גירוי יתר - הסיכון של טיפולי הפריה

תסמונת גירוי יתר שחלתי נגרמת כמעט תמיד בטיפולי פריון. הסיבה לתסמונת היא גירוי יתר של השחלה במטרה להגדיל את כמות הביציות ומספר הזקיקים, הפרשה של חומרים שמעלים את חדירות הנימים ועוד
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/05/2019

תסמונת גירוי-יתר שחלתי, הנקראת באנגלית Ovarian hyper stimulation syndrome, היא תסמונת שנגרמת כמעט תמיד בטיפולי פריון. הסיבה לתסמונת היא גירוי יתר של השחלה במטרה להגדיל את כמות הביציות ומספר הזקיקים, הפרשה של חומרים שמעלים את חדירות הנימים, אובדן נוזל בחלל הבטן, היווצרות של מיימת וסיבוכים אחרים. 


מה גורם לגירוי יתר?


במהלך טיפולי פריון, ניתנים הורמונים כמו GNRH אגוניסט, LH, FSH, HCG. בעקבות גירוי הורמונלי, נוצר מספר רב יותר של זקיקים דומיננטיים, רמות האסטרוגן בדם עולות משמעותית, ומעל רמה של 3500 ישנה סכנה להיווצרות של תסמונת גירוי-יתר שחלתי.


לצורך הביוץ, ניתן HCG, הורמון שמביא לשחרור של חומרים ואזואקטיביים, עליה בפקטורים של קרישה (וגורם לקרישתיות יתר) ועליה בחדירות של כלי דם, הגורמת לאובדן נוזלים בחלל הבטן ובאזורים נוספים.


לאחר הביוץ, ישנה כמות גדולה של זקיקים אשר הופכים לגופיף צהוב בתהליך הנקרא לוטאניזציה ומייצרים VEGF. גופיפים צהובים אלו גם מגבירים את חדירות הנימים וגורמים לבריחה של נוזלים החוצה, מה שעלול לגרום למיימת והצטברות של נוזלים בחללים נוספים, כמו בחלל הפלאורלי של הריאות. 


מי נמצאת בסיכון לגירוי יתר?


• נשים צעירות


• נשים בעלות תסמונת שחלות פוליציסטיות


• נשים המקבלות HCG (אוביטרל)


• במקרה של הריון, יש הפרשה אנדוגנית של HCG. בחלק מהמקרים,  התזמון של גירוי היתר מתרחש כחמישה עד עשרה ימים אחרי הטריגר הראשוני של הביוץ, כאשר במחזור הריוני עלולה להיות החמרה בעקבות הופעה של HCG האנדוגני


• נשים אשר סבלו מגירוי יתר בעבר


• כאשר ישנן רמות גבוהות של אסטרוגן


• כאשר ישנם זקיקים מרובים (בגודל בינוני)


איך מזהים גירוי יתר?


בקליניקה

• בטן נפוחה, עם סימנים למיימת


• תלונות על תפקוד לקוי של מערכת העיכול, כגון הקאות, שלשולים


• במקרים חמורים - קוצר נשימה


• התייבשות


בבדיקות מעבדה והדמיה

בבדיקות מעבדה, אפשר לראות ריכוז מוגבר של הדם (ההמטוקריט גבוה יותר, ישנן הפרעות באלקטרוליטים כמו היפונתרמיה והיפרקלמיה, הפרעה בתפקודי כבד כתוצאה מגודש כבדי, הפרעות בתפקודי כליה).


לפי רמות החומרה של הגירוי

• במקרה של גירוי יתר בחומרה נמוכה, תיתכן נפיחות בטנית קלה ושחלות מוגדלות.


• במקרים של גירוי יתר בחומרה בינונית, ניתן יהיה לראות עדות למיימת באולטראסאונד.


• במקרים של גירוי יתר חמור, ניתן יהיה לראות סימפטומים כגון מיימת, קוצר נשימה, אוליגוריה (מיעוט במתן שתן), המטוקריט בערך העולה על 45, ספירה לבנה מעל 15,000, בצקת מפושטת, הפרעה בתפקודי כבד.


סיבוכים של גירוי יתר


סיבוכים של גירוי יתר שחלתי יכולים לכלול אירוע של שליחת תסחיפים כתוצאה מקרישיות יתר, שיזור (תסביב) של השחלה, או קרע של ציסטה שחלתית.


איך מטפלים בגירוי יתר ומונעים אותו?


אפשר לבצע טיפול מניעתי במהלך טיפולי הפריון, כמו מתן מינון נמוך יחסית של גונדוטרופינים. 


ניתן לבטל מחזור טיפולי אם רמות האסטרוגן גבוהות ביותר או שיש יותר מ- 20 זקיקים. 


ניתן להשהות מתן HCG ולהפסיק מתן גונדוטרופינים – coasting על מנת להוריד את רמות האסטרוגן.


במחזורי טיפול עם אנטגוניסט, ניתן לוודא ביוץ על ידי מתן GNRH  אגוניסט במקום HCG. 


VEGF/VEGFR-2 Dopamine הם אגוניסטים המפחיתים משמעותית את חדירות כלי הדם, הן בבעלי חיים והן בבני אדם. ניתן להיעזר בהם על מנת לצמצם את חדירות כלי הדם וכך להקטין את הסיכון לגירוי יתר שחלתי או את חומרתו (/100 Μgק"ג).הכתבה בשיתוף עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות נוספת......................... עמנואל 27/01/2020 06:32
  • לפרופ' היקר שלום, התכתבנו והשבת לי שאנסה בהפרייה . רציתי לשמוע את דעתך על הפרייה ללא זריקות זריקות במקרה שלי כמובן, האם אתה ממליץ לי? אשמח אם תוכל לכתוב לי איך זה עובד? בעצם שהזקיק הטבעי מגיע לגודל 18 מ"מ מבצעים שאיבה? האם נותנים משהו טרם השאיבה? אם כן מה? מה הסיכוי גם להצליח בטיפול שכזה? הסיכויים קטנים לעומת עם הורמונים ? או שבמילא בגלל שיש לי רק ביצית אחת זה היינו הך. מצרפת לך שוב את שכתבתי לך קודם. אנוכי בת 40 עם בעיית רזרבה שחלתית. בגיל 37 התחלתי טיפולי פוריות מזרע תורם. 5 הזרעות עם הורמונים ללא הצלחה ו6 מחזורי ivf שבכל מחזור כזה נשאבו ביציות בודדות בלבד ולא תמיד בכלל הצליחו להפרות אותן. במחזור ה6 של ivf הריתי ( דקה לפני תרומת ביצית....). כיום יש לי ילד בן שנה מהריון שהסתיים בניתוח קיסרי עקב מצג עכוז. מזה כ3 חודשים חזרתי לטיפולי פוריות ובצעתי 2 סבבים של ivf שפעם הראשונה נשאבו 2 ביציות והופרו 2 עוברים והחזרה יום 3 בדרגה A8. בסבב האחרון נשאבה ביצית אחת שהופרתה גם כן והוחזר עובר A4 ביום 2 רירית רחם עובי 9 מ"מ. בניגוד לתוצאות טרם ההריון כעת הביציות הבודדות שנשאבות מופרות ויש עוברים יפים מה שלא היה קודם בכלל. לדעתי זה בגלל זרע התורם שהקפדתי להמשיך עם הזרע שאיתו גם הריתי. לכאורה הכל נראה טוב אך אין הריון לצערי הרב. נורא קשה לי עם ההורמונים ואני שוקלת לנסות הזרעות ללא הורמונים. חשוב לי לציין כי לאחר הסבב הראשון שבצעתי לאחר הלידה כאשר הוחזרו 2 עוברים יפים ולא נקלטו החלטתי לבצע היסטרוסקופיה. להלן התוצאה: הכל תקין למעט שניצפה פתח חצוצרה שמאלית בלבד. רציתי לשמוע דעתך על רצוני לבצע הזרעות. ברור לי הסטיסטיקות.....אך אם גם ככה נשאבת אצלי כל פעם רק ביצית אחת אז מה הטעם? הסבל של הזריקות גדול. אני לא ככ יודעת איך להמשיך מכאן. אני משתוקקת לעוד ילד ביולוגי משלי. מה היית מציע לי בבקשה? תודה על הכל

  • + הוסף תגובה
מחזור טבעי+ טיפול הורמונאלי זעיר modified natural cycle פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 27/01/2020 11:30
  • פרוטוקול זה משלב בין טיפולי הפריה במחזור טבעי וטיפול עם מינונים נמוכים של תרופות והורמונים שנועדו להפחית את האפשרות של ביוץ מוקדם (MNC = Modified Natural Cycle). בגישה פרוטוקול זה עושה שימוש עם התרופות דמעכבות ביוץ, כמו צטרוטייד או אורגלוטראן,בסמוך לפני השאיבה, כאשר הזקיק כבר בקוטר של 12-14 מ"מ או יותר. בד"כ הטיפול מבוצע תוך שילוב של תרופות מעכבות ביוץ עם הורמונים שגורמים להשראת ביוץ ומכילים מינון לא גבוה של FSH ו- LH, שמטרתם להבטיח שהזקיק ימשיך להתפתח עד השאיבה.

  • + הוסף תגובה
... אלמונית 27/01/2020 09:15
  • שלום סובלת מדחלות פוליסצטיות סבב שני של טמוקסיפן במעקב זקיקים שביצעתי אתמול 26.1.20 עובי רירית היה 9.5 נצפו זקיקים בגודל 10מ"מ בדיקת דם אסטרודיול 308 פרוגסטרון 1.9 LH 7.6 השאלה אם יש מצב שעדיין יהיה ביוץ החודש?או שכבר פיפסתי במעקב זקיקים של אתמול היתי יום 16 למחזור מה עושים הלאה?

  • + הוסף תגובה
גונאל מורן 26/01/2020 22:34
  • היי דר אני לפני שכיבה נדרשת להזריק 225 גונאל ובטעות הזרקתי 325 האם זה יכול להרוס הכל?

  • + הוסף תגובה
תיקון מורן 26/01/2020 22:41

הצטרפו לאינדקס הרופאים!