דלג לתוכן

מורסה בפי הטבעת (Perianal abscess)

מורסה בפי הטבעת, אבסצס פרי-אנאלי (Perianal abscess)
2 דקות קריאה
מורסה סביב פי הטבעת (אבסצס פרי-אנאלי), נוצרת כתוצאה מהצטברות מוגלה סביב פי הטבעת.
התופעה שכיחה יותר בגברים. פי הטבעת מוקף בשרירי סוגר פנימי וחיצוני והם אלו שמאפשרים שליטה על הפרשת הצואה. קיים מרווח בין שתי קבוצות שרירים אלו ובתוכן. מרווח זה מאפיין את סוג האבסצס שנוצר והוא שיקבע את סוג הטיפול והיקפו.

פרופ' אלכסנדר דויטש

סימפטומים

באופן קליני החולה יסבול מכאבים באזור סביב פי הטבעת המלווים לרוב בחום מערכתי, נפיחות ואודם מקומי. התופעה חדה יותר אצל חולים שלוקים בסוכרת, או ממחלת כשל חיסוני - איידס, כמו גם באופן נדיר יותר אצל חולי ליקמיה.

סיבות וגורמי סיכון

ידועים ארבעה סוגים של מורסות פרי-אנאליות בהתאם למיקום האנטומי. השכיחה ביותר נוצרת כתוצאה מסתימת המוצא של בלוטה אנאלית שממוקמת בגובה הקו המשונן שבין השליש התחתון לשליש האמצעי של תעלת פי הטבעת. בקטע זה, הבלוטות נמצאות בין שרירי הסוגר הפנימי לחיצוני ולפיכך המורסה תתהווה ביניהם ויכולה להתפשט לכל כיוון.
סיבות אחרות להיווצרות מורסות פרי-אנאליות כוללות את המחלה ע"ש קרוהן, דלקת כיבית של המעי (קוליטיס אולצרטיבית), טראומה באזור החלציים, דלקת סעיפית של המעי הגס (דיברטיקוליטיס) וממאירות. גם בזיהומים של שחפת ופטריית האקטינומיקוזיס נודעו מקרים של התהוות מורסות פרי-אנאליות וכן כתוצאה של סיבוך בתר-ניתוחי באזור פי הטבעת כמו לאחר ניתוחי טחורים או סדק של פי הטבעת.

אבחון ובדיקות

האבחון ייקבע לרוב באמצעות בדיקה גופנית, אם כי במקרים מורכבים יותר יהיה צורך בבדיקת על-שמע תוך-רקטלי וכן CT או MRI.

טיפולים ותרופות

הטיפול מבוסס על ניקוז בניתוח תחת הרדמה כללית בתוספת טיפול משלים באנטיביוטיקה. ריפוי סופי מושג מספר שבועות לאחר הניתוח.
סיבוכים אפשריים אחרי ניתוח לניקוז מורסה סביב פי הטבעת, הם היווצרות נצור - פיסטולה - שכשלעצמה דורשת התערבות בניתוח, ובאופן נדיר נמק רקמות אזור החלציים - מחלה ע"ש פורנייר (Fournier) - מחלה קשה ומקפחת חיים, שמחייבת טיפול ממושך באנטיביוטיקה במישלב עם ניתוחים להטריית רקמות נימקיות ולעיתים קיים גם צורך בהטיית פתח היציאה - יצירת קולוסטומיה.
רופאים בתחום
ד"ר ג'ורג' גרינברג
ד"ר ג'ורג' גרינברג כירורגיה
פרופ' ליאור הלר
פרופ' ליאור הלר כירורגיה
ד"ר חסן קיס
ד"ר חסן קיס כירורגיה

שאלות מתוך פורום טחורים

בניהולו של ד"ר רפאל אלון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו