להפסיק עם החלב? שלשולים בילדים

היא המחלה השנייה בשכיחותה בילדים - ורבים גורסים כי היא מתרחשת בעיקר בחודשי הקיץ, אך שלשולים אצל בני שנתיים ומטה נגרמים דווקא מווירוסים, בראשם וירוס הרוטה. מה מותר לאכול - ומה אסור?
כתבה פרסומית כתבת חסות


היא המחלה השנייה בשכיחותה בילדים - ורבים גורסים כי היא מתרחשת בעיקר בחודשי הקיץ, אך שלשולים אצל בני שנתיים ומטה נגרמים דווקא מווירוסים, בראשם וירוס הרוטה


שלשול היא המחלה השנייה בשכיחותה בילדים, אחרי זיהומים בדרכי הנשימה. לא כל שלשול הוא מחלה ולא כל שלשול נגרם בשל זיהום. ההגדרה של שלשול היא יציאות נוזליות ומרובות, כשהדגש הוא על יציאות נוזליות - לא רכות. מתי מדובר בווירוס והאם יש תרופה שיכולה להקל על השלשולים?


וירוס הרוטה: הגורם העיקרי לשלשולים

מקובל לחשוב ששלשול היא מחלה המתרחשת בימי הקיץ, אך הגורם השכיח ביותר לשלשול חריף הוא דווקא דלקת חריפה במעיים, שנובעת מווירוס בשם רוטה. מחלה זו תתרחש לרוב דווקא בחודשי החורף, כאשר שכיחותה הגבוהה ביותר היא בקרב תינוקות קטנים, בשנתיים הראשונות לחייהם.


המחלה מתחילה בהקאות ובהמשך מגיעים גם השלשולים, אליהם נלווה לעתים, אך לא תמיד, חום נמוך שנמשך כשבוע. כמו למחלות ויראליות רבות אחרות, גם לווירוס הרוטה אין תרופה, והטיפול היחיד שיש לנקוט בו הוא הקפדה על שתייה מספקת, במטרה למנוע התייבשות. במקרים קשים, כאשר יש איבוד נוזלים רב והתינוק מתקשה לשתות מספיק או שהוא מקיא הרבה ומתייבש, ייתכן ויהיה צורך באשפוז ומתן נוזלים באינפוזיה.


חלב. אין צורך להימנע


כיום קיים חיסון יעיל לוירוס הרוטה, שמונע את המחלה. ישנם מקרים בהם היא אינה נמנעת לחלוטין, אך החיסון הופך אותה לקלה יותר. כיום ניתן החיסון במסגרת טיפת חלב לתינוקות בשלוש מנות: בגיל חודשיים, ארבעה חודשים ושישה חודשים.


מלבד וירוס הרוטה, ישנם וירוסים אחרים שגורמים לשלשול. גם להם אין טיפול תרופתי, והטיפול הוא תמיכתי בלבד, ונעשה על ידי הקפדה על שתייה מרובה ומעקב אחרי הילד. חשוב לשים לב לערנות של התינוק ולוודא שהוא אכן שותה בכמות מספקת ונותן שתן מספר פעמים ביום.


דלקת מעיים חריפה יכולה להיגרם גם על ידי חיידק. המאפיינים של מצב זה הם חום ולעתים שלשול דמי או רירי. במצבים אלו יש צורך גם בטיפול אנטיביוטי, לאחר שליחת תרבית צואה. בחירת סוג האנטיביוטיקה תעשה על ידי הרופא המטפל. 


מה מותר לתת לתינוק לאכול בזמן השלשול?

שלשול ממושך הוא שלשול שנמשך מעבר לשבועיים. שלשול זה לא תמיד נובע ממחלה, אלא יכול להיגרם גם ממצב של שתיית יתר. לעתים ישנו גם שלשול אצל פעוטות שאין לו סיבה ברורה.


חשוב להדגיש כי בכל מקרה של שלשול כרוני יש לעשות בירור למציאת הגורם, שיכול להיות, למשל, מחלת הצליאק, הנובעת מרגישות לקמח. כיום הבירור מסתמך על בדיקות מעבדה ובמידה ועולה בהן חשד לבעיה החולה מופנה לגסטרוסקופיה לשם לקיחת דגימת רירית מעי לביופסיה.


סיבה שכיחה לשלשול ממושך היא פגיעה ברירית המעי, שנגרמת על ידי מחלה ויראלית. מצב זה מוביל לכך שהמעי אינו סופג את כל רכיבי המזון, ובראשם הלקטוז, שהוא סוכר החלב. לכן במצבים אלו הטיפול הוא תזונתי, כלומר הפסקת מתן חלב לילדים ותינוקות ובמקומם ניתנות פורמולות מיוחדות, המכילות חלבון מפורק ונטולות לקטוז.


מלבד מקרים אלו, ובאופן כללי, אין צורך להפסיק מתן של מזונות מסוימים לתינוק בזמן שלשול. כאשר מדובר במחלה ממושכת, כלומר לתקופה של יותר משבוע, או כאשר מדובר בתינוק קטן עם שלשול קשה - רצוי להפסיק לתת לו חלב ומוצריו עד לסיום המחלה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שמעון רייף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעייפות במאמץ לי 11/09/2020 21:08
  • ילד בן 10 עם אסטמה של עונות המעבר שמתחיל בשיעול נבחני שמטופל באינהלציות לפעמים סטרואידים ולפעמים בטנזול תמיד מתעייף בריצה או חוג כדורסל מתנשף.מה צריך לבדוק ?

  • + הוסף תגובה
אספרציה אילנה 13/08/2020 04:05
  • האם אספרציה וקנה הקדים לוושט זה אותו דבר? אפשר להסבי את ההבדל של השניים

  • + הוסף תגובה
תוצאות מעבדה Not detected יצחק 23/06/2020 09:03
  • שלום רב.. אני יודע שזה לא המקום המדוייק לשאול אבל לא מצאתי מקום אחר אשמח אם למרות זאת תענה לי. הבן שלי נחשף לחולה מאומת ועשה בדיקת קורונה והתשובה היא Not detected. האם יש הבדל בין Not detected לבין Negative?? אני שואל כי יתכן והוא עשה את הבדיקה סמוך מידי למועד החשיפה.. תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!