מחקר מצא: קשר מדאיג בין חולי סוכרת והתאבדות

סוכרת היא ללא ספק מחלה מורכבת אשר מצריכה ניהול יומיומי ואף עלולה לגרום לבעיות בריאותיות נוספות, כמו בעיות לב או מחלת כליות. מחקר חדש חושף קשר מדאיג נוסף בין סוכרת למוות בטרם עת כתוצאה מהתאבדות, צריכת אלכוהול או תאונות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 28/10/2018חוקרים מאוניברסיטאות הלסינקי וטמפר, ומבית החולים האוניברסיטאי הלסינקי, כולם בפינלנד, ביצעו מחקר אוכלוסייה רחב כדי לבחון את הקשר שבין סוכרת לבין הסיכון למוות עקב גורמים, כמו צריכת אלכוהול, התאבדות ותאונות. 


סוכרת סוג 1 וסוכרת סוג 2, מהוות גורם סיכון לאירועים קרדיו-וסקולריים, כמו שבץ או התקף לב. בנוסף החולים במחלות אלה מצויים בסיכון להתפתחות סרטן ומחלות כליות. ככלל, מצבים בריאותיים אלה עלולים להוביל למוות בטרם עת.


מעבר לכך שחולי הסוכרת מצויים בסיכון להתפתחות בעיות בריאותיות שונות הגורמות למוות בטרם עת, קיימים גורמים נוספים שעלולים לקצר את תוחלת החיים של אלה המאובחנים בסוכרת. כך לדוגמה, מחקר מסוים שפורסם ב- Journal of Medicine and Life ב-2016, גילה שהשכיחות של דיכאון בקרב חולי סוכרת גבוהה פי שניים מאשר אלה שאינם סובלים מהמחלה. חולי סוכרת רבים מעידים על המחיר שהמחלה גובה מבריאותם הנפשית.   

השכיחות של דיכאון בקרב חולי סוכרת גבוהה פי שניים מאשר שכיחותה בקרב אלה שאינם סובלים מהמחלהבמחקר החדש שיערו החוקרים כי בעיות הקשורות לבריאות הנפש, שיכולות להתלוות לאבחנה של סוכרת, עלולות גם להיות הגורם העומד מאחורי הסיכון הגבוה הקיים בקרב החולים למוות כתוצאה מהתאבדות, צריכת אלכוהול או תאונות. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת האירופאי לאנדוקרינולוגיה.ניהול מחלת הסוכרת משפיע על בריאות הנפש

קבוצת החוקרים בחנה את נתוניהם של 400,000 אנשים, שחלקם חולים בסוכרת וחלקם אינם סובלים מהמחלה, כדי לאתר מקרי התאבדות, מקרי מוות הנגרם כתוצאה מצריכת אלכוהול ומקרי מוות כתוצאה מתאונות. החוקרים מצאו כי אנשים שסבלו מסוג מסוים של סוכרת, מצויים בסבירות גבוהה יותר למוות שנגרם מסיבות אלה, בהשוואה לאלה שאינם חולים במחלה. אלה שסבלו מסוכרת והזדקקו להזרקה עצמית של אינסולין באופן קבוע, נמצאו במחקר כחשופים יותר למוות מסיבות אלה.

המחקר מצא: נבדקים אשר הזדקקו להזרקה עצמית של אינסולין באופן קבוע היו חשופים יותר למוות מהסיבות שנבדקו במחקר
לעובדה שחולי הסוכרת צריכים לפקח על רמות הסוכר ולהזריק אינסולין לכל יום, יש אפקט עצום על החיים היומיומיים. פעולות שגרתיות, כמו אכילה, תזוזה ממקום למקום ואפילו שתייה, כולן משפיעות על רמות הסוכר בדם. פעולות אלה, בשילוב עם תחושות חרדה מפני התפתחות של סיבוכים חמורים, כמו מחלת כליות, עלולות לגבות מחיר נפשי כבד מהחולים. מסיבה זו, החוקרים מציעים כי יש צורך בתמיכה נפשית יעילה לאנשים הסובלים מסוכרת, במצבים בהם הם מרגישים כי הם כורעים המעמסה הנפשית הנובעת מהמחלה. קיימות דרכים רבות לניהול נכון של מחלת הסוכרת ולהקלה על הלחץ הנפשי הנובע ממנה. קראו עוד: האם דיאטת צום עומדת להחליף את התרופות לסוכרת?הצעד הבא המתבקש כתוצאה מהמחקר, הוא בחינה של הגורמים והמנגנונים אשר מביאים להתפתחות הסיכון המוגבר, כדי לתכנן אסטרטגיות מניעה יעילות יותר. כמו כן, הצוות מסביר כי חשוב להעריך את ההשפעה הפוטנציאלית של תרופות נוגדות דיכאון, כמו גם של סיבוכים בריאותיים, כגון רמות גלוקוז נמוכות בדם, על חולי הסוכרת המצויים בסיכון. פורומים, סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמת סוכר דניאל 03/12/2019 13:06
  • שתיתי 12-13 שעות לפני הבדיקה שתי כוסות עם כפית קינמון כל אחד רמת הסוכר אחרי צום הייתה 81 האם הקינמון ששתיתי השפיע על התוצאות?

  • + הוסף תגובה
מחפש מידע על מוצר בשם רטבוליקס תמיר אולינסקי 26/11/2019 11:57
  • אחותי משתמשת במשך חודש בתוסף טבעי בשם רטבוליקס ומספרת שהוא סייע לה תוך ימים ספורים לייצב את מדדי הסוכר בצום. האם אתם מכירים את המוצר?

  • + הוסף תגובה
התחלתי להשתמש במוצר בתחילת אוקטובר רנה סלומון 02/12/2019 10:02
  • אני יכולה לומר שהוא ממש עזר לי, מדד סוכר בצום ירד מ:160 בממוצע כל בוקר למדדים של 100- 110 בממוצע בבוקר. אני ממשיכה בינתיים לקחת את הג'נואט אבל בינתיים חזרתי יחסית לאיזון. אני ממשיכה לחכות כדי לראות תוצאות של בדיקות דם בסוף דצמבר. כפי שזה נראה כעת בהחלט יש סיכוי לתוצאות טובות.

  • + הוסף תגובה
האם נחשב סכרת אני 27/11/2019 14:43
  • שלום, מבוגר בן 82 שבדיקות גלוקוז עומדות כבר מספר פעמים סביב 115 ( לא הגיע ל 126 ) אבל 3 פעמים ה A1C עמד על 6.1 , 6.7, 6.8 האם זה נחשב סכרת ? האם ערכים אלה של A1C הם מסוכנים ? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!