חסימת עורק הרשתית (Retinal artery occlusion)

ראשי

תאור

חסימת עורק הרשתית המרכזי גורמת לאובדן ראייה עקב הפסקה באספקת דם לרשתית שהיא הרקמה העצבית של העין. התופעה נדירה ונפוצה בעיקר בקרב בני שישים ומעלה, אך עלולה להתפתח גם בצעירים. הפגיעה בדרך כלל חד-צדדית ורק ב-2%-1% מן המקרים היא דו-צדדית.

ההלבנה והבצקת נספגים תוך 6-4 שבועות ומותירים עצב חיוור המלווה ברוב המקרים בכושר ראייה ירוד. ל-20% של האוכלוסייה יש גיבוי של עורק נוסף להבטחת אספקת דם, ואז כושר הראייה נשמר באופן חלקי. במקרים של חסימת פיצולי העורק גם אז כושר הראייה נשמר.

פרופ' איילה פולק
ד"ר גנאדי לנדה


סימפטומים


תחושת ירידה חמורה בראייה, פתאומית וללא כאבים, המתבטאת בכושר ראייה שנע בין היכולת לספור אצבעות לבין תחושת אור בלבד. לעיתים יש סימנים מקדימים המתבטאים באירועים קצרים וחולפים של אובדן ראייה או של הופעת "מסך שחור" לפני העין.
יש מקרים שבהם הפגיעה מתפתחת באחד הסעיפים של העורק המרכזי, ואז אובדן הראייה הוא רק בחלק משדה הראייה.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה ביותר לחסימה היא הופעת תסחיפים ממקור העורק התרדמני, ויש לבצע בירור על ידי מנתח כלי דם. קיים מגוון רחב של גורמי סיכון ומחלות הגורמים לחסימה, כגון יתר-לחץ-דם, סוכרת, הפרעה בקרישיות הדם, מחלות מסתמי הלב, מחלות דלקתיות בכלי הדם, מחלות אוטואימוניות, גידולים, ותסחיפי שומן בפציעות ובשברים באגן.

תופעות נלוות וסיבוכים

עלולים להופיע סיבוכים מאוחרים: התפתחות של כלי דם חדשים, נטייה לדימומים וגלאוקומה (ברקית) מישנית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בצקת חיוורת של עצב הראייה ואוטם של הרשתית המתבטא בהלבנת הרשתית שצבעה התקין הוא אדמדם. במרכז אזור ההלבנה מופיע מוקד אדמדם המכונה "נקודת הדובדבן האדום". ממצא זה אופייני לחסימת עורק הרשתית המרכזי. בעורקי הרשתית נוצרות היצרויות או חסימות והם מכילים לעיתים תסחיפים בצבע לבן-צהבהב.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

רקמת עצב שאינה מקבלת אספקת דם וחמצן, נגרם לה תוך זמן קצר נזק בלתי הפיך. חשד לחסימה נחשב כמצב חירום ומצריך טיפול דחוף. הטיפול מיועד לשלוש מטרות: א. לשחרר את החסימה; ב. להגדיל את אספקת החמצן; ג. לאתר את הסיבה לחסימה. צעדי הטיפול המקובלים הם:
א. שחרור החסימה
מתבצע בהורדת הלחץ התוך-עיני על מנת שבאמצעות לחץ-הדם החיצוני יידחף התסחיף מכלי דם מרכזי לכלי דם היקפי וכדי למזער את הנזק.
האמצעים המקובלים להורדת הלחץ: 1. ניקוז נוזלי העין; 2. תרופות להורדת לחץ; 3. עיסוי גלגל העין; 4. תרופות להרחבת כלי דם.

ב. הגדלת אספקת החמצן
מתבצעת במספר דרכים: 1. שאיפת תערובת של חמצן ופחמן דו-חמצני המאפשרת כניסת חמצן לרשתית מרקמות סמוכות; 2. שהייה בתא לחץ ומתן חמצן בריכוזים גבוהים; 3. מתן חומרים ממיסי קרישים.
ג. איתור גורם החסימה
, הכוונה לטיפול מונע שהוא בעל חשיבות עליונה

פורומים ניתוח הרמת עפעפיים ופלסטיקה של העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עודף עור ושקיות מתחת לעיניים מימי 24/09/2020 20:18
 • אני סובלת מעודף עור ושקיות מתחת לעיניים, רופא עור אמר שהפתרון הוא רק ניתוח, אני בת 61 מרכיבה משקפי ראיה , האם יכול להיות פתרון אסתטי אפילו חלקי כי אני ממש פוחדת מניתוח .

 • + הוסף תגובה
טיפול לא ניתוחי דר' אהוד רייך 25/09/2020 06:28
 • במקרים בהם יש עודף קל ניתן לשפר בטכניקות לא כירורגיות . יש לקבוע פגישה על מנת לראות בדיוק מה המצב והאם ניתן להציע טיפול כזה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח עפעפיים תחתונות מי י 25/09/2020 15:15
 • האם עלי לפנות לכירורג פלסטי או למי שמתעסק בפלסטיקה של העין

 • + הוסף תגובה
ניתוחי עפעפיים דר' אהוד רייך 25/09/2020 18:06
 • מנסיוני עדיף רופא עיניים מנתח עפעפיים. גילוי נאות אני רופא עיניים אוקולופלסט

 • + הוסף תגובה
עפעפיים תחתונות מימי 25/09/2020 18:11
צניחת עפעפיים בגיל צעיר אני 29/08/2020 23:43
 • אני בת שלושים והתחילה צניחת עפעפיים. המראה מכוער וקרם עיניים לא עוזר - טיפול של שנה. אני לובשת עדשות באופן קבוע האם שב קשור? למי עלי לפנו בקשר לזה?

 • + הוסף תגובה
צניחה בגלל עדשות דר' אהוד רייך 30/08/2020 07:32
 • מצבך בהחלט מחייב בדיקה מעמיקה. בעבר בשימוש בעדשות קשות ראינו יותר מקרים של צניחת עפעפיים, אך עדיין שימוש בעדשות רכות יכול להתבטא בצניחה זמנית או קבועה. אנא קיבעי תור למומחה עפעפיים על מנת לבחון את מצבך.

 • + הוסף תגובה
ריפוי של דלקת עפעפיים כרונית אביב 23/08/2020 11:32
 • שלום רב! בביקור אצל רופא העיניים שלי, נכתב בסיכום הרפואי - לגבי שתי (!) העיניים: "MGD, בהיפוך עפעפיים - תגובה פפילרית עדינה". במילים אחרות, כפי שהסביר לי הרופא, יש לי דלקת עפעפיים כרונית. ואכן, מצב זה משפיע על מהלך החיים שלי - אני סובל לעיתים קרובות מתחושה של גורם זר בעין, יובש ועוד. נאמר לי ע"י הרופא כי הטיפול הוא בקומפרסים על העין וטיפות עיניים באופן שגרתי. פונה אליך ד"ר כי אני מנסה להבין - האם לא ניתן **לרפא** את הדלקת הזאת? האם נגזר עליי לחיות עם זה כל חיי? מוכרח לומר כי זה לא נשמע לי הגיוני... כיצד מטפלים בבעיה מהשורש? אולי יש איזשהם טיפולים חדשניים מהשנים האחרונות? אשמח לשמוע מה דעתך המקצועית בעניין. תודה, אביב.

 • + הוסף תגובה
בלפריטיס דר' אהוד רייך 25/08/2020 07:33
 • בחלק ניכר מהמקרים ניתן לטפל בבעיה עד להחלמה או היעלמות התלונות. לעיתים נדרשת אחת תמספר חודשים התערבות נוספת בכדי לייצב את מצב העפעף. ממליץ להבדק באופן דקדקני אצל מומחה לעפעפיים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!