מיבלות באברי המין ועד סרטן: הכל על וירוס הפפילומה אצל גברים

וירוס הפפילומה האנושי אמנם מזוהה בעיקר עם המין הנשי, אך הוא נפוץ מאוד גם בקרב גברים ועלול לגרום ליבלות באברי המין ואפילו לסרטן. כיצד נדבקים ומהן הדרכים למניעה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 13/09/2017וירוס הפפילומה האנושי, או בקיצור HPV, נתפס כווירוס הפוגע בעיקר בנשים וגורם לסרטן צוואר הרחם. עם זאת, בניגוד לדעה הרווחת, הנגיף פוגע גם בגברים. וירוס הפפילומה כולל בתוכו קבוצה של כ-100 נגיפים המדביקים את רקמות העור והריריות בבני אדם, חלקם פוגעים באזורי הרבייה ועלולים לגרום לנגעים ויבלות (HPV בסיכון נמוך), בזמן שאחרים עלולים לגרום לשינויים סרטניים בתאים (HPV בסיכון גבוה). 

על פי ה-American Sexual Health Association כ- 75% מהאוכלוסייה הפעילה מינית בארצות הברית תידבק במהלך החיים בווירוס הפפילומה (HPV), אך רק אחוז זעיר של נשים וגברים יפתחו נגעים הדורשים טיפול. ברוב המקרים המערכת החיסונית תשתלט על הנגיף או תיפטר ממנו לגמרי. 

יחד עם פרופ' איתמר גרוטו, מנהל שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ואחראי על תחום הרפואה המונעת בישראל, בדקנו מהן דרכי הטיפול והמניעה היעילות ביותר. קראו עוד: חיסון נגד וירוס הפפילומההאם יש טיפול ל-HPV? 

"נכון להיום אין אפשרות לטפל בווירוס", אומר פרופ' גרוטו. "יחד עם זאת, ישנם טיפולים למחלות הנובעות מהנגיף, כגון יבלות, נגעים ושינויים סרטניים של התאים. האפשרות היחידה למנוע הדבקה היא באמצעות חיסון". איך מבחינים בין HPV בסיכון נמוך לבין HPV בסיכון גבוה? 

"מבחינת ההידבקות בווירוס, אין הבדלים בהופעה של וירוס HPV בסיכון נמוך לבין HPV בסיכון גבוה. ההבדל בין השניים מתייחס רק לסיכון לפתח סרטן", מבהיר פרופ' גרוטו, "סיכון שקיים בזנים מסויימים בלבד"

כיצד אפשר להיבדק? 

"הבדיקה לגברים נערכת בשתי צורות. במידה וישנן יבלות לוקחים משטח ומזהים האם מעורב נגיף הפפילומה ומהו בדיוק הזן של הנגיף. במידה ואין יבלות, יערכו בדיקה ברקמת פי הטבעת". האם יש הבדל בהופעת הווירוס בנשים וגברים? 

"וירוס הפפילומה מדבק באותה מידה בנשים ובגברים. אצל שני המינים התופעה השכיחה ביותר היא יבלות (קונדילומות) באזור איברי המין". עם זאת מציין גרוטו כי "הגידולים הסרטניים הקשורים בנגיף שונים: אצל נשים גידולים סרטניים יתרחשו בצוואר הרחם, ואילו אצל גברים גידולים סרטניים יופיעו בפין, פי הטבעת וייתכן גם בלוע. למרות הדעה שהווירוס פוגע בעיקר בנשים, על פי מחקרים שנערכו במדינות שונות נמצא כי 65%-80% מהגברים נדבקו באחד או יותר מהזנים של HPV". קראו עוד: חיסון נגד סרטן צוואר הרחם הנגרם מנגיף הפפילומההאם ניתן למנוע הדבקות ב-HPV? 

"הדרך היחידה להימנע מהדבקות בווירוס היא באמצעות מתן חיסון לבנים ולבנות. אמנם שימוש בקונדום מספק הגנה מסוימת, אך היא לא מלאה והסיכון להידבק במחלה תלוי במיקום הנגעים והיבלות". 

חשוב לציין כי סוגי ה-HPV הנמצאים באזורי הרבייה מועברים דרך מגע וקיום יחסי מין עם נשא של הווירוס, אך לרוב אנשים לא מודעים לכך שהם נשאים ולכן לא יכולים להגן על אנשים אחרים מפני הדבקה. 

לפי משרד הבריאות, בישראל רשומים כיום שני תרכיבים המיועדים לחיסון נגד HPV ומומלצים על ידו. הראשון הוא תרכיב בשם Cervarix המיוצר על ידי חברת GSK, והשני הוא תרכיב בשם Gardasil, המיוצר על ידי חברת Merck. החיסונים מכילים רק מעטפת ריקה של הנגיף ואינם מכילים חומר גנטי שלו (DNA), כך שאין אפשרות של הדבקה בנגיף בעת מתן החיסון. פרופ' גרוטו מדגיש ש"החיסון כנגד HPV מיועד רק נגד זנים הידועים כגורמים לסרטן".

לדברי גרוטו, משרד הבריאות מבצע את החיסון בבנים ובנות בגילאי 13-14 שנים כיוון שבגילאים אלו עדיין אין פעילות מינית. סיבה נוספת היא שהתגובה החיסונית טובה יותר בגילאים אלו מאשר בגילאים מאוחרים יותר. פרופ' גרוטו מציין גם כי גברים יכולים לקבל את החיסון עד גיל 26. איך מטפלים בנגעי ה-HPV?

הטיפול בנגעים ויבלות נעשה באמצעות משחות. לעתים ישנו צורך בהליך כירורגי להסרת היבלות ובמקרים אחרים ישנו צורך בטיפול תרופתי ייעודי. "יש לשים לב כי במצב בו הנגעים מרובים וגדולים לעתים יהיה קשה להיפטר מהם", מסביר פרופ' גרוטו, "לכן עדיף לגברים להקדים תרופה למכה ולהתחסן". פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אורגזמה-ללמוד לעשות את זה לבד נירית 25/11/2020 06:10
 • אני בת 60 ומגיעה לאורגזמה ללא חדירה כאשר הגבר שלי מגרה לי את השדיים ותוך כדי אני מבצעת תנועות רפטטיביות באגן (הוא מעלי). אני גומרת ואז חדירה. הבעיה שהליבדיו שלו נמוך משלי. אני צריכה ללמוד לעשות לבד...אין לי כל כך פרטיות ואני לא יודעת מאיפה להתחיל. אבל רוצה יותר ממנו..מאיפה אני מתחילה?

 • + הוסף תגובה
מין עצמי דר' יצחק צחי בן ציון 01/12/2020 11:31
 • הייתי מתחיל מרכישת ויברטור טוב ומקביעת תור אצל מטפל מיני מוסמך

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין אנונימי 16/03/2014 10:14
 • אני רוצה להגדיל את איבר המין ורציתי לדעת מה הדרך הטבעית הכי בטוחה לעשות זאת, ניתוח לא בא בחשבון. קראתי באינטרנט על שתי שיטות, אחת באמצעות מכשיר שעובד על מתיחה, מלבישים אותו על האיבר, הוא מותח אותו ויוצר רקמות חדשות. הדרך השנייה היא באמצעות תרגילים שמזרימים יותר דם ממה שהתאים באיבר מסוגלים להכיל וכך בעצם מגדילים אותו. רציתי לדעת איזו דרך היא בטוחה יותר, אמינה יותר, אשר מומלצת על ידי הרופאים??? תודה מראש !

 • + הוסף תגובה
הגדלת הפין ד"ר דניאל וטלמן (Ph. D) 16/03/2014 11:39
 • אין בנמצא דרך מוכחת וידוע שבעזרת ניתן להגדיל את הפין. הדרכים שאתה מתאר יכולים רק להגדיל את חשבון הבנק של המשווק אותם. ברוב המקרים של גברים הסבורים שיש להם איבר מין קטן מדי, זה קשור בדימוי עצמי ופחות בסנטימיטרים לאורך או לרוחב של הפין. מה שגורם להנאה המינית של בת הזוג זה החיבור הנתינה והידיעה של מה מענג את השותפה . לא ממליץ לך להשתמש באביזרים שונים כדי לנסות להגדיל את הפין.

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין ד"ר צחי (יצחק) בן ציון 16/03/2014 18:05
 • השיטה הראשונה להארכת איבר המין ANDROPENIS כן עשויה להאריכו במשהו את האיבר. משתמשים בה רק במקרה של מיקרו פניס- כלומר פניס הקטן מעשרה סנטימטר בזיקפה. כשהמדידה מעצם החיק לקצה איבר המין [מהבססיס הקשה עד לקצה]. במקרים של פין גבולי כזה אפשר להאריך בכשני סנטימטר אחרי שנה של הרכבת המכשיר כל יום, במשך כל היום, מובר בתהליך קשה ולא נוח כך שזה לא דבר שמומלץ לבעל איבר מין תקין. במקרים יותר קשים אף עושים ניתוח להגדלה, אבל גם כאן, הסיכון לאבדן הפין ולסיבוכים גדול. בדיוק כמו שדניאל אמר: ברוב המקרים אין בעיה באיבר המין אלא בראש של בעליו... אם זו בעיה אמיתית כדאי לפנות לטיפול אמיתי, אם אין בעיה כדאי לטפל בזה שיש חשש שיש בעייה.

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין דניאל 24/04/2014 12:48
 • היי שלום, ברצוני לשאול שתי שאלות, יש לי זין באורך 6-7 ס״מ שהוא עומד בעת זקפה. אני לא מצליח לעשות סקס מתבייש בו, ואפילו גומר מהר. האם כדאי לעשות הגדלת איבר המין והאם לפנות לרופא משפחה שזה אומר שאני בן 25 . ושאלה שניה, בעת השפיכה שלי יוצא לי החומר שקוף ולא כמו של חברים שלי לבן. אלא שלי שקוף כמו שתן. בלי מרקם לאן יש לי לפנות ומה לעשות.

 • + הוסף תגובה
גודל וזרע ד"ר צחי (יצחק) בן ציון 25/04/2014 23:43
 • הגודל התקין בזיקפה הוא 12-17 ס"מ כשהמדדיה מעצם החיק (הפוביס) עד קצה האיבר הזקור. יתן שלא מדדת נכון. אם אכן זה הגודל ניתו לנסות להאריך- אנו ממליצים על כך ברוב הגברים עם איברמין קטן מ-10 ס"מ בזקפה. לגבי הזרע- סמיכותו משתנה מעת לעת. אם יש חשש יש לבצע בדיקת זרע דרך אותו אורולוג שאליו תפנה בנושא איבר המין.

 • + הוסף תגובה
היעדר חשק מיני סופיה 17/11/2020 20:18
 • שלום אני בת 25, נשואה מזה 4 שנים ואם לשניים. ילדתי את בני לפני חצי שנה, ואני מניקה ונוטלת גלולות למניקות. מאז הלידה אני מרגישה שהחשק המיני שלי נעלם כלא היה. אין לי חשק מיני אף פעם, קשה לי מאוד שבעלי מנסה לגעת בי בזמן קיום יחסים, אני רק מחכה שזה יסתיים, וגם בזמן האקט אני מרגישה ממש מנותקת, ושאין שום גירוי. גם סרטים, תמונות, אוננות לא עושים לי כלום. מרגישה שאחרי הלידה כאילו הכל מת. לבעלי מאוד קשה עם זה, וגם אני מתגעגעת להנות מזה, ולא לעשות את זה רק כי הוא רוצה. האם יש מה לעשות מלבד להפסיק להניק ולקחת גלולות? כי אני מניחה שזה הגורם העיקרי. האם יש תרגילים מחשבתיים שניתן לעשות כדי לעורר את החשק המיני? אשמח לתשובתך, תודה רבה

 • + הוסף תגובה
הלידה שהרגה את המיניות דר' יצחק צחי בן ציון 18/11/2020 08:50
 • מדובר בתופעה מוכרת. חלק מהעיניין הינו פיזיולוגי: הלידה וההנקה פוגעים בחשק המיני וביכולת להינות ממין. לזה מוסיפים כדורי הפרוגסטרון שאת נוטלת שגם הם, בתורם, מורידים את החשק והתפקוד המיני בכללו. חלק מהעיניין הינו נפשי: מעט דכדוך אחר לידה, תחושת ההתרוקנות, הלחץ של הטיפול בילד והצורך המתמיד לדאוג לו . חלק נוסף הוא החלק הזוגי, שכן המשוואה הזוגית משתנה ויש לכתוב מחדש את החוזה-האמנה הזוגית. בדרך כלל נדרש טיפול מיני זוגי קצר שיאפשר חזרה לשגרה. מה שאפשר לנסות לבד זה לקבוע זמן ליחסים ולעשות רק מה שעושה לך כיף: אולי עיסוי ללא מגע באברי המין? אולי רק חיבוק וערסול עדין? מציע להתנסות בזה ואם הדברים לא מסתדרים- לפנות לטיפול.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!