דלג לתוכן

סרטן ראש וצוואר

head and neck cancer
המומחים של Infomed מסבירים:
סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מתחיל מצמיחה מואצת ולא תקינה של תאים, העלולים להתפתח לגידול ממאיר באזור הראש והצוואר. קיימים סוגים שונים של גידולים סרטניים באזור הראש והצוואר, אשר עלולים להתפתח בין היתר בגרון, בבלוטות הרוק, בלשון, בלוע הפה, במערות האף וכדומה. ללא הטיפול המתאים גידולים אלו יכולים להתפשט לקשרי הלימפה, לעצמות ולרקמות נוספות בשאר הגוף. בדרך כלל סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) נגרם כתוצאה מחשיפה לקרצינוגנים. קרצינוגן הוא כל חומר שחשיפה אליו עלולה לגרום סרטן. קרצינוגנים מסוימים כוללים קרינה מיננת, חומרים כימיים רבים, כולל אלה שבעשן סיגריות וחומרים תעשייתיים מסוימים. הם גורמים נזק לחומר הגנטי (דנ"א, DNA) של התא, שעלול להתקבע בגנום, במידה אם התא מתחלק לפני שהנזק תוקן. אף על פי שכל קבוצות האוכלוסייה חשופות לקבוצה זו של חומרים, ניתן לומר כי סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer)  נדיר יותר בקרב ילדים ונשים.
לעומתם, אנשים אשר מעשנים, וחמור מכך – אנשים אשר משלבים עישון עם שתיית אלכוהול או סמים, נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת לפיתוח גידול ממאיר באזור הראש והצוואר.
סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מסווג לפי מקור הגידול הראשוני:

גידולים סרטניים בדרכי הנשימה העליונות ואזור הוושט: סרטן באזורים אלו כולל גידולים בשפתיים, פה, גרון, לוע ומיתרי הקול. בין כל הסוגים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) גידולים באיברים אלו הם הנפוצים ביותר. לרוב מקור הגידולים הללו הם מקרצינומה של תאי האפיתל. תאים מיוחדים אלו הם ספציפיים לרקמות של הראש והצוואר ולכן מרוכזים בעיקר שם. סוג סרטן זה לא נחשב כסרטן עור למרות שמקורו מתאי אפיתל. סרטן זה מאובחן בעיקר באנשים מעל גיל 45 והסיכוי של גברים ללקות בסרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מסוג זה, גבוה פי 4 מנשים. יותר מ-90% מן המקרים של גידולים סרטניים מסוג זה משויכים לעישון. צריכת אלכוהול מעלה בצורה ניכרת את הסיכון לפיתוח גידול סרטני באיברים אלו, במיוחד כאשר הצריכה מוגזמת וממושכת.

גידולים סרטניים בבלוטות הרוק: גידולים מסוג זה נדירים יותר ושיעורם בקרב כל סוגי הסרטן באזור הראש והצוואר, נמוך יחסית. ישנם מספר סוגי גידולים סרטניים בבלוטות הרוק והם שונים זה מזה בחומרת המחלה וקצב התפשטות הגידול. חשיפה לקרינה מייננת מגדילה את הסיכוי ללקות בסרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) בבלוטות הרוק. לעישון תפקיד חשוב גם כן בפיתוח גידול סרטני ברקמות אלו. בנוסף מחקרים הוכיחו שאנשים עם אבנים בבלוטות הרוק ודלקות נשנות בבלוטות אלו, הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח גידול ממאיר ברקמות הרוק.

גידולים סרטניים בגרון האחורי ובנקודת המפגש בין הלוע למערות האף: להבדיל משאר סרטני הראש והצוואר (Head and neck cancer), סרטן מסוג זה לא קשור לעישון וצריכה מוגזמת של אלכוהול. רקמה מיוחדת זו רגישה יותר לכימותרפיה והקרנות משאר הסרטנים המתבטאים באזור הראש והצוואר. עד היום לא אותרה הסיבה העיקרית לגידולים מסוג זה אולם באזורים בהם שכיחות סרטן זה היא גבוהה יותר, קיימת השערה שגידולים אלו מקורם בהדבקה של ווירוס האחראי למחלת הנשיקה (Epstein-Barr virus (EBV)).

גידולים סרטניים בסינוסים ובמערות האף: רוב הגידולים ברקמות אלו הם מסוג קרצינומה של תאי הקשקש (squamous cell carcinomas). לעיתים נדירות מדובר באדנוקרצינומות (adenocarcinomas), מלנומה או לימפומה. ברוב המקרים גידולים מסוג זה מאובחנים מאוחר יחסית, כיין שחלל האף מכיל מספיק שטח להתפתחות הגידול ללא סימפטומים מיוחדים.      
 • סרטן ראש וצוואר תסמינים

  הסימפטומים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) תלויים באיבר והרקמה ממנה התפתח הגידול ובקצב ההתחלקות של התאים. לרוב התסמינים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) הם:
  אזור השפתיים והפה: הופעת גבשושיות, פצעים כרוניים פתוחים ומדממים, טלאים לבנים, המזכירים בצורתם אפטות, אשר לא עוברים גם כעבור זמן ממושך.
  צרידות ממושכת ושינויים בקול
  הפרעות או כאבים בבליעה
  כאבי גרון
  כאבי אוזניים
  במקרים של גידולים בבלוטות הרוק: תחושה של גידול או בלוטה באזור הלחי, בתחתית הסנטר, בלשון או בגג הפה. לעיתים גידול זה רגיש למגע ומלווה בכאבים.
  בלוטות לימפה נפוחות
  אף סתום
  אובדן שמיעה
  דלקות אוזניים חוזרות וכאבי ראש

המומחים שלנו לאונקולוגיה ואף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

פסיכיאטריה
ד"ר מיכאל ינקו
4.7
( 103 חוות דעת )
"ענה לנו על הצרכים, אבחן במהירות"
קראו עליי עוד
פסיכיאטריה
ד"ר יובל בן אמנון פסיכיאטר מומחה
קראו עליי עוד
משפחה
ד"ר יעל מליניאק
4.9
( 49 חוות דעת )
"סיימתי"
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא סרטן ראש וצוואר

צניחה חדה בשיעור התמותה מסרטן
צניחה חדה בשיעור התמותה מסרטן
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 05/05/2013

מממצאי מחקר סקר חדש שנערך ביוזמת האגודה האמריקאית לסרטן (ACS) עולה כי שיעור התמותה ממקרי סרטן ירד לאורך שני העשורים... לכתבה המלאה

ארביטוקס לטיפול בסרטן הראש והצוואר
ארביטוקס לטיפול בסרטן הראש והצוואר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 03/03/2006

ארביטוקס לטיפול בסרטן הראש והצוואר לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהול ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו