דלג לתוכן

תת-סידן הדם (היפוקלצמיה) בילדים (Hypocalcemia in childhood)

2 דקות קריאה
הגדרה: ערכי סידן בדם הנמוכים מ-8.8 מ"ג/ד"ל. (ביילודים הערכים נמוכים יותר).
גורמים: תת-פעילות של בלוטת יותרת התריס, תנגודת לפעילות הורמון בלוטת יותרת התריס, חוסר במגנזיום, רככת, טיפול במשתנים, עודף זרחן בדם, שלשול קשה.
ביילודים ייגרמו: פגות, סוכרת אימהית, תשניק היילוד - היפוקלצמיה ביומיים הראשונים לחיים, בנוסף על תת-פעילות של בלוטת יותרת התריס ועודף פעילות של הבלוטה אצל האם.
תזונה עשירה בזרחן (חלב רגיל ללא מיהול) עלולה לגרום להיפוקלצמיה בחודש הראשון לחיים.
ההסתמנות הקלינית: נקבעת בהתאם לריכוזים המוחלטים של סידן ולקצב התפתחות ההיפוקלצמיה. הסף להופעת סימנים ותסמינים תלוי במשתנים נוספים, כמו מידת חומציות הדם וריכוזי האשלגן והזרחן בדם.

ד"ר אלי הרשקוביץ

סימפטומים

סימנים מוקדמים כוללים: תחושות נימול באצבעות הידיים והרגלים ומסביב לפה. התכווצות עצמונית של שרירים (Tetany) מתבטאת בצורה קלה בכיווץ כפות הידיים והרגליים ושרירי הפנים, ובצורה מתקדמת יותר על ידי שירנוק (סטרידור), עווית שרירים ומעורבות של דרכי האוויר.
מעורבות מערכת העצבים המרכזית כוללת: פרכוסים, שינויים ביכולת שכלית, וגריות-יתר (אירטביליות).
הפרעות בלב ומחזור הדם עלולות לכלול: דופק איטי, הפרעות קצב, לחץ-דם נמוך ואי-ספיקת לב. ביילוד השינויים אינם ספציפיים וכוללים: גריות-יתר, הפסקות נשימה (אפנאות), רעידות ופרכוסים.

אבחון ובדיקות

הבירור הראשוני יכלול: בדיקת דם לרמות סידן, זרחן, מגנזיום, חלבון, תפקודי כליות, חומציות הדם. יש לבדוק גם את ריכוזי הסידן, הזרחן והקריאטינין בשתן. רמות הורמון בלוטת יותרת התריס וויטמין D ישלימו את הבירור. אק"ג וצילום בית החזה נדרשים לאבחון. במקרים מסוימים נדרש המשך בירור מולקולתי.

טיפולים ותרופות

חשוב לאבחן את הגורם הראשוני להיפוקלצמיה. בעיקר יש לזהות ולטפל בחוסר במגנזיום. טיפול החירום בהיפוקלצמיה הוא במתן לתוך הווריד של תמיסת מלח סידן גלוקונאט.
העירוי חייב להיות תחת ניטור ויש להפסיקו אם קצב הלב מואט אל מתחת ל-60 פעימות בדקה. כאשר משתפר מצב החולה ניתן לעבור למתן תכשירי סידן בדרך פומית. מתן נגזרות של ויטמין D מהווה נדבך חשוב בטיפול.
רופאים בתחום
ד"ר ברנרדו מלמוד
ד"ר ברנרדו מלמוד גסטרואנטרולוגיה
ד"ר אמיר יצחק
ד"ר אמיר יצחק פסיכיאטריה
פרופ' אשר טל
פרופ' אשר טל ילדים

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא תת-סידן הדם (היפוקלצמיה) בילדים

האם אפשר לגדל תינוק טבעוני?
האם אפשר לגדל תינוק טבעוני?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 03/10/2013

איגוד רופאי הילדים ומשרד הבריאות מאמינים שכן. מסמך שפרסמה וועדה משותפת מפרסם הנחיות רשמיות לתזונת תינוקות במשפחות ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו