האם שינוי תזונתי עשוי לתרום לטיפול בהפרעה דו קוטבית?

הפרעה דו קוטבית מתאפיינת בתקופות של דיכאון קיצוני ובתקופות של מאניה הכוללת מצב רוח מרומם ותחושת אופוריה. למרות מורכבות ההפרעה הטיפולים בה יעילים מאוד ומאפשרים לסובלים ממנה לנהל חיים תקינים. מחקר חדש מצא כי שינויים תזונתיים עשויים לשפר את יעילות הטיפול בהפרעה דו קוטבית: כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותהפרעה דו קוטבית, או מאניה דיפרסיה היא הפרעה נפשית הכוללת שינויים קיצוניים במצבי הרוח והאנרגיה. מצבי הרוח המאפיינים אנשים אשר סובלים מהפרעה דו קוטבית נעים בין שני קצבות: מצב של מאניה שבמהלכו הסובל מההפרעה חווה אופוריה ואף עלול לקחת חלק בפעילויות מסוכנות, ותקופות של דיכאון המתאפיינות במצב רוח ירוד, עצבות, שינוי בתאבון, היעדר אנרגיה וכדומה. מכיוון ששני מצבי רוח הפוכים לחלוטין מאפיינים את ההפרעה, טיפול יעיל במצבי המאניה ובמצבי הדיפרסיה גם יחד עלול להיות מאתגר. 


מחקר חדש שהוצג ב- the European College of Neuropsychopharmacology congress, מציע כי הרגלי דיאטה עשויים להשפיע על יעילות הטיפולים בהפרעה הדו-קוטבית.  דיאטה עשויה לסייע לטיפול בעיקר בהתקפיה הדיפרסיה, זאת על פי החוקרים. מנגד, תזונה לקויה עלולה "לתרום" לדלקתיות גבוהה, שלה השפעה שלילית על הסימפטומים המאפיינים את מצבי הדיכאון. כיצד התזונה עשויה להשפיע על יעילות הטיפול?

החוקרים ערכו ניסוי קליני שכלל 181 משתתפים. 133 מהם סיפקו את כל הנתונים להם הזדקקו החוקרים לצורך האנליזה הסופית. כל משתתפי המחקר סבלו מדיכאון הנובע מהפרעה דו קוטבית – שלב הדיפרסיה בהפרעה.

 למשך תקופה של 16 שבועות, החוקרים הקצו באופן אקראי למשתתפים אחד משלושה סוגי טיפול:

• תערובת של מרכיבים תזונתיים המשמשים לעיתים כחלופה לתרופות המסייעות בטיפול  או במניעה של מחלות כרוניות, כולל מרכיב אנטי דלקתי n-acetylcysteine) NAC).


• טיפול באמצעות המרכיב האנטי דלקתי בלבד.


• טיפול פלסבו

המחקר בדק האם הרגלי התזונה משפיעים על יעילות הטיפולים בהפרעה דו-קוטבית 
שלושת הטיפולים שולבו לצד הטיפול התרופתי הרגיל של המשתתפים בהפרעה הדו קוטבית. בתחילת הניסוי צוות החוקרים אסף גם מידע רלוונטי מחלק ממושאי המחקר, לרבות מדד ה-BMI שלהם, מידת הדיכאון ויכולת התפקוד היומיומית. החוקרים העריכו את התקדמות הנבדקים אחת לחודש בארבעת חודשי המחקר, ופעם אחת נוספת ארבעה שבועות לאחר סיום המחקר. בנוסף, הם ביקשו מהנבדקים למלא שאלון שהעריך את הרגלי התזונה שלהם. על ידי כך, יכלו החוקרים לתת ציון לנבדקים בכל הנוגע ליעילות הדיאטה הרגילה בה נקטו לפני הניסוי. דיאטה בריאה כללה צריכה גבוהה של פירות וירקות, וסווגה על ידי החוקרים כתזונה אנטי-דלקתית, בעוד שדיאטה לקויה שהתבססה על מוצרים המכילים שומן רווי, פחמימות פשוטות וצריכת אלכוהול מוגברת סווגה על ידי החוקרים כתזונה מקדמת דלקת. 
קראו עוד: דיכאון: האם שינוי תזונתי הוא האור בקצה המנהרה?תוצאות המחקר מראות כי משתתפי המחקר שנוקטים בדיאטה בעלת מרכיבים אנטי דלקתיים או אלה בעלי BMI נמוך יותר, הראו תגובה טובה יותר לטיפולים התרופתיים בהפרעה הדו קוטבית בשילוב עם הטיפול במרכיבים התזונתיים, בהשוואה לאלה הנוקטים בדיאטה מקדמת דלקת או אלה הסובלים מעודף משקל. החוקרים מאמינים כי התוצאות יכולות עשויות להוביל לשילוב של שינויים תזונתיים כחלק ממהלך הטיפול בהפרעת אישיות דו - קוטבית. פורומים מאניה דיפרסיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריפוי ממאניה דיפרסיה אבי 06/08/2014 17:43
 • שלום לכולם. אני מאובחן בסובל ממאניה דיפרסיה כבר 12 שנים. אני מנהל קבוצה בפייסבוק למתמודדים עם מאניה דיפרסיה, והתפתח בקבוצה דיון סוער לגבי הסוגיה הבאה : בהנחה ואדם מאובחן כסובל ממאניה דיפרסיה ועבר יותר ממחזור אחד של מאניה ודיפרסיה, האם ניתן להירפא בצורה מלאה מהמחלה. אני לא מתכוון לתקופות רמיסיה ארוכות, אלא לריפוי מלא מהמחלה, כך שניתן להמשיך בחיים נורמטיביים ללא צורך בתרופות וללא החשש מהתקף דיכאון או מאניה חוזרים. חלק מהאנשים בדיון טוענים שהפסיכיאטרים חלוקים בדיעותיהם בקשר לסוגיית הריפוי ושהוא אכן אפשרי - בעוד לפי מה שאני שמעתי,ראיתי,ביררתי ויודע עד כה - מאניה דיפרסיה זה לכל החיים, ואין כל אפשרות להחלים ממנה. הכצעקתה? האם ניתן להירפא ממאניה דיפרסיה? האם יש מחלוקת בנושא זה בין פסיכיאטרים? האם ישנם מאמרים, מחקרים מיקרי החלמה ידועים או כל מידע בנושא זה. אשמח גם לקישור למאמרים בנושא. תודה מראש, אבי.

 • + הוסף תגובה
בהמשך לשאלתו המעניינת של אבי צביאל 06/08/2014 17:54
 • הייתי מבקש ממי שירים את הכפפה ויספק תשובה מנומקת, להתחשב בין היתר בטשטוש מסוים הקשור למונחים בהם אנו משתמשים בבואנו לדון בעניין זה. כלומר להאיר את עינינו ביחס לשלושה רבדים אשר בשפה העברית אנו מרבים להשתמש בהם בהקשר זה: - החלמה - הבראה - ריפוי למשל, לפי מיטב ידיעתי אין כיום ריפוי מהמחלות הפסיכוטיות: סכיזופרניה, סכיזואפרטיב, מאניה-דפרסיה. אבל בהחלט תיתכן החלמה (שיקום משמעותי) שאפשר להיווכח בה בקרב מיליוני אנשים בכל העולם. בקשר למונח הביניים "הבראה" האמת היא שאני לא כל כך יודע מהי הגדרתו ואיפיוניו ואשמח להארה, הערה.

 • + הוסף תגובה
למען הסר ספק אבי 06/08/2014 17:58
 • אני התכוונתי לריפוי מלא. על זה כל הדיון. לא על שום סוגיה אחרת.

 • + הוסף תגובה
דעה מקצועית ד"ר דנה סלומי 10/08/2014 19:41
 • שלום לכולם, מהנסין הקליני שלי, אם היה התקף אחד של מאניה בלבד, יש סיכוי לרמסיה מלאה ללא תרופות לטווח ארוך (לאחר יצוב עם תרופות לזמן מוגבל). אם היתה יותר מאפיזודה אחת של מאניה, הסיכוי לרמסיה מלאה הוא מאוד קלוש ולכן מומלץ טיפול תרופתי קבוע לכל החיים. יש לציין שאנשים שמוצאים תרופה שמתאימה להם ומייצבת אותם, ונוטלים אותה בקביעות, אחוז משמעותי מהם נשארים באיזון וחיים חיים מלאים.

 • + הוסף תגובה
ומה עם אלה שלא חוו מאניות? אנונימית 11/08/2014 12:12
 • מה עם אלה החווים היפומאניות ודכאונות בלבד? האם לאחר טיפול פסיכותרפי וייצוב תרופתי יוכלו בעתיד להגיע לרמיסיה מלאה ולוותר על התרופות?

 • + הוסף תגובה
איך נכנסים לפייס שלך? דפי 12/08/2014 16:58
כניסה לפייסבוק שלי אבי 12/08/2014 17:05
 • דפי, אם התכוונת לפייסבוק שלי, לצורך הצטרפות לקבוצה הסודית, הפייסבוק שלי הוא innerthought@walla.com זו גם כתובת האי מייל שלי מכיון שהקבוצה סודית, ניתן להצטרף אליה רק אם חבר אחר בקבוצה מצרף אותך אליה.

 • + הוסף תגובה
מה הסודיות? דפי 12/08/2014 18:37
כן בוודאי אבי 12/08/2014 18:42
 • הסודיות היא משום שלא כל אחד רוצה שכל החברים שלו בפייסבוק ידעו שהוא חולה במאניה דיפרסיה.

 • + הוסף תגובה
טעיתי דפי 12/08/2014 20:28
קבוצת פייסבוק - שאלה לאבי בדוי 05/10/2016 22:04
 • אבי אשמח לפרטי קבוצת הפייסבוק שאינך מנהל, אשמח להצטרף.

 • + הוסף תגובה
היפומאניה סיון 17/09/2020 03:49
כיצד עוזרים לחולה פסיכוטי להבין שחולה? יולי 26/01/2019 18:17
 • שלום רב בן זוגי כבר תקופה ארוכה מראה סימנים פסיכוטיים בהתנהגות שלו. זה בא לי ביטוי שהוא מאמין בדברים שלא קראו באמת במציאות מאשים אותי בדברים שלא קראו, חושב תמיד שמנסים להתנקל לנו בטוח שהמשטרה רודפת אותו וכדומה .. המצב מאוד לא נעים ואף מפחיד .. והוא חושב שהוא בסדר גמור כמובן ומסרב בתוקף בכל פעם שאני מעלה שצריך טיפול , מה ניתן לעשות על מנת לעזור לו להבין שחולה ואיל ניתן לעזור לנו כמשפחה . תודה.

 • + הוסף תגובה
נסי לשכנע אותו להשתמש בליתיום אורוטאט drf 20/02/2019 17:59
 • אנשים במצב של מאניה לא מוכנים לקבל טיפול , נסי לשכנע אותו להשתמש בתוסף תזונה של ליתיום אורוטאט , בעזרת תוסף זה הוצאתי מספר אנשים ממאניה דיפרסיה , לפרטים 0545502435

 • + הוסף תגובה
לdrf דון 30/07/2020 07:57
 • מה יהיה איתך גברת? נראה לך שלא שמים לב שאת מגיבה כמעט לכל אדם שני ביפולרי את המספר טלפון שלך עם המלצה לליתיום אורטאט? אני מאוד בעד רפואה טבעית- מטפל כך גם בעצמי. אבל זה נראה מחשיד / ונגןע באינטרס שגורם לי לפקפק ביעילות המוצר הנל. על אף שאני זקוק למייצב טבעי. חבל

 • + הוסף תגובה
העלת מינון בציפרלקס לירון 20/05/2019 09:30
 • בוקר אור, לאחר פגישה עם הפסיכיאטר הוחלט להעלות לי את המינון מ10 ל15 מלגרם אך כשביקשתי מהרופא משפחה הוא אמר שאין 15 מליגרם ונתן לי 20 התחלתי לקחת אך סובלת מכאבי ראש חזקים מאוד האם זה יכול להיות בגלל העלת המינון? ומה כרגע לעשות לגבי הכדורים?

 • + הוסף תגובה
אם זה הכדור האדום אז הוא גורם לכאב ראש ומיגרנה בעוצמה מקסימאלית קינדר 21/06/2020 11:39
 • נפלתי איתו לתוך האסלה מסחרור מאז התחלתי לעשות קסמים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!