דלג לתוכן

פסיכולוג קליני (Clinical Psychologist)

2 דקות קריאה
פסיכולוג קליני הוא איש מקצוע אשר סיים לפחות תואר שני בפסיכולוגיה, התמחה בפסיכולוגיה קלינית וסיים את בחינת המומחיות. ניתן לראות מי הוא פסיכולוג קליני מוסמך בפנקס הפסיכולוגים המנוהל ע"י משרד הבריאות וכן את מספר רישיונו של כל פסיכולוג קליני. כיום החוק אינו מתיר לפסיכולוג קליני לטפל אלא אם כן הוא מומחה בפסיכולוגיה קלינית.

הפסיכולוג הקליני מומחה באבחון הפרעות ומצוקות נפשיות ובטיפול בהן. מרבית הפסיכולוגים הקליניים מאמצים שיטת טיפול באמצעותה הם מטפלים (כגון גישה פסיכודינמית, גישה קוגניטיבית, גישה התנהגותית, גישה מערכתית, גישה אסטרטגית, גישה הומניסטית אקזסטציאליסטית ועוד).

כמו כן, משתמשים פסיכולוגים קליניים במגוון טכניקות טיפוליות (כגון הרפיה, דימיון מודרך, ביופידבק, טיפול דיאלקטי, טיפול דינמי קצר מועד, זכרונות מוקדמים ועוד). מרבית הפסיכולוגים הקליניים משלבים גישות וטכניקות ומתאימים את עבודתם לצרכי המטופל, כאשר חלקם מתמחים בשיטות ספציפיות.

עבודתו של הפסיכולוג הקליני מתמקדת בשני תחומים מרכזיים:

א. פסיכותרפיה (טיפול נפשי): במסגרת תפקידו מציע הפסיכולוג הקליני טיפולים נפשיים המבוססים על גישות טיפול שונות. טיפולים אלו מיועדים לטפל במגוון הפרעות נפשיות (כגון דיכאון, הפרעות אישיות, הפרעות אכילה, טראומה ועוד) במצבים נפשיים מעוררי מצוקה (דוגמאת דימוי עצמי נמוך, תחושת חוסר ערך, תחושת חוסר משמעות), לסייע בהתמודדות עם קשיים בין אישיים (כגון בעיות זוגיות, קושי במציאת זוגיות) ולתת כלים להתמודדות עם משברים (דוגמת גירושין או פיטורין). פסיכותרפיה מתאימה מאוד גם למי שחש שאינו ממצה את עצמו, מחפש משמעות רבה יותר לחייו ורוצה להבין טוב יותר את עצמו ואת התנהגותו.

טיפולים פסיכותרפיים מיועדים למגוון גילאים וניתנים באמצעות שיטות טיפול שונות המותאמות לגילו של המטופל, לקשיים מהם הוא סובל לצרכיו ולהעדפותיו. טיפולים אלו עשויים להינתן באופן פרטני, משפחתי, זוגי או קבוצתי.

ב. אבחון פסיכו-דיאגנוסטי: אבחון פסיכו-דיאגנוסטי נערך על מנת לאבחן הפרעות נפשיות, להעריך מצבים נפשיים ספציים (כגון מסוכנות, אובדנות, אלימות) ולהבין טוב יותר את הקשיים או ההפרעה הנפשית העומדים בבסיס מצוקתו של האדם. בעזרת האבחון ניתן להגיע לאבחנה המדוייקת ביותר המתארת את קשיי האדם, להעריך את מידת מסוכנותו לעצמו ולאחרים, לזהות את המשאבים הנפשיים והסביבתיים העומדים לרשותו, ולהעריך בהתאם מהן שיטות הטיפול העשויות להביא לתוצאות הטיפוליות הטובות ביותר עבור אותו אדם.

ניתן לערוך אבחון פסיכודיאגנוסטי באמצעות ראיון קליני, מבחני אינטליגנציה ומבחנים השלכתיים. כאשר מדובר בילדים צעירים, ניתן להשתמש במבחנים דומים המותאמים לילדים ובתצפית על אופן המשחק שלהם.
רופאים בתחום
ד"ר יוסף אקשטיין
ד"ר יוסף אקשטיין דימות
ד"ר אלכסנדר לבדב
ד"ר אלכסנדר לבדב כירורגיה
ד"ר מרינה ארביטמן
ד"ר מרינה ארביטמן פסיכיאטריה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו