//

בדיקת מבחן סבילות לגלוקוז ( glucose tolerance test ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו בודקים את סבילות הנבדק לעומס גלוקוז הניתן בשתייה דרך הפה. הנבדק שותה תמיסה המכילה כמות מדודה של סוכר (בדרך כלל 75 או 100 גרם גלוקוז או על-פי משקל הגוף). לוקחים דם ושתן לבדיקת סוכר (ראה שם) לפני שתיית הגלוקוז וכל חצי שעה או שעה לאחר מכן במשך 2-3 שעות. מבצעים בדיקה זו באנשים שהאבחנה של סוכרת אצלם נמצאת בספק כשבדיקת הסוכר בצום גבולית. אין צורך לבצע בדיקה זו כדי לאבחן סוכרת בחולים שבדיקת הסוכר בדמם בצום מעל 160 מיליגרם לדציליטר.


אזהרות

סיכון:
נטילת שתן: אין סיכון. נטילת דם: שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)


הריון:
מבצעים בדיקה זו בין השבועות 24-28 להריון על מנת לאבחן סוכרת של הריון. לאשה יש סוכרת של הריון כאשר מתמלא אחד התנאים הבאים: רמת סוכר בצום מעל 95 מיליגרם לדציליטר; רמת סוכר לאחר שעה - 180 מיליגרם לדציליטר ומעלה; רמת סוכר לאחר שעתיים - 155 מיליגרם לדציליטר ומעלה, או רמת סוכר לאחר שלוש שעות - 140 מיליגרם לדציליטר ומעלה.
הנקה:
אין בעיות מיוחדות


תינוקות וילדים:
אין בעיות מיוחדות


קשישים:
אין בעיות מיוחדות


נהיגה:
אין בעיות מיוחדות


אלכוהול:
אין לשתות אלכוהול 12 שעות לפני ביצוע הבדיקה


תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:


פיענוח תוצאות

חיובי (הערכים הבאים באנשים ששתו 75 גרם גלוקוז)
יותר מ- 126 מיליגרם לדציליטר בצום
יותר מ- 200 מיליגרם לדציליטר לאחר שעה
יותר מ- 200 מיליגרם לדציליטר לאחר שעתיים

סוכרת מסוג II
סוכרת בהריון
סוכרת עקב תרופות או מחלה אחרת (כמו תסמונת קושינג)

אנשים שרמת הסוכר שלהם גבוהה מהתקין אולם נמוכה מ-126 מיליגרם לדציליטר בצום ולאחר שעתיים נעה בין 140-199 מיליגרם לדציליטר מוגדרים כאנשים עם מבחן סבילות לגלוקוז שאינו תקין (impaired glucose tolerance).

תרופות העשויות להשפיע על מבחן הסבילות לגלוקוז:
קורטיקוסטרואידים, גלולות למניעת הריון ותכשירי אסטרוגן, משתנים ממשפחת התיאזידים וסאליצילאטים עלולים לגרום לתוצאה חיובית. יש להיוועץ ברופא לגבי הפסקת התרופות יממה טרם הבדיקה.שאלות ותשובות לפי נושא מבחן סבילות לגלוקוז

ראשית, כמה מילים על אי סבילות ללקטוז. הלקטוז הוא סוכר שמורכב משתי יחידות קטנות יותר - גלקטוז וגלוקוז. האנזים שמפרק אותם נמצא ברירית המעי הדק ונקרא לקטאז. אי הסבילות ללקטוז נגרמת מחוסר באנזים זה, ועל...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!