10% מהאוכלוסיה סובלת: הכל על הפרעת קשב וריכוז – ADHD

עקב עליה חדה באבחון, בשנים האחרונות עלתה המודעות להפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD), אשר באה לידי ביטוי במגוון תסמינים חברתיים ולימודיים. מהם התסמינים שעלולים להעיד עליה, כיצד ניתן לאבחנה ואיך מטפלים? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות (ובקיצור ADHD), הינה הפרעת התנהגות נוירולוגית, כלומר שמקורה במערכת העצבים המרכזית. היא מייצגת מספר מצבים רפואיים (הפרעות), אשר יכולים לבוא לידי ביטוי כולן יחד או באופן חלקי, בצורת תסמינים הקשורים ליכולת להתרכז ולהתמקד, וכן ליכולת השימוש בכישורי הלמידה ובכישורים החברתיים. המודעות לקיומה עלתה מאד בשנים האחרונות. בעיני רבים זו גם הסיבה לעלייה החדה באבחון הסובלים ממנה.
 מהם הגורמים ל-ADHD?

הגורמים להפרעת קשב וריכוז ותנועתיות יתר או בקיצור ADHD הינם רבים ומגוונים וכוללים גורמים סביבתיים וגנטיים. בין הגורמים לתופעה: נטייה גנטית, קשיים בהריון ובלידה (כגון: חשיפה לזיהומים, סיבוכים ועוד), מאפיינים סביבתיים, משפחתיים וחברתיים, המשפיעים על נפשו של הילד ורגשותיו (כמו, למשל, חסך רגשי, הורות נוקשה, דרישות יתר מהילד, הזנחה, התעללות וכדומה) ישנם גם גורמים נוירו ביולוגיים המשפיעים על התפתחות ההפרעה, כלומר שינוי במבנה המוח, שהינם מולדים או נרכשים (למשל כתוצאה מחבלה או חשיפה לזיהומים ורעלנים). ישנה גם עדות כי תהליכים כימיים שונים במוח משפיעים על התפתחות ההפרעה וחומרתה.  מהם התסמינים שעלולים להעיד על התופעה?

אנשים המתמודדים עם ADHD חשים מגוון תסמינים. מאחר שהפרעת קשב לא נוטה להיות סטטית וקבועה, אלא מתפתחת לאורך הזמן ומשתנה בהתאם לגיל, למצב הרגשי, חברתי, לימודי ובהתאם להתפתחות הילד, היא תגרום לתסמינים שונים לאורך תקופות שונות בחיים.


ביטוייה המגוונים של התופעה ישתנו מעת לעת, אך נהוג להגדיר ביטויים נפוצים המשותפים לרוב המתמודדים עם התופעה לאורך חייהם. תסמיני הליבה כוללים: נטייה לחלום ו"לרחף", יכולת להתרכז ולהקשיב לזמן קצר בלבד, רגישות רבה לגירויים הגורמים בקלות להסחות דעת מרובות, קושי בהתארגנות, קשיי למידה, קושי ברכישת מיומנויות חברתיות, שיבושים בחשיבה, קושי בקבלת החלטות, קושי בשמירה על סדר, בעמידה בזמנים, בהשלמת משימות ובתשומת לב לפרטים, היעדר יכולת ריכוז והתמדה, בלבול וקושי בחשיבה, אי יכולת לנהל מספר משימות בו זמנית ועוד.


הסובלים גם מהיפראקטיביות ואימפולסיביות חשים בנוסף לאלה גם חוסר שקט ומנוחה, דיבור אינטנסיבי, קושי לחכות לתורם בשעת דיבור או משחק‏, קושי בציות לכללים, אימפולסיביות, נטייה להתפרץ, נטייה לפעלתנות יתר, התנהגות אגרסיבית, קושי בדחיית סיפוק, תנועה מרובה, אי שקט פסיכומוטורי, תנודות רגשיות שיכולות להיות קיצוניות ועוד. 


להפרעות קשב וריכוז, בייחוד אלה שאינן מאובחנות ואינן מטופלות בזמן, נלוות מחלות רקע ומצבים רפואיים נוספים, כשהנפוצים בהם הם: דכאון, חרדה, הפרעות התנהגות, הפרעות מצב רוח, הפרעות למידה (דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה).כיצד ניתן לאבחן את התופעה?

אבחון ההפרעה נעשה על ידי נוירולוג המבצע הערכה ראשונית ומפנה למבדקים נוספים לפי הצורך. בדיקות האבחון יעלו כי הנבדק סובל מהפרעת קשב וריכוז, כאשר שישה מאפיינים לפחות יצביע על חוסר קשב או כאשר שישה מאפיינים לפחות המצביעים על היפר אקטיביות מתאימים. המאפיינים מוגדרים במדריך האבחוני הבינלאומי המכונה DSM והמקובל גם בישראל. המאפיינים רבים ומגוונים וכאשר קיומם ברור, ממושך - נמשך לפחות שישה חודשים- והם מפריעים לתפקוד ולא תואמים את השלב ההתפתחותי של הילד, יחשדו כי מדובר בהפרעת קשב וריכוז. טרם המסקנה, יוודאו המומחים כי אין המדובר במקור אחר למאפיינים ההתנהגותיים הללו, כמו, למשל, הפרעה התפתחותית או הפרעה נפשית, כגון: הפרעת אישיות, הפרעת מצב רוח, סכיזופרניה וכדומה.מהן דרכי הטיפול בהפרעת הקשב והריכוז?

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז הוא טיפול רב מערכתי. מדובר בטיפול חשוב מאין כמותו, שיסייע לסובלים מההפרעה לשפר את איכות חייהם ולהיטיב לתפקד במסגרות השונות. הטיפול האידיאלי המומלץ הוא טיפול תרופתי בחומרים מעוררים (סטימולנטים) המשפרות את טווח הריכוז ומסייעות במיקוד הקשב,   המשולב עם פסיכותרפיה ועם שינוי אורחות החיים (למשל, שינויים תזונתיים). לרוב, הטיפול מתייעל כאשר נרתמים אליו בני המשפחה והמורים הסובבים את המטופל. יש מטופלים המעידים על הסתייעות ברפואה משלימה. 


הכותב הוא מומחה בכיר לנוירולוגיה, מנהל המכון לנוירולוגיה של הילד והתפתחות הילד, במרכז הרפואי הלל יפה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול נוסף ליאורה 18/02/2020 16:09
  • שלום רב מחפשת את כל האפשרויות לטפל בבעיה של הבן שלי hdad הגעתי עד לכדורים, קיבלנו מרשם לפוקולין 30מג אחרי נסיון של 15מג' הבן מוסר שאין שום שינוי, אנחנו ביום השלישי האם צריך עוד זמן כדי לקבלת תגובת התרופה? דבר נוסף, אטנגו. מישהו שמע על התוכנה, התנסה אולי, יכול להגיד דעתו? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
ריטלין ואטנט ליטל 17/02/2020 00:52
  • שלום ד"ר, אני מאובחנת עם בעיות קשב וריכוז לאחר איבחונים, בדיקת מוקסו, נוירולוג.. אני סטודנטית ולוקחת ריטלין במינונים שונים במהלך הסמסטר ולקראת המבחן מתחילה ב20 מ"ג בשבוע האחרון למבחן 30 מ"ג ו40 מ"ג כי זה לאט לאט פחות משפיע עלי.. לאחרונה שמעתי על כדור אטנט ללא תופעות לוואי ואכן לאחר אישור מהרופא לקחתי לתקופת ניסיון היום זה היום השלישי שנטלתי 20 מ"ג אטנט. אין תופעות לוואי כמו הריטלין יש קצת בחילה וסחרחורת לקראת הסיום.. ניראלי אני מרגישה שאני פחות ממוקדת איתו יתכן? האם מותר לקחת 20 מ"ג אטנט בבוקר ולבמהלך היום לחזק עם 10 מ"ג ריטלין קצר של 4 שעות?

  • + הוסף תגובה
אטנט וריטלין קצר טווח ד"ר גלעד חבצלת 17/02/2020 17:12
  • אטנט משפיע ל 6 שעות וריטלין ל 4 שעות את יכולה לקחת אחרי כ 5 שעות מהאטנט גם ריטלין במינון שעוזר לך.

  • + הוסף תגובה
אטנט וריטלין ליטל 18/02/2020 00:01
  • תודה רבה ד"ר,יש לי שאלה נוספת יכול להיות שהאטנט פחות מרכז אותי? אני לוקחת ריטלין 20 מ"ג 30 מ"ג כעת והאטנט לקחתי כבר 3 ימים, כל יום 20 מ"ג ופחות השפיע עלי אולי כדאי לעלות במינון?

  • + הוסף תגובה
קשיי קשב וריכוז משה חצור 17/02/2020 16:58
  • האם כאבי ראש יכולים להיות קשורים לקשיי קשב וריכוז?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!