טיפולי פוריות - מתי לעשות בדיקת DNA?

גברים הפונים למרפאות פריון עוברים לרוב בדיקת זרע שבודקת ריכוז ותנועתיות. בדיקה זו לא נותנת מענה לפגמים אפשריים ב- DNA של תא הזרע. איך מאתרים בעיות ב- DNA והאם הם משפרים את סיכויי ההצלחה?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 02/02/2014

גברים הפונים למרפאות פריון עוברים לרוב בדיקת זרע שבודקת ריכוז ותנועתיות. בדיקה זו לא נותנת מענה לפגמים העלולים להימצא ב- DNA של תא הזרע. איך מאתרים בעיות ב- DNA והאם ישתפרו סיכויי ההצלחה?


בדיקת זרע שגרתית מתייחסת לריכוז זרע, לתנועתיות ולמורפולוגיה של הזרע, אך לא נותנת מענה הולם לכל בעיות הזרע ואינה מתייחסת לפגמים עדינים בארכיטקטורת הכרומטין של הזרע (גרעין תא הזרע).


הדגש על חשיבותה של השלמות הגנטית של תא הזרע התעצם לאחרונה בעקבות הדאגה ההולכת וגדלה לסיכון להעברה של מחלות גנטיות באמצעות טכניקות העזר של הרבייה (עם דגש על הפריה חוץ גופית); זאת בגלל נזקים אפשריים ל- DNA של גרעין תא הזרע (DNA FRAGMENTATINS ), או למערך המיטוכונדריאלי (גופיפי האנרגיה) שלו, בהשפעת נזקים סביבתיים (אורח חיים, עישון, זיהום סביבתי, צריכת סמים, השמנת יתר, תרופות, מחלות וזיהומים שעלולים להיות בעלי משמעות קלינית ופרוגנוסטית לגבי הצלחת הטיפול.


מידע על DNA עשוי להעלות את שיעור ההריונות


המידע על שלמות ה- DNA עשוי לסייע בבחירת תאי זרע עם DNA ללא פגע במיוחד בעת ביצוע הפריה חוץ גופית ובמיוחד בעת ביצוע הפריה באמצעות ICSI (מיקרו מניפולציה). העלאת שיעור ההריונות באמצעות זיהוי וטיפול בבעיות אלו עשוי להקל על בעיות כלכליות, נפשיות ואישיות הנוצרות אצל הזוגות המטופלים בעקבות כישלונות חוזרים. 


כאמור, ליקויים בגנום הגברי הם סיבה מרכזית לכישלון חוזר בהפריה חוץ גופית. שיעור גבוה של נזק ל- DNA בגרעין תא הזרע יכול להיות גם אצל גברים עקרים עם פרמטרים נורמליים של הזרע (כלומר ריכוז, תנועתיות ומורפולוגיה).


משמעות הפגמים ב- DNA של תא הזרע


בדיקת ה"הלוספרם" הבוחנת את מבנה ה- DNA (הכרומטין ) של תא הזרע, וקובעת את שיעור השברים ב- DNA של הזרע (DFI- DNA FRAGMENTATIN INDEX), יכולה להצביע על ליקויים המסבירים את בעיית הפוריות והכישלון החוזר בטיפולי ההפריה.


 

פגמים שכאלו במבנה הכרומטין עלולים לגרום לחוסר יציבות של שרשראות ה- DNA דבר שעלול לגרום להעברה בלתי תקינה ומדויקת של החומר הגנטי הזכרי בעת ההפריה, יצירת עוברים פגומים עם איכות מורפולוגית ירודה, שיעור השתרשות נמוך, שיעור הריונות נמוך ושיעור הפלות גבוה.


המסקנה המתבקשת היא שחשיבותו של ה- DNA של הזרע מכרעת בעת טיפולי העזר של הפריון וההפריה החוץ גופית. זיהוי הבעיה וטיפול מתאים יאפשרו לגברים עקרים רבים להפוך לאבות, ויפחיתו את הסיכון להעברת מוטציה גנטית לצאצאים.


קיימות טכניקות לאיתור ולבחירת תאי זרע עם DNA תקין לצורך ביצוע ICSI המביאות לשיפור איכות העוברים, שיפור שיעור ההשתרשות, עליה בשיעור ההריונות וירידה בשיעור ההפלות.


המסקנה המתבקשת היא שלקראת טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית ביצוע בדיקת "הלוספרם" בנוסף לבדיקת הזרע השגרתית חיוני ביותר. 


מעבדת בנק הזרע "סופרם" היתה בין הראשונות שביצעה בדיקת "הלוספרם" והצביעה על חיוניותה וערכה הרב בטיפולי פוריות והפריה חוץ גופית.


מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית; ופרופ' שלמה משיח, מבכירי רופאי הנשים בישראל, מורם של רבים מהגינקולוגים הבכירים בארץ

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הכתמה דמית אני 21/09/2019 17:51
  • שלום, אני 8 ימים אחרי החזרה והיום שמתי לב להפרשה מעט ורודה בהירה האם תחילתו של המחזור להספיד את הסבב?

  • + הוסף תגובה
לא בהכרח פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 21/09/2019 22:56
הסבר כללי ממוצע על לוחות זמנים בטיפולי פוריות רחל 21/09/2019 16:39
  • שלום, אשמח לקבל הסבר כללי ממוצע על לוחות זמנים לטיפול פוריות עם תרופות פוריות. ע"מ שאוכל לדעת להיערך בעבודה ובכלל. יש לי תור לרופא רק בחודש הבא. באיזה שלב מתחילים עם הזריקות ההורמונליות? ביום הראשון לקבלת דימום הווסת? מתי מתחילים מעקב זקיקים ובדיקות דם ( מייד עם תחילת ההזרקות או כשבוע אחרי) וכל כמה ימים עושים מעקב כזה? לאורך איזו תקופה? הזרעה/ שאיבה עושים כשבועיים מתחילת דימום הווסת פחות או יותר ( לפי מעקב כמובן) ואז בשבועיים הנותרים של החודש בעצם ממתינים לראות אם היתה קליטה? מחזור חדש במידה וצריך מתחיל עם קבלת דימום הווסת? האם יש מעקבים/ בדיקות דם / שאיבות גם בסופי שבוע או חגים?

  • + הוסף תגובה
טיפולי ivf ושאיבה אלונה 20/09/2019 13:00
  • שלום, אני בטיפולי ivf. היום, לאחר 7 ימי הזרקת פרגבוריס 300 וביומיים האחרונים צטרוטייד, בדיקת דם אסטדינול 8600 ופרוגסטרון 2.1 האם השאיבה ממש קרובה?? יש לי גם דקפטיל בבית.. האם הערכים כבר לא גבוהים מידי?

  • + הוסף תגובה
אציין כי הפעם ללא החזרה אביבית 20/09/2019 15:36
טיפולי פוריות הסבר כללי רחל 21/09/2019 16:12
  • שלום, אשמח לקבל הסבר כללי ממוצע לטיפול פוריות עם תרופות פוריות. באיזה שלב מתחילים עם הזריקות ההורמונליות? ביום הראשון לקבלת דימום הווסת? מתי מתחילים מעקב זקיקים ובדיקות דם ( מייד עם תחילת ההזרקות או כשבוע אחרי) וכל כמה ימים עושים מעקב כזה? הזרעה/ שאיבה עודים כשבועיים מתחילת דימום הווסת פחות או יותר ( לפי מעקב כמובן) ואז בשבועיים הנותרים של החודש בעצם ממתינים לראות אם היתה קליטה? מחזור חדש במידה וצריך מתחיל עם קבלת דימום הווסת? האם יש מעקבים/ בדיקות דם / שאיבות גם בסופי שבוע או חגים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!