גידול מדומה במוח (Pseudotumor cerebri)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

מצב שפיר אשר אינו גידול במוח, אך מחקה אותו בשל עליית הלחץ התוך-גולגולתי ותסמיניו.
השם המוכר יותר כיום הוא עליית לחץ תוך-גולגולתי אידיופתי (Idiopathic intracranial hypertension). ההסתמנות מתאפיינת בעליית הלחץ התוך-גולגולתי ללא עדות לגידול, לזיהום או לחסימה של הנוזל סביב המוח.
ד"ר רבקה אינזלברג

סימפטומים


הסימנים העיקרים הם כאבי ראש, בחילות, ולעיתים ראייה כפולה בגלל פזילה. כאבי הראש מופיעים בעיקר בשעות הבוקר, ומחמירים בשיעול. לפעמים ההפרעה בראייה היא חשיכה מוחלטת בעת שינוי של תנוחת הראש. בקרקעית העיניים מופיעה בצקת בראשו של עצב הראייה המכונה פפילאדמה (Papilledema) או בצקת פטמות.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה לעליית הלחץ התוך-גולגולתי אינה ברורה. גידול מדומה במוח שכיח יותר באורח ניכר אצל נשים מאשר אצל גברים, ובמיוחד אצל נשים בעודף משקל.
גורמים נוספים הקשורים להופעת גידול מדומה במוח הם: הפרעות בהורמוני הגוף, עודף ויטמין A, טיפול באנטיביוטיקה כגון טטרציקלין (Tetracycline) ובמגוון רחב של תרופות.

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע על סמך בצקת פטמות בקרקעית העין. לאחר ששוללים גידולים במוח על ידי בדיקות דימות כגון טומוגרפיה מחשבית או תעודה מגנטית של המוח, מבצעים דיקור מותני לשם מדידת הלחץ של נוזל מוח-שדרה. בדיקות נוספות המסייעות לאבחון כוללות בדיקת שדה ראייה, אנגיוגרפיה (צילום כלי דם) בהזרקת חומר צובע הנקרא פלואורוצאין (Fluorescein).

טיפולים ותרופות

הטיפול מיועד להורדת הלחץ התוך-גולגולתי, וכולל תרופות משתנות כגון אצטזולמיד (Acetezolamide). תרופות אלו מונעות יצירת נוזל של מוח-שידה, ומסייעות על ידי כך להורדת הלחץ התוך-גולגולתי. במקביל, על מנת להבטיח את הצלחת הטיפול, יש לשמור על דיאטת הרזיה, אם המטופל לוקה בעודף משקל, ולהפסיק את נטילת התרופות שגרמו לגידול מדומה במוח. אם הטיפול בתרופות כשל יש צורך בניתוח על מנת לשחרר את מעטפות המוח העוטפות את עצב הראייה, להקטנת הלחץ על העצב, ולמניעת אובדן ראייה. אם החולה אינו מטופל, בתרופות או בניתוח, עלול להיגרם אובדן ראייה הדרגתי עד לעיוורון.
הטיפול בתרופות והדיאטה עוזרים להחלמה מלאה והמחלה אינה נישנית אצל 80% עד 90% של המטופלים.
פורומים, בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאת בדיקת שדה ראייה ג'ני 05/07/2019 19:22
  • עין ימין אמינות די טובה ירידה בסף הכללי. הגדלה של הכתם העיוור. צמצום טמפורלי עליון קל. עין שמאל אמינות די טובה חסריםבודדים פאראמרכזיים.

  • + הוסף תגובה
התאמצות שרירים סביב העיניים אני 04/07/2019 14:11
  • כשאני קורא אני מרגיש שהשרירים סביב ארובות העיניים מתאמצים מה זה יכול להיות ?

  • + הוסף תגובה
מאמץ ד"ר מיכאל היימס 04/07/2019 14:41
  • יש לגשת לבדיקת עיניים. יתכן ויש צורך במשקפי קריאה.

  • + הוסף תגובה
מאמץ אני 04/07/2019 14:59
בת 26 יש לישאלה לוברבום 04/07/2019 10:54
  • שלום רב יש לנו במשפחה נטיה גנטית לקוצר ראיה גבוה (חושבת שזה קרטקונוס אבל לא בטוח) רציתי לשאול התחילו להציע שידוכים האם בכזה מצב מותר להיכנס בהריון אמרו לי שזה יכול להחמיר בגלל זה....

  • + הוסף תגובה
קרטוקונוס ד"ר מיכאל היימס 04/07/2019 13:59


הצטרפו לאינדקס הרופאים!