דלג לתוכן

אנמיה מגלובלסטית

Megaloblastic anemia
המומחים של Infomed מסבירים:
אנמיה מגלובלסטית היא מצב של חוסר דם שמקורה בהפרעה בייצור הדנ"א ופחות ברנ"א ובחלבונים. כתוצאה מההפרעה מתהווה חוסר איזון בגדילה של גרעין התא ביחס לציטופלסמה, ושיבוש זה מתבטא מורפולוגית בגרעין גדול ובלתי בשל עם כרומטין עדין בתא עם ציטופלסמה בשלה. המראה המיקרוסקופי של תא כזה מכונה מגלובלסטי, כלומר, ענק. ייצור דם מגלובלסטי מתבטא בעיקר בחוסר דם, אך חוסר הדם הוא רק היבט אחד של הפרעה כללית בייצור דנ"א של כל תאי הגוף המתחלקים.

הסיבה השכיחה ביותר לאנמיה מגלובלסטית היא חוסר ויטמין ‎B12 או בפולטים. הפגמים הצורניים בשני המצבים זהים והם מתבטאים בתאי דם גדולים (מאקרוציטוזיס) כמו כדוריות הדם האדומות, בריבוי אונות בגרעין של תאים לבנים (היפרסגמנטציה), ובמיעוט טסיות דם. בבדיקת לשד העצם, נמצא שהוא עשיר בתאים עם הפרעות בהבשלה של 3 השורות היוצרות תאי דם: קיום מגלובלסטים בשורה האדומה, מתמיאלוציטים, בנדים ענקיים ומקוטעי גרעין (פולימורפונוקלארים) מרובי אונות בשורה הלבנה, ומגאקריוציטים המייצרים את טסיות הדם, עם הבשלה משובשת. לעומת הזהות הצורנית של חוסר ויטמין ‎B12 וחוסר בחומצה פולית, קיימים הבדלים בממצאים המעבדתיים המסייעים להבחנה בין שני המצבים.

כמו כן קיים שוני רב במצבים הקליניים הגורמים לחוסר. חוסר בחומצה פולית מקורו לרוב בתזונה והוא שכיח בקרב קשישים, עניים ושתיינים אך גם במצבים של צריכה מוגברת כמו בתקופת הריון ובאנמיה המוליטית כרונית. בהריון אפילו חוסר קל יכול לגרום להפרעות בהתפתחות מערכת העצבים המרכזית של העובר, לכן חשוב להוסיף לתזונת הנשים בהריון חומצה פולית. חוסר ויטמין ‎B12 יכול להיגרם אף הוא מחוסר איזון תזונתי (צמחונות) אך בעיקר עקב הפרעות בספיגה בקיבה, בעקבות אנמיה ממארת (פרניציוזה) הנגרמת מהיעדר הגורם הפנימי החיוני לספיגת הוויטמין, לאחר כריתת קיבה או עקב מחלות המעי הדק.

כאמור, אנמיה מגלובלסטית היא רק אחת מההפרעות המטבוליות, ולא החמורה ביניהן, הקשורות בחוסר ויטמין ‎B12 ופולטים. כך לדוגמה אחת התוצאות המטבוליות היא עלייה ברמת הומוציסטאין בדם שגורמת נזק לתאי הציפוי של כלי הדם, ומהווה גורם סיכון לטרשת עורקים ופקקת (תרומבוזיס) בוורידים. חוסר ויטמין ‎B12, אך לא של פולטים, יכול לפגוע במערכת העצבים, הפרעה שאינה בהכרח כרוכה בהפרעה בדם ואם אינה מאובחנת בזמן עלולה להיות בלתי הפיכה.

קיימים מספר מצבים מלידה, נדירים הגורמים לאנמיה מגלובלסטית אשר אינם קשורים לחסר בוויטמינים הנ"ל, וכאלו נרכשים כמו חוסר תיאמין, שתייה מופרזת של אלכוהול, אנמיה סידרובלסטית נרכשת, וכן טיפול באמצעות תרופות נגד גידולים המעכבות ייצור דנ"א.

רופאים בתחום

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אלברט סמנדרוב מומחה ברפואת נשים, מיילדות , מומחה במחלות צוואר הרחם
קראו עליי עוד
רפואת שיניים
ד"ר ניצן שלזינגר מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסתטיקה במרכז יהלום
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר יוסף לייטנר מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה בבי"ח מאיר, כפר סבא
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו