מיבלות באברי המין ועד סרטן: הכל על וירוס הפפילומה אצל גברים

וירוס הפפילומה האנושי אמנם מזוהה בעיקר עם המין הנשי, אך הוא נפוץ מאוד גם בקרב גברים ועלול לגרום ליבלות באברי המין ואפילו לסרטן. כיצד נדבקים ומהן הדרכים למניעה? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 13/09/2017


וירוס הפפילומה האנושי, או בקיצור HPV, נתפס כווירוס הפוגע בעיקר בנשים וגורם לסרטן צוואר הרחם. עם זאת, בניגוד לדעה הרווחת, הנגיף פוגע גם בגברים. וירוס הפפילומה כולל בתוכו קבוצה של כ-100 נגיפים המדביקים את רקמות העור והריריות בבני אדם, חלקם פוגעים באזורי הרבייה ועלולים לגרום לנגעים ויבלות (HPV בסיכון נמוך), בזמן שאחרים עלולים לגרום לשינויים סרטניים בתאים (HPV בסיכון גבוה). 

על פי ה-American Sexual Health Association כ- 75% מהאוכלוסייה הפעילה מינית בארצות הברית תידבק במהלך החיים בווירוס הפפילומה (HPV), אך רק אחוז זעיר של נשים וגברים יפתחו נגעים הדורשים טיפול. ברוב המקרים המערכת החיסונית תשתלט על הנגיף או תיפטר ממנו לגמרי. 

יחד עם פרופ' איתמר גרוטו, מנהל שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ואחראי על תחום הרפואה המונעת בישראל, בדקנו מהן דרכי הטיפול והמניעה היעילות ביותר. קראו עוד: חיסון נגד וירוס הפפילומההאם יש טיפול ל-HPV? 

"נכון להיום אין אפשרות לטפל בווירוס", אומר פרופ' גרוטו. "יחד עם זאת, ישנם טיפולים למחלות הנובעות מהנגיף, כגון יבלות, נגעים ושינויים סרטניים של התאים. האפשרות היחידה למנוע הדבקה היא באמצעות חיסון". איך מבחינים בין HPV בסיכון נמוך לבין HPV בסיכון גבוה? 

"מבחינת ההידבקות בווירוס, אין הבדלים בהופעה של וירוס HPV בסיכון נמוך לבין HPV בסיכון גבוה. ההבדל בין השניים מתייחס רק לסיכון לפתח סרטן", מבהיר פרופ' גרוטו, "סיכון שקיים בזנים מסויימים בלבד"

כיצד אפשר להיבדק? 

"הבדיקה לגברים נערכת בשתי צורות. במידה וישנן יבלות לוקחים משטח ומזהים האם מעורב נגיף הפפילומה ומהו בדיוק הזן של הנגיף. במידה ואין יבלות, יערכו בדיקה ברקמת פי הטבעת". האם יש הבדל בהופעת הווירוס בנשים וגברים? 

"וירוס הפפילומה מדבק באותה מידה בנשים ובגברים. אצל שני המינים התופעה השכיחה ביותר היא יבלות (קונדילומות) באזור איברי המין". עם זאת מציין גרוטו כי "הגידולים הסרטניים הקשורים בנגיף שונים: אצל נשים גידולים סרטניים יתרחשו בצוואר הרחם, ואילו אצל גברים גידולים סרטניים יופיעו בפין, פי הטבעת וייתכן גם בלוע. למרות הדעה שהווירוס פוגע בעיקר בנשים, על פי מחקרים שנערכו במדינות שונות נמצא כי 65%-80% מהגברים נדבקו באחד או יותר מהזנים של HPV". קראו עוד: חיסון נגד סרטן צוואר הרחם הנגרם מנגיף הפפילומההאם ניתן למנוע הדבקות ב-HPV? 

"הדרך היחידה להימנע מהדבקות בווירוס היא באמצעות מתן חיסון לבנים ולבנות. אמנם שימוש בקונדום מספק הגנה מסוימת, אך היא לא מלאה והסיכון להידבק במחלה תלוי במיקום הנגעים והיבלות". 

חשוב לציין כי סוגי ה-HPV הנמצאים באזורי הרבייה מועברים דרך מגע וקיום יחסי מין עם נשא של הווירוס, אך לרוב אנשים לא מודעים לכך שהם נשאים ולכן לא יכולים להגן על אנשים אחרים מפני הדבקה. 

לפי משרד הבריאות, בישראל רשומים כיום שני תרכיבים המיועדים לחיסון נגד HPV ומומלצים על ידו. הראשון הוא תרכיב בשם Cervarix המיוצר על ידי חברת GSK, והשני הוא תרכיב בשם Gardasil, המיוצר על ידי חברת Merck. החיסונים מכילים רק מעטפת ריקה של הנגיף ואינם מכילים חומר גנטי שלו (DNA), כך שאין אפשרות של הדבקה בנגיף בעת מתן החיסון. פרופ' גרוטו מדגיש ש"החיסון כנגד HPV מיועד רק נגד זנים הידועים כגורמים לסרטן".

לדברי גרוטו, משרד הבריאות מבצע את החיסון בבנים ובנות בגילאי 13-14 שנים כיוון שבגילאים אלו עדיין אין פעילות מינית. סיבה נוספת היא שהתגובה החיסונית טובה יותר בגילאים אלו מאשר בגילאים מאוחרים יותר. פרופ' גרוטו מציין גם כי גברים יכולים לקבל את החיסון עד גיל 26. איך מטפלים בנגעי ה-HPV?

הטיפול בנגעים ויבלות נעשה באמצעות משחות. לעתים ישנו צורך בהליך כירורגי להסרת היבלות ובמקרים אחרים ישנו צורך בטיפול תרופתי ייעודי. "יש לשים לב כי במצב בו הנגעים מרובים וגדולים לעתים יהיה קשה להיפטר מהם", מסביר פרופ' גרוטו, "לכן עדיף לגברים להקדים תרופה למכה ולהתחסן". פורומים, מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיניות אצל ילד בן 10 שלי 07/12/2019 21:23
  • מקווה שזה המקום הנכון... בני בן עשר. פתוח איתי מבחינת השיח על המין, מדבר על דברים... וגם אני איתו. לאחרונה התלונן כי ״הבולבול שלו כל הזמן שמח״ אפילו ארבע חמש פעמים ביום ( שאלתי כמה...) וזה מעסיק אותו וגורם לו לפדיחות ( כדבריו) . עוד כפעוט ראיתי ש״עומד לו״ בהרבה הזדמניות. מה המינונים הסבירים?

  • + הוסף תגובה
אבחון קונדילומה יונתן 21/11/2019 10:59
  • אשתי אובחנה עם מצב CIN1 בבדיקה שגרתית. הבדיקה העלתה שהוירוס הוא מזן 16. בעקבות זאת הלכתי להבדק אצל רופא עור ומין כדי שיבחן בליטות שמצאתי על בסיס הפין (אובחנו כשומניות) ו-2 "נקודות חן" שאבחנתי בהן לפני מספר שנים אך לא ייחסתי להן חשיבות. את "נקודות החן" הוא אבחן כקונדילומה. באותה פגישה הרופא צרב לי את האזור הנגוע בחנקן נוזלי לבקשתי. שאלות רבות שהיו לי נותרו ללא מענה מספק. אני מעוניין לדעת על איזה אורח חיים לשמור, איזו שגרת בדיקות עלי לקיים כדי לוודא שהקונדילומה לא חוזרת ושאין התפתחות של סרטן כזה או אחר? איך אני יכול לאבחן את זן הוירוס שגרם לי לקונדילומה? איך אני יכול לוודא אם אין לי זנים אחרים של הוירוס, אם נדבקתי מאשתי או הדבקתי אותה? איך יתכן שיש לי את 2 הנקודות האלה במשך שנים והן לא התפשטו?

  • + הוסף תגובה
אמצעי מניעה מדבקה לי94 06/11/2019 09:56
  • שלום, אני משתמשת במדבקות אוירה כבר כמה חודשים אתמול הייתי צריכה להחליף למדבקה השלישית שלי ובבוקר היא נפלה לי. אני לא הייתי בבית ולא היה לי מדבקה חדשה לשים יצא שנשארתי בסביבות ה 9-10 שעות בלי מדבקת בכלל (כאמור בין המדבקה השניה-לשלישית) לאחר כ 9 שעות הגעתי הביתה ושמתי מדבקה חדשה ובאותו ערב גם קיימתי יחסי מין לא מוגנים (הוא גמר בחוץ) האם אני עדיין מוגנת ? יש לי סיבה לחשוש? אשמח לתגובות. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!