה מהחזר וושטי, אינם מראים כל סימני מחלה אחרים.

זיהום בדרכי הנשימה

שיעול יכול להמשיך זמן רב לאחר שנעלמו שאר התסמינים המלווים התקררות, שפעת, דלקת ריאות או זיהום אחר בדרכי הנשימה. בחלק מן המקרים, דבר זה יכול להתרחש מכיוון שהדלקת בדרכי הנשימה עדיין פעילה. לעיתים, גם לאחר שהדלקת נעלמה, דרכי הנשימה שלך עדיין דלקתיים ועקב כך הם רגישים מאוד לגירויים.

תרופות לטיפול בלחץ דם
 
ידוע כי קולטני אנזים ממיר אנגיוטנסין (Angiotensin-converting enzyme (ACE) inhibitors), הניתנים במרשם לבני אדם הסובלים מיתר לחץ דם או כשל לבבי, עלולים לגרום להופעתו של שיעול כרוני אצל כ- 20 אחוזים מהם. 

במרבית המקרים שיעול מתחיל כשבוע לאחר התחלת הטיפול בתרופה, אולם לעיתים הוא יכול להתפתח רק לאחר פרק זן של כשישה חודשים. אף על פי שהשיעול נוטה להיעלם כמה ימים לאחר הפסקת הטיפול בתרופה, הוא יכול להימשך גם חודש ימים, ואף יותר מכך, לאחר הפסקת הטיפול בתרופה.

דלקת סימפונות (ברונכיט) כרונית 

זהו זיהום מתמשך של דרכי הנשימה הראשיים שלך (הסימפונות), היכול לגרום להופעת גודש בריאות, קוצר נשימה, הופעת צפצופים ושיעול עם ליחה המלווה בכיח בעל צבע חריג. 

מכיוון שמרבית בני האדם הסובלים מדלקת הסימפונות הם מעשנים בפועל או מעשנים לשעבר, השיעול מהווה בדרך כלל סימן לכך שנגרמו נזקים בריאות ובדרכי הנשימה.

התרחבות הסימפונות (ברונכייקטזיס)

התרחבות הסימפונות הינה מצב רפואי חמור אשר בו ישנה התרחבות חריגה של הסימפונות, המשפיעה על יכולת הריאות להיפטר מן הכיח המצטבר בהן. בדרך כלל קודמת לכך דלקת ריאות, למרות שייתכן ודלקת הריאות עצמה לא הייתה חריפה מספיק בכדי לגרום לך לגשת לטיפול רפואי. 

התסמינים המלווים את התרחבות הסימפונות כוללים שיעול המלווה בפליטת כיח החריג בצבעו או דם, קוצר נשימה ועייפות.

סרטן הריאות
 
רק אחוז מזערי מבני האדם הסובלים משיעול כרוני הם אלה החולים בסרטן הריאות, ורובם הם מעשנים בפועל או שעישנו בעבר. במידה ואתה מעשן כיום או שנהגת לעשן בעבר והשיעול שלך מלווה בפליטת כיח דמי, גש להיוועץ עם הרופא המטפל בך.

עישון. עבודת היותך מעשן פעיל, או במידה ונהגת לעשן בעבר, מגבירה את הסיכון שלך לסבול משיעול על בסיס כרוני. חשיפה מתמדת לעישון פאסיבי יכולה אף היא להביא לידי הופעתו של שיעול כרוני.

המגדר שלך. מכיוון שאצל נשים רפלקס השיעול מפותח יותר, הן נמצאות בסבירות גבוהה יותר ללקות בשיעול כרוני.

הופעתו של שיעול כרוני הנמשך על פני פרק זמן ארוך, יכולה להיות מתישה. הפעולה הגופנית המלווה את השיעול מכלה את מאגרי האנרגיה שלך ומפריעה את שנת הלילה שלך.
 

שיעול כרוני יכול גם להוביל לתופעות הלוואי הבאות:

- כאבי ראש

- סחרחורות

- דליפות שתן

- הופעת סדקים בצלעות, במיוחד אצל נשים בעלות עצמות חלשות ופריכות

אבחון ובדיקות

מכיוון ששלושת הגרומים העיקריים להופעתו של שיעול כרוני - הפרשות באזור הלוע האחורי, קצרת (אסטמה) והחזר ושטי (רפלוקס) – נפוצים כל כך, הרופאים מגיעים לידי אבחנה מדויקת לגורם לשיעול, על ידי תגובתך לטיפול מסוים, ולא על ידי ביצוע בדיקות לגילוי הגורם. 

במידה והשיעול שלך נעלם לאחר טיפול בבעיה מסוימת, האבחנה מאושרת. 

הטיפול יכול לכלול בין השאר:

- תרופה נגד אלרגיות (אנטי היסטמינים) לטיפול בהפרשות הלוע האחורי

- משאפים או תרסיס לאף על מנת לטפל בקצרת (אסטמה)

- נוגדי חומצה לטיפול בהחזר הוושטי

במידה ונקיטת גישה זו לא מוכיחה את עצמה או שאתה מתוסכל מגישת הניסוי וטעייה, ייתכן ותזדקק לאחת מן הבדיקות הבאות:

בדיקות הדמיה

- טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

בדיקות תפקודי הריאה

בדיקה פשוטה ולא פולשנית זו מודדת את כמות האוויר שריאותיך יכולות להכיל ואת המהירות שבה אתה שואף ונושף את האוויר. לעיתים יערכו לך בדיקה לגילוי קצרת (אסטמה), אשר בה נבדקת איכות הנשימה שלך לפני ואחרי נטילת תרופה בשם מטקולין (methacholine).

בדיקות צפייה פנימיות

בבדיקה זו מוחדר צינור דק וגמיש, שבקצהו פנס קטן ומצלמה, אל תוך הגוף שלך על מנת לצפות בו מבפנים. בטרם ביצוע הבדיקה, חלל הפה והגרון שלך מורדמים על ידי התזת תרסיס, כגון לידוקאין (lidocaine). 

ייתכן ויתנו לך משככי כאבים או חומרי הרדמה על מנת להקל עליך את תחושת אי הנוחות המלווה את הבדיקה.

טיפולים ותרופות

הטיפול נגד שיעול כרוני, שהגורם לו ידוע, הוא לרוב חד משמעי וברור. כאשר לא ניתן לקבוע את הגורם לשיעול, הטיפול הופך להיות מורכב ובעייתי יותר, וגורם לתסכול.

- תרופה נגד אלרגיות (אנטי היסטמינים) ונוגדי גודש

- משאפים המכילים קורטיקוסטרואידים (corticosteroids)

- תרופות נוגדי חומצה לטיפול בהחזר וושטי

טיפולים נוספים

כאשר הסיבה להופעתו של שיעול  אינה ידועה, הרופא המטפל בך יוכל לרשום שלך תרופות לדיכוי שיעול, או תרופות המשחררות את מעברי האוויר בריאות שלך.

רופאים בתחום
ד"ר אליעזר אריעם
ד"ר אליעזר אריעם אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר יוסף בלום
ד"ר יוסף בלום אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר גרגורי זלטין
ד"ר גרגורי זלטין אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא שיעול כרוני

תרופות ללא מרשם לטיפול בשיעול- האם זה באמת עוזר?
תרופות ללא מרשם לטיפול בשיעול- האם זה באמת עוזר?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/02/2002

תרופות ללא מרשם לטיפול בשיעול- האם זה באמת עוזר? לכתבה המלאה

אבעבועות רוח תינוקות וילדים - טיפול
אבעבועות רוח תינוקות וילדים - טיפול
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/01/2010

אבעבועות רוח ילדים - טיפול לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו