פרקינסון: מהן דרכי הטיפול במחלה?

מה גורם להתפתחות מחלת הפרקינסון, אילו תסמינים אופייניים עלולים להתפתח, כיצד ניתן לאבחן ומהן דרכי הטיפול שעשויות להקל על חומרת התסמינים? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית אשר גורמת לפגיעה חמורה בתנועתיות הגוף. מקור המחלה נעוץ בירידה ברמות הדופמין המופרש, עקב פגם בתאי המוח המייצרים אותו. הדופמין הוא נוירוטרנסמיטור אשר אמון על יכולת התנועה ועל ויסות המערכת המוטורית. ירידה ברמתו מובילה לתסמינים שונים, כאשר העיקרי שבהם הוא רעד. הגורם להתפתחות הפגם בתאים המייצרים את הדופמין אינו ידוע, אך שכיחות המחלה עולה עם הגיל. בנוסף, מחלה זו נפוצה יותר בגברים מאשר בנשים. במיעוט המקרים מחלת הפרקינסון מתפתחת על רקע גנטי. 

אילו תסמינים יעוררו חשד?
התסמינים של מחלת הפרקינסון מתחלקים לשני סוגים מרכזיים: תסמינים מוטורים ותסמינים שאינם מוטורים. בקרב רוב החולים, הסימן הראשוני למחלה יהיה רעד חד צדדי. 


תסמינים מוטוריים
רעד, נוקשות, איטיות בתנועה והפרעה בשיווי המשקל.


תסמינים שאינם מוטוריים
תסמינים אלה יכולים להקדים את התופעות המוטוריות, אך פעמים רבות הם אינם משויכים למחלה.  מבין התסמינים שאינם מוטוריים ניתן למנות הפרעה בחוש הריח, הפרעות פסיכיאטריות  (כמו דיכאון והפרעות חרדה), ירידה בתיאבון, כאבים במקומות שונים בגוף, נדודי שינה ועוד. בשלב מתקדם, המחלה עלולה לגרום גם להפרעות זיכרון, עד כדי התפתחות של דמנציה


פרקינסון היא מחלה פרוגרסיבית ועל כן תסמיני המחלה יחמירו עם הזמן. ללא טיפול, היא עלולה לגרום להפרעה בתפקוד היומיומי, לאיטיות בביצוע פעולות, לקושי בביצוע משימות שגרתיות ובמקרים מסוימים אף לאבדן כושר העבודה. 

כיצד מאבחנים?
אבחון המחלה מתבצע בעזרת בדיקה נוירולוגית ובדיקה קלינית של המטופל, לשם גילוי התסמינים האופייניים למחלה. מעבר לכך, לעיתים יש צורך בבדיקות הדמיה מוחיות כדי לשלול מצבים אחרים שיכולים להוביל להתפתחות תסמינים דומים, וכן גם לצורך אבחנה סופית. 


מהן דרכי הטיפול במחלת הפרקינסון?
למרבה הצער, כיום לא קיים טיפול שיכול לרפא את מחלת הפרקינסון. על כן, מטרת הטיפול במחלה היא למתן את חומרת התסמינים, בייחוד הרעד והנוקשות, כדי לסייע למטופל לתפקד באופן יומיומי ולשפר את איכות חייו. הטיפול במחלת הפרקינסון מורכב ובחירת הטיפול תלויה במשתנים שונים, בהם גיל המטופל, חומרת תסמיני המחלה וקיומן של מחלות רקע נוספות. לרוב החולים צריכים להיות במעקב נוירולוגי, מעקב אחר מינוני התרופות ומעקב אחר לחץ הדם.


טיפולים תרופתיים

1. נגזרות של דופמין
תרופות המספקות דופמין ממקור סינטטי וכך מסייעות בהקלה על תסמיני המחלה. קיימות כיום מגוון של תרופות השייכות לקבוצה זו, רובן נלקחות באופן פומי ומיעוטן באמצעות עירוי ורידי. במצבים של מחלה מתקדמת, יינתן הטיפול התרופתי באמצעות משאבת דאודופה המזליפה את התרופה ישירות למעי החולה וכך מונעת את המחסור בדופמין. 


הטיפול התרופתי ניתן באופן יומיומי על בסיס קבוע. טיפולים אלה עלולים לגרום לתופעות לוואי שונות, לרבות שינויים בלחץ הדם, בלבול, הקאות, כאבי בטן ועוד.

2. תרופות אנטי כולינרגיות
תרופות המסייעות בשיכוך עיוות השרירים וכך תורמות להקלה עד הרעד. גם במקרה זה מדובר בטיפול פומי הניתן על בסיס יומיומי. תרופות אלה עלולות להוביל לתופעות לוואי שונות, בהן בלבול והפרעות במתן שתן. 


3. אמנטדין
תרופה זו תינתן לרוב כטיפול משלים, לשם הגברת יעילותן של התרופות מקבוצת נגזרת הדופמין. גם היא ניתנת באופן יומיומי ועלולה לגרום לשינויים בלחץ הדם ולהקאות. 


4. אגוניסטים של דופמין
תרופות אלה דומות לתרופות מקבוצת נגזרות הדופמין אך יעילותן פחותה. עם זאת, הן גורמות לתופעות לוואי מתונות יותר ועל כן לעיתים יבחרו לטיפול בפרקינסון.


5. מעכבי מונואמין אוקסידאז  (MAO-I)
תרופות אלה מסייעות בעיכוב התקדמות המחלה והן יינתנו לרוב בשלבים המוקדמים להתפתחותה.


טיפולים שאינם תרופתיים

DBS גירוי מוחי עמוק
טיפול זה מיועד למצבי פרקינסון מתקדם, והוא מתבסס על גירוי חשמלי של אזורים שונים במוח. לצורך הטיפול מושתלת אלקטרודה באזור המטרה במוח, וקוצב תת עורי אשר משדר אליה אותות חשמליים. הגירוי החשמלי תורם להקלה בתסמינים המוטוריים של מחלת הפרקינסון. 


אולטרסאונד ממוקד (FUS)
בטיפול זה משתמשים באנרגיית אולטרסאונד תחת הכוונת MRI כדי להקל על הרעד. הטיפול מתבצע בערנות מלאה של המטופל ובמהלכו צורבים את אזור התלמוס (אשר אמון על העברת אותות חשמליים) באמצעות אנרגיית אולטרסאונד כדי להקל על הרעד. חשוב לציין כי טיפול זה עשוי לפתור את הרעד רק ביד אחת בלבד. מדובר בטיפול חד פעמי המאופיין באחוזי הצלחה גבוהים יחסית שאינו צפוי לגרום לתופעות לוואי משמעותיות.


כיום קיימים מחקרים שונים על השתלת תאי גזע לטיפול במחלת הפרקינסון, אך מדובר בטיפול ניסיוני הניתן במסגרת מחקרית בלבד. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ניזאר חוראני, מנהל היחידה לשבץ מוחי בבית החולים פוריה. מטפל במגוון מצבים נוירולוגיים, בהם גם הפרעות תנועה, כולל מחלת הפרקינסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניזאר חוראני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרם למניעת פצעי לחץ גריאטריה דוד אבישר 05/07/2014 14:40
 • ד"ר רון בן יצחק שלום רב avisardאשתי בת 71 סיעודית חולת דמנציה לא משתפת פעולה אחרי ניתוח beg {צינורית להזנה ישירות לבטן מעסיק עובדת זרה . מרותקת למיטה,יש סימנים לפצעי לחץ,משתדלים לשנות תנוחה מצד לצד ,שוטפים אותה מסביב העור שדרכו החדירו צינורית לבטן.איזה קרם או משחה היעילה ביותר להשתמש כדי למנוע פצעי לחץ.אני מאוד מודאג ומבקש התיחסותך תודה מראש דוד

 • + הוסף תגובה
קרם למניעת פצעי לחץ ד"ר רון בן יצחק 06/07/2014 10:14
 • דוד שלום רב, אתה עובר תקופה לא קלה עם אשתך אני מבין שהיא סיעודית ואתה מטפל בה בעזרת עובדת זרה המניעה של פצעי לחץ היא בשינויי תנוחה תכופים מידי שעה שעתיים איוורון איזור האגן והחלפה תכופה של מוצרי ספיגה מומלץ למרוח קרם מסוג בייבי פסטה/אינוטיול במידה ויש סימני אודם ללא פגיעה בשלמות העור בשלב המוקדם ביותר... הטיפול במטופל סיעודי דורש מעורבות רב-צוותית, הכוללת: אחות רופא פיזיותראפיסט דיאטאנית תעסוקה בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
אני אישית מעדיפה את משחת.. פאני 07/07/2014 09:50
 • Dermacombin. כמובן שהמשחה למריחה זמנית והיא עוזרת לאדמומיות והפריחה סביב. אני לא רופאה אבל זה בהחלט טוב יותר ממשחות אחרות שניסיתי.

 • + הוסף תגובה
DERMACOMBIN ד"ר רון בן יצחק 07/07/2014 12:08
 • המשחה הזו היא שילוב של מספר מרכיבים וביניהם אנטי - פיטרייתי ו- סטירואידים המשחה בשימוש רק כתרופת מירשם בהוראת רופא ויכולה להיות מסוכנת בשימוש לא מושכל ולא נכון לידיעה ד"ר רון בן יצחק

 • + הוסף תגובה
מזרן אקטיבי לטיפול בפצעי לחץ אבי 30/11/2020 09:06
 • ברשותי מזרן אקטיבי TS506 של Rcure Medical המנפח בכל פעם אזור אחר.מאד יעיל. זמין למכירה. אבי

 • + הוסף תגובה
מחשבות טורדניות - ממש אשמח ואודה על מענה אורית 28/11/2020 20:55
 • אימי היא אישה בת 75. לפני כארבע שנים עברה אירוע מוחי שהשלכותיו יצרו מגבלה בהליכה וביציבות. בחודש האחרון , ממש לפתע פתאום, החלו לצוץ אצלה מחשבות טורדניות כאילו מערבבת עבר עם הווה, מציינת פרטים שכלל לא קיימים במציאות ומגלה תסכול אמיתי כשלא מבינים אותה או שוללים את הדברים. מה שכן, נראה שזה בא והולך מאחר שבשבוע האחרון היא הייתה מאוד צלולה וכמו ימים עברו- דיברה לעניין והכל היה בסדר גמור. חשוב לי לציין שעברה בדיקות דם והכל תקין. אם כן, ממה זה נובע? מה זה יכול להיות? ממש מצפה. בקוצר רוח לתגובתך המקצועית.

 • + הוסף תגובה
מחשבות טורדניות? ד"ר רון בן יצחק 30/11/2020 06:58
 • בוקר טוב קראתי בעיון את שאלתך. מצב בלבולי וחוסר אוריינטאציה עשויים להצביע על אירוע מוחי ! האבחנה המבדלת היא רחבה, וכוללת גם תגובה לטיפול תרופתי או חוסר איזון מיטאבולי (סוכר, לחץ דם) לפיכך נדרש לבצע בדיקה על ידי רופא המשפחה\גריאטר\נוירולוג ולהחליט על אמצעי אבחוני להמשך בירור (דימות, על קול\דופלר\אקו-לב\הולטר קצב לב-לחץ דם) בנוסף- אני מציע לבדוק את מצבה הקוגניטיבי והפיזיקאלי (ניידות) של אמא וכמו כן להקפיד על מעקב קליני קבוע. בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בילבול ואיבוד זיכרון הדס 17/11/2020 12:55
 • שלום, אבי מאוד מבולבל בימים האחרונים, הוא גם שוכח הרבה וגם חושב שהוא במקומות אחרים. האם נוירולוג הוא הכתובת המתאימה?

 • + הוסף תגובה
חוסר אוריינטאציה והפרעה בזכרון ד"ר רון בן יצחק 20/11/2020 16:09
 • שלום רב שאלה חשובה ומועילה- תודה! במידה ואבא סובל גם: ריבוי תרופות שינויים במצב הרוח הפרעה בשליטה בסוגרים ירידה תפקודית הפרעה בהליכה נפילה חוזרת רצוי לבצע הערכה גריאטרית כוללנית\מקיפה. בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!