דלג לתוכן

ניתוח אף פתוח לעומת ניתוח אף סגור

ניתוח אף פתוח לעומת ניתוח אף סגור

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 23/01/2010 תאריך עדכון: 24/11/2020
2 דקות קריאה

ניתוח אף פתוח לעומת ניתוח אף סגור – הם שני מושגים אשר דנים בהם רבות בשיחות המתנהלות בין המטופלים. ניתוח אף "פתוח" מתאר הליך ניתוחי אשר במהלכו מבוצע חתך חיצוני על מנת לאפשר גישה אל תוך החלל הפנימי של האף. בניתוח אף "סגור" כל החתכים מבוצעים בתוך חלל האף.


בקרב קהילת המנתחים הפלסטיים ישנם חסידים, מגנים, ותומכים נלהבים לכל אחת משתי השיטות. העניין כולו מסתכם בכך שהמנתח יעדיף תמיד את השיטה ניתוחית אשר בה הוא חש מיומן ובטוח יותר. מנתח פלסטי מומחה בעל שם יוכל לנתח ללא קושי בכל אחת משתי השיטות, והוא יבחר את השיטה בהתאם למקרה המובא לפניו.


במרבית המקרים, מנתחים פלסטיים צעירים יעדיפו את שיטת הניתוח הפתוחה, מכיוון שזהי הדרך שעל פיה הם הוכשרו למקצוע. במהלך עשרים השנים האחרונות, השיטה תפסה פופולאריות, גם מכיוון שזו שיטת ההוראה בבתי הספר לרפואה, וגם מכיוון שבדרך זו קל יותר למנתח לראות את מבנה האף. 

המנתחים הפלסטיים הותיקים יותר הוכשרו על ידי ניתוח בשיטה הסגורה, והם בדרך כלל חשים יותר מיומנים בה. אולם, לא צריכה להיות כל בעיה למנתח פלסטי מנוסה המומחה לניתוחי אף, לשלוט היטב גם בשיטת הניתוח הפתוחה.


במידה ומעולם לא נתקלת בצילום או באיור של ניתוח אף בשיטה הפתוחה, תצטרך להבין כי מדובר בביצוע חתך אופקי בחלק אשר מחבר את שני הנחיריים, ממש מתחת לקצה האף, לאחר מכן העור מורם, ממש כמו מכסה מנוע של מכונית. בדרך זה ניתן לראות ולקבל גישה אל סחוס האף, ובמידה ומוחדר מכשור מיוחד לפתח זה ניתן לראות עד לגשר האף. אין ויכוח על כך ששיטה זו עדיפה עבור מנתחים מתחילים, צעירים, חסרי ניסיון, או למנתחים פלסטיים אשר מבצעים ניתוח אף באופן מזדמן.


המחיר של ביצוע ניתוח אף בשיטה הפתוחה היא הישארותה של צלקת, אשר מחלימה בדרך כלל היטב, אך לא בכל המקרים. יתר על כן אין ודאות לגבי מידת המתיחה או הכיווץ אשר יופיעו במהלך תהליך ההחלמה.


ניתוח אף בשיטה הסגורה מבוצע כולו מתוך האף, הוא דורש מיומנות רבה יותר, ואת היכולת לבצע ניתוח כמו דרך "חור המנעול". מנתחים מנוסים מאוד יבטיחו כי לא תהיה כל פגיעה החזות החיצונית, ואכן שיטת ניתוח זו מיושמת בהצלחה רבה כבר קרוב ל- 100 שנים.


הדבר החשוב ביותר הוא שהרופא יעדיף את השיטה שבה הוא חש מיומן ומנוסה יותר. במידה ואתה בוטח ברופא המנתח שלך, בטח בכושר השיפוט שלו בעניין. סביר להניח כי תהיה מרוצה מן התוצאה המתקבלת ללא קשר לשיטת הניתוח אשר בה בחר הרופא המנתח.


במידה ואתה מודאג מכך שניתן יהיה לראות את מקום החיתוך שבוצע בזמן ניתוח אף פלסטי בשיטה הפתוחה, בקש מן הרופא לראות צילומים של מנותחים "לפני ואחרי", עם דגש על תצלומי תקריב. לאחר מכן תוכל להעריך את הנראות או חוסר הנראות של החתך החיצוני.
 

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
פרופ' רמי נוימן
פרופ' רמי נוימן כירורגיה פלסטית
ד"ר אורן ויסמן
ד"ר אורן ויסמן כירורגיה פלסטית
ד"ר הדר ישראלי
ד"ר הדר ישראלי כירורגיה פלסטית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו