דלג לתוכן

פאראסומניה

פרסומניה , פראסומניה | Parasomnia
המומחים של Infomed מסבירים:

המונח פאראסומניה מתאר תופעות לא רגילות המתרחשות בשינה או התנהגויות לא רצויות המתקיימות תוך כדי שינה, או בשלבים שבין שינה להתעוררות. קיים מגוון של תופעות המקובצות תחת המונח פארסומניה:

הליכה בשינה

הליכה בשינה או בשמה הרפואי somnambulism, מתרחשת ברוב המקרים בשליש הראשון של השינה, בשלב השלישי או הרביעי של מחזור השינה (אלו הם השלבים בהם נמצאים במצב של שינה עמוקה, כמפורט על שלבי השינה תחת הערך שינה). האדם שהולך תוך כדי שינה אינו מודע לכך, וברוב המקרים לא יזכור זאת כשיתעורר. לעיתים מבוצעות גם התנהגויות נוספות כגון: התלבשות, הליכה למקלחת או לשירותים, ולעיתים דיבור תוך כדי ביצוע הפעילות. קיימת נטייה משפחתית להליכה בשינה, והיא מתגלה לראשונה לרוב סביב גיל 4 עד 8. התנהגות זו שכיחה ביותר בסביבות גיל 12 והיא מצויה יותר בקרב בנים. ילדים רבים חווים אפיזודות בודדות כאלה.

הפרעת סיוטים

הפרעת סיוטים מתרחשת במשך שלב שנת ה-REM, שלב שינה המתאפיין בתנועות עיניים מהירות ובו מתרחשת החלימה. ישנם אנשים החווים סיוטים לעיתים תכופות, ואחרים רק בתקופות של מתח או מחלה. סיוטים הם חלומות ארוכים שתוכנם מפחיד, והם גורמים לחולם אותם להתעורר בבהלה. כ-50% מהאוכלוסייה הבוגרת מדווחים כי יש להם סיוטי לילה מדי פעם. סיוטים תכופים עלולים לגרום למצוקה קשה, ואף להימנעות ורתיעה משינה. לעיתים ישנו קשר לטראומה שנחוותה בעבר ומשוחזרת בחלומות, אך לרוב הסיוטים אינם קשורים לאירועים ממשיים.

הפרעת ביעותים

הפרעת ביעותים באה לידי ביטוי בדרך כלל בהבעת פנים מפוחדת וצעקות תוך כדי שינה, ומתרחשת לרוב במשך השליש הראשון של הלילה (בשלבים 3-4 של מחזור השינה, שלבים בהם אין חלימה). הסובל מההפרעה עלול להתעורר מהשינה ולחוש חרדה ומצוקה, אך לרוב ימשיך לישון לאחר ההתקף, וכאשר יתעורר לא יזכור דבר. ההפרעה נפוצה במיוחד בקרב ילדים, בייחוד בנים, וקיים קשר בינה ובין הליכה בשינה. הקשר בא לידי ביטוי כשהתקף של ביעותי לילה גורם לצעקות וממשיך במקרים מסוימים להליכה בשינה. ישנם מקרים בהם ההפרעה תלווה גם בהרטבה בשל איבוד שליטה על השתן בזמן השינה.

טיפול

בדרך כלל לא ניתן טיפול להפרעות שינה מסוג פארסומניה. יש לברר מה מצבו של הסובל מההפרעה והאם הוא חווה מצב של מתח מיוחד. במקרים הקשים יותר ניתן להשתמש בטיפול תרופתי, למשל מתן תרופות הרגעה לטיפול במקרים של הפרעת ביעותים, או שימוש בתרופות המקצרות או מדכאות את שנת החלום (שנת ה-REM) בכדי להקל על סיוטי הלילה.

המומחים שלנו לנוירולוגיה וילדים

נוירולוגיה
ד"ר יהודה ספקוטי מנהל היחידה לאפילפסיה בבית החולים אסותא רמת-החייל
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר עדי אדר מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד.
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר אלה קוזמינסקי
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה וילדים>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו