דלג לתוכן

בצקת ראש עצב הראייה

swollen disc Papilledema
פרופ' ענת קסלר פרופ' ענת קסלר פרופ' ענת קסלר נוירולוגית ונוירואופתלמולוגית קראו עליי עוד
המומחים של Infomed מסבירים:
ראש עצב הראייה הוא המקום שממנו יוצאים סיבי עצב הראייה אשר מקורם בתאי הגנגליו של הרשתית. מדובר באותו חלק של עצב הראייה שאנו רואים בעזרת האופתלמוסקופ וידוע גם בשם אופטיק דיסק (Optic disc).

באופן תקין ראש עצב הראייה שטוח וכאשר יש בצקת (Disc swelling) של ראש העצב, גבולות הדיסקה מטושטשים וקיימת הרמה ותפיחות של סיבי העצב. הם מאבדים מהברק האופייני ונראים פחות שקופים. בנוסף, נוצר גודש של הוורידים, ועלולים להופיע דימומים ותפליטים ליד הדיסקה.

אם הבצקת נגרמת שלא בעקבות יתר-לחץ תוך-גולגולתי, חלה לרוב ירידה בחדות הראייה, והפרעה בשדה הראייה ללא סימנים נירולוגיים נוספים. ליקויים מלידה יכולים לגרום למראה תפוח של הדיסקה, כאשר למעשה אין כלל בצקת.

המונח פפילאדמה (Papilledema) מתייחס לבצקת בראש עצב הראייה עקב יתר-לחץ תוך-גולגולתי. הלחץ התוך-גולגולתי המוגבר מועבר דרך מעטפות עצבי הראייה לאזור ראש עצב הראייה, ושם הוא גורם לעצירת הזרימה האקסופלסמטית התקינה. קיימת הצטברות נוזלים היוצרת את המראה הבצקתי של הדיסקה. בצקת דיסקה כתוצאה מלחץ תוך-גולגולתי מוגבר היא דו-צדדית לרוב וסימטרית.

הבירור בפפילאדמה מכוון למציאה הגורם האטיולוגי ולקביעת הטיפול הדרוש כדי למנוע ניוון של ראש עצב הראייה (Optic atrophy) ונזק לשדה הראייה, המצביעים על פגיעה בסיבי עצב הראייה.

אבחון פפילאדמה דורשת דימות במוח לשלילת תהליך תופס מקום תוך-גולגולתי.

ענת קסלר
  • סימפטומים

    אצל חולים הלוקים בפפילאדמה עלולים להופיע כאבי ראש, בחילות, הקאות, וכן תסמינים הקשורים בראייה כמו טשטוש הראייה וראייה כפולה שמקורם בלחץ תוך-גולגולתי מוגבר.

המומחים שלנו לעיניים ונוירולוגיה

עיניים
ד"ר תמר פדות קלויזמן
5.0
( 26 חוות דעת )
"דר פדות היא רופאה מקצועית, עניינית, תכליתית, יודעת היטב את עבודתה, וכעובדה, שעה לאחר הניתוח השני הבנתי שאני במקום אחר בחיי, טוב יותר. בכל שעה שעוברת מאז ניתוח הקטרקט השני, הראייה משתפרת והמשקפיים מתרחקות ממני."
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר יאיר זלוטניק
4.8
( 34 חוות דעת )
"הרופא קיבל את פני בפנים נעימות, בדק את החומר,בדק אותי,התייחס בכבוד,הסביר ואף המליץ על בדיקות דם כדי לכסות את כל הטיפול...הייתי מאוד מרוצה..."
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לעיניים ונוירולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום הסרת משקפיים בלייזר

בניהולו של ד"ר אריאל ונדר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו