חסימת עורק הרשתית (Retinal artery occlusion)

ראשי

תאור

חסימת עורק הרשתית המרכזי גורמת לאובדן ראייה עקב הפסקה באספקת דם לרשתית שהיא הרקמה העצבית של העין. התופעה נדירה ונפוצה בעיקר בקרב בני שישים ומעלה, אך עלולה להתפתח גם בצעירים. הפגיעה בדרך כלל חד-צדדית ורק ב-2%-1% מן המקרים היא דו-צדדית.

ההלבנה והבצקת נספגים תוך 6-4 שבועות ומותירים עצב חיוור המלווה ברוב המקרים בכושר ראייה ירוד. ל-20% של האוכלוסייה יש גיבוי של עורק נוסף להבטחת אספקת דם, ואז כושר הראייה נשמר באופן חלקי. במקרים של חסימת פיצולי העורק גם אז כושר הראייה נשמר.

פרופ' איילה פולק
ד"ר גנאדי לנדה


סימפטומים


תחושת ירידה חמורה בראייה, פתאומית וללא כאבים, המתבטאת בכושר ראייה שנע בין היכולת לספור אצבעות לבין תחושת אור בלבד. לעיתים יש סימנים מקדימים המתבטאים באירועים קצרים וחולפים של אובדן ראייה או של הופעת "מסך שחור" לפני העין.
יש מקרים שבהם הפגיעה מתפתחת באחד הסעיפים של העורק המרכזי, ואז אובדן הראייה הוא רק בחלק משדה הראייה.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה ביותר לחסימה היא הופעת תסחיפים ממקור העורק התרדמני, ויש לבצע בירור על ידי מנתח כלי דם. קיים מגוון רחב של גורמי סיכון ומחלות הגורמים לחסימה, כגון יתר-לחץ-דם, סוכרת, הפרעה בקרישיות הדם, מחלות מסתמי הלב, מחלות דלקתיות בכלי הדם, מחלות אוטואימוניות, גידולים, ותסחיפי שומן בפציעות ובשברים באגן.

תופעות נלוות וסיבוכים

עלולים להופיע סיבוכים מאוחרים: התפתחות של כלי דם חדשים, נטייה לדימומים וגלאוקומה (ברקית) מישנית.
אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בצקת חיוורת של עצב הראייה ואוטם של הרשתית המתבטא בהלבנת הרשתית שצבעה התקין הוא אדמדם. במרכז אזור ההלבנה מופיע מוקד אדמדם המכונה "נקודת הדובדבן האדום". ממצא זה אופייני לחסימת עורק הרשתית המרכזי. בעורקי הרשתית נוצרות היצרויות או חסימות והם מכילים לעיתים תסחיפים בצבע לבן-צהבהב.
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

רקמת עצב שאינה מקבלת אספקת דם וחמצן, נגרם לה תוך זמן קצר נזק בלתי הפיך. חשד לחסימה נחשב כמצב חירום ומצריך טיפול דחוף. הטיפול מיועד לשלוש מטרות: א. לשחרר את החסימה; ב. להגדיל את אספקת החמצן; ג. לאתר את הסיבה לחסימה. צעדי הטיפול המקובלים הם:
א. שחרור החסימה
מתבצע בהורדת הלחץ התוך-עיני על מנת שבאמצעות לחץ-הדם החיצוני יידחף התסחיף מכלי דם מרכזי לכלי דם היקפי וכדי למזער את הנזק.
האמצעים המקובלים להורדת הלחץ: 1. ניקוז נוזלי העין; 2. תרופות להורדת לחץ; 3. עיסוי גלגל העין; 4. תרופות להרחבת כלי דם.

ב. הגדלת אספקת החמצן
מתבצעת במספר דרכים: 1. שאיפת תערובת של חמצן ופחמן דו-חמצני המאפשרת כניסת חמצן לרשתית מרקמות סמוכות; 2. שהייה בתא לחץ ומתן חמצן בריכוזים גבוהים; 3. מתן חומרים ממיסי קרישים.
ג. איתור גורם החסימה
, הכוונה לטיפול מונע שהוא בעל חשיבות עליונה

פורומים, עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת עיניים לילדה בת 4 קרן 17/08/2019 08:59
  • דר שלום רב היום בבוקר ביצענו בדיקת סינון ראיה אצל ביתי בת ה4 בטיפת חלב . לטענת האחות היא עברה את בדיקת הסינון אך בכל זאת לגשת לרופא עיניים כי היא התקשתה מעט בזיהו 1 של צורה . לאחר ביקור אצל הרופאה טענה כי הילדה רואה 6/9 והיא עדיין קטנה ולבוא שוב לביקורת בעוד חצי שנה. אבל אני דיי מודאגת ולחוצה.. האם כדאי ללכת לרופא באופן פרטי עוד קודם ?

  • + הוסף תגובה
ריס בפעוטה בת 3 שבועות מיטל 07/08/2019 12:21
  • היי, לקטנה שלי נכנסו ריסים לעין. בהתחלה ניסינו להמתין ושיצא לבד, אבל לצערי זה לא יוצא ונראה שזה נורא מציק לה. איך אפשר להוציא את הריס?

  • + הוסף תגובה
ריס בפעוטה ד"ר גד דותן 09/08/2019 10:41
  • שלום, אם לא יוצא לבד, כדאי שתגשו לבדיקת רופא עיניים.

  • + הוסף תגובה
פזילה ומשקפי פריזמות לוברבום 14/07/2019 21:39
  • שלום וברכה אני בת 26 כשהייתי ילדה קטנה היהו לי 2 הפזילות גם רחוק וקרוב לאחורנה הייתי אצל מישהי שהמליצה לי ללבוש משקפיים עם פריזמות והרידה לי את המספר של הקוצר ראיה (במקום שיהיה 10.5 הורידה ל9 -) ב 2 העיניים רציתי לשאול האם זה בריאה ללכת כזה דבר כל היום ועד כדי כך שהפזילה יתיישר ולהזניח את הוצק קראיה שיש לי אני ממשה מחכה לתשובה כי אני דואגת בגלל העתיד ( פעם היה לי שלא מצאו את המספר הנכון והסתובבתי ככה כמה חודשים מחכה לתשובה הייתי יכולה בכל אופן ללכת עם רטיה אך התחלתי לפני כמה זמן עבודה עם אנשים

  • + הוסף תגובה
פזילה ומשקפי פריזמות ד"ר גד דותן 19/07/2019 09:05
  • שלום וברכה, מומלץ שתבצעי בדיקה אורטופטית בה תבדק התשבורת, הצורך בשינוי עדשות המשקפיים וכן האם קיים צורך בפריזמות.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!