חסימת עורק הרשתית (Retinal artery occlusion)

ראשי

תאור

חסימת עורק הרשתית המרכזי גורמת לאובדן ראייה עקב הפסקה באספקת דם לרשתית שהיא הרקמה העצבית של העין. התופעה נדירה ונפוצה בעיקר בקרב בני שישים ומעלה, אך עלולה להתפתח גם בצעירים. הפגיעה בדרך כלל חד-צדדית ורק ב-2%-1% מן המקרים היא דו-צדדית.

ההלבנה והבצקת נספגים תוך 6-4 שבועות ומותירים עצב חיוור המלווה ברוב המקרים בכושר ראייה ירוד. ל-20% של האוכלוסייה יש גיבוי של עורק נוסף להבטחת אספקת דם, ואז כושר הראייה נשמר באופן חלקי. במקרים של חסימת פיצולי העורק גם אז כושר הראייה נשמר.

פרופ' איילה פולק
ד"ר גנאדי לנדה


סימפטומים


תחושת ירידה חמורה בראייה, פתאומית וללא כאבים, המתבטאת בכושר ראייה שנע בין היכולת לספור אצבעות לבין תחושת אור בלבד. לעיתים יש סימנים מקדימים המתבטאים באירועים קצרים וחולפים של אובדן ראייה או של הופעת "מסך שחור" לפני העין.
יש מקרים שבהם הפגיעה מתפתחת באחד הסעיפים של העורק המרכזי, ואז אובדן הראייה הוא רק בחלק משדה הראייה.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה ביותר לחסימה היא הופעת תסחיפים ממקור העורק התרדמני, ויש לבצע בירור על ידי מנתח כלי דם. קיים מגוון רחב של גורמי סיכון ומחלות הגורמים לחסימה, כגון יתר-לחץ-דם, סוכרת, הפרעה בקרישיות הדם, מחלות מסתמי הלב, מחלות דלקתיות בכלי הדם, מחלות אוטואימוניות, גידולים, ותסחיפי שומן בפציעות ובשברים באגן.

תופעות נלוות וסיבוכים

עלולים להופיע סיבוכים מאוחרים: התפתחות של כלי דם חדשים, נטייה לדימומים וגלאוקומה (ברקית) מישנית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בצקת חיוורת של עצב הראייה ואוטם של הרשתית המתבטא בהלבנת הרשתית שצבעה התקין הוא אדמדם. במרכז אזור ההלבנה מופיע מוקד אדמדם המכונה "נקודת הדובדבן האדום". ממצא זה אופייני לחסימת עורק הרשתית המרכזי. בעורקי הרשתית נוצרות היצרויות או חסימות והם מכילים לעיתים תסחיפים בצבע לבן-צהבהב.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

רקמת עצב שאינה מקבלת אספקת דם וחמצן, נגרם לה תוך זמן קצר נזק בלתי הפיך. חשד לחסימה נחשב כמצב חירום ומצריך טיפול דחוף. הטיפול מיועד לשלוש מטרות: א. לשחרר את החסימה; ב. להגדיל את אספקת החמצן; ג. לאתר את הסיבה לחסימה. צעדי הטיפול המקובלים הם:
א. שחרור החסימה
מתבצע בהורדת הלחץ התוך-עיני על מנת שבאמצעות לחץ-הדם החיצוני יידחף התסחיף מכלי דם מרכזי לכלי דם היקפי וכדי למזער את הנזק.
האמצעים המקובלים להורדת הלחץ: 1. ניקוז נוזלי העין; 2. תרופות להורדת לחץ; 3. עיסוי גלגל העין; 4. תרופות להרחבת כלי דם.

ב. הגדלת אספקת החמצן
מתבצעת במספר דרכים: 1. שאיפת תערובת של חמצן ופחמן דו-חמצני המאפשרת כניסת חמצן לרשתית מרקמות סמוכות; 2. שהייה בתא לחץ ומתן חמצן בריכוזים גבוהים; 3. מתן חומרים ממיסי קרישים.
ג. איתור גורם החסימה
, הכוונה לטיפול מונע שהוא בעל חשיבות עליונה

פורומים ניתוח הרמת עפעפיים ופלסטיקה של העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שברים ישנים שהתאחו/עצמות ארובה וזיגומה שקועות יוסי 21/01/2020 17:02
  • שלום יש לי שברים בשני הצדדים של הארובות בצד ימין הקשת של העצם הצידית וחלק מהתחתונה נכנסו פנימה ממכת כדורגל מה שנקרא שקיעת קומלקס זיגומה, בצד שמאל ארובה תחתונה בחיבור שלה ללחי שקוע. שני השקעים/שברים האלו גורמים לי בעיקר לעיניים בולטות ופתוחות, אני רואה לעיתים כפול בעיקר במבט פתוח לגמרי(לא רואה כפול בבדיקה השגרתית עם האצבע) אבל רואה כפול במבטים שונים למעלה לצדדים בחיי היומיום, בנוסף לזה המראה האסטטי ממש לא נראה טוב ולא טבעי, בנוסף יש לי כאבי ראש וסחרחורות. אשמח לקבל טיפול בשברים, מה עושים?

  • + הוסף תגובה
כאבי עיניים מיכל רותם 15/01/2020 09:49
  • מזה 8 חודשים סובלת מכאבי עיניים שמתגברים מאחר הצהריים ובלילה במיוחד . הרגשת כובד נוראי בלי יכולת לקרוא או לראות טלביזיה. נבדקתי אצל מומחים רבים לעיניים ולא נמצא פתרון כולל סי טי ארובות עיניים

  • + הוסף תגובה
הוצאת שומן(כולסטרול מתחת לעין. מילוי שקעים וצניחת עפעפים מירי מוניץ 04/01/2020 21:35
  • שלום, ברצוני לדעת על הליך של הוצאת נגע של שומן (כולסטרול מתחת לעין). ומילוי שקעים גם בחלק בצידי האף (שק הדמעות). האם מילוי בצידי האף אפשרי?

  • + הוסף תגובה
שומן תחת העיניים דר' אהוד רייך 05/01/2020 17:00
  • לא ברור מהשאלה האם מדובר בכתמים הצהבהבים תחת העיניים המכונים קסטלזמות-ההסרה היא ניתוחית פשןטה לרוב. או שהשאלה היא לשקיות.תחת העיניים. ממליץ להבדק אצל רופא עיניים מומחה לעפעפיים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!