להפסיק עם החלב? שלשולים בילדים

היא המחלה השנייה בשכיחותה בילדים - ורבים גורסים כי היא מתרחשת בעיקר בחודשי הקיץ, אך שלשולים אצל בני שנתיים ומטה נגרמים דווקא מווירוסים, בראשם וירוס הרוטה. מה מותר לאכול - ומה אסור?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 25/03/2015

היא המחלה השנייה בשכיחותה בילדים - ורבים גורסים כי היא מתרחשת בעיקר בחודשי הקיץ, אך שלשולים אצל בני שנתיים ומטה נגרמים דווקא מווירוסים, בראשם וירוס הרוטה


שלשול היא המחלה השנייה בשכיחותה בילדים, אחרי זיהומים בדרכי הנשימה. לא כל שלשול הוא מחלה ולא כל שלשול נגרם בשל זיהום. ההגדרה של שלשול היא יציאות נוזליות ומרובות, כשהדגש הוא על יציאות נוזליות - לא רכות. מתי מדובר בווירוס והאם יש תרופה שיכולה להקל על השלשולים?


וירוס הרוטה: הגורם העיקרי לשלשולים

מקובל לחשוב ששלשול היא מחלה המתרחשת בימי הקיץ, אך הגורם השכיח ביותר לשלשול חריף הוא דווקא דלקת חריפה במעיים, שנובעת מווירוס בשם רוטה. מחלה זו תתרחש לרוב דווקא בחודשי החורף, כאשר שכיחותה הגבוהה ביותר היא בקרב תינוקות קטנים, בשנתיים הראשונות לחייהם.


המחלה מתחילה בהקאות ובהמשך מגיעים גם השלשולים, אליהם נלווה לעתים, אך לא תמיד, חום נמוך שנמשך כשבוע. כמו למחלות ויראליות רבות אחרות, גם לווירוס הרוטה אין תרופה, והטיפול היחיד שיש לנקוט בו הוא הקפדה על שתייה מספקת, במטרה למנוע התייבשות. במקרים קשים, כאשר יש איבוד נוזלים רב והתינוק מתקשה לשתות מספיק או שהוא מקיא הרבה ומתייבש, ייתכן ויהיה צורך באשפוז ומתן נוזלים באינפוזיה.


חלב. אין צורך להימנע


כיום קיים חיסון יעיל לוירוס הרוטה, שמונע את המחלה. ישנם מקרים בהם היא אינה נמנעת לחלוטין, אך החיסון הופך אותה לקלה יותר. כיום ניתן החיסון במסגרת טיפת חלב לתינוקות בשלוש מנות: בגיל חודשיים, ארבעה חודשים ושישה חודשים.


מלבד וירוס הרוטה, ישנם וירוסים אחרים שגורמים לשלשול. גם להם אין טיפול תרופתי, והטיפול הוא תמיכתי בלבד, ונעשה על ידי הקפדה על שתייה מרובה ומעקב אחרי הילד. חשוב לשים לב לערנות של התינוק ולוודא שהוא אכן שותה בכמות מספקת ונותן שתן מספר פעמים ביום.


דלקת מעיים חריפה יכולה להיגרם גם על ידי חיידק. המאפיינים של מצב זה הם חום ולעתים שלשול דמי או רירי. במצבים אלו יש צורך גם בטיפול אנטיביוטי, לאחר שליחת תרבית צואה. בחירת סוג האנטיביוטיקה תעשה על ידי הרופא המטפל. 


מה מותר לתת לתינוק לאכול בזמן השלשול?

שלשול ממושך הוא שלשול שנמשך מעבר לשבועיים. שלשול זה לא תמיד נובע ממחלה, אלא יכול להיגרם גם ממצב של שתיית יתר. לעתים ישנו גם שלשול אצל פעוטות שאין לו סיבה ברורה.


חשוב להדגיש כי בכל מקרה של שלשול כרוני יש לעשות בירור למציאת הגורם, שיכול להיות, למשל, מחלת הצליאק, הנובעת מרגישות לקמח. כיום הבירור מסתמך על בדיקות מעבדה ובמידה ועולה בהן חשד לבעיה החולה מופנה לגסטרוסקופיה לשם לקיחת דגימת רירית מעי לביופסיה.


סיבה שכיחה לשלשול ממושך היא פגיעה ברירית המעי, שנגרמת על ידי מחלה ויראלית. מצב זה מוביל לכך שהמעי אינו סופג את כל רכיבי המזון, ובראשם הלקטוז, שהוא סוכר החלב. לכן במצבים אלו הטיפול הוא תזונתי, כלומר הפסקת מתן חלב לילדים ותינוקות ובמקומם ניתנות פורמולות מיוחדות, המכילות חלבון מפורק ונטולות לקטוז.


מלבד מקרים אלו, ובאופן כללי, אין צורך להפסיק מתן של מזונות מסוימים לתינוק בזמן שלשול. כאשר מדובר במחלה ממושכת, כלומר לתקופה של יותר משבוע, או כאשר מדובר בתינוק קטן עם שלשול קשה - רצוי להפסיק לתת לו חלב ומוצריו עד לסיום המחלה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שמעון רייף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיהום פטרייתי בציפורן ושאיפה לריאות אלי 05/12/2019 23:57
  • שלום רב. אני בן 19. במהלך השנה האחרונה סבלתי מספר פעמיים ממקרים של שיעול סטרידור ללא חום עם תסמינים של ברונכיטיס. כל מקרה ארך כשבוע וחצי ולאחר מכן עם ירידה בחומרת התסמינים. לקחתי מידי פעם גם אנטיביוטיקה אזניל מהרופאה שלי אך אני לא יודע במאה אחוז אם היא עזרה או לא. בשבוע האחרון שוב סבלתי מהתופעה המתוארת אבל פתאום נזכרתי שהיא קרתה לאחר שהתעסקתי עם הציפורן שלי. אני סובל כשנה מפטרת קשה בציפורניים - ומאז אני מרבה לגזור עם קאטר את הקצוות החדים של הציפורן ו״לגרד״ את הפטריה מהציפורן אבל כשאני עושה את זה אני מקרב את הראש שלי קרוב לאצבע עם הפטריה ולפעמים יוצא לי לשאוף כמה חלקיקים. מאז אותה מחשבה אני סבור שהמקרים של הברונכיטיס שהיה לי בשנה האחרונה הייתה בעצם זיהום קל בדרכי הנשימה מהפטרייה בציפורן. האם זה סביר? האם קיים טיפול אנטי פטרייתי שאני יוכל לקחת בשביל להחלים אחת ולתמיד? תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
הפסקות נשימה אלינה 05/12/2019 20:48
  • שלום, הבת שלי בת שנה וחודשיים. מגיל 5 חודשים עושה הפסקות נשימה בזמן בכי, קרו 4 התקפים כאלה בשנה האחרונה. ביולי פתאום הופיעו לה רעשי סטרידור, בזמן שאיפה חזקה. זה קורה בעיקר בזמן זחילה, בכי, לא מתוך שינה, הגענו לאשפוז בגלל חשש לגוף זר, לאחר בירור שיחררו אותנו והרופא ריאות טען שהרעש שהיא עושה של הסטרידור הוא התנהגותי. לאחר כמה שבועות הרעש פסק. כמה חודשים אחרי היא חלתה, קצת שיעול ליחה וצרידות, והרעשים הופיעו שוב, טיפלנו באנלציות ואחרי סיום המחלה הקולות נעלמו שוב. לפני חודש היא חלתה בדלקת אוזן שטופלה באנטיביוטיקה כמה ימים אחרי תחילת המחלה הקולות הופיעו שוב, ונמשכים עד היום. אציין שמידי פעם היא קצת משתנקת מאוכל או רוק או מים, שמתי לב שהיא משתנקת ככה כשהיא קצת מקוררת ויש לה ליחה וחירחורים וצרידות. לא יודעת אם יש קשר לקולות הסטרידור לבין ההשתנקות וההפסקות נשימה. מציינת את כל הדברים שקשורים לריאות לדעתי, מה לדעתך אנחנו צריכים לעשות?

  • + הוסף תגובה
שיעול לאחר כל פעילות גופנית קלה שירה 25/11/2019 07:21
  • שלום, בני הקטן הוא בן 7.5 עם נטייה להתקפות שיעול. לפני כ- 3 חודשים פיתח שיעול חריף שהתמתן מאוד לאחר קבלת אזניל, למרות שצילום החזה היה תקין. שמנו לב שלאחר כל פעילות גופנית קלה הוא משתעל. הוא מסיים לעלות מדרגות ומקבל שיעול חריף. כמו כן, לאחר בכי או צחוק הוא מקבל התקפת שיעול. האם זה תקין? האם יתכן כי הוא אסטמתי?

  • + הוסף תגובה
אבחון אסטמה דר גיא 27/11/2019 23:56
  • אבחון אסטמה מתבסס על היסטוריה קפדנית, בדיקה גופנית אופיינת, בדיקות מעבדה ותפקודי ריאה. הסיפור בפני עצמו עשוי להתאים לאסטמה אולם על מנת לעשות את האבחנה רצוי להגשת להערכה רפואית במשרד הרופא

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!