דיספפסיה תפקודית (Functional dyspepsia)

ראשי

תאור

דיספפסיה תפקודית היא הפרעה שעיקרה תחושת אי-נוחות המתמקדת בחלק העליון של הבטן. התחושה השלילית יכולה להתבטא בכאב ואי-נוחות, נפיחות, הרגשת שובע ומלאות (גם לאחר ארוחה קלה), גיהוקים, תחושת בערה, בחילה והקאה, או בשם כולל: תסמינים דיספפטיים. מדובר בהפרעה תפקודית ללא סיבה נראית לעין, כמו כיב, דלקת, גידול, או שינוי ביוכימי.
אופי ההפרעה לרוב מתמשך - כרוני, או עם נטייה להיעלם ולהישנות. מדובר בבעיה נפוצה, שבה לוקה כ-25%-7% מהאוכלוסייה בארצות המפותחות.

קיימת שונות רבה באופן הופעת התסמינים הדיספפטיים שיכולים להופיע בו-זמנית, או לחלופין בכל פעם יופיע תסמין אחר. התסמינים יכולים להיות קלים עם השפעה שולית על איכות החיים, אולם לעיתים, חומרתם ניכרת עד כדי פגיעה משמעותית באיכות החיים ובתפקוד היומי.

למגוון כה רחב של תסמינים סיבות רבות שחלקן זוהו, העיקריות בהן: הפרעות בפעילות המֶכנית-מוטורית של הקיבה - בעיקר עיכוב והאטה בקצב התרוקנות המזון מהקיבה, הפרעה במנגנון ההסתגלות וההתאמה של הקיבה למזון שנכנס לתוכה, רגישות-יתר של הקיבה בכל הנוגע לתימסורת תחושת הכאב, ובחלק מהמקרים זיהום, על ידי החיידק הליקובקטר פילורי. גורמים פסיכולוגיים, כגון נטייה דיכאונית, או נטייה לחרדות יכולים להחמיר את תחושת החולי הנובעת מהתסמינים.

במידה והתסמינים קלים ואין סימנים מדאיגים כמו ירידה במשקל, או קשיי בליעה, ובפרט אם המטופל הוא צעיר מתחת לגיל 45, אין צורך בבדיקות מיוחדות לצורך האבחון. במקרים אחרים הרופא עשוי להחליט שיש צורך בבדיקות דם, בדיקת דימות של מערכת העיכול העליונה (בדרך כלל אנדוסקופיה) ועל-שמע.

ד"ר ליסי יוסף

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במקרים הקלים אין צורך בטיפול. הפגת החרדות מהווה טיפול מספיק. במקרים היותר קשים, תרופות המנטרלות או מפחיתות את הפרשת חומצות הקיבה יקלו על חלק ניכר מהמטופלים. הכחדת חיידק ההליקובקטר פילורי (במקרים שיש הוכחה לזיהום בחיידק זה), עשויה להקל על חלק מהמטופלים. תרופות המזרזות את קצב התרוקנות הקיבה נוסו, אך יעילותן שנויה במחלוקת.

בראייה לעתיד, החוקרים מאמינים שהפתרון מצוי בתרופות שישפיעו על רגישות הקיבה ועל כושר ההסתגלות וההרפיה של דופן הקיבה. מספר תרופות בעלות תכונות כאלו נמצאות בשלבי בדיקה.

שאלות ותשובות


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
למה לא עונים על שאלות דן 15/10/2020 09:29
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 10:59
  • שלום רב לפני שבוע סבלתי יום אחד מחום גבוה(39.5) והתקפות של כאב חד וחזק במרכז הבטן העליונה כל בערך חצי שעה לכמה דקות (בערך 10) לאחר יום החום ירד כמעט לגמרי.(37.5) שכיחות ההתקפים פחתה ועברה לכמה פעמים ביום (6-7)אך אני סובלת בנוסף לזה מצרבת ובחילות חזקות מאד. הרופאה נתנה לי משהו נגד צרבת וזה עוזר לצרבת אבל לא לבחילה ולכאב. אני אציין כי אין שינוי ביציאות והקאתי כמה פעמים בשבוע האחרון. הרופאה לא רוצה לבדוק אותי היות והתינוקת שלי בבידוד(נחשפה לחולה קורונה) אני תוהה אם חייב בדיקה במיוחד לפני הצום של שבוע הבא והאם ניתן להקל בצורה נוספת על הכאב.

  • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 11:59
  • רק רציתי לתקן כי תקופת הזמן היא החל משבת שעברה כלו' 12 ימים ולא שבוע.

  • + הוסף תגובה
בחילות, צרבות וכאבים ברום הבטן ד"ר אייל הירש 23/09/2020 14:44
  • שלום שילת, התסמינים שלך יכולים להיות קשורים למספר סיבות, למשל בעיות בכיס המרה, הלבלב או הקיבה. חשוב לבצע בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה. בהמשך אולי אפילו הדמיה כמו אולטראסאונד. העובדה שהתינוקת שלך בבידוד לא מחייבת גם אותך בבידוד, ואם ההקאות נמשכות יש צורך לבצע בירור. בליווי התסמינים שתיארת אני גם מציע שתמנעי מצום השנה, אלא אם תרגישי הרבה יותר טוב. בריאות שלמה, אייל הירש

  • + הוסף תגובה
הכאב חזר לאחר הבדיקה שילת 14/10/2020 19:22
  • שלום רב תודה על המענה הקודם עשיתי אז בדיקת קורונה כדרישת הרופאה ואז היא הסכימה לבדוק אותי. היא הפנתה אותי לרופא גסטרו ואולטרה סאונד. מאז הכאב כמעט חלף. (לפעמים כאב חלש) לפני יומיים בצעתי את הבדיקה שהכאיבה לי מאד (לא ברור למה הלחיצה עם המכשיר כאבה משום מה והצורך לנשום עמוק כל הבדיקה) ומאז הכאב חזר ואיתו הבחילות. לא ברמה ההתחלתית אבל ממש מונע ממני לתפקד. היום קבלתי תוצאות של האולטרה סאונד הדבר היחיד שאולי בעייתי הוא חשד לבוץ בכיס המרה והוראה לבצע בדיקה חוזרת והוראה לצום 12שעות קודם (עכשיו גם הייתי עם צום של יותר מ12 שעות קודם בכל מקרה) אני לא יודעת מהו בוץ בכיס המרה ואם יכול להיות הגורם לכאב. הרופאה שללי לא עובדת עד תחילת השבוע אז מפנה את השאלה כאן. תודה רבה מראש וגם על המענה הקודם.

  • + הוסף תגובה
קושי באכילה ושתית מים קלרה 14/10/2020 16:15
  • שלום לדר רציתי לשאול מה יכולה להיות הסיבה לכך שמתקשה לשתות ולאכול בעיקר לשתו אחרי שתית מים יש לי כאבים חזקים בגב ברום הבטן בושוט האוכל כאילו נתקע בבית החזה עלי לציין שהגסטרוסקופיה תקינה וגם סי.טי.בטן אגן מלבד צואה רבה במעי וברקטום מנומוריה שעשיתי לפני 3 שנים הראה לחץ מוגבר לסוגר הושטי העליון מאז רזיתי מאד והתייבשתי יש לי בעיות בליעה וכאבים קשים מההתיבשות האף התיבש נגמר לי הרוק הפה כל הזמן יבש יש טעם מר לכל מה שאוכלת הגרון יבש נחנקת אחרי כל אכילה ושתיה אין לי אויר גם בגלל האף קבלתי פיסורה ןמחלת עור בוולווה יש פתרון לסבל הזה של אי יכולת לשתות ולאכול כמו שצריך שמיבשני וגורם לתת תזונה סותרי חומצה לא עוזרים בכלל אבקש עזרה הפתרון של התקנת פג לא נראה לי יש לי גם עצירות קשה נורמלקס שלוקחת לא עוזר מספיק וגורם להרבה סבל צריבות כרסומים בקיבה יש לי חולשות ותחושת עילפון בגלל ההתיבשות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!