דלג לתוכן

לוקמיה - טיפול ביתי במחלה

לוקמיה - טיפול ביתי במחלה

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 09/02/2010 תאריך עדכון: 12/05/2021
4 דקות קריאה


במהלך כל שלבי הטיפול במחלת לוקמיה, ישנם דברים אשר תוכל לעשות במסגרת הביתית על מנת לסייע לך להתמודד עם תופעות הלוואי של המחלה או הטיפולים הכרוכים בה. ייתכן והטיפולים הביתיים הם כל אשר תזדקק לו על מנת להתמודד עם הבעיות הנפוצות אשר יובאו להלן. 
קראו עוד: לוקמיה – השתלשלות המחלה


במידה והרופא המטפל בך נתן לך הנחיות או תרופות כלשהן על מנת לטפל בתופעות הלוואי של לוקמיה, יש למלא קודם כל אחר הוראותיו של הרופא. הקפדה על משטר תזונה מאוזן והקפדה על כמות מספקת של שעות שינה, כמו גם עיסוק בפעילות גופנית, יכולים לסייע לך להרגיש טוב יותר.

§         טיפול באמצעים ביתיים בבחילות או הקאות. יש לשים לב לסימנים מקדימים אשר יכולים להצביע על התייבשות, כגון הופעת יובש בחלל הפה, רוק סמיך ודביק וכמויות שתן קטנות בעלות גוון צהוב כהה, כמו גם תחושת סחרחורת כאשר אתה קם למצב של עמידה. ייתכן והרופא המטפל בך ירשום לך תרופות על מנת לטפל בבחילות או ההקאות.

§         טיפול באמצעים ביתיים בשלשולים. יש להקפיד לתת מנוחה לקיבה ולהיות ער לסימנים מקדימים של התייבשות. 

חשוב ביותר להקפיד על שתייה מספקת של נוזלים על מנת לשמור על רמת נוזלים תקינה בגוף. יש להתייעץ עם הרופא המטפל בטרם רכישת תרופות לטיפול בשלשולים אשר נמכרות ללא מרשם בבתי המרקחת.

§         טיפול באמצעים ביתיים בעצירות. יש להקפיד על פעילות גופנית מתונה בשילוב שתייה מספקת של נוזלים וצריכת כמויות מספיקות של סיבים תזונתיים. עליך להתייעץ עם הרופא המטפל בך בטרם תחליט ליטול חומרים משלשלים.

יתר על כן, שאל את הרופא המטפל האם ישנם סוגי מזון מסוימים שהוא ממליץ לך להימנע מהם בתקופה שבה אתה מקבל את הטיפולים הכימותרפיים. ישנם חולי לוקמיה שממליצים להם לא לאכול פירות וירקות טריים ולאכול רק מזון אשר בושל היטב.

החיידקים על גבי פירות וירקות טריים אינם נשטפים בקלות. החיידקים אשר נמצאים בתוך הבשר אינם מתים, אלא אם כן בושל הבשר כראוי. כאשר המערכת החיסונית שלך מוחלשת על ידי הטיפולים הכימותרפיים, אתה נמצא בסבירות גבוהה יותר לחלות מן החיידקים הללו מאשר בני אדם בריאים.

§         טיפול באמצעים ביתיים בעייפות. עליך להקפיד ולנוח יותר בתקופה שבה אתה עובר את הטיפולים הכימותרפיים או טיפולי ההקרנה. 

על מנת שתוכל לשמור על שגרת יומך, כל שתזדקק לו הוא להוסיף לך מעט יותר שעות שינה. העייפות מתגברת על פי רוב לקראת השלבים האחרונים של מחזור הטיפולים או ממש בסמוך לאחר סיומו.

§         טיפול באמצעים ביתיים בבעיות שינה. עליך להקפיד ולסגל לעצמך משטר של שעות שינה שימלא אחר הצרכים שלך לשעות השינה שאתה זקוק להן.

§         תזונה נכונה במהלך הטיפולים נגד לוקמיה. עליך לוודא כי אתה מקבל את כל האבות המזון והקלוריות שאתה זקוק להם על מנת לשמור שלא תרד במשקל גופך במהלך הטיפולים. אולי יהיה לך לעזר אם תשוחח על כך עם תזונאי מורשה, על מנת שתוכל לוודא כי התזונה שלך מאוזנת.


התמודדות עם רגשות

במידה וקיבלת לאחרונה אבחנה שאתה חולה במחלת לוקמיה, ייתכן ויהיו לך פרצי רגשות רבים ושונים. מרבית בני האדם חשים הכחשה, כעס ויגון. חלק מבני האדם חשים דיכאון או דכדוך. בעוד שאחרים יחוו רגשות מועטים בלבד. אין רמת תגובה "נורמאלית" או "נכונה" למצב שלך. 

ישנם דברים רבים אותם תוכל לעשות על מנת לסייע לעצמך עם התגובות הרגשיות שלך בעקבות קבלת האבחנה של לוקמיה. חלק מבני האדם מוצאים נחמה רבה בשיחות עם בני המשפחה הקרובה או עם חברים. בני אדם אחרים חשים צורך להיות פשוט לבד עם עצמם.

במידה והתגובות הרגשיות שלך מפריעות ליכולת שלך להחליט החלטות שקולות בנוגע למצב הבריאותי שלך, חשוב כי תשוחח על כך עם הרופא המטפל בך. 

המרכז הטיפולי במחלות הסרטן יכול להציע לך ייעוץ נפשי או כלכלי. יתר על כן תוכל לפנות לעזרת האגודה למלחמה בסרטן על מנת למצוא קבוצת תמיכה. תוכל לשוחח עם בני אדם אחרים אשר חולקים את הרגשות שלך.

ישנן סוגיות רגשיות נוספות איתן תצטרך להתמודד:

§         מתח ולחץ נפשי רב כרוכים בקבלת האבחנה של לוקמיה והצורך בקבלת הטיפולים אשר כרוכים בה. ייתכן ותוכל להוריד את רמת הלחץ הנפשי שלך על ידי ניהול שיחות עם בני אדם אחרים. נסה ללמוד מספר שיטות להרפיה עצמית, על מנת להוריד את רמות הלחץ והמתח הנפשי שלך.

§         ייתכן ויהיה שינוי בתחושות שיש לך לגבי הגוף שלך. יהיה עליך להסתגל למראה החדש שלך הגוף שלך. תוכל לשוחח על כך עם בן הזוג שלך או לשוחח על הרגשות שלך עם הרופא המטפל בך. הרופא יוכל להפנות אותך לקבוצות תמיכה אשר יכולות להציע לך תמיכה נוספת ומידע.

§         נשירת השיער. זהו שלב אשר גורם למעמסה נפשית רבה מאוד אצל חלק מן החולים. לא כל התרופות לטיפול במחלת לוקמיה גורמות לנשירת השיער, וחלק מבני האדם יחוו רק נשירת שיער מועטה או חלקית, אשר תהיה נראית לעין רק להם. שאל את הרופא המטפל בך האם יש צפי כי שערך ינשור בעקבות הטיפול התרופתי אותו אתה מקבל.

במידה והטיפול במחלת לוקמיה מלווה בכאבים, ישנן דרכים רבות להקל על הכאב. במידה והרופא המטפל בך נתן לך הנחיות לגבי נטילת תרופות לשיכוך כאבים, השתמש בהן. 

טיפול באמצעים ביתיים לשיכוך כאבים כולל נטילת תרופות נוגדי דלקת שאינן על בסיס סטרואידים, טיפול אלטרנטיבי – כגון ביו פידבק, אשר יכול לסייע לך לשפר את מצבך הנפשי והגופני. יש לשוחח עם הרופא המטפל בטרם נטילת טיפול ביתי כלשהו.

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר ריבה פיינמן
ד"ר ריבה פיינמן המטולוגיה
מנהלת השירות להמטולוגיה אמבולטורית רמב"ם, חיפה
ד"ר נתנאל הורוביץ
ד"ר נתנאל הורוביץ המטולוגיה
יושב ראש האיגוד הישראלי להמטולוגיה ורפואת עירויים ומנהל היחידה לטיפול יום במערך ההמטולוגי, הקריה הרפואית רמב"ם
ד"ר רונן ברנר
ד"ר רונן ברנר אונקולוגיה
מנהל תחום גידולי מערכת העיכול בביה"ח וולפסון
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו