דלג לתוכן

ADD בעיות קשב

Attention Deficit Disorder
המומחים של Infomed מסבירים:

ADD, הפרעת קשב וריכוז (Attention Deficit Disorder), היא הגדרה שכבר אינה נמצאת בשימוש מקצועי ומתארת מצב של הפרעות קשב וריכוז ללא היפראקטיביות. כיום נהוג להשתמש במונח ADHD, המתבטאת גם בהיפראקטיביות, כך על פי המדריך אמריקאי החמישי לאבחון הפרעות נפשיות (Diagnostic and statistical manual of mental disorder (DSM) 5)  וגם על פי הסיווג הבין לאומי ה-11 למחלות (International Classification of Disease (ICD) revision 11). 

הפרעות קשב וריכוז, כמו גם הפרעת היפראקטיביות (ADHD) הן מצב כרוני אשר מופיע בילדים ואף ממשיך איתם אל תוך חייהם הבוגרים. הבעיות אשר משויכות אל הפרעות קשב וריכוז כוללות בין היתר חוסר קשב, פעילות יתר (היפראקטיביות) והתנהגות פזיזה (אימפולסיבית). 

ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתמודדים בעיקר עם הערכה עצמית נמוכה, קשרים חברתיים בעיתיים והגעה להישגים נמוכים במסגרת הלימודים בבית הספר.

בעוד שהטיפול ב-ADD אינו יכול לרפא את ההפרעה, הוא כן יכול לסייע לטפל בתסמינים שלה. הטיפול כולל בדרך כלל ייעוץ נפשי, מתן טיפול תרופתי או שילוב של שניהם יחדיו.

האבחנה של הפרעת קשב יכולה להיות מטילת אימה, והתסמינים המלווים את ההפרעה יכולים להוות אתגר להתמודדות, הן להורים והן לילדים. אולם, הטיפול בהפרעה יכול להיות נקודת מפנה חיובית ורוב הילדים הסובלים מ-ADD גדלים להיות בוגרים פעילים, מלאי חיים ומצליחים.

הפרעות קשב וריכוז הן שכיחות ביותר, ומחקרים מעידים על שכיחות הולכת וגדלה בשנים האחרונות. האומדן המקובל כיום הינו כ- 3%-7% מהילדים, אך מספר מחקרים מארה"ב דיווחו על שיעור של כ- 20%. בצורתה ההיפראקטיבית ההפרעה נפוצה יותר בקרב בנים, ויתכן שבנות סובלות יותר מחוסר קשב ללא היפראקטיביות, אך משום שהתנהגותן פחות מתבלטת ואינה מפריעה לסביבתן, הן מאובחנות פחות ונוטות לוותר על הישגים אקדמיים ומקצועיים. ההפרעה היא לרוב מולדת, אך האבחון הוא בד"כ בגיל בית הספר .

 • סימפטומים

  אבחון ההפרעה נעשה לרוב בגיל בית הספר. ניתן להבחין בתסמינים כבר בגיל הינקות, כאשר נראית רגישות יתר לגירויים (תינוק שמוטרד משינויי טמפרטורה, אור רעש וכד'), וכן במאפיינים כמו פעלתנות יתר וחוסר שקט מוטורי, או להיפך - רפיון וחולשה, שעות שינה מרובות והתפתחות איטית מהרגיל. מאפיין בולט בהמשך החיים הוא קושי בהתארגנות, בשמירה על סדר ובעמידה בלוחות זמנים. בעיות אלו מביאות לקשיים בהשלמת עבודות או מטלות וקושי בקיום הבטחות. בעת ביצוע מטלות שגרתיות יכול להשתנות טווח הקשב הקצר. בביצוע מטלה יוצאת דופן ומעוררת עניין, עולה יכולת הריכוז וההתמדה ומשתפרת יכולת הביצוע .

  על פי איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, ישנם תשעה תסמינים המקושרים בהפרעת קשב ADD. למרות שכמעט כולם סובלים לעיתים מהפרעות בקשב, אנשים הסובלים מ-ADHD ובעיקר מחוסר קשב (המוכר כ-ADD), יסבלו מהתסמינים בתדירות גבוהה מאוד. התסמינים עשויים להפריע בפעילות היום יומית בעבודה, עם בני המשפחה ובמצבים חברתיים.

  תשעת התסמינים הם:

  1. קושי תדיר להישאר מרוכזים במשימה בעבודה, בבית או בזמן משחק.
  2. חוסר תשומת לב לפרטים, או טעויות רשלניות בעבודה או בזמן ביצוע משימות אחרות באופן תדיר.
  3. קושי בארגון משימות או פעילויות המביא לפספוס של יעדים בעבודה, ועבודה לא מאורגנת.
  4. הדעת מוסחת בקלות.
  5. באופן תדיר לא מצליחים לעקוב אחר הוראות או נכשלים בהשלמת משימות בעבודה, במטלות בית או בפעילויות אחרות.
  6. שוכחים באופן תדיר לבצע מטלות שגרתיות כמו לשלם חשבונות, להשיב שיחת טלפון, להגיע לפגישות.
  7. נמנעים ממשימות אשר דורשות ריכוז למשך זמן ארוך כמו הכנת דוחות ומילוי תפסים.
  8. מאבדים חפצים הנחוצים להשלמת משימות או פעילויות לעיתים קרובות.
  9. נראים כלא מקשיבים, אפילו כאשר מדברים אליהם ישירות .

  מבוגרים עשויים לסבול מהבעיה, אם הם חווים בעיות חמורות או כרוניות בגלל חמישה או יותר מהתסמינים הנ"ל, וזאת במידה ואין להם הפרעה נפשית אחרת שיכולה להסביר את התסמינים, או שיש להם כמות מעטה או אין להם בכלל סימנים של היפראקטיביות (hyperactivity) או אימפולסיביות impulsivity)).

המומחים שלנו לרפואה

רפואה אסתטית
סיגלית רווה סיגלית רווה הינה מומחית לאסתטיקה ווולנס בעולם הבריאות והאנטיאייגינג
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר שמוליק יצחק אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לרפואה>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו