דלג לתוכן

הקאות יתר בהריון (Hyperemesis gravidarum)

3 דקות קריאה
בחילות בהריון המלוות לעיתים בהקאות שכיחות מאד במחצית הראשונה של ההריון. לרוב, בחילות עם או ללא הקאות, מופיעות אצל 70% מהנשים בהריון בין השבוע ה-4 ל-7 של הריון ומסתיימות עד השבוע ה-16. למרות שמקובל לכנותן "בחילות בוקר", הן יכולות להימשך לאורך כל שעות היום. כשליש מהנשים נאלצות להיעדר מהעבודה בשל בחילות והקאות בהריון בתקופה האמורה. רק אצל כ-10% מהנשים הן עלולות להימשך זמן ארוך יותר.


הקאות יתר בהריון
הקאות יתר בהריון נדירות (3%-1% מכלל ההריונות), אך חמורות הרבה יותר מאשר בחילות והקאות בהריון. הקאות יתר בהריון (היפראמזיס גרווידרום), המאופיינת בהקאות תכופות, גורמות להגבלה משמעותית ביכולת לשתות ולאכול בתקופה חשובה ולסיבוכים הנובעים מכך. הקאות תכופות עלולות להוביל לירידה במשקל, התייבשות, הפרעה בריכוז המלחים או במאזן חומצה ובסיס בדם. עם זאת, יש לזכור שהקאות ובחילות במהלך ההריון עלולות לנבוע גם מסיבות שאינן קשורות להריון.


השפעת הקאות יתר בהריון על העובר
השפעת הקאות יתר בהריון על העובר תלויה בחומרת התופעה. ברוב המקרים, כשההקאות בהריון אינן קשות, אין להן כל השפעה על העובר. אם ההקאות והבחילות מלוות בירידה במשקל האם ומאובחנות כהיפראמזיס גרווידרום, יתכן עיכוב בצמיחה אצל חלק קטן של העוברים שיתבטא במשקל נמוך בלידה.


קראו עוד:  בחילות בהריון: מה רפואה סינית ממליצה לעשות נגדן

השפעת הקאות יתר בהריון על האם
הקאות בהריון יכולות להפוך לסבל המשבש לאישה ההרה את מהלך פעילותה הרגילה, משפיע לרעה על מצב רוחה, ומצריך ביקורים נישנים בחדר מיון ואף אשפוז ממושך. חוסר בהירות לגבי הגורם להקאות יתר בהריון מותיר לרפואים רק את היכולת לתמוך ולנסות למנוע סיבוכים אפשריים.בנוסף לפגיעה בחיי היומיום, הקאות יתר בהריון עלולים לגרום לסיבוכים על רקע של תת-תזונה, ירידה במשקל, חוסר נוזלים והתייבשות. הפרעות במאזן חומצת בסיס, כגון: חמצת מטבולית על רקע תת-תזונה, או בססת (אלקלוזיס) על רקע ההקאות הרבות, כמו הפרעות באיזון המלחים וחולשת שרירים, מעבר להרגשה כללית של תשישות. היפראמזיס גרווידרום היא הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז בתחילת ההריון.


ד"ר רביד דורית

סימפטומים

בחילות והקאות תכופות בכל שעות היום, בעיקר בשליש הראשון של ההריון, אך נמשכות תקופה ארוכה יותר מאשר "בחילות הבוקר" הרגילות. עם זאת, חלק יוסיפו לסבול מהקאות יתר בהריון עד ללידה. 

הקאות יתר בהריון עלולות להחמיר בעקבות רעב, עייפות, נטילת תוספי ברזל ואפילו עקב רגישות לריחות חזקים.

סיבות וגורמי סיכון

אין ידע רב על הגורמים לבחילות ולהקאות במהלך ההריון. בין הסברות שהועלו: שינויים בהורמונים, שינויים בפעילות מערכת העיכול או נוכחות מוגברת של חיידק הליקובקטר פילורי, הקשור ליצירת כיב פפטי ואפילו רקע פסיכולוגי.

התיאוריה ההורמונלית היא המקובלת ביותר משום ששינויים הורמונליים הם חלק בלתי נפרד מההריון. בעבודות רבות נמצא קשר לעלייה ברמות הורמוני בלוטת התריס, הורמון השיליה (Human Chorionic Gonadothropin - hCG),  האסטרוגן והפרולקטין. אך עדיין המנגנון המדויק שבו ההורמונים גורמים לנטייה מוגזמת לבחילות והקאות בהריון אינו ברור דיו.

גורמי סיכון להקאות יתר בהריון


לנשים החוות בחילות בנסיעה או בזמן נטילת גלולות למניעת הריון ולנשים הלוקות במיגרנות יש נטייה רבה יותר לבחילות ולהקאות במהלך ההריון. כך גם נשים עם סיפור משפחתי של הקאות יתר (היפראמזיס) או של היפראמזיס בהריון קודם.

בנוסף, שכיחות ההקאות והבחילות בהריון עולה בהריונות מרובי עוברים ובמצבים פתולוגיים, כמו מחלה טרופובלסטית של ההריון.

סיבוכים אפשריים

הקאות יתר בהריון עלולות לגרום להרגשה כללית של תשישות, איבוד משקל בהריון, תת-תזונה ומחלות הנובעות מחוסר ויטמיני B1, B6 או B12. סיבוכים נוספים של הקאות יתר בהריון כוללים הפרעות במאזן חומצת בסיס כגון: חמצת מטבולית על רקע תת-תזונה, או בססת (אלקלוזיס). ההקאות הרבות עלולות להוביל לעצירות, להתייבשות ואף להפרעות באיזון המלחים וחולשת שרירים.

היפראמזיס גרווידרום היא הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז בתחילת ההריון.


סיבוכים נדירים וקשים יותר של הקאות יתר בהריון כוללים בין היתר, פעילות יתר של בלוטת התריס, פגיעה בוושט, נזק בכליות ואנצפלופתיה ע"ש ורניק.

טיפולים ותרופות

הטיפול בהקאות-יתר בהריון: עקרונות כלליים העשויים לעזור:
1. אכילת ארוחות קטנות, לעיתים תכופות;
2. הימנעות ממאכלים שאכילתם או ריחם מגבירים בחילה;
3. אכילת מאכלים עשירים במלח;
4. שתייה מרובה;
5. סביבה תומכת, לאור הפרעות משניות נפשיות או רגשיות שעלולות להתפתח.


לעיתים רחוקות נדרשים ייעוץ פסיכיאטרי וטיפול באמצעות תרופות אנטי-דיכאוניות עד לסיום המצב.
התייבשות תטופל על ידי מתן נוזלים איזוטוניים בהזלפה לתוך הווריד, ועל ידי מתן אשלגן לפי הצורך. הנוזלים גורמים בדרך כלל להקלה בתחושת הבחילה, הקלה שעשויה להימשך מספר ימים ללא טיפול נוסף.
תרופות שונות עשויות לסייע בהפחתת תחושת הבחילה וכמות ההקאות. ויטמין B6 (פירידוקסין) הוכח במספר עבודות מבוקרות כיעיל, כמו גם תרופות אחרות המכילות מספר סוגים של ויטמינים המקובלים כתוסף במהלך ההריון.

אם לא חל שיפור לאחר הטיפול באמצעות התרופות שהוזכרו, ניתן לטפל באמצעות נוגדי בחילה, כשבטיחותן של רוב התרופות מסוג זה אושרה בהריון. במקרים העמידים ניתן לנסות טיפול באמצעות סטרואידים, שיעילותם בהיפראמזיס גרווידרום ובטיחותם בהריון עדיין שנויות במחלוקת.
רופאים בתחום
ד"ר אריאל אהרוני
ד"ר אריאל אהרוני יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר יונה ברק
ד"ר יונה ברק יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' אריאל רבל
פרופ' אריאל רבל יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום ביוץ והזרעה

בניהולו של ד"ר גיל ירושלמי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו