שיזוף יתר: איך מטפלים בכוויות שמש?

בילוי ארוך בחוץ בימי הקיץ ללא שימוש באמצעי הגנה מתאימים עלול לגרום לכוויות שמש, לעתים אפילו בדרגה חמורה. כיצד ניתן להקל עליהן ומתי יש לפנות לחדר מיון? מדריך מיוחד

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/05/2015

בילוי ארוך בחוץ בימי הקיץ ללא שימוש באמצעי הגנה מתאימים עלול לגרום לכוויות שמש, לעתים אפילו בדרגה חמורה. כיצד ניתן להקל עליהן ומתי יש לפנות לחדר מיון? מדריך מיוחד 


חשיפה לשמש למשך מספר דקות ביום אמנם מועילה לייצור ויטמין D החיוני לגוף, אך כיום כבר ידוע כי חשיפה ממושכת עלולה לגרום לנזקים רבים. הנזק המיידי משיזוף יתר הוא, כמובן, כוויות שמש, אך ישנם גם נזקים ארוכי טווח, החל מקמטים ועד לסרטן העור. מה בקרני השמש גורם לנזקים הללו וכיצד מטפלים בכוויות? 


קראו עוד: 4 טעויות שגורמות לכם להיראות זקנים יותר


ישנם שני סוגי קרינה עיקריים החודרים לכדור הארץ מהשמש. הראשונה זוהי קרינת UVB, שעוצמתה משתנה בהתאם לעונות השנה ולשעות היום. קרינה זו בדרך כלל אינה חודרת דרך זכוכית, אך חשיפה ממושכת אליה גורמת לכוויות שמש. בנוסף היא עלולה לגרום לדלקת עיניים (פוטוקרטיטיס) ולגרום לסוגים שונים של סרטן העור.


סוג הקרינה השני הוא UVA, המהווה 95% מהקרינה שמגיעה מהשמש לכדור הארץ. קרינה זו יכולה לחדור דרך עננים ודרך זכוכית והיא חודרת עמוק יותר לעור מקרינת UVB. חשיפה לקרינה זו גורמת לקמטים, פיגמנטציה ולהזדקנות מואצת של העור. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים שקרינת ה-UVA עלולה לגרום נזק לדנ"א בתאי העור וכן לגרום נזקים לעיניים (מחלות כגון קטרקט וניוון המקולה), ואף לגרום לסרטן עור, כולל מלנומה.


מה ניתן לעשות כדי להגן על העור מפני קרני השמש? ישנם מספר דברים שיגנו על העור וישמרו עליו מפני כוויות שמש:


1. שעות בטוחות 

מומלץ להמעיט את החשיפה לשמש בשעות החום הכבד. השעות המסוכנות הן בין עשר בבוקר לארבע אחר הצהריים. בשעות אלו השמש נמצאת ברום השמיים והקרינה המגיעה לכדור הארץ היא החזקה ביותר, משום שהמרחק שעוברות הקרניים באטמוספרה הוא הקצר ביותר. 


כוויות שמש. המעיטו את החשיפה בשעות השיא

כוויות שמש. נגרמות משיזוף יתר


2. שהייה בצל

השתדלו לשהות בצל כמה שיותר כאשר אתם יוצאים מהבית. מומלץ להגביל גם את השהות בצל, מפני שגם שם אנו נפגעים מקרני השמש. למשל, בים ובבריכה הקרינה מוחזרת מהמים ומהחול ולכן מזיקה עוד יותר.


3. ביגוד מתאים

יש להקפיד על כיסוי הגוף בעזרת לבוש מלא שיגן על העור (חולצה עם שרוולים ומכנסיים ארוכים). הבדים שמספקים את מירב ההגנה מפני קרני השמש הם בדים באריגה צפופה, כמו כותנה. 


קראו עוד: 8 מרכיבים שיעזרו לעור שלכם להיראות נפלא


4. כובע

מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים שיגן על הפנים, העיניים, הצוואר והעורף מפני קרני השמש. 


5. משקפי שמש

מומלץ להרכיב משקפי שמש המסננים את מעבר קרני השמש. 


6. תזונה 

מחקרים מראים שמזונות כמו רסק עגבניות (המכיל ליקופן) ונבטי ברוקולי (המכילים גלוקוסינולאטים) תורמים ליכולות ההגנתיות של העור.


7. מסנן קרינה 

מומלץ למרוח את העור החשוף לשמש במסנן קרינה בעל מקדם הגנה (SPF) של 34 ומעלה. יש למרוח כחצי שעה לפני היציאה, ולחדש את המריחה מדי שעתיים. עדיף להשתמש במקדם הגנה שאינו יורד במים וכן יש לשים לב שהוא נגד קרני UVB ו-UVA, כיוון שרוב הקרמים מועילים בעיקר נגד קרינת ,UVB אך בפועל מרבית הקרינה המגיעה לכדור הארץ מהשמש הינה UVA. יש לזכור כי מסנני הקרינה מיועדים לשימוש בנוסף לאמצעי ההגנה אחרים, ואין ביכולתם להגן באופן מוחלט על העור.


איך מטפלים בכוויות שמש? 

כווית שמש באה לידי ביטוי באדמומיות בעור, בגרד וברגישות למגע. כווית שמש חמורה עלולה לגרום לתופעות שונות, ביניהן בועיות בעור, נפיחות בעור ועליה בחום הגוף. סימני כוויית השמש לא תמיד מורגשים באופן מיידי, והכאב החמור עלול להופיע כשש עד 48 שעות לאחר החשיפה. כעבור מספר ימים תחלש האדמומיות והעור יהפוך שזוף או שיתקלף.


ההמלצות לטיפול בכוויות שמש והקלה על הכאב הן:


1. קירור העור בעזרת מים פושרים או מקלחת או אמבטיה קרה והקפדה על שתייה מרובה, כדי להשיב לגוף את המים שאבדו בעקבות ההזעה המוגברת וכדי לסייע לו להתקרר. יש להימנע משתיית אלכוהול, המגביר את הסיכון להתייבשות.


2. מריחת קרם לחות או קרם המיועד למריחה לאחר השיזוף. קרמים אלו מסייעים לקרר את העור ומוסיפים לו לחות, על מנת להקל על תחושת היובש.


3. ניתן להשתמש בתרופות כמו פראצטמול (Paracetamol) או איבופרופן (Ibuprofen) כדי להקל על הכאב ולצמצם נפיחות מקומית.


4. במקרה של כוויות שמש קשות יש צורך במריחת קרם לטיפול בכוויות ובחבישה מתאימה לכוויות. במקרים אלו חשוב להתייעץ עם רופא, אחות או רוקח. מקרים חמורים במיוחד מחייבים פנייה לחדר המיון.פורומים, סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גידולים לא בפנים מלי 04/09/2019 12:40
  • יש לי מספר שומות באזור הפנים והמחשוף. במידת הצורך להסירן, האם אפשרי בשיטת מוס?

  • + הוסף תגובה
שומות צבעוניות ד"ר עופר ארנון 18/10/2019 15:34
  • כריתת שומות צבעוניות לא רגילות (אטיפיות), בדרך כלל לא נכרתות בניתוח מוהס. הסיבה - הרצון לאבחנה היסטולוגית רגילה ולא חתך קפוא. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה
הכנות לניתוח Mohs ארי 09/10/2019 18:39
  • שלום רב אני בן 70 לפני 8 שנים עברתי ניתוח מעקפי לב לוקח בקביעות מדלל דם מיקרופרין 75 אני חש בטוב לפני ניתוח MOHS בלחי הרדמה מקומית . שאלתי: א. האם יש צורך בהפסקת מדלל הדם מספר ימים לפני וכמה: ב. האם יש מגבלות שיש להמנע כחודש לאחר הניתוח כגון רחצה בבריכות ים המלח (לא בשמש) תודה ארי

  • + הוסף תגובה
הפסקת אספירין טרם ניתוח ד"ר עופר ארנון 16/10/2019 11:38
  • לא חובה להפסיק אספירין טרם הניתוח. אין אפשרות להכנס למקווה מים, במשך כחודש לאחר הניתוח. רחצה במקלחת אפשרית בדרך כלל יום לאחר הניתוח. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה
שאלון אנונימי בנושא סרטן העור רומי 10/10/2019 17:35
  • שלום, אנחנו עדן קרן, רומי נוף וליה מלמד תלמידות מגמת ביולוגיה בתיכון אלון בכיתה י"ב, ובמסגרת המגמה אנו עושות עבודת ביומד בנושא השפעת חשיפה מוגברת לשמש על הסיכויים לחלות בסרטן העור. השאלון הוא אנונימי ולמטרות המחקר בלבד ומיועד לאנשים שחולים / חלו בסרטן העור. תודה רבה על שיתוף הפעולה ! מאוד נעריך אם תוכלו לשתף את הפוסט לקרוביכם (: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdeVKc5trK9iguNqm-ukChdLqlqruhtIPbXZ8WtAAWcDwo5vw/viewform

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!