דלג לתוכן

דלקת (Inflammation)

דלקת (Inflammation) כף יד
3 דקות קריאה
דלקת היא תגובת מערכת ההגנה של הגוף כנגד חדירת גורם זר (חיידק, נגיף, גוף זר), או כנגד פגיעה כלשהי ברקמות הגוף.

דלקת עלולה להיווצר מזיהום: דלקת ריאות, "שושנה", אך גם מנזק פיזיקלי לרקמה (הקרנות, חום גבוה, כוויה), מנזק כימי (חומצה), מייצור עודף ומשקיעת חומרים המצויים בגוף (חומצת שתן, דלקת מיפרקים), ואף במצבים אוטואימוניים, מצבי ייצור בלתי תקין של נוגדנים כנגד מרכיבים עצמיים של הגוף, עם עירור תהליך דלקתי ברקמה המותקפת.

אם הדלקת חיצונית ניתן להבחין בבירור בסימנים הקלאסיים שלה, שבכללם: אודם, חום, נפיחות וכאב. תופעות אלו מתלוות גם לדלקת באיבר פנימי.

דלקת יכולה להיות חדה או כרונית.

דלקת חדה היא שרשרת של תהליכים המתחילה בזרימת דם מוגברת לאזור הפגוע. גודש דם זה הוא הגורם לאודם ולחום המקומי שהם מסימניה הראשונים של הדלקת.

בשלב הבא עולה רמת החדירות של דופן כלי הדם המקומיים, עקב שינויים החלים בה. במצב זה מתרחשת "דליפה" של נוזל הדם ותכולתו, מתוך כלי הדם אל האזור הנגוע. התוצאה הישירה היא בצקת ונפיחות. הנפיחות גורמת ללחץ על קצות העצבים המקומיים והוא המקור לכאב. כך נוצרים סימניה הקלאסיים של הדלקת.

הגורם המרכזי המשתתף בתהליך זה של הדלקת החדה הם לויקוציטים מסוג ניטרופילים, מקרופגים ומונוציטים. תאים אלה מצויים באופן תקין בזרם הדם, מפוזרים בין כל רקמות הגוף ומהווים חלק ממערך ההגנה של הגוף. הם מגיבים תוך דקות לאחר הפגיעה או הגירוי הראשוני. התהליכים הגורמים להפעלת תאי דם לבנים אלו וליצירת תגובת התהליך הדלקתי החד, מורכבים למדי. כך מסתבר, כי מייד עם כניסת גורם זר (אנטיגן) לרקמה, או נזק מסוג אחר, נוצרים או מופרשים באתר הפגוע מספר חומרים בעלי השפעה סביבתית גדולה.

אחד הבולטים שבהם הוא חלבון הקרוי C5a השייך לקבוצת המשלים (Complement). זוהי קבוצה המונה כ-20 חלבונים המהווים חלק ממערך ההגנה החיסוני של הגוף. ל-C5a יש יכולת להשפיע השפעה ישירה ועקיפה על ההתרחשות בסביבה. באמצעותו מתרחבים כלי הדם באתר הדלקתי וגוברת זרימת הדם. הגברה בזרימת הדם המקומית, מביאה לעלייה מיידית במספר הלויקוציטים במקום.  פרט להגברה בזרימת הדם, החלבון C5a גורם ל"הדבקת" כדוריות אלו לדופן כלי הדם לצד הגדלה ברמת החדירות של דופן כלי הדם.

כתוצאה מגך נכנסים לויקוציטים לאזור הרקמה הפגועה. עם כניסת הלויקוציטים לאזור, יש ל-C5a, ולחלבונים אחרים, היכולת לגרום לנדידת אותם תאים, ישירות ונקודתית אל עבר המקום הפגוע. הם גורמים לנדידה באמצעות מפל לחצים כימי בתהליך המכונה כמוטקסיס.

לאחר הגעתם של הלויקוציטים למקום הפגיעה, מתחילה פעילות מקומית מגוונת: הלויקוציטים מפרישים לסביבה חומרים מתווכים לצורך גיוס ושיפעול לויקוציטים רבים נוספים לאתר; הם מפרישים תססים (אנזימים) לעיכול האנטיגן שפלש לרקמה ומתחילים בתהליך של בליעת האנטיגן הזר יחד עם בליעת שאריות תאי רקמה הרוסים (פגוציטוזה).

אם חל הרס מוחלט של הרקמה, עלולה להיווצר במקום מוגלה המורכבת משיירי תאים מתים ומתאי דם לבנים. למרות שתהליך הדלקת החד הוא, כאמור, חלק ממנגנון ההגנה של הגוף, פעמים רבות נגרם נזק חמור לאדם, עקב תגובה מוגזמת של התהליכים שצוינו.

דלקת כרונית מתרחשת כאשר השפעת מחולל הנזק ברקמה ממושכת, או לאחר הרס רקמה ויצירת חלל. היא מתאפיינת בהסננת לויקוציטים מסוג לימפוציטים ותאי פלסמה, וכן ביצירת נימי דם חדשים יחד עם תאי חיבור לקבלת רקמת חיבור במקום. בהמשך נעלמים כלי הדם הנימיים ומתקבלת צלקת המורכבת מרקמת חיבור.

ד"ר צבי שמעוני

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

טיפולים ותרופות

כאשר הדלקת היא תוצאה של זיהום, הטיפול הוא באמצעות אנטיביוטיקה. בדלקת שאינה זיהומית, הטיפול הוא באמצעות תרופות נוגדות דלקת כסטרואידים, וכן באמצעות תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים, בכללן חומצה אצטילסליצילית-אספירין (Aspirin), סודיום דיקלופנק-וולטרן (Voltaren), אנדומתצין-אינדומד (Indomed). תרופות אלו מעכבות ייצור פרוסטגלנדינים הגורמים להרחבת כלי הדם ולהגדלת רמת החדירות של דופן כלי הדם, באזור הדלקת, כפי שמשפיע C5a. לפיכך, תרופות אלו מעכבות נדידת לויקוציטים לאזור הדלקת ומכאן - את התהליך הדלקתי כולו.
רופאים בתחום
ד"ר חיים הלוי
ד"ר חיים הלוי כירורגיה
ד"ר נדיה זבלוצקי
ד"ר נדיה זבלוצקי עור ומין
ד"ר ויקטור קוראקין
ד"ר ויקטור קוראקין כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא דלקת

עליה במקרי הרעלה מפאראצטאמול
עליה במקרי הרעלה מפאראצטאמול
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

עליה במקרי הרעלה מפאראצטאמול לכתבה המלאה

טיפול נכון בכאבים
טיפול נכון בכאבים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

עולם הרפואה הקונבנציונלית והאלטרנטיבית יצר טיפולים רבים לכאב, כאשר מה שמעניין בדרך כלל את המטופל הוא ההצלחה הסופית ... לכתבה המלאה

הטיול הראשון שלי: נוסעים לחו"ל עם התינוק
הטיול הראשון שלי: נוסעים לחו"ל עם התינוק
מרגנית בניש, מערכת אינפומד מאת: מרגנית בניש, מערכת אינפומד 14/04/2013

חופשה עם התינוק נשמעת לכם כמו פרדוקס, או פשוט בלתי אפשרית? אולי היא אינה קלה וספונטנית כמו אלו שקדמו לתוספת החדשה ל... לכתבה המלאה

תגובות בין צמחי מרפא לבין וארפארין
תגובות בין צמחי מרפא לבין וארפארין
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 02/11/2010

תגובות בין צמחי מרפא לבין וארפארין לכתבה המלאה

הכל על אומגה 3
הכל על אומגה 3
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

הכל על אומגה 3 לכתבה המלאה

ארתרוסקופיה של מפרק הירך
ארתרוסקופיה של מפרק הירך
ד"ר דוד מורגנשטרן מאת: ד"ר דוד מורגנשטרן 19/11/2020

מפרק הירך הוא המעוז האחרון שנכבש על ידי הניתוחים הארתרוסקופים. הברך, הקרסול, הכתפיים, מרפק ושורש כף היד - מנותחים ב... לכתבה המלאה

כתבה פרסומית: דיקור סיני בשיטת ד"ר טאן לבעיות כאב ונוירולוגיה
כתבה פרסומית: דיקור סיני בשיטת ד"ר טאן לבעיות כאב ונוירולוגיה
המאמר באדיבות אופיר שגב פרימן LA.c, מאת: המאמר באדיבות אופיר שגב פרימן LA.c, 13/05/2013

אין כמעט אדם שלא שמע על דיקור סיני. לא כולנו יודעים כיצד שיטת הריפוי העתיקה עובדת, אך היא אחת משיטות הריפוי הפופולר... לכתבה המלאה

השכר הגבוה ביותר מהבית הוא בתחום הבריאות (וזה לא רופא)
השכר הגבוה ביותר מהבית הוא בתחום הבריאות (וזה לא רופא)
עדי חגין, מערכת אינפומד מאת: עדי חגין, מערכת אינפומד 05/07/2020

סקר הבודק את המשכורות הממוצעות במשק האמריקאי מצא כי 3 המשרות הרווחיות ביותר מהבית הן בתחום הרפואה, וממש לא של רופאים לכתבה המלאה

פענוח בדיקות דם - ספירת דם
פענוח בדיקות דם - ספירת דם
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 18/11/2020

לכתבה המלאה

בעיות ברכיים: אתם שואלים, הרופא עונה
בעיות ברכיים: אתם שואלים, הרופא עונה
ד"ר דוד מורגנשטרן מאת: ד"ר דוד מורגנשטרן 24/11/2020

מפרק הברך הוא המפרק הגדול ואחד המורכבים בגוף האדם. הברך מורכבת מ- 3 תת מפרקים, מדורים או לשכות, שלכל אחד מהם תפקוד ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו