דלג לתוכן

מחלות בלוטת התריס בילדים

Thyroid disease in children
המומחים של Infomed מסבירים:
בלוטת התריס ממוקמת בקדמת הצוואר ומייצרת את הורמון התירוקסין אשר לו תפקיד מרכזי בוויסות חילוף החומרים. במצבי תת-תריסיות (היפותירואיד) יש חסר מלא או חלקי של תירוקסין. אצל הילוד מצב של תת-תריסיות מחייב טיפול מיידי על מנת למנוע נזקים בהתפתחות מערכת העצבים המרכזית.
תת-תריסיות מלידה: הסיבה העיקרית למצב זה היא חוסר התפתחות מלא או חלקי של בלוטת התריס.

תת-תריסיות נרכשת: יכולה להופיע בילדים בכל גיל אך מוכרת יותר בגילאי בית ספר ובגיל ההתבגרות. הסיבה - ירידה בייצור הורמון התירוקסין. הסימנים הקליניים של תת-פעילות יכולים להופיע באיטיות לאורך חודשים או שנים ולפיכך, קשה לעיתים לאבחנם קלינית.
עיכוב בגדילה וירידה בלימודים, הם לפעמים הסימנים המחשידים לתת-תריסיות אצל ילדים ונוער. נוסף על כך, יש לעיתים קרובות גם תלונות על נשירת שיער, רגישות לקור, עצירות ממושכת, עייפות ושעות שינה ממושכות. הסיבה השכיחה לירידה בייצור התירוקסין היא דלקת אוטואימונית, הקרויה ע"ש השימוטו. המחלה שכיחה פי עשר בבנות ומלווה בבלוטת תריס מוגדלת. תת-תריסיות יכולה להופיע גם על רקע של תת-פעילות בלוטת יותרת המוח אשר מפקחת על פעילות בלוטת התריס.
בכל מצבי תת-תריסיות, הטיפול הוא בהורמון התירוקסין המיוצר באופן סינתטי וניטל בדרך פומית. יש כמובן צורך בניטור תקופתי של רמת ההורמון בדם על מנת להגיע לאיזון.

פרופ' גולנדר אברהם
  • אבחון ובדיקות

    הסימנים הקליניים של תת-תריסיות אצל היילוד יכולים להתבטא בצהבת ממושכת, לשון מוגדלת, עצירות, טונוס שרירים ירוד ולעיתים תינוק רגוע יתר על המידה. מכיוון שסימנים אלו אינם ייחודיים די הצורך לאבחון, נלקחות בדיקות דם לתירוקסין באופן שגרתי מכל היילודים בטרם ישוחררו לביתם. בדיקה זו, מאפשרת איתור מוקדם של תת-תריסיות והתחלה של טיפול מוקדם ככל האפשר על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים למערכת העצבים המתפתחת.
    בדיקות מסוג זה, המתבצעות בשנים האחרונות בכל הארצות המפותחות הביאו להפחתה ניכרת של פיגור שכלי על רקע תת-תריסיות מלידה.

המומחים שלנו לילדים ונוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר מיקי הר-גיל
5.0
( 4 חוות דעת )
"ד"ר הר-גיל מקצועי מאוד, רגיש לסיטואציה, אמפתי ויסודי."
קראו עליי עודלקביעת תור
נוירולוגיה
ד"ר אסתר גנלין - כהן
5.0
( 6 חוות דעת )
"ד"ר גנלין מדהימה, אמפטית, סבלנית, מקצועית, מצאנו אוזן קשבת לאתגרים שלנו עם ילדנו"
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' מרים דוידוביץ מנהלת המכון לנפרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים ונוירולוגיה>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו