מומים מלידה במערכות המין (Congenital anomalies - Mulerian system)

ראשי

תאור

מומים מלידה של מערכת המין באישה אינם נדירים ודווחו בקרב 3%-1% מכלל הנשים. אצל כרבע מהנשים עם מומים מסוג זה, דווחו הפרעות תפקודיות שונות. ייתכנו בעיות, כמו הפרעה בווסת, הפרעה בפוריות ובעיות שונות במהלך ההריון.
גילוי הבעיה יכול להידחות גם עד הניסיון הראשון לקיום יחסי מין שנועד להיכשל. הגילוי אף יכול להיעשות רק בבירור הפרעה בכניסה להריון, או בהמשך - בהחזקתו התקינה. 
מומים אלה של מערכת המין מלווים לעיתים שכיחות גם במומים מלידה במערכת השתן, בדרך כלל באותו הצד של המום הקיים במערכת המין. המוצא העוברי המשותף הוא הגורם הישיר לקשר זה. החלוקה המקובלת כיום של המומים הללו היא זו שנערכה על ידי החברה האמריקאית לרפואת הרבייה מ-1988 (תרשים).
אי-יצירה חלקית או שלמה של הרחם והחצוצרות היא נדירה מאוד. הצורה הקלאסית קרויה תסמונת ע"ש מאיר - רוקיטנסקי - קוסטר - האוזר. לאישה כזו לא יהיה מחזור וסת, וכמובן שהריון איננו אפשרי.
רחם חד-קרני הוא מום שנגרם עקב כישלון בהתפתחות אחד הצינורות המולריאנים. מלבד הצורה הלא סימטרית של הרחם, קיימת רק חצוצרה אחת (באותו הצד). בצד הנגדי אפשרי גם קיום של קרן שאריתית שנוצרת מהתפתחות מוגבלת של הצינור המולריאני בצד הנגדי. קרן שאריתית כזו יכולה לעיתים להיות מקור לבעיות כמו כאבים, או השרשה של הריון, ורצוי להסירה בניתוח. מום במערכת השתן (בדרך כלל חוסר של כליה בצד הנגדי), שכיח מאוד בקבוצה זו (בכמחצית). בהריון שכיחות יותר הפלות, לידות מוקדמות ומצבים לקויים של העובר.
רחם כפול הוא מום שנגרם על ידי אי-התחברות של שני הצינורות המולריאנים ואז בעצם יש שני "רחמים חד-קרניים", אחד בכל צד, ולכל אחד חצוצרה משלו. לעיתים תיתכן גם חסימה רוחבית עם הפרעה ליציאת "דם הווסת" שתידרש להתערבות ניתוחית. בהריון ייתכנו יותר לידות מוקדמות ומצגים לקויים של העובר, אם כי אין זה הכרחי.
רחם דו-קרני הוא מום שנוצר כאשר קיים איחוי חלקי של אותם שני צינורות שהוזכרו. ברוב המקרים יש צוואר רחם אחד ושתי "קרניים". בדרך כלל, תוצאות ההריון ברחם כזה טובות. ייתכן שיעור מעט מוגבר של אי-ספיקת צוואר הרחם, הפלות, לידות מוקדמות ומצגים לקויים.
רחם חצוי הוא מום שנוצר כאשר לאחר איחוי הצינורות אין ספיגה, מלאה או חלקית, של המחיצה האמצעית.
רחם קשתי הוא הדרגה המיקטית של מום כזה. היות שאין לו שום משמעות רפואית, נחשב כקבוצה בפני עצמה. בדרגות המשמעותיות יותר תיתכן מחיצה חלקית או שלמה של חלל הרחם, ולעיתים יש בנוסף מחיצה אורכית בלדן. אין כאן הפרעה למחזור הווסת או לפוריות. בהריון ייתכנו יותר הפלות, לידות מוקדמות ומצגי עובר לקויים. הטיפול כיום הוא הפרדת המחיצה בניתוח היסטרוסקופי אשר תוצאותיו מצוינות.
קבוצה מיוחדת היא קבוצת המומים הקשורים ל-DES (Diethylstilbestrol). חומר אסטרוגני זה, שנהוג היה להשתמש בו עד שנות ה-60 במהלך ההריון במצבים שונים, נתגלה לימים כגורם להפרעות אופייניות במבנה הרחם המתפתח (חלל לא סדיר, חלל בצורת T ועוד). לנשים שנחשפו לו בהיותן ברחם, יש סיכוי מוגבר להריונות חוץ-רחמיים, הפלות, אי-ספיקה של צוואר הרחם ולידות מוקדמות. במהלך ההריון מומלץ לבצע תפירה של צוואר הרחם.

פרופ' אברהם גולן

סימפטומים


במהלך ההריון תיתכנה הפלות נישנות, לידות מוקדמות, מצגים ומנחים אבנורמליים והפרעות אחרות.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה למומים אלה מקורה בפגם בהתפתחות מערכת המין במהלך החיים העובריים. בשבועות המוקדמים של החיים העובריים נוצרים שני צינורות אורכיים (הקרויים מולריאנים), אחד בכל צד, של גוף העובר, אשר בהמשך נפגשים ומתחברים בחלקם התחתון. חלק מחובר זה עתיד להיות בסיס להתפתחות הרחם מתחבר לאזור האורוגניטלי, שהוא האזור שבו יופיעו איברי המין החיצוניים. במרכז נוצר חלל ובו יש היווצרות של החצוצרות, הרחם והנרתיק. השחלות נוצרות ממקור עוברי אחר ואינן מעורבות בתהליך שתואר כאן, לכן גם במקרים הללו של מומים מלידה, השחלות תקינות במבנן ובתפקודן. חסר של אחת השחלות אפשרי, אך נדיר. תיתכן הפרעה מזערית ועד הפרעה רצינית במצבים הבאים: ביצירת חלק מן המערכת או בהתחברות שתוארה לעיל - בין שני הצינורות האורכיים, או בהתחברות לאזור איברי המין החיצוניים, עד כדי היווצרות מחיצה או חסימה. תיתכן חסימה רוחבית בנרתיק או אפילו חסר של הנרתיק עם התבטאות, כמו "אל וסת" בגיל העשרה, כאבי בטן מחזוריים והצטברות של דם וסתי בנרתיק החסום ואף מעליו, ברחם או בבטן.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הפרעות אלה יכולות להסתכם ביותר לידות שדורשות התערבות מצד הצוות הרפואי, כמו לידות מכשירניות או ניתוחים קיסריים. אבחון המומים הללו נעשה כיום על ידי MRI, או על-שמע לדני, או לחלופין על ידי אנדוסקופיה (לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה).

פורומים מחלות מין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פפילומה רון 13/04/2019 16:21
 • הי, לאחרונה נתקלתי מספר פעמים במודעות על חיסוני הפפילומה גם לגברים, קראתי קצת והבנתי שזה יכול לגרום בין היתר לגידולים סרטניים בפין, בפי הטבעת או באיזור חלל הפה והלוע, בדיעבד, קיימתי יחסי מין קבועים עם פרטנר שחלה בסרטן באיזור הלוע. השאלה שלי משום שקראתי שזה גידול שב90 אחוז מהמקרים קשור לאחד מזני הוירוס, האם יש בדיקה שאני יכול לבדוק אם נדבקתי? האם חיסון יעזור בשלב זה? מה עלי לבדוק/לעשות

 • + הוסף תגובה
שלומי שלומי 15/05/2020 07:31
 • לששון איילת גרה בבאר יעקב הדרור 6 יש מחלות מין יצאתי איתה ולא אמרה אז הייתי קרוב להידבק

 • + הוסף תגובה
לשאלתך רן 21/09/2020 16:14
 • האם זה עדיין רלונטי? אנא כתוב לי דר רני לין lran@meuhedet.co.il

 • + הוסף תגובה
לשאלתך רן 21/09/2020 16:16
פפילומה על השקד אייל 21/08/2020 13:56
 • שלום רב, פורום אאג לא פעיל לכן שואלת כאן. חשד לפפילומה על השקד בגרון. בת 50. קראתי שהוירוס מועבר עי סוגים שונים של מגע של איברי המין: יחסי מין וגינליים, אורלי, אנאלי, ביחסי מין הומוסקסואליים או הטרוסקסואליים. במקרה שלי אין מצב שזה הגורם ... המון שנים. ממה עוד יכול להגרם? אם זה לא הפורום המתאים אודה להפניה לפורום מתאים ופעיל

 • + הוסף תגובה
לשאלתך רן 21/09/2020 16:12
 • קרוב מאוד לודאי שזה בכלל לא קשור למחלת מין ואת צריכה להיבדק באמת על ידי רופא אאג

 • + הוסף תגובה
בדיקה אחרי טיפול בסיפיליס יוגב 04/09/2020 22:23
 • הי, קיבלתי 2 זריקות פניצילין אחרי שאובחנתי חיובי לסיפיליס (elisa חיובי, vdrl שלילי). לפני חצי שנה הייתי שלילי בבדיקות (ואני נבדק באופו קבוע למחלות מין לאור חשיפה לפרטנרים רבים ,ומקפיד על מין מוגן) . אחרי כמה זמן מקבלת הזריקה אני צריך להיבדק שוב כדי לודא שהטיפול הצליח ? מתי אני יכול לחזור לקיים יחסי מין מוגנים? (בינתיים נמנעתי מיחסי מין בכלל)

 • + הוסף תגובה
לשאלתך רן 21/09/2020 16:11
 • למה קיבלת שתי זריקות ולא שלוש? בעיקרון צריך לאחר חודשיים להיבדק אבל צריך 3 זריקות - או אחת - בטח לא שתיים אשמח להבין יותר שלח לי למייל lran@meuhedet.co.il דר רן לין

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!