דלג לתוכן

הקאות יתר בהריון

Hyperemesis gravidarum
המומחים של Infomed מסבירים:
בחילות בהריון המלוות לעיתים בהקאות שכיחות מאד במחצית הראשונה של ההריון. לרוב, בחילות עם או ללא הקאות, מופיעות אצל 70% מהנשים בהריון בין השבוע ה-4 ל-7 של הריון ומסתיימות עד השבוע ה-16. למרות שמקובל לכנותן "בחילות בוקר", הן יכולות להימשך לאורך כל שעות היום. כשליש מהנשים נאלצות להיעדר מהעבודה בשל בחילות והקאות בהריון בתקופה האמורה. רק אצל כ-10% מהנשים הן עלולות להימשך זמן ארוך יותר.


הקאות יתר בהריון
הקאות יתר בהריון נדירות (3%-1% מכלל ההריונות), אך חמורות הרבה יותר מאשר בחילות והקאות בהריון. הקאות יתר בהריון (היפראמזיס גרווידרום), המאופיינת בהקאות תכופות, גורמות להגבלה משמעותית ביכולת לשתות ולאכול בתקופה חשובה ולסיבוכים הנובעים מכך. הקאות תכופות עלולות להוביל לירידה במשקל, התייבשות, הפרעה בריכוז המלחים או במאזן חומצה ובסיס בדם. עם זאת, יש לזכור שהקאות ובחילות במהלך ההריון עלולות לנבוע גם מסיבות שאינן קשורות להריון.


השפעת הקאות יתר בהריון על העובר
השפעת הקאות יתר בהריון על העובר תלויה בחומרת התופעה. ברוב המקרים, כשההקאות בהריון אינן קשות, אין להן כל השפעה על העובר. אם ההקאות והבחילות מלוות בירידה במשקל האם ומאובחנות כהיפראמזיס גרווידרום, יתכן עיכוב בצמיחה אצל חלק קטן של העוברים שיתבטא במשקל נמוך בלידה.


קראו עוד:  בחילות בהריון: מה רפואה סינית ממליצה לעשות נגדן

השפעת הקאות יתר בהריון על האם
הקאות בהריון יכולות להפוך לסבל המשבש לאישה ההרה את מהלך פעילותה הרגילה, משפיע לרעה על מצב רוחה, ומצריך ביקורים נישנים בחדר מיון ואף אשפוז ממושך. חוסר בהירות לגבי הגורם להקאות יתר בהריון מותיר לרפואים רק את היכולת לתמוך ולנסות למנוע סיבוכים אפשריים.בנוסף לפגיעה בחיי היומיום, הקאות יתר בהריון עלולים לגרום לסיבוכים על רקע של תת-תזונה, ירידה במשקל, חוסר נוזלים והתייבשות. הפרעות במאזן חומצת בסיס, כגון: חמצת מטבולית על רקע תת-תזונה, או בססת (אלקלוזיס) על רקע ההקאות הרבות, כמו הפרעות באיזון המלחים וחולשת שרירים, מעבר להרגשה כללית של תשישות. היפראמזיס גרווידרום היא הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז בתחילת ההריון.


ד"ר רביד דורית
  • סימפטומים

    בחילות והקאות תכופות בכל שעות היום, בעיקר בשליש הראשון של ההריון, אך נמשכות תקופה ארוכה יותר מאשר "בחילות הבוקר" הרגילות. עם זאת, חלק יוסיפו לסבול מהקאות יתר בהריון עד ללידה. 

    הקאות יתר בהריון עלולות להחמיר בעקבות רעב, עייפות, נטילת תוספי ברזל ואפילו עקב רגישות לריחות חזקים.

המומחים שלנו ליילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר רונית עשת רופאה בכירה במערך חדרי הלידה של המרכז הרפואי כרמל ומנהלת מרכז רפואה יועצת של קופת חולים כללית בפרדס חנה
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אוהד ברוכין
5.0
( 150 חוות דעת )
"דר ברוכין מקצועי , סבלני ואנושי ."
קראו עליי עודלקביעת תור

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום הפלה, הפסקת הריון

בניהולו של ד"ר יובל אור
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו