דלג לתוכן

מחלות מין באזור פי הטבעת

Anal sexually transmitted diseases
המומחים של Infomed מסבירים:
שכיחות המחלות המועברות על ידי מגע מיני באזור פי הטבעת נמצאת בעלייה בשני העשורים האחרונים, עקב קיום פעילות מינית בפי הטבעת, קיום יחסי מין אנאליים בקרב אוכלוסייה הומוסקסואלית וביסקסואלית, ועקב העלייה בשכיחות מחלת ה-AIDS (נגיף HIV = Human Immunodeficiency Virus) בקרב אוכלוסייה זו.
בין 13%-4% מאוכלוסיית הגברים הבוגרים בארצות הברית הם הומוסקסואלים או ביסקסואלים ומעל 12 מיליון חולים חדשים לוקים במחלות מין בפי הטבעת מדי שנה.

פרופ' פתחיה רייסמן
 • סוגים נפוצים

  סוגי המחלות:
  1. זיבה - Gonorrhea - חיידק שעלול לפגוע גם באיברי המין. גורם לגירוי, לכאבים, לפצעים ולהפרשה מוגלתית מקומית. אצל גברים ההידבקות במחלה היא כתוצאה מיחסים אנאליים, אצל נשים תיתכן הידבקות מקומית גם מיחסים בנרתיק. האבחון נקבע על ידי תרבית והטיפול הוא באנטיביוטיקה (פניצילין). חשוב לקיים מעקב על מנת למנוע הידבקות מישנית ולטפל בה אם התרחשה לרבות בבן/בת הזוג.
  2. עגבת - Syphilis - לוקים בה בעיקר הומוסקסואלים. גורמת לכיב נוקשה המופיע שבועות עד חודשים לאחר ההידבקות. מאבחנים אותה על ידי משטח ישיר או בבדיקת דם (נוגדנים בנסיוב). הטיפול באמצעות פניצילין.
  3. כלמידיה - Chlamydial proctitis, Lymphogranuloma venereum - מיקרואורגניזם תוך-תאי הגורם לכאבים ולהפרשה בהירה או דמית, או לכיבים סביב פי הטבעת והגדלת קישריות לימפה במפשעות. האבחון נקבע על ידי בדיקת דם או על פי ממצאי תרבית של רקמה מהאזור הנגוע. הטיפול באנטיביוטיקה.
  4. הרפס - Herpes simplex - נגיף, גורם לגירוי, לכאב ולשלפוחיות עם נוזל צלול. אבחון לפי מראה ולפי ממצאי תרבית מהנוזל. הטיפול ב-Acyclovir דרך פומית ובטיפול מקומי. הישנות המחלה בשכיחות גבוהה מאוד.
  5. יבלות Condyloma acuminata, Anal warts.
  (HPV) Human papilloma virus
  נגיף, גורם לנגעים מרובים, קטנים ובהירים (מזכירים כרובית), סביב פי הטבעת ולעיתים גם בחלחולת. גורם לגירוי מקומי ולדמם. הטיפול בצריבה, כריתה על ידי סכין חשמלית, או לייזר וכריתה. שיעור ההישנות גבוה מאוד. ייתכן שינוי לגידול סרטני ממאיר (Squamous cell carcinoma)
  6. איידס - AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - נגרם על ידי נגיף, מועבר במגע מיני או של דם. גורם לכשל מערכת החיסון וכתוצאה מכך נגרמים זיהום רב-מערכתי וזיהום בפי הטבעת כולל הזיהומים הנ"ל (סעיפים 5-1). בנוסף, מתפתחים דלקת בפי הטבעת עקב נגיף Cytomegalo, וכיב הנגרם ישירות על ידי הנגיף HIV. לכן, לכל חולה שלקה במחלות מין של אזור פי הטבעת יש לבצע בדיקת דם לאיידס. יש לזכור שאצל חולים אלה עלולים להתפתח גם גידולים סרטניים של פי הטבעת. לא נמצא עדיין חיסון למניעת המחלה או טיפול לריפויה המוחלט.

המומחים שלנו ליילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים ואורולוגיה

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר עופר מרקוביץ מנהל יחידת אולטרה סאונד נשים ויולדות בבית חולים מאיר כפר סבא, מנהל פורום ממצאים חריגים ומומים בעובר בבית חולים מאיר כפר סבא
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר גיל לוי מנהל היחידה לרפואת רצפת האגן בבית החולים האוניברסיטאי, אסותא אשדוד
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא מחלות מין באזור פי הטבעת

קונדילומות – יבלות באיברי המין: מהן וכיצד מטפלים?
קונדילומות – יבלות באיברי המין: מהן וכיצד מטפלים?
פרופ' ארנון כהן, רופא מומחה ברפואת ע מאת: פרופ' ארנון כהן, רופא מומחה ברפואת ע 24/12/2013

קונדילומות הן יבלות באיברי המין, מחלת מין הנגרמת על ידי וירוסים מזן הפפילומה. רוב הנדבקות הן נשים, וגברים מהווים רק... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום דיקור מי שפיר וסיסי שליה

בניהולו של ד"ר יוסי הר-טוב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו