דלג לתוכן

דחיסת צואה (Fecal accumulation)

2 דקות קריאה
שליטה בהתרוקנות המעיים (צאייה) מתייחסת ליכולת השליטה הרצונית להטיל צואה. השליטה מותנית בפעולה תקינה של סוגרי פי הטבעת, בקולטני חישה תקינים ברקטום ובפי הטבעת ובמאגר צואה תקין ברקטום (חלחולת). התרוקנות מחייבת קואורדינציה של מנגנוני רפלקס רבים. הצטברות צואה ברקטום היא תוצאה של דחיסת צואה במשך מספר ימים. כאשר נמשכת אצירת הצואה, צואה נוזלית דולפת ועוברת דרך פי הטבעת. אם מצב זה נמשך, נמתחות הדפנות והרקטום מתרחב.

דחיסת צואה מתרחשת בעיקר בקרב ילדים בגיל בית ספר ובקרב קשישים. אצל מחצית מהילדים הסוגר של פי הטבעת מתכווץ בעת הטלת צואה במקום שיהיה רפוי. זו תופעה נרכשת ורצונית אך תת-הכרתית והיא תוצאה של הרגלים לקויים הקשורים בהטלת צואה, כגון עיכוב מסיבות חברתיות או רתיעה מכאב הכרוך בהטלת צואה, על רקע ניסיון קודם. ילדים עלולים להתלונן על כאב בטן ועל חוסר מנוחה מלווה בעצירות. לעיתים קרובות מזונם של ילדים חסר סיבים תזונתיים. ההורים מתעלמים מהעצירות משום שהילד אינו מתלונן ביוזמתו. מאוחר יותר, מופיעה דחיסת צואה המתבטאת באי-שליטה על הטלתה.

בקרב קשישים דחיסת הצואה מתרחשת בעיקר אצל אלו המוגבלים בתנועה, נוטלים תרופות, לוקים במחלות נירולוגיות או בעלי הרגלי תזונה לקויים.

ד"ר מרק באר גבל

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


אבחון ובדיקות

האבחון נקבע בעזרת בדיקת הרקטום בה ניתן לחוש בגוש הצואה. ב-30% מהמקרים עלול הרקטום להיות ריק וגוש הצואה ייראה רק בצילום רנטגן של הבטן.

טיפולים ותרופות

הטיפול מורכב משלבים: משחררים את גוש הצואה מן הרקטום. את הרקטום ניתן לנקות בעזרת חוקן של פוספאט היפרטוני, באמצעות שתיית משלשלים אוסמוטיים (PEG) או על ידי נטילת מונעי עצירות מגרים. במקרים חמורים יש לפרק את הגוש ברקטום בעת הבדיקה הידנית של פי הטבעת. לאחר פינוי הגוש מן הרקטום, מטפלים באמצעות תרופות מרככות צואה או מונעות עצירות בכמויות קטנות במשך תקופה ארוכה.

לחלופין, ניתן להשיג תוצאות טובות על ידי לימוד מחדש של הרגלי הטלת צואה בעזרת ביופידבק. הטיפול בילדים ובקשישים מתבסס על אותו עיקרון. תוצאות הטיפול משביעות רצון, אך יש צורך במעקב ארוך טווח אחר מצב החולה כדי למנוע הישנות.
רופאים בתחום
ד"ר מרקוס יעקובוביץ
ד"ר מרקוס יעקובוביץ גסטרואנטרולוגיה
ד"ר חוסיין שמאלי
ד"ר חוסיין שמאלי גסטרואנטרולוגיה
ד"ר איאן וייט
ד"ר איאן וייט כירורגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום טחורים

בניהולו של ד"ר רפאל אלון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו