דלג לתוכן

דלקת גרון (pharyngitis, sore throat)

דלקת גרון (pharyngitis, sore throat) חורף בריא
5 דקות קריאה

דלקת גרון (pharyngitis) היא התפתחותה של דלקת באזור הגרון, השקדים ו/או בית הקול, שבה התסמין העיקרי הוא כאב גרון. מדובר באחת הסיבות הנפוצות ביותר לביקור אצל רופא המשפחה והגורם לה הוא זיהומי במרבית המקרים.

מאחר שלרוב מדובר במחלה זיהומית, היא גם מדבקת. גורמי המחלה נישאים באוויר באמצעות טיפות המופצות על ידי עיטוש, שיעול ומגע פיזי באנשים חולים.

הדלקת עלולה להיגרם על ידי נגיפים, חיידקים או פטריות. חלק מהמזהמים נמצאים בקביעות בחלל הפה והלוע, וחלקם מגיעים דרך האוויר. 

שתי הבקטריות הנפוצות ביותר העלולות לגרום לכאב גרון הן סטרפטוקוקוס ו- Arcanobacterium haemolyticum , בעיקר בקרב מתבגרים, ולעיתים היא קשורה לפריחה אדומה קלה. 

לקיחת משטח גרון מילדה הסובלת מדלקת גרון

מחלה נוספת בה התסמין הבולט ביותר הוא כאב גרון (sore throat) היא דלקת של השקדים (Tonsillitis). השקדים ממוקמים בחלק האחורי של הלוע ולכל אדם יש שניים (אחד מכל צד). ברגע שאזור זה מודבק על ידי ווירוס או חיידק, הוא הופך למודלק והשקדים מתנפחים מעבר לגודלם הרגיל, תסמין זה מלווה בכאב גרון, חום וקשיים בבליעה. 

לא תמיד ניתן להבחין בוודאות בין וירוס לבין דלקת חיידקית רק על סמך ההסתמנות הקלינית, ואז יש לבצע בדיקות נוספות לקביעת האבחון הסופי.

סימפטומים

כאמור, התסמין הבולט ביותר הוא כאב גרון (sore throat) וקושי בבליעה, אשר לעיתים מלווה בחום. כאשר הגורם לדלקת הגרון הוא וירוס, כאב הגרון ילווה בנזלת, שיעול, דלקת עיניים וצרידות. כאשר הגורם הוא חיידקי, חום גבוהה יהיה נפוץ יותר, כמו גם בלוטות לימפה נפוחות וכאבי בטן. כמו כן, הקאות וכאבי ראש עשויים להיות סימפטום של דלקת גרון.

דלקת גרון יכולה להיות קצרת טווח או להימשך על פני פרק זמן ממושך (דלקת כרונית). במרבית המקרים הדלקת מופיעה מהר ולא נמשכת מעל לפרק זמן של שבועיים.

התסמינים הכרוניים הם אלה אשר מופיעים למשך פרקי זמן הנמשכים מעל שבועיים. במידה והתסמינים שלך נמשכים על פני פרק זמן הארוך משבועיים, גש להיוועץ עם הרופא המטפל בך, שכן דלקת גרון יכולה לבוא גם כתוצאה ממחלות אחרות, חמורות יותר.

במקרים מסוימים כאב גרון עלול להופיע בעקבות טיפול באנטיביוטיקה, כימותרפיה או כל תרופה המשפיעה על מערכת החיסון. כאב גרון (sore throat) הנמשך מעבר לשבועיים רצופים עלול להצביע על קיומה של מחלה כרונית. 

סיבות וגורמי סיכון

דלקת גרון יכולה להיגרם על ידי:

• התקררות או שפעת הנגרמים מזיהום נגיפי אלו הם הגורמים הנפוצים ביותר. כמו כן, מחלת הנשיקה היא גורם נגיפי נוסף אשר יכול לגרום לדלקת גרון. במקרים מועטים בלבד מדובר בדלקת גרון חיידקית, בעיקר בילדים כאשר החיידק הנפוץ ביותר הוא סטרפטוקוקוס A.

• החזר חומצי, המכונה גם תסמונת ההחזר הוושטי (gastroesophageal reflux disease GERD). זן זה של דלקת מכונה גם דלקת גרון כתוצאה מהחזר וושטי. 

• שימוש יתר במיתרי הקול שלך, כגון בזמן עידוד באירועים ספורטיביים. 

• גירוי, כתוצאה מרגישויות (אלרגיות) או עישון למשל.

תסמונת ההחזר הוושטי היא אחת הסיבות הנפוצות ביות להופעתה של דלקת גרון על בסיס כרוני. אולם דלקת גרון על בסיס כרוני יכולה גם להיגרם כתוצאה מבעיות בריאותיות חמורות יותר כגון נזקים בעצבים, פצעים בגרון, פוליפים או הופעתם של גושים מעופים וקשים (יבלות) על מיתרי הקול שלך. 

מיתרי הקול הם קבוצה של רצועות גמישות בעומק הגרון אשר מפיקות את הצלילים הבוקעים מגרונך בזמן הדיבור. חלק מתופעות הצרידות יכולות להופיע באופן טבעי עם העלייה בגיל, כאשר מיתרי הקול מאבדים מגמישותם והופכים לדקים יותר.

אבחון ובדיקות

הרופא המטפל יכול לקבוע אבחנה לדלקת גרון על ידי ביצוע בדיקה גופנית פשוטה הכוללת מישוש באזור הצוואר, על מנת לאתר את המיקום המדויק של הכאב או לאתר גושים, ובדיקה של חלל האף, הפה והגרון, לצורך איתור מקום הדלקת. יתכן שהרופא ימליץ על משטח גרון, כדי לבדוק אם מדובר בזיהום חיידקי או פטרייתי.

הרופא המטפל ישאל אותך מספר שאלות כגון: האם יש לך כאבי גרון בזמן שאתה מדבר או בכל זמן אחר? מתי התחילה להופיע הבעיה בקול? האם היא הופיעה במקביל להופעתה של מחלה אחרת? על ידי בחינה של מראה מיתרי הקול שלך, ועל ידי שמיעת הקול הבוקע מגרונך, יוכל הרופא המטפל בך לקבוע האם דלקת הגרון ממנה אתה סובל תחלוף מעצמה או שמא יש צורך בטיפול רפואי.

ייתכן והרופא המטפל ימליץ לפנות למומחה אף אוזן גרון, זאת במידה ויש בעיות בקול ובצרידות, אשר אין להם כל גורם הנראה לעין ואשר נמשכים מעל לפרק זמן של שבועיים. ייתכן והרופא המומחה יבחן את מיתרי הקול שלך בעזרת מראה או מצלמה מיוחדת.

תופעות נלוות וסיבוכים אפשריים

דלקת גרון הנגרמת מוירוס או מחיידק ברוב המקרים תחלוף בלי טיפול, ואינה מסוכנת. עם זאת, דלקת גרון חיידקית שאינה מטופלת כראוי, לעיתים רחוקות יכולה להסתבך, ולגרום למורסה באזור השקדים, ולקדחת השיגרון, שהיא סיבוך נדיר של דלקת גרון חיידקית אשר מופיעה לאחר הזיהום מחיידק הסטרפטוקוקוס A. עם זאת, אין למהר וליטול טיפול אנטיביוטי, ובטח שלא בלי המלצה מרופא משום שבמרבית המקרים הגורם נגיפי ולא חיידקי, וטיפול אנטיביוטי שלא לצורך הוא אחד הגורמים ליצירת חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה.

יש לפנות באופן דחוף לרופא במידה ומופיעים תסמינים של חום גבוה יחד עם הפרעות בבליעה או בפתיחה של הפה, חוסר יכולת לשתות, הקאות, התייבשות, קוצר נשימה וקושי להזיז את הצוואר.

טיפולים ותרופות

בדרך כלל דלקת גרון יכולה לחלוף מעצמה ללא התערבות רפואית, וטיפול בעזרת אמצעים ביתיים, הוא כל אשר נדרש להחלמה: מנוחה, הימנעות מדיבור, הוספת לחות לאוויר בבית על ידי מכשיר אדים, שתייה כמויות גדולות של נוזלים, הימנעות מעישון ומבני אדם אחרים אשר מעשנים ליד. 

במידה ומדובר בכאב גרון על רקע של הדבקה נגיפית או חיידקית המלווה בחום גבוה, הטיפול המומלץ להקלה של כאב גרון הוא גרגור במים חמים ומלוחים העוזר לחטא את האזור הכואב;

ניתן להיעזר בסוכריות מציצה המקלות על הכאב (פעולת המציצה של סוכרייה מגבירה את ריכוז הרוק בפה ועוזרת ללחח את האזור הכואב, בנוסף בחלק מסוכריות המציצה בבתי המרקחת ישנו ריכוז נמוך של חומר משכך כאבים); נטילת תרופות לשיכוך כאבים ;מכשיר אדים יכול להקל על התסמינים, במיוחד במקרים של כאב גרון הנגרם בשל אוויר יבש ונשימה דרך הפה.

במקרים בהם משטח הגרון מראה זיהום חיידקי, הרופא עשוי לשקול טיפול אנטיביוטי. כאשר הגורם הוא סטרפטוקוקוס A, הרופא ימליץ על טיפול באמצעות פניצילין למשך עשרה ימים וכמו בכל דלקת גרון, ניתן להקל על הכאב באמצעות משככי כאבים וכדורים להורדת החום. לא בכל מקרה בו משטח הגרון חיובי יש צורך בטיפול אנטיביוטי, כמו במקרה של כ-20% מהילדים שאינם מראים סימנים של דלקת אך משטח הגרון שלהם חיובי, ילדים אלו הם נשאים כרוניים. בנוסף, משטח גרון בפעוטות שגילם פחות מ-3 שנים הוא חסר טעם, ותוצאה חיובית תהיה חסרת משמעות ברוב המקרים. חשוב להדגיש כי לפני לקיחת משטח גרון, אסור ליטול אנטיביוטיקה, שכן דבר זה עשוי להביא לתוצאה שלילית כוזבת, וכמו כן במידה והטיפול האנטיביוטי החל לאחר ביצוע משטח הגרון כראוי, והתוצאה הייתה שלילית, יש להפסיק את הטיפול האנטיביוטי שכן אין בו צורך.

דלקת גרון כרונית מצריכה טיפול מקיף יותר. במידה ואכן יש לך דלקת גרון כתוצאה מן האופן בו אתה מדבר או שר, ייתכן ויש צורך בהדרכה של קלינאית תקשורת. הדרכה זו יכולה לסייע בשינוי ההרגלים אשר גורמים להופעתה של דלקת גרון. יתר על כן, הדבר יכול לסייע לבית הקול להחלים.

במקרים מסוימים יש צורך בהליך ניתוחי, כמו למשל לצורך הסרת השקדים, במידה ונגרם נזק בלתי הפיך למיתרי הקול, כתוצאה מהופעתם של פצעים, יבלות או פוליפים.

מניעה

אין חיסון שיכול למנוע הדבקה בזיהום, וכן ההידבקות עצמה אינה מביאה לחיסון מפני דלקת גרון בעתיד. עם זאת ניתן למנוע הדבקה והפצה של המחלה כאשר מדובר בזיהום של סטרפטוקוקוס A, על ידי טיפול בפניצילין. לאחר 24 שעות של טיפול, האדם כבר אינו מדבק.

רופאים בתחום
פרופ' בנימין ברטוב
פרופ' בנימין ברטוב פריון הגבר
ד"ר אספרנסה אלנאבולסי
ד"ר אספרנסה אלנאבולסי יישור שיניים ולסתות (אורתודונטיה)
פרופ' אבינועם אופיר
פרופ' אבינועם אופיר חוות דעת משפטית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא דלקת גרון

שתייה מתונה של בירה מחזקת את המערכת החיסונית
שתייה מתונה של בירה מחזקת את המערכת החיסונית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

שתייה מתונה של בירה מחזקת את המערכת החיסונית לכתבה המלאה

הגרון כואב? קראו על סוגי כאבי הגרון, הסיבות וטיפול בהם
הגרון כואב? קראו על סוגי כאבי הגרון, הסיבות וטיפול בהם
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

רוב האנשים סובלים לעתים מהרגשת כאב, צריבה, או רגישות בגרון. לכתבה המלאה

החורף הגיע - כך תתמודדו עם מחלות הילדים
החורף הגיע - כך תתמודדו עם מחלות הילדים
ד"ר דורון כרמי מאת: ד"ר דורון כרמי 20/04/2020

לקראת בואו של החורף אנו מציגים בפניכם מספר עצות שימושיות למניעת מחלות החורף אצל ילדכם לכתבה המלאה

הכנת מערכת החיסון לחורף
הכנת מערכת החיסון לחורף
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 20/04/2020

מערכת החיסון הינה מערכת מופלאה המשמשת בהגנה על הגוף מפני מחלות רבות הנגרמות על ידי נגיפים, חיידקים, פטריות, טפילים ... לכתבה המלאה

חדש בתחום החיסונים: מכניקת הקוונטים
חדש בתחום החיסונים: מכניקת הקוונטים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

מדענים מארצות הברית מצאו דרך חדשה לחיסון נגד מגיפות לכתבה המלאה

מחלות החורף - עובדות ומיתוסים
מחלות החורף - עובדות ומיתוסים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

מחלות החורף - עובדות ומיתוסים לכתבה המלאה

להיפטר ממחלות החורף בעזרת צמח מרפא האונקריה
להיפטר ממחלות החורף בעזרת צמח מרפא האונקריה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 04/03/2013

החורף סוער השנה ומביא עימו תחלואה רבה של דרכי הנשימה העליונות, כאשר תחלואה רבה וחוזרת היא בעיקר של ילדים. צמח מרפא ... לכתבה המלאה

הצטננות או אלרגיה?
הצטננות או אלרגיה?
חגית גידרון, מערכת אינפומד מאת: חגית גידרון, מערכת אינפומד 20/04/2020

בחורף, כל התעטשות קטנה גורמת לנו להחסיר פעימה. רגע לפני שאתם רצים להכין לעצמכם תה עם דבש ולימון, כמה שאלות שיעזרו ל... לכתבה המלאה

החורף כאן: 6 צמחי מרפא שיחזקו את מערכת החיסון
החורף כאן: 6 צמחי מרפא שיחזקו את מערכת החיסון
שירי מזור מאת: שירי מזור 20/04/2020

איזה צמח יעזור להורדת חום? למה כדאי להכניס קינמון לתפריט החורפי? ומה יעזור להקלה על שיעול? עם בוא מחלות החורף - 6 צ... לכתבה המלאה

דלקת גרון ועד שפעת: המדריך המלא למחלות ילדים בחורף
דלקת גרון ועד שפעת: המדריך המלא למחלות ילדים בחורף
לירון מרקוביץ, מערכת אינפומד מאת: לירון מרקוביץ, מערכת אינפומד 20/04/2020

ממה נגרמת התקררות? מתי דלקת סימפונות מסוכנת? ומדוע לרוב אין צורך לטפל בדלקת גרון? המדריך המלא למחלות ילדים בחורף לכתבה המלאה

עולמות תוכן נוספים

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו