דלג לתוכן

מחלות בלוטת התריס בילדים

Thyroid disease in children
המומחים של Infomed מסבירים:
בלוטת התריס ממוקמת בקדמת הצוואר ומייצרת את הורמון התירוקסין אשר לו תפקיד מרכזי בוויסות חילוף החומרים. במצבי תת-תריסיות (היפותירואיד) יש חסר מלא או חלקי של תירוקסין. אצל הילוד מצב של תת-תריסיות מחייב טיפול מיידי על מנת למנוע נזקים בהתפתחות מערכת העצבים המרכזית.
תת-תריסיות מלידה: הסיבה העיקרית למצב זה היא חוסר התפתחות מלא או חלקי של בלוטת התריס.

תת-תריסיות נרכשת: יכולה להופיע בילדים בכל גיל אך מוכרת יותר בגילאי בית ספר ובגיל ההתבגרות. הסיבה - ירידה בייצור הורמון התירוקסין. הסימנים הקליניים של תת-פעילות יכולים להופיע באיטיות לאורך חודשים או שנים ולפיכך, קשה לעיתים לאבחנם קלינית.
עיכוב בגדילה וירידה בלימודים, הם לפעמים הסימנים המחשידים לתת-תריסיות אצל ילדים ונוער. נוסף על כך, יש לעיתים קרובות גם תלונות על נשירת שיער, רגישות לקור, עצירות ממושכת, עייפות ושעות שינה ממושכות. הסיבה השכיחה לירידה בייצור התירוקסין היא דלקת אוטואימונית, הקרויה ע"ש השימוטו. המחלה שכיחה פי עשר בבנות ומלווה בבלוטת תריס מוגדלת. תת-תריסיות יכולה להופיע גם על רקע של תת-פעילות בלוטת יותרת המוח אשר מפקחת על פעילות בלוטת התריס.
בכל מצבי תת-תריסיות, הטיפול הוא בהורמון התירוקסין המיוצר באופן סינתטי וניטל בדרך פומית. יש כמובן צורך בניטור תקופתי של רמת ההורמון בדם על מנת להגיע לאיזון.

פרופ' גולנדר אברהם

המומחים שלנו לילדים ונוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר עדי אדר מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד.
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' יוסף עוזיאל מנהל היחידה לראומטולוגית ילדים בביה"ח מאיר
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים ונוירולוגיה>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו