"דוקטור Google, מה יש לי"? 10 כללים לחיפוש מידע רפואי ברשת

כאבי ראש? חבלות? אלרגיות? נדמה שמקש החיפוש ברשת מעולם לא היה זמין יותר. אבל מה קורה כשמידע כזה מטעה את הגולש ואפילו מסכן אותו? קבלו את המדריך השלם לחיפוש מידע רפואי ברשת

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 08/11/2016

מי מאיתנו לא מכיר את הסיטואציה: אתם סובלים מפריחה או מכאב גרון ומיד ניגשים לדוקטור. כלומר, ל"דוקטור גוגל" – אלא מה? אחרי הכל במקום לקבוע תור, להיכנס לרכב, לשלם חנייה, להמתין בתור וגם להיבדק רחמנא לצלן, כל מה שצריך לעשות זה לחפש מידע על המחלה או התופעה ובינגו – כל המידע פרוס לפנינו.


אבל בואו נודה בזה: תהא הטכנולוגיה מופלאה ככל שתהיה, לא בטוח שהיא יכולה להתחרות ביעילות המפגש הפרונטלי. אז למה ומתי בכל זאת כדאי לראות מומחה? ואיך מחפשים את המידע האמין ביותר? המומחים מייעצים.


קראו עוד: מקלקול קיבה ועד סרטן: 7 מזונות שאסור לאכולזכרו שהמידע מיועד לאוכלוסייה הכללית

"עוד לפני שמקליקים על מקש החיפוש, חשוב להבין שהוא עלול להוביל למידע כללי, שלרוב מתאים למגוון רחב של סובלים מתופעה כזו או אחרת. גם במקרה שמדובר במקור אמין ומקצועי, האינפורמציה לעולם לא תוכל להיות ספציפית, מדוייקת, או לחילופין להוות תחליף למפגש אצל המטפל בשטח", טוען עו"ד תומר בכר, העוסק בייצוג נפגעים בתחום הרשלנות הרפואית.


בשורה התחתונה, חשוב להבין שהאינטרנט אמנם מספק מידע רחב אך הוא לא ממש יכול לבדוק לכם את הדופק וגם לא לשלוח אתכם לבדיקות המתאימות. לכן, כמובן שניתן לחפש מידע אבל יש לקחת הכל בערבון מוגבל ולא לוותר על ייעוץ פרונטלי.


הגוגל כבר משלים לבדחפשו מידע גם באתרים רפואיים או בגרסה העממית שלהם

"האינטרנט מכיל כמות עצומה של אתרים המתיימרים לספק מידע רפואי - חלקם מקצועיים יותר וחלקם פחות. ראשית, חשוב להבין מי מנהל את שם את התכנים. באתרים רבים ניתן למצוא מידע אודות העומדים מאחורי המילים", מסביר עו"ד בכר.


פרופ' פיני הלפרן, מנהל חדר המיון באיכילוב מחזק טענה זו. לדבריו, לצד אתרים מקצועיים המיועדים לרופאים ולאנשי מקצוע, הכתובים בשפה רפואית, ניתן למצוא מידע זמין ונגיש גם לציבור הרחב. כך למשל אתר ה" http://www.medpagetoday.com/ "  או ה http://www.cochrane.org/, השייך לממשלה הבריטית וסוקר את כל הספרות הרפואית בנושא הרלוונטי שבו הגולש מתעניין. גם ב http://www.nice.com/ " - אתר של משרד הבריאות הבריטי, ניתן למצוא את ההנחיות העדכניות ביותר לטיפול במחלות ובתופעות שונות, בהתאם למחקרים אחרונים.


ולבסוף, גם באתר משרד הבריאות הישראלי, וכן באתרי קופות החולים השונות ובפורטל הרפואה אינפומד, תוכלו למצוא מידע במגוון נושאים - החל מהנחיות לטיפול בתינוקות ועד לשימוש בתרופות. 


לעומת אלה, לא הייתי ממליץ לחפש מידע באתרים בעלי אינטרס. ניקח לדוגמה מצב שבו תהיו מעוניינים לקבל המלצות עבור שימוש בתרופות נטורופטיות שאותן מתלבטים אם ליטול. במקרה כזה,  לא הייתי מחפש תשובה לשאלה אודות יעילותם של טיפולים מעין אלה דווקא באתר המבוסס על תכנים מהסוג הזה, משום שסביר להניח ששם לא נמצא תשובות אובייקטיביות".  היזהרו מייעוץ מקצועי ברשתות חברתיות

לא קשה למצוא בימינו קבוצות פייסבוק, למשל, המעניקות ייעוץ מקצועי בנושאים שונים. ייעוץ האקספרס נגיש וכמעט אישי, ממתין רק עבורכם - הגולשים הרעבים, ומציע פתרונות  - החל מהתמודדות עם קשיי שינה ועד לבעיות בנישואין. "כשמדובר בפלטפורמות מהסוג הזה, נדרשת ערנות יתר מצד הגולש, מאחר שהוא זה שעלול ללכת שולל אחר עצות שעשויות לא להועיל במקרה הטוב, ולגרום נזק חמור במקרה הפחות טוב", מזהיר עו"ד בכר.


"לאחרונה פורסם מקרה מצער במיוחד, במהלכו התייעצה אם לילד שסבל מסוכרת באחד מאותם דפי פייסבוק המספקים ייעוץ רפואי. למרבה הצער, בדיעבד, התברר מהפרסומים בתקשורת כי העצה שסופקה והייתה חתומה על ידי צוות העמוד, לא הייתה מספיק מקצועית ונכונה והילד נפטר כתוצאה מהטיפול.


מסיבה זו, חשוב ביותר לבדוק מי עומד מאחורי המקלדת ובכל מקרה לא להשתמש במידע כתחליף לייעוץ רפואי אישי. ניתן להיעזר בידע כללי או לקבל הכוונה, אך לא מומלץ לסמוך על הייעוץ מעבר לכך. בנוסף, כדאי לנסות לאתר מידע אודות הדמות שסיפקה את המידע ולראות אם לא מדובר בשרלטן. אם אין כל מידע ברשת אודות המומחה, העניין עלול להעלות ספק בדבר אמינותו", אומר ע"ד בכר.


פרופ' הלפרין חולק על טענה זו. לדבריו, רופאים רבים וטובים אינם מעוניינים להיחשף ברשת, ולמרות זאת אמינותם אינה נחותה מאלה המחפשים פרסום ולעתים ההיפך הוא הנכון.


 הגולש עלול ללכת שולל אחר עצות שעשויות לא להועיל ואף לגרום נזקהדפיסו מידע ממספר מקורות והשוו ביניהם

"רוב האנשים לא יכולים לזכור את כל המידע שקראו, ולעתים עלול להיווצר מצב של בלבול שנובע ממגוון גדול של עצות ומידע שונה", אומר פרופ' הלפרן. "לכן, כדאי להדפיס שניים עד שלושה מקורות שונים ולהשוות ביניהם. כך תקבלו תמונה רחבה וברורה יותר ולהבין האם דעה אחת מחזקת את קודמתה או שקיימות סתירות רבות מידי האמורות לעלות סימני שאלה".אל תתפתו להקליק דווקא על תוצאות החיפוש המופיעות בראש הרשימה 

חשבו על הפעם האחרונה שבה חיפשתם מידע ברשת. באופן טבעי, סביר שתבחרו בתוצאות החיפוש העליונות ביותר. פרופ' הלפרן מזהיר מפני הפעולה האוטומטית הזאת: "לעתים דווקא מה שממוקם במעלה התוצאות הן הכתבות הממומנות והפחות אובייקטיביות. לכן, במקרה כזה, פשוט בחרו תוצאה מתחתית הרשימה וכך תגדילו את הסיכוי להיחשף למידע אמין ואובייקטיבי יותר"."באופן עקרוני, רופא שמעניק מידע שגוי או מטעה חשוף לתביעה"

"בהיעדר חוק מסוים שמגדיר את נושא הייעוצים ברשת, לרוב ניתן למצוא בפורומים שונים  תקנון ייעוץ שמסביר את צורת ההתכתבות ואת הדגשים בעת קבלת הייעוץ. ככלל, ברגע שמדובר ברופא, הוא מחויב בהעברת מידע אמין, ולא – הוא חשוף לתביעה באופן דומה לזה שבו היה חשוף בעת העברת מידע באופן פרונטלי.


"בסופו של דבר חשוב להבין שמידע ברשת יכול להועיל אם משתמשים בו בתבונה ובזהירות, אך בכל מקרה חשוב להבין שהוא לא יכול להחליף את הפגישה האישית עם המטפל הרלוונטי", מסכם עו"ד בכר.קראו עוד: זהירות, פציעות: איזה ספורט הכי מסוכן לכם?פורומים, מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיקה - תאילנד קורין 15/02/2019 10:08
 • שלום, אני בהריון בחודש שני,מתוכננת לטוס לתאילנד בעוד מס׳ ימים. התברר לי נושא הזיקה וערער את הכל. קראתי את תשובותייך בפורום שעזרו מאוד, אך יש לי שאלה יותר ספציפית, האם ידוע על מקרי זיקה באזורי האיים ,בדרום מזרח תאילנד, קוסמוי וקופנגן? לא מצליחה להגיע למידע זה בשום מקום ובשום מרכז רפואי. אודה לתשובתך

 • + הוסף תגובה
היי קורין ד"ר עמי נויברגר 15/02/2019 12:40
 • דברתי עם רופאים בתאילנד והיו מקרי זיקה בכל מחוזות המדינה. יש כרגע מעט מקרים אבל אין נתונים מדוייקים

 • + הוסף תגובה
תודה רבה קורין 15/02/2019 14:48
 • אתה מגיב לכולם כלכך מהר ובכזו סבלנות ומקצוענות המון המון תודה ...שבת שלום

 • + הוסף תגובה
בשמחה ד"ר עמי נויברגר 15/02/2019 15:19
חודש שני וכרגע בקופנגן נטלי 19/02/2019 19:35
 • היי, אני בשבוע 6 ואנו מבקרים בקופנגן קוסמוי קוטאו ובנקוק, חוזריל בעןד שבועיים. האם מומלץ לבתע בדיקת שתן ודם? האם דווחו כח מקרים באיים..אני מאוד מפחדת. תןדה

 • + הוסף תגובה
לנשום עמוק... ד"ר עמי נויברגר 19/02/2019 19:42
 • יש מקרים באיים אבל מעט. הסיכוי להידבק נמוך. הבדקי כשחוזרת ותוכלי להירגע.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה נטלי 19/02/2019 19:47
 • ראשית תודה על המענה המהיר ומתנצלת על השגיאות, אני ממש בהיסטריה אחרי שקראתי על הנושא (ועוד במהלך השהות בתאילנד). מבינה שיש בדיקת דם ושתן, תוך כמה זמן התוצאות מתקבלות ומה האמינות שלהן? האם אפשרי לרכוש קוטלי יתושים אשר מכילים deet מאחר ואני בהריון הביאו לי חומר אחר טבעי. תודה רבה, אתה עוסק במלאכת קודש

 • + הוסף תגובה
בדיקות לזיקה ד"ר עמי נויברגר 19/02/2019 19:56
 • אמינות מאוד אם כי שום בדיקה היא לא מאה אחוז. היות והדבקה של מטיילים נדירה אפשר להסתפק בהחלט בבדיקות דם ושתן ולהירגע. ברמבם במרפאת המטיילים תשובות תוך 3 ימים אבל בתשלום. בררי דרך הקופה אפשרות להיבדק דרכם. לגבי deet - כל דוחה יתושים טוב בהרבה מכלום גם אם לא תשיגי כזה עם deet

 • + הוסף תגובה
האם מותר על deet נטלי 19/02/2019 20:00
 • השאלה האם מותר בכלל עם deet? האם הדבקה של בן זוג רלוונטית אלי אל אני כבר בהריון?

 • + הוסף תגובה
כן וכן ד"ר עמי נויברגר 19/02/2019 21:54
7 חודשים לאחר טיול בתאילנד חודש שישי להריון לילי 07/12/2019 19:15
 • לבן זוגי הייתה פריחה לא מפושטת אבל של נקודות אדומות צפופות במשך שבוע בגב התחתון בסוף הטיול, הפריחה עברה לאחר שטיפל בזובירקס, רופאת המשפחה החליטה לתת כטיפול ראשוני וזה עבר ולכן לא חזר להיבדק.במהלך הטיול היו מעט כאבי ראש. עברו מאז 7 חודשים (נכנסו חודש לאחר מכן להריון) ורק השבוע גילינו על הנגיף הזה. יש טעם לבצע בדיקות לזיהוי הנגיף? מי שפיר? מחר יש לנו תור לרופא לייעוץ וההנתי שיש פרוטוקול בדיקות שעלינו לבצע, אשמח לדעת מה אפשר לעשות במצבנו וגם אם ידועים לך נתונים סטטיסטיים על תחלואת העובר במידה ואכן נחשפנו לנגיף..

 • + הוסף תגובה
פריחה וכאב ראש - זיקה? ד"ר עמי נויברגר 07/12/2019 20:25
 • הסיכוי שזה היה זיקה נמוך אבל קיים ולכן כדאי להיבדק. הסיכוי לפגיעה בעובר במידה והיתה חשיפה נמוך אבל אין מספרים מדוייקים. יש בדיקות זמינות דרך תל השומר ורמבם

 • + הוסף תגובה
לפני מיי שפיר כדאי לבדוק אם בכלל נחשפתם. ד"ר עמי נויברגר 07/12/2019 20:26
תודה רבה על המענה המהיר לילי 07/12/2019 20:34
 • גם אחרי 7 חודשים זו בדיקה מהימנה על פני מי שפיר?

 • + הוסף תגובה
המהימנות אחרי 7 חודשים ד"ר עמי נויברגר 07/12/2019 22:36
 • היא לא מאה אחוז אבל הסיכוי שנדבקת מראש נמוך. צריך לבצע בדיקת דם בכל מקרה ואחכ להתייעץ עם רופא הנשים לגבי מי שפיר. אם בכל מקרה מבצעת בדיקת מי שפיר מובן שכדאי לבדוק. האם לבצע "במיוחד" - זה לדיון בינך לבין הרופא. מוזמנת למרפאת המטיילים שנשב ונדבר אבל בסופו של דבר רופא הנשים הוא הפונקציה המרכזית (אחריכם כמובן).

 • + הוסף תגובה
ייעוץ לילי 07/12/2019 22:57
 • שוב תודה רבה! איך אני יכולה לקבוע תור? יש לי תמונה של הפריחה, ניתן להתייעץ איתך גם לגביה? וגם רציתי להבין טוב יותר את המשמעות, קראתי כאן שבמי שפיר עושים pcr לגנום, אם מתגלה שלעובר יש ( חס וחלילה ) את הנגיף, מה הסיכוי שתהיה השלכה על ההתפתחות שלו? וכמובן שאתייעץ גם עם הרופא נשים

 • + הוסף תגובה
מרפאת מטיילים רמבם ד"ר עמי נויברגר 08/12/2019 07:56
 • אין בעיה שנדבר. אפשר לתאם תור - 047772360. יום שני בין 1500 ל 1800. תצטרכי לשלם יעוץ לרמבם (סכום סביר - זו לא רפואה פרטית). את בדיקות הדם עדיף דרך הקופה אם עסכימו לכסות כי זה ללא תשלום. ברמבם זה די יקר. אם תבואי נחשוב ביחד איך להמשיך. בדיקות דם בכל מקרה כדאי שתעשי - שוב - עדיף דרך קופת החולים.

 • + הוסף תגובה
קדחת דנגי אייל 06/12/2019 13:35
 • שלום הבת שלי נמצאת בטיול במזרח. היא כרגע חולה בקדחת דנגי מאושפזת ומחלימה. כמה זמן אחרי ההחלמה ניתן לטוס? האם היא יכולה להמשיך בטיול או שיש סיכוי מוגבר להדבקה במחלות אחרות כולל דנגי? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
דנגי שני ד"ר עמי נויברגר 07/12/2019 09:34
 • הסיכון לדנגי קשה לאחר הדבקה ראשונה, בניגוד למה שאפשר להבין מחיפוש אינטרנטי, הוא לא הרבה יותר גבוה מסתם להידבק בפעם הראשונה. הסיכון ככל הידוע לא רלוונטי לחודשים שמייד לאחר ההדבקה ולכן אפשר כעת להמשיך לטייל.

 • + הוסף תגובה
ותוספת ד"ר עמי נויברגר 07/12/2019 09:35
 • בכל מקרה יתושים במזרח מעבירים מספר מחלות מסוכנות כך שכדאי להתאמץ ולהיעקץ פחות

 • + הוסף תגובה
זיקה באיי תאילנד איתי 04/12/2019 08:55
 • ד"ר נויברגר שלום, אישתי ואני מתכננים לצאת בעוד כ-4 חודשים לחופשה בת שבועיים בדרום תאילנד (קו סמוי/פנהגן). כרגע אנחנו בעיצומם של ניסיונות להיכנס להריון. מה הסיכויים להידבק באיים מהנגיף? האם עלינו לבטל את הנסיעה?

 • + הוסף תגובה
זיקה באיים ד"ר עמי נויברגר 04/12/2019 09:23
 • יש סיכוי. כנראה נמוך לנסיעה קצרה. ההחלטה אם לבטל או לעשות הפסקה בניסינות הכניסה להריון או להחליט שסיכון נמוך אפשר "לספוג" היא שלכם ולא של שום רופא.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!