דלקות שקדים - איך נדבקים, מאבחנים ומטפלים?

דלקת שקדים היא מדבקת מאוד ותוקפת יותר ילדים ממבוגרים. לפעמים הדלקת מגיעה מווירוס ולפעמים מחיידק. אם אתם סובלים מדלקות חוזרות בשקדים, יכול להיות שעליכם לשקול ניתוח.
כתבה פרסומית כתבת חסות


דלקת שקדים היא מדבקת מאוד ותוקפת יותר ילדים ממבוגרים. לפעמים הדלקת מגיעה מווירוס ולפעמים מחיידק. אם אתם סובלים מדלקות חוזרות בשקדים, יכול להיות שעליכם לשקול ניתוח.


מהי דלקת שקדים?


השקדים ממוקמים בצידי חלל הלוע ומהווים ריקמה לימפטית, בה יש הצטברות בלוטות לימפה קטנות העטופות בקופסית או קפסולה. בלוטות הלימפה מהוות חלק ממערך של קישריות או בלוטות לימפה המכונות החגורה הלימפטית על שם ולדייר (Tonsilar Ring Waldeyer's). החגורה הלימפטית כוללת גם את השקד השלישי והשקד בחלקה האחורי של הלשון (שקד לשוני).


בדלקת שקדים הכוונה בדרך כלל לדלקת של שקדי החך, אך לפעמים הדלקת כוללת את השקד הלשוני וגם את השקד השלישי. 


רוב דלקות הגרון שלנו הן על רקע ויראלי (בין 80 ל- 90 אחוז), ורק כ- 10% הן על רקע חיידקי כשהשכיח ביותר מבין החיידקים הגורמים לדלקות שקדים הוא חיידק הסטרפטוקוקוס A, שעלול לגרום לסיבוכים מאוחרים יותר כמו מורסה פריטונסילארית המתפתחת בצידי הלוע, פגיעה בכליות או בשסתומי הלב, דלקת פרקים ולעיתים גם דלקת של סחוס עלה הגרון (אפיגלוטיס) שכוללת חסימה של דרכי אוויר עליונות.


דלקות שקדים שכיחות במיוחד אצל ילדים בגילאי 6-12, אך יש לציין שבכל הגילאים אנו חשופים למחלה. נדיר למצוא דלקות שקדים אצל פעוטות מתחת לגיל 3, ואם הן קיימות, הן לרוב ממקור וויראלי.


זהירות - זה מדבק!


אפשר להידבק על ידי מגע קרוב, כמו נשיקה או הבל פה המכיל טיפות רוק קטנות בגודל של מיקרונים בודדים (כגודל כדורית דם מיקרוסקופית) הנשארות תלויות באוויר החדר במשך שעות רבות ויכולות להישאף על ידי אנשים שכלל לא באו במגע ישיר עם החולה.


אלו סוגים של מחלות שקדים יש ואיך מזהים אותן?


מחלות שקדים נחלקות לארבעה סוגים: דלקת חריפה של השקדים, דלקת חריפה חוזרת, דלקת כרונית, והגדלה של רקמת השקדים המכונה היפרפלזיה של השקדים.


התסמינים הם חום גבוה, קושי בבליעה, כאבים בלוע ונפיחות של קישריות לימפה בצידי הצוואר.


איך מאבחנים?


האבחון מבוצע על ידי משטח לוע (המכונה בטעות בדיקת משטח גרון). הבדיקה מראה את צמיחת החיידק תוך יום עד 3 ימים. משטח ישיר הוא פחות רגיש ולא תמיד ניתן לסמוך עליו.


בנוסף, אם יש לכם דלקת בשקדים שנגרמה מחיידק, בדיקת דם יכולה לעזור באבחון. במקרה כזה, בדיקת הדם שלכם תציג עלייה בכדוריות דם לבנות ובמספר התאים המכונים נאוטרופילים. לעומת זאת, בדלקת שקדים ויראלית ספירת הדם שלכם תהיה תקינה או שתראה עלייה בתאי דם המכונים לימפוציטים ומונוציטים.


מהו הטיפול המומלץ?


אם יש לכם דלקת בשקדים, הקפידו לנוח ושתו הרבה נוזלים למניעת התייבשות. אם יש לכם דלקת שקדים שנגרמה מחיידק, תצטרכו לקחת אנטיביוטיקה לתקופה של עשרה ימים. בדלקת על רקע ויראלי לא מקובל לקחת אנטיביוטיקה.


אחוז מסויים באוכלוסיה הוא נשא של חיידק הסטרפטוקוקוס. אותם אנשים לא מסכנים את עצמם בהידבקות, אלא מסכנים אחרים בהפצת המחלה לאלו שבאים איתם במגע.


מה עושים כשהדלקות חוזרות שוב ושוב?


אם הדלקות חוזרות על עצמן פעמים רבות (שבע פעמים בשנה אחת, או שלוש פעמים בשנה במשך כמה שנים), או כאשר השקדים גדולים במיוחד (דבר שעלול לגרום לחסימה של דרכי האוויר העליונות בשינה ולהוביל לנחירות והפסקות נשימה בשינה), מומלץ לשקול ניתוח שקדים.


פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ליחה פנימית אירית 26/08/2014 20:23
 • לד"ר אמנון שלום, בשעה האחרונה אני קוראת שאלות ותשובות בפורום כדי למצוא בעיה דומה לשלי ונדהמת מתשובותיך הסבלניות ומהבנתך את נפש הפונים. ראה למשל את תשובתך המפורטת לאיילת שמבקשת דחוף את עזרתך בכתיבת עבודה על חירשות. ניכר שאתה אוהב אדם ואת המקצוע העילאי שבחרת בו. סליחה, לא יכולתי שלא לכתוב לך את הדברים האלה. יש לי בעיה ממושכת של ליחה פנימית ואני מושכת את הליחה ובולעת כל זמן העירות. כמו כן יש לי נזלת מימית פנימית גם המלווה בדימום קל. מה דעתך? תודה על תשובתך. אירית

 • + הוסף תגובה
ליחה פנימית ד"ר אמנון שמושקוביץ 31/08/2014 18:36
 • שלום אירית. ראשית , תודה על המילים החמות . מילים חמות שווות יותר מזהב, כי הם יוצאות מהלב וחודרות ללב. לשאלתך. מידי יום, בלוטות הנמצאות באף, לוע, גרון , מערכת הנשימה, מערכת העיכול- קיבה ,מעיים , מייצרות בין ליטר לשתי ליטר של נוזלים סמיכים, המכונים נוזלים מוקוטיים.תפקיד הנוזלים הוא ללחלח את האיברים הפנימיים, להילחם בגורמים פתוגניים חיצוניים החודרים לגאף מבחוץ כגון חיידקים ווירוסים, לפני שיצרו דלקת בגופינו.באופן כללי, איננו מרגישים בנוזלים הנ"ל כיון שהם מתערבבים עם הרוק, ונוזלים לאורך הלוע והגרון מבלי שנחוש בכך. רק במקרים שנוצר נוזל בכמות גדולה יותר או שהנוזל נעשה סמיך יתר על מידה, מתחיל לגרום לנזלת , להרגשת מליאות ואטימות באוזניים , הרגשת ליחה וכ'ו אז זה מפריע לנו. הסיבות לכך רבות ויכולות להיות על רקע של היצטננויות, אלרגיות,דלקת גתות הפנים( סינוסיטיס) , הריון,תרופות שונות ( יש צורך להסתכל על הברושור של התרופות ולראות אם במקרה תרופה שאת נוטלת עלול לגרום לתופעות הלוואי מסוג זה) , סטיית מחיצת האף,שינויים במזג האוויר או אף מעבר בין מקומות שונים ,חשיפה לחומרים כימיים שונים . יש חשיבות בזיהוי הגורם על מנת לדעת איך לטפל לדוגמא אם מדובר בדלקת של גתות הפנים אז הטיפול הוא אנטיביוטי, אם בבעייה על רקע אלרגי, טיפול אנטיהיסטמיני וכ'ו. לגבי הדימום עליו את מתלוננת, יכול להיות במידה והדימום מהאף, שיש לך פציעה ברירית האף על רקע עודף נזלת. בכל מקרה מומלץ לפנות לבדיקת רופא/ת אאג להתרשם אם יש בעייה ולהמליץ על בדיקות אם צריך וטיפול בהתאם. רפואה שלמה .

 • + הוסף תגובה
ליחה אגנס 16/06/2020 11:41
 • שלום דר שמושקוביץ. שאלה: למרות שדרכי הנשימה שלי נקיים לגמרי, בעל פעם שאני בולעת, אני בולעת נזחת או ליחה שמצטברת מאיזשהו מקום בחעבור )נדמה לי) בין האף ללוע. אני לא מצוננת, הנשימה נקייה, אבל כח הזמן יש שן ליחה שאני בולעת. מה זה? תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
היתכן נועה 26/06/2020 21:13
 • היי אגנס, גם לי את אותה התופעה. אשמח לחלוק מישע אם תרצי 0542103155 נועה

 • + הוסף תגובה
טירוגלוסל ציסט-שאלה לאחר ניתוח שני 21/04/2018 21:12
 • הבן שלי עבר ניתוח להוצאת טירוגלוסל ציסט לפני חודש. יומיים לאחר הוצאת התפרים, כל החתך נפתח. הוחלט לא לתפור שוב, ונתנו אנטיביוטיקה ומשחה. המקום כמעט נסגר לחלוטין, ולפני מספר ימים, הופיעה גולה (כמו שהיה בעבר טרם הניתוח) עם נוזלים שהתפוצצה בגן ונזל ממנה נוזל שקוף וקצת דמי. כרגע יש שם שוב עיגול קטן שנדמה שהולך אולי לגדול ולחזור חלילה. האם ניתן כבר להגיד שהניתוח לא הצליח?

 • + הוסף תגובה
ציסטה טירוגלוסאלית ד"ר אמנון שמושקוביץ 10/05/2018 20:42
 • שלום רב סליחה על האיחור במתן התשובה אך חזרתי מחו:ל לפני יום. בענייםן שאלתך לגבי הצלחה או אי הצלחה של הניתוח , שאלה טובה אותה יש להפנות לרופאים המנתחים אשר עשו את הניתוח וראו את האיזור המנותח.

 • + הוסף תגובה
ציסטה ליאת 24/06/2020 22:15
 • שלום רב, קראתי את שאלתך ולא יכולתי להתעלם מהעובדה שבני עבר את אותו הניתוח והצלקת לא הפסיקה להפריש,גם אחרי 3 ניתוחים הצלקת עדיין מפרישה נוזל דביק שלפעמים נראה כמו מוגלה .אשמח לדעת איך העניין עופל אצלכם כי הרופאים אצלינו לא מצליחים להבין מה גורם לבעיה .בבקשה תדבר/י איתי 0546583461 או במייל liat707124@gmail.com

 • + הוסף תגובה
חירשות באוזן אחת דני 22/05/2014 16:45
 • בגיל 2-3 חליתי בדלקת קרום המוח, וממנה נגרם לי חירשות באוזן אחת, כיום אני בן 14, לפי מה שהבנתי העצב אצלי מת. האם יש איזה שהוא סיכוי להחיות את העצב או לטפל בו?, כדי שאוכל לשמוע בשני אוזניים, והאם יש השתלות של העצב הזה?

 • + הוסף תגובה
חרשות חד צדדית ד"ר אמנון שמושקוביץ 22/05/2014 20:27
 • שלום דני. לשאלתך , חרשות חד צדדית כאשר הפגיעה היא עיצבית , לא ניתן אחרי כל כך הרבה שנים לעשות דבר. כאשר עצב נפגע הוא אינו נוטה להתחדש ועל כן לא ניתן הרבה לעשות.קיימים כיום ניתוחים של השתלת שתל השבלול אך מדובר בחרשות דו צדדית מוחלטת ולא חד צדדית. צריך לשמור על האוזניים מפני חשיפה לרעש מזיק , כמו מוסיקה רועשת או חשיפה לרעשים עזים של מכונות תעשייתיות או ירי .מעבר לכך, גם עם אוזן אחת ניתן לתפקד היטב . קיימים גם מכשירי שמיעה במידה ויש פגיעה הגורמים לכך שיש שמיעה סטראופונית ( כאילוץ...) באוזן החרשת . ממליץ לך לפנות לבדיקת רופא/ת אאג שמומחיותו בתחום השמיעה / אוזניים. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
שתל לחרשות חד צידית שי 19/06/2020 10:17
 • בני היום בן 12 וחצי לפני שש שנים נפל ומאז לא שומע באוזן אחת האם יעזור השתלה כמה תעזור והאם גם יכול להפריע לשמיעה שיש לו היום כמה זמן השיקום?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!