נפרופתיה (IgA nephropathy)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

דלקת כליות - IgA היא מחלת כליות כרונית השכיחה ביותר בעולם המתועש.
אצל חלק מהחולים מהלך המחלה שפיר ותיתכן החלמה עצמונית. אצל שליש מהם, ובשיעור גבוה יותר אצל מבוגרים, נפגם תפקוד הכליות עד כדי אי-ספיקה סופנית.
הגורם למחלה אינו ידוע. אימונוגלובולין הוא נוגדן שחשיבותו רבה במערכת החיסונית של הריריות, כגון בדרכי הנשימה ובמערכת העיכול. בנפרופתיה IgA הרכב הסוכרים הקשורים לחלבון של הנוגדן אינו תקין, וייתכן שזו הסיבה לשקיעתו ביחידות הסינון של הכליה, הפקעיות. משקעים אלה גורמים לדלקת שמגבירה את החדירות של דופן כלי הדם, ולדליפה של כדוריות דם אדומות ושל חלבון לשתן. כאשר הדלקת קשה יותר נפגע כושר הסינון של פקעית הכליה ונגרמת אי-ספיקה של הכליה. יש מחלות שבהן נפרופתיה IgA מופיעה כמישנית: מחלת הכרסת (צליאק), מחלות מעי דלקתיות, פסוריאזיס, דרמטיטיס הרפטיפורמית, צמקת הכבד, דלקת מיפרקים שיגרונתית וממאירויות שונות.
החולה מבחין בשתן דמי, לרוב ללא כאב, ולעיתים - כאב במותניים. גוון השתן במשך 15-1 ימים חום כהה. במהלך מחלה זיהומית בדרכי הנשימה העליונות או במערכת העיכול מופיעה המטוריה. תדירות ההתקפים אינה קבועה ובין ההתקפים השתן צלול, אך במיקרוסקופיה של השתן מבחינים בכדוריות דם אדומות. מופעים נדירים יותר של המחלה הם תסמונת נפרוטית ואי-ספיקה חדה בכליות.
בדרך כלל הבדיקה הגופנית של החולה מפורשת כתקינה, לעיתים נצפים יתר-לחץ-דם ובצקת. אם נגרם נזק כליות ניכר (הפחתה בקצב הסינון הפקעיתי מעל ל-70%) מופיעים סימנים של אי-ספיקה בכליות כמו: חולשה, עייפות וחיוורון.
ד"ר יוסף לאופר

סימפטומים


סימני המחלה הם כדוריות דם אדומות בשתן (המטוריה מבודדת) או בשילוב עם חלבון בשתן (פרוטאינוריה).

אבחון ובדיקות

הקביעה המדויקת מבוססת על הממצאים המיקרוסקופיים בביופסיה של הכליה. בדיקות עזר מסוג בדיקת הריכוז של האימונוגלובלין IgA הקשור לפיברונקטין בנסיוב, אינן מספיק רגישות או ייחודיות.

טיפולים ותרופות

אם דרגת החומרה של המחלה קלה אין צורך בטיפול באמצעות תרופות. הטיפול ניתן רק כאשר חלים פרוטאינוריה משמעותית, סינון פקעיתי ירוד או יתר-לחץ-דם. המחלה אינה ניתנת לריפוי ומטרת הטיפול לעכב את אי-הספיקה של הכליה. לעיתים כולל הטיפול שמן דגים (חומצות שומן בלתי רוויות אומגה-3), סטרואידים ומעכבים של אנזים המהפך. חולים באי-ספיקה סופנית בכליה זקוקים לדיאליזה ולהשתלה של כליה. אצל חלק מהחולים המחלה נישנית בשתל.
פורומים, נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת שתן ריבה 20/07/2019 09:32
 • שלום רב! תוצאות בדיקת גזים-דם וורידי : PH, V=7.427 PCO2, V=35.8 mmHg P02=33.1 mmHg Saturation, 02= 61.7 % HC03=23 mmol/l Base EXCESS= -0.8 mmol/l Calcium, Ionized = 1.25 mmol/l Glucose= 95 mg/dl Lactate= 5 mg/dl שתן אקראי: Protein , gualitative Trace H NEGATIVE RBC + Negative-Few WBC Negative - + מיקרוסקופיה בשתן אקראי: RBC< 1HPF WBC=2 Mucus + מבקשת עזרתכם להבין את משמעותן. מה מידת החומרה של ערכים החריגים ? תודה רבה, ריבה

 • + הוסף תגובה
בדיקות פרופ' יוסף חביב 20/07/2019 18:50
 • אם השתן היה מרוכז לא נראה שיש חריגה בבדיקות שתן שתארת שקשורות לכליות ובדיקות גזים בדם שנלקחה איננה מעידה על בעיה כלילית.. לא נכתב מדוע נלקחו הבדיקות ואיזה עוד בדיקות בוצעו. נא לפנות לרופא המשפחה שמכיר אותך.

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 11:19
 • בבדיקת אולטרה סאונד הודגמה אצלי פרכימיה שמורה מלבד החלק העליון. ציסטה בגודל 4.3 ס"מ עם מחיצות-ציסטה לא פשוטה. שאלתי מה הסיכוי שזה ממאיר? האם צריך לבדוק ב ct? או שצריך להיות רק במעקב. עלי לציין שאני בן 65 סובל מערמונית מוגדלת בינונית שפירה כעשר שנים. קצת מודאג אודה לתשובתך המהירה

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 11:50
 • שכחתי רק להוסיף שבדיקות כימיה בדם מלפני שלושה שבועות תפקוד הכליות תקין לחלוטין. תודה

 • + הוסף תגובה
ציסטה מורכבת הכליה פרופ' יוסף חביב 14/07/2019 16:44
 • אין צורך בדאגה מיותרת. יש סיכוי מסוים לא גדול במיוחד שציסטה מורכבת תתדרדר לממאירות. לרוב ממאירות מסתמנת כגוש כליתי. כדי להעריך את המבנה ותביולוגיה של ציסטה מורכבת בכליה אני ממליץ לך לבקש MRI עם גדוליניום.

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 18:06
RBC גבוה בבדיקות שתן ירון 10/07/2019 14:46
 • שלום וברכה אני בן 37 בריא בד"כ אך קיבלתי לאחרונה תוצאות של 20 RBC/microl בבדיקת שתן. עד כמה זה חריג? האם זה מחייב בירור? אני מתחיל לחשוש... תודה

 • + הוסף תגובה
דם בשתן פרופ' יוסף חביב 10/07/2019 16:58
 • מצב של דם בשתן בבדיקת מקלון שתן, בלי שרואים שינוי בצבע השתן נקרא מיקרוהמטוריה. ראשית יש לודא שהבדיקה לא בוצעה אחרי מאמץ גופני. לכן כדאי לבדוק שתן ראשון בבוקר. יש לוודא שהבדיקה לא בוצעה בזמן דלקת בשתן ו שאין חלבון בשתן, לבצע בדיקת אולטרסאונד דרכי שתן. בגילך לרוב אין צורך בבדיקת ציטולוגיה בשתן בתנאי שלא מעשן ושאין ספור משפחתי.. עם הבדיקות הנ''ל להתייעץ עם רופא כליות. לרוב כשהבדיקות הנ''ל תקינות ניתן להסתפק במעקב.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!