דלג לתוכן

תסמונת מלורי-וייס

Mallory-Weiss syndrome
המומחים של Infomed מסבירים:
תסמונת קרע הרירית ע"ש מלורי וייס היא קרע ברירית שמסביב לחיבור בין הוושט לקיבה, המתרחש לעיתים במאמץ להקיא או לאחר הקאה. התסמונת תוארה לראשונה בשנת 1929. בתחילה התייחסו אל התופעה כאל סיבה נדירה של דימום ממערכת העיכול. אולם השימוש בגסטרוסקופ הגמיש גילה שהתסמונת היא סיבה שכיחה לדימום. 5% עד 10% מכל אירועי הדימום אובחנו כקרע ברירית ע"ש מלורי וייס.

גירוי להקאה או הקאה הם ב-30% מהמקרים תסמינים מקדימים להקאה דמית. לאנשים רבים יש היסטוריה של כאבי בטן החשודים ככיב, או היסטוריה של שתיית אלכוהול או נטילת אספירין. איבוד דם מתסמונת מלורי וייס חמור פחות מאשר דימום ממערכת העיכול. אצל אנשים רבים עם תסמונת מלורי וייס נמצא בקע בסרעפת.

בדרך כלל הדימום נפסק באופן עצמוני. אולם אם הדימום נמשך, והקרע מדמם באורח פעיל בזמן גסטרוסקופיה, או שיש קרישי דם בתוכו, מוזרק אדרנלין לתוך הקרע ונצרב בעזרת חימום (דיאתרמיה). רק לעיתים רחוקות יש צורך בניתוח לעצירת הדימום.

פרופ' ב' נוביס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

  המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ופנימית

  גסטרואנטרולוגיה
  ד"ר נדב אילני רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד. הדסה עין כרם ומכון הגסטרו של קופת חולים כללית בירושלים
  קראו עליי עוד
  כירורגיה
  פרופ' פרנסיס סרור
  5.0
  ( 5 חוות דעת )
  "פרופ׳ סרור דאג להסביר לנו על המצב של הילד שלנו, ענה על כל השאלות וחששות שלנו. הוא התייחס לילד בגובה העיניים, היה נעים ומקצועי ביותר. יצאנו מהייעוץ כשכל השאלות שלנו נענו ומרוצים מאוד. בהחלט נמליץ עליו!"
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ופנימית>

  שאלות מתוך פורום גסטרו ומחלות כבד

  בניהולו של ד"ר רוני רוזן
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו