אתם שואלים – הרופא עונה: 5 השאלות החשובות על ניתוחים בריאטריים

ניתוחים בריאטריים הפכו נפוצים מאוד בשנים האחרונות והם מהווים פתרון יעיל לירידה במשקל במצבים בהם האופציות השמרניות אינן מועילות. עם זאת, לשם ביצוע הניתוח נדרשת עמידה בתנאים מסוימים, כמו גם ביצוע של שינויים באורח החיים שיאפשרו לשמר את התוצאות לאורך זמן. מי נחשב למועמד מתאים, אילו סוגי ניתוחים קיימים ומתי נצפית ירידה במשקל? ד"ר דוד חזן עם המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחים בריאטריים מיועדים לאלה הסובלים מהשמנת יתר חולנית  או מהשמנת יתר המלווה בתחלואה נלווית ואינם מצליחים להפחית ממשקלם בדרכים שאינן כירורגיות. למרות שמדובר בפתרון ותיק שעשוי להועיל לרבים להשיל , ממשקלם הוא אינו מתאים לכולם. אילו קריטריונים מאפשרים לעבור את הניתוחים הבריאטריים, מהם סוגי הניתוחים הקיימים ומתי צפויה להיראות ירידה במשקל? ד"ר דוד חזן, מומחה לכירורגיה כללית מנהל היחידה לכירורגיה רובוטית ולפרוסקופית במרכז הרפואי שיבא, תל השומר, עם התשובות לשאלות שחשוב לשאול.


אדם אחרי ניתוח בריאטרי מחזיק את הג'ינס הקודם כדי להראות את הירידה בהיקף המותניים
 Atlantis Images | Shutterstock1. מי נחשב כמועמד מתאים לביצוע ניתוחים בריאטריים?

"ניתוחים בריאטריים הם ניתוחים שנעשים בכדי להשיג לירידה משמעותית במשקל אצל אוכלוסייה הסובלת מהשמנת יתר קיצונית. מעבר לירידה במשקל, מטרת הפעולות הכירורגיות היא למנוע תחלואה נלווית להשמנה, אם אינה קיימת, או לגרום לנסיגה ואף לעיתים להיעלמות של מחלות הרקע במידה והתפתחו כבר" משיב ד"ר חזן.

הקריטריונים המאפשרים ביצוע של ניתוח בריאטרי נקבעו על ידי ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO) והם מתבססים על מדד ה-BMI אשר בוחן את היחס בין משקלו לבין גובהו של אדם.  " ניתוחים אלה  יתבצעו במטופלים בעלי BMI גבוה מ- 40, או בקרב אלה שציון ה-BMI שלהם גבוה  מ-35 וסובלים ממחלות אשר קשורות להשמנה, כמו סוכרת, יתר לחץ דם, כבד שומני, יתר שומנים בדם ועוד". 

2. מהם סוגי הניתוחים הקיימים?

"ישנם מספר סוגים של ניתוחים בריאטריים הפועלים בשני מנגנונים מרכזיים: הקטנת כמות האוכל הנצרכת או פגיעה ביכולת הספיגה של המזון. יש לציין כי חלק מהניתוחים מהווים שילוב של שני המנגנונים" מסביר ד"ר חזן ומדגיש "ללא כל תלות במנגנון המושג באמצעות הניתוח, כלל הניתוחים מבוצעים בגישה רובוטית או לפרוסקופית ללא צורך בפתיחה של הבטן. לכן, ההחלמה היא מהירה ומרבית המטופלים ישוחררו לבתיהם לאחר כיומיים". 


ניתוח שרוול קיבה 
ניתוח שרוול קיבה נועד כדי להפחית את נפח הקיבה וכפועל יוצא גם את כמות האוכל הנצרך. "במהלך הפעולה, נפח הקיבה מצומצם בכ-80% והרופא המנתח יוצר קיבה דמוית שרוול. הקטנת קיבולת הקיבה מובילה לכך שהמטופל לא יכול לצרוך כמויות אוכל גדולות" מסביר ד"ר חזן. 

ד"ר חזן מוסיף ומציין כי הניתוח אינו משפיע רק על נפח הקיבה, אלא גם על המנגנון ההורמונלי: "בחלק הקיבה שנכרת מופרש הורמון הרעב (גרלין). כתוצאה מכך מטופלים רבים מדווחים גם על ירידה בתחושת הרעב לאחר הניתוח. השילוב בין ירידה בתחושת הרעב ולבין חוסר היכולת לצרוך כמויות מזון גדולות הוא זה המוביל לירידה במשקל". 

ניתוח מעקף קיבה
"הניתוח כולל 'בנייה'  מחדש של חלל הקיבה בנפח קטן יותר, וחיבורה אל לולאת מעי דק. כך, ניתן לעקוף את הקיבה הטבעית. בנוסף מתבצע גם חיבור בין לולאת המעי אשר מובילה את האוכל מהקיבה, לבין לולאת מעי נוספת דרכה עוברים מיצי המרה והלבלב" מסביר ד"ר חזן ומבהיר :"כך למעשה, פועל הניתוח במנגנון משולב: הוא מגביל את כמויות האוכל הנצרכות וגם גורם לתת ספיגה חלקית של המזון. ניתוח זה מיועד בעיקר למטופלים הסובלים מריפלוקס, לחולי סוכרת או לאלה הצורכים כמות רבה של מאכלים מתוקים". 


מיני מעקף קיבה
בדומה לניתוח המעקף, גם בפעולה זו בונה הכירורג המנתח קיבה מוקטנת. אולם, בניתוח מיני מעקף קיבה מתבצע רק חיבור אחד בין הקיבה לבין המעי הדק. "גם הליך זה מהווה שילוב של שני המנגנונים. היתרון שלו על פני מעקף הקיבה המלא נעוץ בפעולה הכירורגית המצומצמת בה מתבצע חיבור אחד בלבד למעי" מוסיף ד"ר חזן.


ניתוחים חוזרים 
ד"ר חזן מציין כי גם עבור מטופלים בהם הניתוח הראשון לא הועיל לירידה במשקל, ישנה חלופה נוספת: "במצבים בהם הניתוח נכשל, מסיבות כאלה ואחרות, ניתן יהיה לבצע ניתוח נוסף בטכניקה אחרת, זאת כמובן לאחר בירור מקיף והכנה. כך לדוגמה, ניתוח מיני מעקף קיבה יכול להיות 'מומר' לניתוח מעקף קיבה מלא. מדובר בניתוחים מורכבים יותר מאלה הראשוניים, ועל כן הם דורשים מיומנות רבה וניסיון מצד הרופא המנתח". 


3. האם מדובר בניתוחים מסוכנים?

"הסיכוי לסיבוכים, כמו דימום, דלף או זיהום תוך בטני, נמוך מאוד בכל שלושת הניתוחים." מבהיר ד"ר חזן ומוסיף: "עם זאת, לשם הצלחת הניתוח נדרשת ראייה כוללת וטיפול מולטי דיציפלינרי הכולל מעורבות של דיאטנית, עובדת סוציאלית וכמובן כירורג כללי המתמחה בביצוע הניתוחים הבריאטריים". 


4. מה לגבי תקופת ההחלמה?

"ברוב המקרים המטופל יישאר להשגחה בבית החולים מספר ימים לאחר הניתוח. לאחר מכן יש צורך בפגישת ביקורת כשבועיים ממועד ביצוע הניתוח. לאחר כשבועיים ניתן לחזור לפעילות מתונה ולעבודה משרדית וכחודש לאחר הניתוח ניתן יהיה לחזור לפעילות מלאה. לאחר הניתוח עלולות להתפתח תופעות לוואי, כמו בחילות, עצירות או שינויים בהרגלי היציאה, אשר צפויות לחלוף מספר שבועות לאחר הניתוח. במקרים בהם נצפתה עלייה בחום הגוף, התפתחו כאבי בטן משמעותיים, הקאות מרובות, אודם או הפרשה דרך הפצע הניתוח, חשוב לפנות לרופא המנתח כדי לשלול סיבוכים". מדגיש ד"ר חזן. 


5. מתי צפויה להיראות ירידה במשקל?

"הירידה במשקל מתחילה כבר בימים הראשונים שלאחר הניתוח. בחודשים הראשונים מדובר בירידה תלולה: בניתוח שרוול קיבה המטופל צפוי להשיל בשנה הראשונה כ- 60-70% מהמשקל העודף, בעוד שבניתוח מעקף הקיבה ומיני מעקף הקיבה צפויה הפחתה של 70-80% מהמשקל". לגבי המחלות הנלוות, כמו יתר לחץ דם או שומנים בדם, ד"ר חזן מציין כי צפוי להיראות שיפור מספר חודשים לאחר הניתוח. באשר לסוכרת החדשות טובות אף יותר והיא צפויה להתאזן ולעיתים להיעלם בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח. 

ד"ר חזן מדגיש כי שינויים בהרגלי חיים ופעילות גופנית לאחר הניתוח חיוניים להצלחת הפעולה. כמו כן, נדרשת גם קבלת תוספות מזון וויטמינים לפני הניתוח ואחריו ומעקב צמוד של הרופא המנתח וצוותו. " הירידה המהירה במשקל היא הזדמנות מצוינת לשנות את הרגלי התזונה ולהתחיל ולשלב את פעילות גופנית בשגרת היום-יום. כ-15-30% מכישלונות הניתוחים בטווח הארוך, נגרמו עקב היעדר הבנת המטופלים שהפעולה הכירורגית עצמה אינה מספיקה, ויש גם צורך בשינויים באורח החיים". הכתבה בשיתוף עם ד"ר דוד חזן, מנהל היחידה לכירורגיה רובוטית ולפרוסקופית במרכז הרפואי שיבא, תל השומר. מומחה בכירורגיה כללית, כירורגיה לפרוסקופית ורובוטית וכירורגיה לטיפול בהשמנת יתר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דוד חזן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מיני מעקף קיבה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אישור ניתוח מיני מעקף עדי 24/05/2020 09:02
 • שלום, מה התהליך שצריך לעבור עד לאישור ניתוח מיני מעקף? תודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
תהליך לאישור ניתוח מיני מעקף קיבה ד"ר נסים גרון 24/05/2020 17:43
 • התהליך לקראת כל ניתוח בריאטרי כולל ניתוח מיני מעקף קיבה הינו ארוך ומורכב. בשלב הראשון צריך לפנות לרופא משפחה ולבקש הפניה ומכת המפרט את המצב הבריאותי. בהמשך צריך לפנות לכירורג שעוסק בתחום או למרכז בריאטרי בבית החולים שבו מעונינים לעבור את הניתוח. בייעוץ ראשוני מקבילים מידע על הניתוחים הקיימים, תוצאות וסיבוכים אפשריים וההבדלים בין הניתוחים הקיימים. בהמשך מקבלים רשימה ארוכה של בדיקות וצילומים שיש לעשות לקראת הניתוח. במקביל יש צורך להתחיל סדרת מפגשים עם דיאטנית של הקופה. היום דורשים בין 3 ל 6 מפגשים לפחות כהכנה לניתוח. עם סיום הבדיקות צריך לעבור וועדה בריאטרית בבית החולים בו מתוכנן הניתוח. לאחר מעבר הוועדה שבודקת עמידה בקריטריונים ואת הבדיקות שנעשו צריך לפנות לגורם המבטח, קופ"ח או חברת ביטוח כדי לקבלת התחייבות לניתוח. לאחר אישור וועדה וקבלת התחייבות צריך לקבוע תור לניתוח. בהצלחה, ד"ר גרון

 • + הוסף תגובה
ויטמינים אחרי ניתוח מיני מעקף רעות 28/04/2020 09:57
 • שלום רב, האם יש צורך בלקיחת ויטמינים אחרי ניתוח מיני מעקף?

 • + הוסף תגובה
ויטמינים אחרי מיני מעקף ד"ר נסים גרון 28/04/2020 13:00
 • שלום רב ניתוח מיני מעקף גורם לירידה בספיגה של המזון בצורה משמעותית ובנוסף גם ירידה בספיגה של ברזל, סידן וויטמינים חיונים רבים. כדי להמנע מחוסרים חיוניים ופגיעה בבריאות, יש חשיבות רבה לקחת ויטמינים ותוספי מזון כל החיים ולהקפיד על אכילת חלבון בכמות מספקת. חייבים לבדוק את רמות הויטמינים והמינרלים בדם כל 3 חודשים בשנה הראשונה ובהמשך כל 6 חודשים, כדי לראות שלא מתפתחים חוסרים ולתקן אותם בזמן. חוסר ויטמינים חיונים יכול לגרום לפגיעה קשה בבריאות שלפעמים אינה הפיכה.

 • + הוסף תגובה
רפלוקס אחרי ניתוח מיני מעקף רני 06/04/2020 11:23
 • שלום ד"ר, האם תוכל להסביר איך מטפלים ברפלוקס אחרי ניתוח מיני מעקף?

 • + הוסף תגובה
רפלוקס אחרי מיני מעקף ד"ר נסים גרון 06/04/2020 13:22
 • שלום רב, רפלוקס אחרי ניתוח מיני מעקף שונה מרפלוקס רגיל של חומצה מהקיבה לוושט. רפלוקס רגיל מכיל חומצה שגורמת לצרבות וכאב בוושט אבל מגיב טוב לטיפול בסותרי חומצה ותרופות שמעכבות הפרשת חומצה בקיבה כמו לוסק נקסיום וכו'. רפלוקס אחרי ניתוח מיני מעקף מכיל בנוסף גם מרה שאינן מושפעת מתרופות שמפחיתות הפרשת חומצה. בגלל עובדה זו מטופלים אחרי ניתוח מיני מעקף הסובלים מרפלוקס ממשיכים לסבול למרות הטיפול. במקרה כזה הטיפול הינו טיפול ניתוחי על ידי הפיכת הניתוח לניתוח מעקף רגיל. בניתוח אנחנו מוסיפים חיבור של מעי דק למעי דק ומנתקים את הלולאה שמביאה את המרה מהקיבה. הניתוח פשוט יחסית וניתן לעשות אותו בלפרוסקופיה. שיעור ההצלחה בניתוח גבוה מאוד עם מעט סיבוכים. בברכה ד"ר נסים גרון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!