דלג לתוכן

בצקת ראש עצב הראייה

swollen disc Papilledema
המומחים של Infomed מסבירים:
ראש עצב הראייה הוא המקום שממנו יוצאים סיבי עצב הראייה אשר מקורם בתאי הגנגליו של הרשתית. מדובר באותו חלק של עצב הראייה שאנו רואים בעזרת האופתלמוסקופ וידוע גם בשם אופטיק דיסק (Optic disc).

באופן תקין ראש עצב הראייה שטוח וכאשר יש בצקת (Disc swelling) של ראש העצב, גבולות הדיסקה מטושטשים וקיימת הרמה ותפיחות של סיבי העצב. הם מאבדים מהברק האופייני ונראים פחות שקופים. בנוסף, נוצר גודש של הוורידים, ועלולים להופיע דימומים ותפליטים ליד הדיסקה.

אם הבצקת נגרמת שלא בעקבות יתר-לחץ תוך-גולגולתי, חלה לרוב ירידה בחדות הראייה, והפרעה בשדה הראייה ללא סימנים נירולוגיים נוספים. ליקויים מלידה יכולים לגרום למראה תפוח של הדיסקה, כאשר למעשה אין כלל בצקת.

המונח פפילאדמה (Papilledema) מתייחס לבצקת בראש עצב הראייה עקב יתר-לחץ תוך-גולגולתי. הלחץ התוך-גולגולתי המוגבר מועבר דרך מעטפות עצבי הראייה לאזור ראש עצב הראייה, ושם הוא גורם לעצירת הזרימה האקסופלסמטית התקינה. קיימת הצטברות נוזלים היוצרת את המראה הבצקתי של הדיסקה. בצקת דיסקה כתוצאה מלחץ תוך-גולגולתי מוגבר היא דו-צדדית לרוב וסימטרית.

הבירור בפפילאדמה מכוון למציאה הגורם האטיולוגי ולקביעת הטיפול הדרוש כדי למנוע ניוון של ראש עצב הראייה (Optic atrophy) ונזק לשדה הראייה, המצביעים על פגיעה בסיבי עצב הראייה.

אבחון פפילאדמה דורשת דימות במוח לשלילת תהליך תופס מקום תוך-גולגולתי.

ענת קסלר

המומחים שלנו לעיניים ונוירולוגיה

עיניים
פרופ' שחר פרנקל מנהל יחידת גידולי העיניים בבית החולים הדסה עין כרם.  מנהל המעבדה לאונקולוגיה ופתולוגיה של העין.  רופא עיניים של מחקרים קליניים באונקולוגיה והמטולוגיה
קראו עליי עוד
עיניים
ד"ר רותי סלע אחראית שירות הקטרקט, רופאה בכירה, מומחית ומנתחת קטרקט וקרנית במרכז הרפואי רבין (בילינסון/השרון)
קראו עליי עוד
עיניים
ד"ר עמנואל שוולב רופא בכיר במחלקת עיניים, בית החולים שיבא, תל השומר
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לעיניים ונוירולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום סרטן העין

בניהולו של ד"ר אהוד רייך
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו