דלג לתוכן

אנמיה בהריון (Anemia in pregnancy)

3 דקות קריאה
אנמיה מוגדרת כחסר בכמות תאי הדם האדומים. 
אבחנת אנמיה נקבעת על סמך נוסחת תאי הדם הנערכת במסגרת מעקב הריון שגרתי. המוגלובין הוא החלבון העיקרי בתאי הדם האדומים. חלבון זה נושא חמצן מהריאות לגוף ומחזיר דו-תחמוצת הפחמן. בנשים שאינן הרות, המוגלובין נמוך מ-12 גר' למאה סמ"ק דם מעיד על אנמיה. בהריון, בשל דילול הדם, מקובלים לאבחנה הערכים בין 10 ל-11 גר' למאה סמ"ק דם.
לאנמיה בכלל, סיבות רבות.

ד"ר עידו שולט


סימפטומים

תסמיני אנמיה שונים מאישה לאישה. חלק מהנשים לא יחושו תסמינים כלל, חלקן עלולות לחוש עייפות, סחרחורות, מאמץ בנשימה, קצב לב מהיר וחיוורון.

סיבות וגורמי סיכון

דילול הדם, חסר ברזל וחסר חומצה פולית. גורמים אלו עשויים להיות פועל יוצא של חסר תזונתי או דימום, כלומר הפחתה בייצור או אובדן תאים אדומים.

"דילול" הדם: בהריון עולה נפח הדם האימהי בכ-50%. נפח הנוזל בדם עולה יותר מנפח התאים, וכתוצאה מכך חל דילול בריכוז התאים האדומים. אנמיה זו לרוב חסרת משמעות רפואית היות שמספר תאי הדם האדומים גדל למעשה, ולא יורד. המושג אנמיה הריונית או פיזיולוגית אינו מוצלח היות שאינו משקף אנמיה אמיתית.

חוסר ברזל: ברזל חיוני ליצירת ההמוגלובין בתאי הדם האדומים. גוף האישה מכיל כ-2 גר' ברזל. כשני שלישים מהברזל בגוף נמצא בכדוריות האדומות, כרבע מאוחסן בחלבון בשם פריטין, שאר הברזל נמצא בשרירים ואנזימים. להריון תקין נדרש כאחד גר' ברזל, מתוכו כחצי גר' מיועד לייצור תאים אדומים חדשים, כשליש גר' לעובר ולשיליה, כחמישית גר' אובדים דרך העור, הצואה והשתן, וכחמישית גר' נוספים אובדים בדימום בעת הלידה. גם ייצור חלב האם בעת ההנקה דורש ברזל. כמות הברזל הנדרשת בהריון עולה על הכמות המתקבלת בתזונה רגילה. על מנת לספק את דרישת הברזל בהריון, יש הכרח בתפריט המכיל כ-8,000 קלוריות ליום, שאינו מעשי. לכן הריון, לידה והנקה עשויים לגרום להידלדלות מאגרי הברזל בגוף, ומכאן הצורך בתוספת ברזל לאישה בהריון.

אבחון ובדיקות

בדיקות דם מומלצות: בדיקת פריטיןבדיקת ברזל בדםבדיקת המוגלוביןבדיקת טרנספריןבדיקת TIBCבדיקת B12, בדיקת חומצה פולית

טיפולים ותרופות

הטיפול באנמיה נקבע על פי הגורם לה ועל פי חומרתה. במרבית המקרים, האנמיה היא על רקע חסר ברזל ודילול הדם ולכן יכלול הטיפול הראשוני תוספי ברזל. הטיפול המקובל הוא נטילת תוספי ברזל החל מהשליש השני להריון. בשליש הראשון להריון אין צורך בתוספת ברזל היות שהדרישה עדיין נמוכה. נטילת תוספי הברזל, גם מספר פעמים ביום, בטוחה בהריון.

השפעות הלוואי של תוספי הברזל הן בעיקר בחילות, עצירות או שינויים בצבע הצואה. ספיגה מיטבית מושגת בנטילה של חצי שעה לפחות טרם ארוחה. מאידך, נטילה טרם השינה מפחיתה את השפעות הלוואי. במידה שהשפעות הלוואי גורמות לקושי בנטילת תוסף הברזל, יש לנסות ולשנות את סוגו או את מועד הנטילה.


רוב תוספי הברזל מכילים כ-60 מ"ג ברזל, מתוכם ייספגו כ-10%. דרישת הברזל בגוף עולה במהלך ההריון, ומגיעה בסופו לכ-7 מ"ג ליום. במהלך ההריון יעילות ספיגת הברזל בתריסריון עולה. סביבה חומצית משפרת את הספיגה, לכן מיץ הדרים המכיל ויטמין C מעלה את החומציות בקיבה וכך משפר את הספיגה, בעוד אכילה בסמוך לנטילת הברזל, או מתן תרופות סותרות חומצה מפחית אותה.


חסר חומצה פולית: כברזל, חומצה פולית נחוצה לתהליך ייצור תאי הדם האדומים. זהו ויטמין המצוי בירקות ירוקים, כבד ובוטנים. בהריון עולה צריכת החומצה הפולית וספיגתה מהמעי יורדת. מאגרי הוויטמין בכבד מספיקים לכשישה שבועות ולכן רצויה תוספת במהלך ההריון. רוב תכשירי הברזל מכילים בנוסף גם חומצה פולית. רצוי להתחיל בנטילת חומצה פולית שלושה חודשים לפני הריון מתוכנן מאחר שנמצא כי רמה גבוהה שלו בדם האם מפחיתה מספר מומים עובריים, כגון פגמים במערכת העצבים המרכזית. כאמור, לאחר השליש הראשון להריון יש להוסיף לחומצה הפולית גם ברזל.

מניעה

תזונה מאוזנת לפני, במהלך ההריון ובתקופת ההנקה מסייעת למניעת אנמיה ומילוי מחסני הברזל בגוף.
המזונות הבאים מכילים ברזל: כבד, בשר, דגים (סרדינים, אנשובי), ירקות (כרוב, לפת, ברוקולי), קיטניות, מוצרי חיטה מלאה ומזונות עשירים בברזל (דגנים, אורז, פסטה או לחם). יש ליטול תוספי ברזל וחומצה פולית בהתאם להמלצת הרופא. אצל נשים אנמיות, על מנת לרענן את מאגרי הברזל בגוף, יש להמשיך בנטילת תוספי הברזל אף מספר חודשים לאחר חזרת רמת ההמוגלובין לרמה תקינה.
רופאים בתחום
ד"ר אילן ברעם
ד"ר אילן ברעם יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר יגאל ריקובר
ד"ר יגאל ריקובר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר סוזנה מוסטפא מיח'איל
ד"ר סוזנה מוסטפא מיח'איל יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אנמיה בהריון

סקר קובע: 39% מהנשים סובלות מאנמיה הקשורה בחוסר בברזל
סקר קובע: 39% מהנשים סובלות מאנמיה הקשורה בחוסר בברזל
אולגה אליהו, מערכת אינפומד מאת: אולגה אליהו, מערכת אינפומד 08/02/2018

שליש מהנשים בגיל הפוריות בישראל סובלות מאנמיה הקשורה לחוסר בברזל וגורמת לתופעות לוואי שונות, בניהן עייפות, חולשה, ק... לכתבה המלאה

תינוקות מפתחים זיכרון למילים עוד לפני הלידה
תינוקות מפתחים זיכרון למילים עוד לפני הלידה
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 10/09/2013

מומלץ לשמור על שפה נקייה על יד אישה בהריון מתקדם – מחקר מצא כי כי מוח התינוק מגיב למילים שנשמעו באופן תדיר בעת ההריון. לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום דיקור מי שפיר וסיסי שליה

בניהולו של ד"ר יוסי הר-טוב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו