איך לעבור את מחלת סרטן השד עם שגרת חיים טובה

הבשורה הקשה הגיעה ובלי שום הכנה הצטרפת לסטטיסטיקה של חולות בסרטן שד גרורתי עם רצפטורים הורמונליים חיוביים ו-HER2 שלילי. בזכות הקדמה הרפואית ובעזרת טיפול נכון תוכלי להמשיך ולקיים שגרת חיים טובה ופעילה. המדריך לחולה
כתבה פרסומית כתבת חסות


סרטן שד גרורתי מאובחן אצל חלק מהחולות שחלו בעבר בסרטן שד מקומי ולעיתים רחוקות יותר כאבחנה ראשונה של סרטן השד. ברוב המקרים, ההתייחסות לסרטן שד גרורתי היא כאל מחלה כרונית. החולות לא יצליחו להחלים ממנה, אך טיפולים שונים יסייעו לקיים שגרת חיים טובה לאורך זמן.


מהן הגרורות? הגרורות מורכבות מתאי סרטן שמקורם בגידול הראשוני בשד. תאי הסרטן מגיעים לאיברים השונים דרך כלי הדם, משתקעים באיבר ומתחילים להתרבות ולהתחלק. תא סרטני אחד מתחלק והוא הופך לקבוצה של תאים שיוצרת גוש. בעת אבחנה של מחלה גרורתית חשוב לקבוע אילו אתרים בגוף מעורבים במחלה, ע"י בדיקת CT או PET CT. אתרי המחלה הנפוצים הם בלוטות לימפה, עצמות, ריאות וכבד.כיצד מטפלים בסרטן שד גרורתי?

למרבית החולות בסרטן שד גרורתי יתאים טיפול הורמונלי, שגם יקנה למטופלת איכות חיים טובה וחזרה לשגרה. הטיפולים ההורמונליים מפחיתים את החשיפה של הגידול לאסטרוגן ובכך מונעים ממנו להמשיך להתחלק, לגדול ולשלוח גרורות. קיימים מספר טיפולים הורמונליים וניתן לעבור מתרופה אחת לאחרת, כאשר אחת התרופות מתגלה כלא יעילה. אצל מטופלות צעירות לפני גיל הבלות תתווסף לטיפול ההורמונלי זריקה שמדכאת את התפקוד השחלתי, במטרה להפסיק את ייצור האסטרוגן בשחלות. 


בינואר 2018 נכנסו לסל תרופות ביולוגיות השייכות למשפחה של מעכבי 4/6CDK (פלבוציקליב וריבוציקליב). שילוב תרופה ביולוגית עם טיפול הורמונלי משיג שיעור תגובה גבוה ומהיר יותר בהשוואה לטיפול הורמונלי בלבד.


הגרורות הנפוצות ביותר בחולות סרטן השד וגם הגורם הראשי לכאב הן גרורות בעצמות. לכן, חלק בלתי נפרד מהטיפול הוא נטילת תרופות למניעת התופעות הנגרמות כתוצאה מגרורות אלו. בעוד שתאי הגידול מעודדים את הרס העצם, התרופות מעכבות את פירוק העצם ומאפשרות בנייה ושיקום שלה. תרופות כנגד הגרורות בעצמות מפחיתות היארעות שברים בעצמות, לחץ על חוט השדרה, צורך בהקרנות ומקלות על כאבים. התרופות המעכבות את פירוק העצם מכונות ביספוספונטים וכן קיים טיפול נוסף בשם דנוסומאב, שהוא נוגדן הפועל בסביבת הגרורה בעצם ומעכב את הרס העצם. להבדיל מתרופות הביספוספונטים הניתנות ע"י עירוי באשפוז, טיפול בדנוסומאב ניתן כזריקה תת עורית במרפאה קהילתית. 


קראו עוד!חשוב להגיע לביקור התקופתי עם תוצאות הבדיקות ועם שאלות או תופעות שעליהן תרצי לקבל הסבר


חשוב שתכירי!


1. הכימיה עם הרופא/ה: היחסים בין האונקולוג המטפל למטופלת עם סרטן שד גרורתי הם כמו ריצה למרחקים ארוכים. הקשר הוא ארוך טווח ומבוסס על יחסי אמון. יש צורך בקבלת החלטות לאורך כל הדרך, ולכן כדאי לך למצוא אונקולוג/ית שיגרמו לך להרגיש בנוח, יציגו לך את מגוון האפשרויות הטיפוליות ויבחרו באופציה הטובה ביותר עבורך, יחד איתך. 


2. תדירות ומעקב: אם הטיפולים הם הורמונליים בדרך כלל תדרשי להגיע לאונקולוג אחת לשלושה חודשים לביקורת, ובמידה ויידרשו טיפולי כימותרפיה, לעיתים תכופות יותר. 


3. מעקב: לקראת המעקבים תתבקשי לבצע בדיקות דם שכוללות תפקודי כבד וכליות וכן בדיקות "מרקרים אונקולוגיים" העוקבים אחר פעילות המחלה. פעמים רבות ניתן לסמוך על המרקרים ולחסוך הדמיה עם CT או PET-CT כי בהרבה מקרים קיימת התאמה בין רמת המרקרים לבין פעילות המחלה. כך, שכשהמחלה מתקדמת המרקרים עולים וכשהמחלה בנסיגה המרקרים יורדים ואף עשויים לחזור לנורמה. 


4. טיפול תומך: במפגשים עצמם הרופאים ייעצו לך כיצד לשמור על תזונה נכונה, פעילות גופנית ושעות שינה רצויות. תוכלי לקבל תשובות כיצד להתמודד עם תופעות הלוואי, בהם כאבים, מצבי רוח קשים וחולשה כללית. תפקיד האונקולוג/ית הוא לטפל במחלה לצד מתן טיפול תומך מקסימלי, במטרה לשמור על איכות חיים טובה לצד המחלה. תרופות שהן חלק מהטיפול התומך מטפלות בירידה בתיאבון, בכאבים הנלווים ובבחילות הקשות. 


5. להתכונן לביקור אצל האונקולוג/ית: ההמלצה החשובה ביותר היא להגיע לביקור התקופתי מוכנה עם תוצאות הבדיקות אליהן נשלחת, וכן להכין דף עם שאלות או תופעות שעליהן תרצי לקבל הסבר. זו הדרך הטובה והנכונה למצוי הביקור והמעקב.


ד"ר דניאלה כץ היא אונקולוגית בכירה ומנהלת שירות שד במכון האונקולוגי במרכז הרפואי אסף הרופא


פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקות דם מרקרים אינה 25/05/2020 15:31
  • תוצאות בדיקות דם מרקרים (אמא שלי, בוצע ניתוח כריתת חלק מהמעי עקב גידול ב8/2011) cea 1.8.ca 19-9 - 9.האם זה תקין? לצורך השוואה בשנה שעברה cea היה 0.5, ca19-9 היה 10.תודה רבה

  • + הוסף תגובה
פיענוח ממצאי בדיקה עיסא 25/05/2020 00:23
  • 1.מצב לאחר ניתוח על שם הרטמן עם קולוסטומיה בבטן שמאלית ובהמשך מצב לאחר ניתוח-סגירת הקולוסטומיה. *מוקד היפרמטבולי בסיגמה עם קליטת FDG בעוצמה 12-ממצא חדש. באזור הניתוח של סגירת הקולוסטומיה הודגמו תהליכים תת עוריים סולידיים עם פעילות היפרמטבולית בעוצמה 9. לא ניתן לשלול שמדובר בפיזור משני.-ממצא חדש. 2.הפעם ללא עדות לתהליך מוקדי בכבד. 3.הודגמו מוקדים אומנטליים היפרמטבוליים , בעיקר בבטן שמאלית בגודל עד 1,4ס"מ ועוצמת הקליטה 14.-ממצא חדש 4.בלוטות לימפה היפרמטבוליות באגן בגודל עד 2,2ס"מ בקליטת FDG בעוצמה 15,4-ממצא חדש. בלוטות בודדות היפרמטבוליות גם במפסעות בגודל עד 1,3ס"מ. PORT-A-CATH.5 6. ללא קליטה פתולוגית בטחול, אדרנלים, שדות הריאה בתחום רזולוציה של השיטה.

  • + הוסף תגובה
בדיקת קולונוסקופיה מיכל 24/05/2020 19:26
  • בקרוב עושה בדיקת קולונוסקופיה. האם עלי להפסיק לקחת אומגה 3 שאני לוקחת יום או להפסיק קיו 10? או תמצית קפסולה שום? כי אומרים שהם גם מדללי דם. אשמח לתשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!