פרקינסון: מהן דרכי הטיפול במחלה?

מה גורם להתפתחות מחלת הפרקינסון, אילו תסמינים אופייניים עלולים להתפתח, כיצד ניתן לאבחן ומהן דרכי הטיפול שעשויות להקל על חומרת התסמינים? התשובות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 15/08/2019


פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית אשר גורמת לפגיעה חמורה בתנועתיות הגוף. מקור המחלה נעוץ בירידה ברמות הדופמין המופרש, עקב פגם בתאי המוח המייצרים אותו. הדופמין הוא נוירוטרנסמיטור אשר אמון על יכולת התנועה ועל ויסות המערכת המוטורית. ירידה ברמתו מובילה לתסמינים שונים, כאשר העיקרי שבהם הוא רעד. הגורם להתפתחות הפגם בתאים המייצרים את הדופמין אינו ידוע, אך שכיחות המחלה עולה עם הגיל. בנוסף, מחלה זו נפוצה יותר בגברים מאשר בנשים. במיעוט המקרים מחלת הפרקינסון מתפתחת על רקע גנטי. 

אילו תסמינים יעוררו חשד?
התסמינים של מחלת הפרקינסון מתחלקים לשני סוגים מרכזיים: תסמינים מוטורים ותסמינים שאינם מוטורים. בקרב רוב החולים, הסימן הראשוני למחלה יהיה רעד חד צדדי. 


תסמינים מוטוריים
רעד, נוקשות, איטיות בתנועה והפרעה בשיווי המשקל.


תסמינים שאינם מוטוריים
תסמינים אלה יכולים להקדים את התופעות המוטוריות, אך פעמים רבות הם אינם משויכים למחלה.  מבין התסמינים שאינם מוטוריים ניתן למנות הפרעה בחוש הריח, הפרעות פסיכיאטריות  (כמו דיכאון והפרעות חרדה), ירידה בתיאבון, כאבים במקומות שונים בגוף, נדודי שינה ועוד. בשלב מתקדם, המחלה עלולה לגרום גם להפרעות זיכרון, עד כדי התפתחות של דמנציה


פרקינסון היא מחלה פרוגרסיבית ועל כן תסמיני המחלה יחמירו עם הזמן. ללא טיפול, היא עלולה לגרום להפרעה בתפקוד היומיומי, לאיטיות בביצוע פעולות, לקושי בביצוע משימות שגרתיות ובמקרים מסוימים אף לאבדן כושר העבודה. 

כיצד מאבחנים?
אבחון המחלה מתבצע בעזרת בדיקה נוירולוגית ובדיקה קלינית של המטופל, לשם גילוי התסמינים האופייניים למחלה. מעבר לכך, לעיתים יש צורך בבדיקות הדמיה מוחיות כדי לשלול מצבים אחרים שיכולים להוביל להתפתחות תסמינים דומים, וכן גם לצורך אבחנה סופית. 


מהן דרכי הטיפול במחלת הפרקינסון?
למרבה הצער, כיום לא קיים טיפול שיכול לרפא את מחלת הפרקינסון. על כן, מטרת הטיפול במחלה היא למתן את חומרת התסמינים, בייחוד הרעד והנוקשות, כדי לסייע למטופל לתפקד באופן יומיומי ולשפר את איכות חייו. הטיפול במחלת הפרקינסון מורכב ובחירת הטיפול תלויה במשתנים שונים, בהם גיל המטופל, חומרת תסמיני המחלה וקיומן של מחלות רקע נוספות. לרוב החולים צריכים להיות במעקב נוירולוגי, מעקב אחר מינוני התרופות ומעקב אחר לחץ הדם.


טיפולים תרופתיים

1. נגזרות של דופמין
תרופות המספקות דופמין ממקור סינטטי וכך מסייעות בהקלה על תסמיני המחלה. קיימות כיום מגוון של תרופות השייכות לקבוצה זו, רובן נלקחות באופן פומי ומיעוטן באמצעות עירוי ורידי. במצבים של מחלה מתקדמת, יינתן הטיפול התרופתי באמצעות משאבת דאודופה המזליפה את התרופה ישירות למעי החולה וכך מונעת את המחסור בדופמין. 


הטיפול התרופתי ניתן באופן יומיומי על בסיס קבוע. טיפולים אלה עלולים לגרום לתופעות לוואי שונות, לרבות שינויים בלחץ הדם, בלבול, הקאות, כאבי בטן ועוד.

2. תרופות אנטי כולינרגיות
תרופות המסייעות בשיכוך עיוות השרירים וכך תורמות להקלה עד הרעד. גם במקרה זה מדובר בטיפול פומי הניתן על בסיס יומיומי. תרופות אלה עלולות להוביל לתופעות לוואי שונות, בהן בלבול והפרעות במתן שתן. 


3. אמנטדין
תרופה זו תינתן לרוב כטיפול משלים, לשם הגברת יעילותן של התרופות מקבוצת נגזרת הדופמין. גם היא ניתנת באופן יומיומי ועלולה לגרום לשינויים בלחץ הדם ולהקאות. 


4. אגוניסטים של דופמין
תרופות אלה דומות לתרופות מקבוצת נגזרות הדופמין אך יעילותן פחותה. עם זאת, הן גורמות לתופעות לוואי מתונות יותר ועל כן לעיתים יבחרו לטיפול בפרקינסון.


5. מעכבי מונואמין אוקסידאז  (MAO-I)
תרופות אלה מסייעות בעיכוב התקדמות המחלה והן יינתנו לרוב בשלבים המוקדמים להתפתחותה.


טיפולים שאינם תרופתיים

DBS גירוי מוחי עמוק
טיפול זה מיועד למצבי פרקינסון מתקדם, והוא מתבסס על גירוי חשמלי של אזורים שונים במוח. לצורך הטיפול מושתלת אלקטרודה באזור המטרה במוח, וקוצב תת עורי אשר משדר אליה אותות חשמליים. הגירוי החשמלי תורם להקלה בתסמינים המוטוריים של מחלת הפרקינסון. 


אולטרסאונד ממוקד (FUS)
בטיפול זה משתמשים באנרגיית אולטרסאונד תחת הכוונת MRI כדי להקל על הרעד. הטיפול מתבצע בערנות מלאה של המטופל ובמהלכו צורבים את אזור התלמוס (אשר אמון על העברת אותות חשמליים) באמצעות אנרגיית אולטרסאונד כדי להקל על הרעד. חשוב לציין כי טיפול זה עשוי לפתור את הרעד רק ביד אחת בלבד. מדובר בטיפול חד פעמי המאופיין באחוזי הצלחה גבוהים יחסית שאינו צפוי לגרום לתופעות לוואי משמעותיות.


כיום קיימים מחקרים שונים על השתלת תאי גזע לטיפול במחלת הפרקינסון, אך מדובר בטיפול ניסיוני הניתן במסגרת מחקרית בלבד. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ניזאר חוראני, מנהל היחידה לשבץ מוחי בבית החולים פוריה. מטפל במגוון מצבים נוירולוגיים, בהם גם הפרעות תנועה, כולל מחלת הפרקינסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניזאר חוראני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה בנוגע לסבי הדמנטי רונה 08/08/2019 11:04
 • שלום, סבתי בת 89, דמנטית במצב מתקדם. דודתי, כירורגית כף יד בהכשרה (עם רקע כלשהו ברפואה פנימית בעברה הרחוק) החליטה לאחרונה שהיא משתלטת על הטיפול בסבתי לאחר חילוקי דעות עם הפסיכוגריאטר המטפל - הוא, כמו גם אבי ואני, חשבנו שיש להביא את סבתי לתפקוד מקסימלי ולעשות כל שניתן כדי לשכך את תופעות הלוואי של מחלה - אך דודתי טוענת שסבתי צריכה להיות במצב כמו-זומבי ומתרגזת אפילו מעצם היותה של סבתי עם עיניים פקוחות. לצערי סבי אפשרי לדודתי להשתלט על הטיפול מאחר שהיא באה מתחום הרפואה ואנחנו לא. דודתי העלתה אותה על מינון של 150 מ"ג סרוקוול (75 בוקר, 75 ערב) ו-400 מ"ג טגרטול (חצי כדור בבוקר, חצי כדור בצהריים וכדור נוסף בערב). מה שקרה די מהר הוא שסבתי החלה לצבור נוזלים, ככל הנראה, ולהשתעל בלי הפסקה. שום דבר לא עוזר ודודתי ממאנת לצמצם בתרופות (התרופות, אגב, ניתנות לסבתי ע"י כתישתן וערבובן עם האוכל). תופעת לוואי נוספת, מעיקה מאד, היא מעין צורך כפייתי של סבתי להפשיט עצמה מכל דבר סביבה (מיותר לציין שאינה יכולה לנוע). היא פושטת את בגדיה, מצעיה וכולי) ודודתי וסבי טוענים שעוד טגרטול יעזור (למיטב הבנתי המינון ממילא גבוה מאד). לציין שערב נטילת הכדורים הפסיכיאטריים הראשונים, לפני שנה בערך, סבתי היתה במצב סביר לחלוטין, אם כי מעט מבולבלת. שאלותיי כדלקמן - 1. האם המינונים הנ"ל נשמעים לך סבירים? המינונים הללו של הטגרטול נדמים לי כגבוהים מאד (לפי עיון אינטרנטי בלבד). 2. האם יש משהו לעשות נגד הכפייתיות הזו אצל סבתי? האם באמת עוד טגרטול אמור לעזור לזה? תודה רבה, רונה

 • + הוסף תגובה
איזון פסיכוגריאטרי בגלישה למטופלת כבת 80+ ד"ר רון בן יצחק 15/08/2019 15:47
 • שלום רב לנכדה המודאגת, על מנת להעריך נכונה את מצבה של סבתך, נדרשת הערכה גריאטרית כוללנית. בתום ההערכה ניתן יהיה לקבוע האם משנים מינון או משנים טיפול תרופתי ואיזהו. ברור לך, שלא ניתן לתת ייעוץ מדוייק יותר מהמתואר לנוכח מורכבות המצב וללא בדיקה גופנית תפקודית, מנטאלית וקוגניטיבית בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

 • + הוסף תגובה
המשך רונה 16/08/2019 07:13
 • שלום דר' בן יצחק ותודה על תשובתך, למרות האמור, שאלתי באופן כללי ואשמח אם תוכל להתייחס לכך ולו על קצה המזלג - 1. האם מינון של 400 מ"ג טגרטול לזקנה דמנטית ששוקלת 70 ק"ג ייתכן כמינון סביר? 2. האם יש בטגרטול כדי לעצור כפייתיות תנועתית שכזו (במסגרתה סבתי כל הזמן מורידה את בגדיה, מציעה וכולי)? 3. האם ישנו כדור אחר שיכול למתן את התופעה הנ"ל? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ייעוץ פרמקולוגי לסבתא ד"ר רון בן יצחק 16/08/2019 13:06
 • רונה שלום מינון הטגרטול היומי נקבע על פי מינון התרופה בדם יש לערוך בדיקות דם לרמת קרבאמאזפין = טגרטול ולפיכך להתאים מנה טיפולית. המוטיבציה שלך לקבל תשובה וירטואלית ברורה לי,יחד עם זאת על מנת להתאים לאדם מבוגר טיפול תרופתי חייבים לראותו, לשוחח עימו, לבדוק אותו ולהתאים טיפול. ייתכן ומייצב מצב רוח שנועד גם להפרעת מצב רוח ו\או תעתועי דמיון מתאים יותר מטגרטול. בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
דמנציה ותופעות מוזרות עינת 15/08/2019 00:14
 • אמי,80, דמנציה מתגברת כבר לאחרונה, סימנים אובחנו כבר ב 2012, בחודשים האחרונים מבקשת שאקים אותה תכופות, הרבה פעמים ביום,לשירותים. לעיתים כל חצי שעה. אני מלווה, לא רוצה טיטול, ולעיתים אני כבר מאבדת סבלנות. אני גם מנקה אחרי...לא חושבת שזה סחיטת תשומת לב, כי ההליכה והתנועתיות מאד קשים לה. נואשתי. תודה. נ.ב. טיפול תרופתי הופסק לפני כמעט שנה בהתייעצות עם הפיכוגריאטר

 • + הוסף תגובה
דימנציה והפרעות התנהגות, העשויות לעיתים לבטא מצב גופני ד"ר רון בן יצחק 15/08/2019 15:50
 • שלום רב על מנת לקבוע מצבה של אמך נדרש לבצע מספר בדיקות הכוללות שלילת דלקת בדרכי השתן או זיהום אחר וכן עצירות. אני מציע לערוך הערכה גריאטרית מקיפה עםתוצאות הבדיקות דם ושתן ואק"ג בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
שלשולים כרוניים יהודה 24/07/2019 17:27
 • אני סובל משלשולים תופה ארוכה.עשיתי את כל בדיקות האפשריות.פעמיים אושפזתי באיכילוב כל הב'קות היו שליליות. הייתי אצל רופא מומחה למחלות מעיים.גם כאן עברתי סדרה של בדיקות דם.הרופא הפנה אותי לדיטיקנית קלינית.התוצאה:ממשיך לסבול. אני שייך לקבוצה המרכה לקחת תרופות בשל רקע של מחלות:סוכרת.לחץ דם גבוה .אירוע מוחי.רטט בידיים.כולסטרול.

 • + הוסף תגובה
שלשול כרוני ד"ר רון בן יצחק 25/07/2019 05:48
 • בוקר טוב הסבל שלך ברור ומובן. האבחנה המבדלת רחבה. אני מציע להיוועץ במומחה לגסטרו העוסק במחלות מעי דלקתיות בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!