דלג לתוכן

תסמונת גירוי-יתר שחלתי (Ovarian hyperstimulation syndrome)

3 דקות קריאה
תסמונת גירוי-יתר שחלתי היא סיבוך קשה ומסכן חיים של טיפולי השראת ביוץ.

מאמצים ניכרים הושקעו בחקר הגורמים האחראיים להתפתחות התסמונת. במהלך השנים האחרונות הוצעו מספר גורמים, כגון: מערכת הרנין-אנגיוטנסין, היסטמין, סרוטונין, פרוסטגלנדינים ולאחרונה, מדובר רבות על ציטוקינים - ופקטור הגדילה הקרוי VEGF. אולם יש לציין שעד היום אף אחד מגורמים אלה לא הוכח כגורם לתסמונת.
שכיחות וסיווג
שכיחות התסמונת פוחתת ככל שחומרתה עולה. התסמונת בחומרתה הקלה שכיחה ב-23%-8% מהנשים המטופלות להשראת ביוץ, בחומרתה הבינונית ב-7%-1% מהמטופלות, ובחומרתה הקשה בפחות מ-2% מהמטופלות. התסמונת בדרך כלל קשה וממושכת יותר כאשר המחזור הטיפולי הצליח והמטופלת הרתה.
עם השנים הוצעו סיווגים רבים לתסמונת, המבוססים על דרגות החומרה, כאשר לאחרונה מקובל הסיווג הבא:
חומרה קלה: תפיחות ואי-נוחות של הבטן, עם או ללא בחילות, הקאות ו/או שלשולים והגדלת השחלות עד 5 ס"מ קוטר.
חומרה בינונית: מאפייניה, כמו בחומרה הקלה עם עדות על-שמע של נוזל מיימת. שחלות מוגדלות עד 12 ס"מ בקוטרן.
חומרה קשה: מיימת ניכרת, נוזל בחלל בית החזה, צמיגות-יתר של הדם (המטוקריט מעל 45%), מיעוט במתן שתן עם רמות קראטינין שבין 1.5-1 מ"ג/ד"ל, הפרעה בתפקודי כבד ובצקת כללית.
חומרה קריטית: מיימת מתוחה עם נוזל בבית החזה, צמיגות-יתר של הדם (המטוקריט מעל 55%) מיעוט במתן שתן עם רמות קראטינין מעל 1.5 מ"ג/ד"ל, לספיקה כליות, קרישי דם, תסחיפים ותסמונת המצוקה הנשימתית במבוגר.

ד"ר ראול אורביטו
פרופ' בנימין פיש

סימפטומים

התסמונת מופיעה תמיד לאחר מתן הורמוני ביוץ ה-hCG או בתחילת הריון, ומאפייניה העיקריים, הם הגדלה ניכרת של השחלות ומעבר נוזלים והצטברותם בחללי המדור השלישי. מעבר נוזלים זה, האחראי לתחלואה והתמותה הכרוכים בתסמונת, נובע מעלייה בחדירות כלי דם ומוביל להצטברות נוזלים בחלל הצפק, חללי בית החזה והלב ובצקות תת-עוריות (חללי המדור השלישי). כתוצאה מכך יש ירידה בנפח הדם, עלייה בצמיגות וקרישיות הדם, הפרעות במאזן הנוזלים והאלקטרוליטים, הפחתה במתן שתן ועד אי-ספיקה בכליות.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות התסמונת
מספר מצבים נמצאו כקשורים לתסמונת והוצעו כגורמי סיכון להתפתחותה והם כוללים:
גיל צעיר של המטופלת (מתחת ל-35);
משקל גוף נמוך;
נשים הלוקות בתסמונת השחלות הפוליציסטיות;
נשים שתגובתם להשראת ביוץ היתה עלייה ניכרת ברמת האסטרוגן וגיוס רב של זקיקים ביום מתן ה-hCG או שאיבת מספר רב של ביציות במהלך טיפולי הפריה חוץ-גופית;
מתן hCG, כתמיכה בשלב שאחרי הביוץ במחזור.

טיפולים ותרופות

הטיפול הוא שמרני ומטרתו למנוע את הסיבוכים הקשים של התסמונת מבלי להאריך את משכה. הטיפול כולל מנוחה, שתייה מרובה ומעקב אחר סימנים ותסמינים היכולים להעיד על החמרה.
התסמונת בחומרה קלה עד בינונית בדרך כלל חולפת מעצמה, ועל פי רוב דרוש מעקב צמוד על בסיס אמבולטורי. במידה ומופיעה החמרה לדרגה הקשה או הקריטית, יש מקום לאשפז את המטופלת. במהלך האשפוז נדרשת מנוחה מוחלטת. יש לבצע שקילה יומית, מעקב אחר סימנים חיוניים ובדיקות גופניות חוזרות להערכת הימצאות נוזלים בחללי המדור השלישי. יש לעקוב בקפדנות אחר מאזן הנוזלים (כמות השתייה ומעקב אחר נפח מתן השתן) ולבצע בדיקות מעבדה חוזרות להערכת צמיגות הדם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה בכליות וכבד.
הטיפול כולל מתן נוזלים בשתייה או דרך הווריד במטרה למנוע צמיגות-יתר של הדם וסינון כלייתי מספק כפי שמתבטא על ידי כמות השתן שניתנת. במצבים בהם יש ירידה בתכולת החלבונים בדם והחמרת מעבר הנוזלים לחללי המדור השלישי, יש מקום להוסיף עירוי של קולואידים (אלבומין או דקסטרן). לעיתים קיימת החמרה המתבטאת בהצטברות ניכרת של נוזל מיימת עם קושי בנשימה והפחתה ניכרת במתן שתן. מצב זה יכול להצריך דיקורים חוזרים של חלל הבטן במטרה לנקז את נוזל המיימת ולהקל את הנשימה והסינון הכלייתי. נדיר שהמצב הוא חמור ומחמיר עד כדי סכנת חיים המצריכה אפילו הפסקת הריון.

מניעה

אמצעים רבים הוצעו במטרה למנוע או להפחית את שכיחות ודרגת החומרה של התסמונת. בעוד שרק ההימנעות ממתן hCG תימנע את התפתחות התסמונת, היעילות של כל אחד מהאמצעים הבאים עדין נתונה לוויכוח:
1. השראת ביוץ תוך מעקב צמוד והימנעות מתגובת סוערת של השחלות במטופלות עם אחד מגורמי הסיכון שתוארו לעיל. הפחתת מינון ה-hCG הגורם לביוץ.
2. השהיית מתן תרופות משרות ביוץ ומתן ה-hCG תוך מעקב והמתנה לירידת רמת האסטרוגן לרמות "בטוחות".
3. במחזורי השראת ביוץ בהם לא ניתנו מגרי GnRH, ניתן לתת מגרה ל-GnRH לגרימת הביוץ במקום hCG.
4. הקפאת עוברים וביטול החזרתם במחזור הנוכחי, ובכך מניעת הריון שיכול רק להגדיל את הסיכון וחומרת התסמונת.
5. מתן אלבומין או Hydroxyacethyl starch במהלך שאיבת הביציות במחזור הפריה חוץ-גופית.
הימנעות ממתן hCG. כתמיכה בשלב הלוטאלי של הביוץ.
רופאים בתחום
ד"ר סוזנה מוסטפא מיח'איל
ד"ר סוזנה מוסטפא מיח'איל יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' ישי לוין
פרופ' ישי לוין יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר דורית רביד
ד"ר דורית רביד יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא תסמונת גירוי-יתר שחלתי

גירוי יתר - הסיכון של טיפולי הפריה
גירוי יתר - הסיכון של טיפולי הפריה
פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 22/12/2013

תסמונת גירוי יתר שחלתי נגרמת כמעט תמיד בטיפולי פריון. הסיבה לתסמונת היא גירוי יתר של השחלה במטרה להגדיל את כמות הבי... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ביוץ והזרעה

בניהולו של ד"ר גיל ירושלמי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו