טיפולי פוריות - מתי לעשות בדיקת DNA?

גברים הפונים למרפאות פריון עוברים לרוב בדיקת זרע שבודקת ריכוז ותנועתיות. בדיקה זו לא נותנת מענה לפגמים אפשריים ב- DNA של תא הזרע. איך מאתרים בעיות ב- DNA והאם הם משפרים את סיכויי ההצלחה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


גברים הפונים למרפאות פריון עוברים לרוב בדיקת זרע שבודקת ריכוז ותנועתיות. בדיקה זו לא נותנת מענה לפגמים העלולים להימצא ב- DNA של תא הזרע. איך מאתרים בעיות ב- DNA והאם ישתפרו סיכויי ההצלחה?


בדיקת זרע שגרתית מתייחסת לריכוז זרע, לתנועתיות ולמורפולוגיה של הזרע, אך לא נותנת מענה הולם לכל בעיות הזרע ואינה מתייחסת לפגמים עדינים בארכיטקטורת הכרומטין של הזרע (גרעין תא הזרע).


הדגש על חשיבותה של השלמות הגנטית של תא הזרע התעצם לאחרונה בעקבות הדאגה ההולכת וגדלה לסיכון להעברה של מחלות גנטיות באמצעות טכניקות העזר של הרבייה (עם דגש על הפריה חוץ גופית); זאת בגלל נזקים אפשריים ל- DNA של גרעין תא הזרע (DNA FRAGMENTATINS ), או למערך המיטוכונדריאלי (גופיפי האנרגיה) שלו, בהשפעת נזקים סביבתיים (אורח חיים, עישון, זיהום סביבתי, צריכת סמים, השמנת יתר, תרופות, מחלות וזיהומים שעלולים להיות בעלי משמעות קלינית ופרוגנוסטית לגבי הצלחת הטיפול.


מידע על DNA עשוי להעלות את שיעור ההריונות


המידע על שלמות ה- DNA עשוי לסייע בבחירת תאי זרע עם DNA ללא פגע במיוחד בעת ביצוע הפריה חוץ גופית ובמיוחד בעת ביצוע הפריה באמצעות ICSI (מיקרו מניפולציה). העלאת שיעור ההריונות באמצעות זיהוי וטיפול בבעיות אלו עשוי להקל על בעיות כלכליות, נפשיות ואישיות הנוצרות אצל הזוגות המטופלים בעקבות כישלונות חוזרים. 


כאמור, ליקויים בגנום הגברי הם סיבה מרכזית לכישלון חוזר בהפריה חוץ גופית. שיעור גבוה של נזק ל- DNA בגרעין תא הזרע יכול להיות גם אצל גברים עקרים עם פרמטרים נורמליים של הזרע (כלומר ריכוז, תנועתיות ומורפולוגיה).


משמעות הפגמים ב- DNA של תא הזרע


בדיקת ה"הלוספרם" הבוחנת את מבנה ה- DNA (הכרומטין ) של תא הזרע, וקובעת את שיעור השברים ב- DNA של הזרע (DFI- DNA FRAGMENTATIN INDEX), יכולה להצביע על ליקויים המסבירים את בעיית הפוריות והכישלון החוזר בטיפולי ההפריה.


 

פגמים שכאלו במבנה הכרומטין עלולים לגרום לחוסר יציבות של שרשראות ה- DNA דבר שעלול לגרום להעברה בלתי תקינה ומדויקת של החומר הגנטי הזכרי בעת ההפריה, יצירת עוברים פגומים עם איכות מורפולוגית ירודה, שיעור השתרשות נמוך, שיעור הריונות נמוך ושיעור הפלות גבוה.


המסקנה המתבקשת היא שחשיבותו של ה- DNA של הזרע מכרעת בעת טיפולי העזר של הפריון וההפריה החוץ גופית. זיהוי הבעיה וטיפול מתאים יאפשרו לגברים עקרים רבים להפוך לאבות, ויפחיתו את הסיכון להעברת מוטציה גנטית לצאצאים.


קיימות טכניקות לאיתור ולבחירת תאי זרע עם DNA תקין לצורך ביצוע ICSI המביאות לשיפור איכות העוברים, שיפור שיעור ההשתרשות, עליה בשיעור ההריונות וירידה בשיעור ההפלות.


המסקנה המתבקשת היא שלקראת טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית ביצוע בדיקת "הלוספרם" בנוסף לבדיקת הזרע השגרתית חיוני ביותר. 


מעבדת בנק הזרע "סופרם" היתה בין הראשונות שביצעה בדיקת "הלוספרם" והצביעה על חיוניותה וערכה הרב בטיפולי פוריות והפריה חוץ גופית.


מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית; ופרופ' שלמה משיח, מבכירי רופאי הנשים בישראל, מורם של רבים מהגינקולוגים הבכירים בארץ

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות נוספת......................... עמנואל 27/01/2020 06:32
  • לפרופ' היקר שלום, התכתבנו והשבת לי שאנסה בהפרייה . רציתי לשמוע את דעתך על הפרייה ללא זריקות זריקות במקרה שלי כמובן, האם אתה ממליץ לי? אשמח אם תוכל לכתוב לי איך זה עובד? בעצם שהזקיק הטבעי מגיע לגודל 18 מ"מ מבצעים שאיבה? האם נותנים משהו טרם השאיבה? אם כן מה? מה הסיכוי גם להצליח בטיפול שכזה? הסיכויים קטנים לעומת עם הורמונים ? או שבמילא בגלל שיש לי רק ביצית אחת זה היינו הך. מצרפת לך שוב את שכתבתי לך קודם. אנוכי בת 40 עם בעיית רזרבה שחלתית. בגיל 37 התחלתי טיפולי פוריות מזרע תורם. 5 הזרעות עם הורמונים ללא הצלחה ו6 מחזורי ivf שבכל מחזור כזה נשאבו ביציות בודדות בלבד ולא תמיד בכלל הצליחו להפרות אותן. במחזור ה6 של ivf הריתי ( דקה לפני תרומת ביצית....). כיום יש לי ילד בן שנה מהריון שהסתיים בניתוח קיסרי עקב מצג עכוז. מזה כ3 חודשים חזרתי לטיפולי פוריות ובצעתי 2 סבבים של ivf שפעם הראשונה נשאבו 2 ביציות והופרו 2 עוברים והחזרה יום 3 בדרגה A8. בסבב האחרון נשאבה ביצית אחת שהופרתה גם כן והוחזר עובר A4 ביום 2 רירית רחם עובי 9 מ"מ. בניגוד לתוצאות טרם ההריון כעת הביציות הבודדות שנשאבות מופרות ויש עוברים יפים מה שלא היה קודם בכלל. לדעתי זה בגלל זרע התורם שהקפדתי להמשיך עם הזרע שאיתו גם הריתי. לכאורה הכל נראה טוב אך אין הריון לצערי הרב. נורא קשה לי עם ההורמונים ואני שוקלת לנסות הזרעות ללא הורמונים. חשוב לי לציין כי לאחר הסבב הראשון שבצעתי לאחר הלידה כאשר הוחזרו 2 עוברים יפים ולא נקלטו החלטתי לבצע היסטרוסקופיה. להלן התוצאה: הכל תקין למעט שניצפה פתח חצוצרה שמאלית בלבד. רציתי לשמוע דעתך על רצוני לבצע הזרעות. ברור לי הסטיסטיקות.....אך אם גם ככה נשאבת אצלי כל פעם רק ביצית אחת אז מה הטעם? הסבל של הזריקות גדול. אני לא ככ יודעת איך להמשיך מכאן. אני משתוקקת לעוד ילד ביולוגי משלי. מה היית מציע לי בבקשה? תודה על הכל

  • + הוסף תגובה
מחזור טבעי+ טיפול הורמונאלי זעיר modified natural cycle פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 27/01/2020 11:30
  • פרוטוקול זה משלב בין טיפולי הפריה במחזור טבעי וטיפול עם מינונים נמוכים של תרופות והורמונים שנועדו להפחית את האפשרות של ביוץ מוקדם (MNC = Modified Natural Cycle). בגישה פרוטוקול זה עושה שימוש עם התרופות דמעכבות ביוץ, כמו צטרוטייד או אורגלוטראן,בסמוך לפני השאיבה, כאשר הזקיק כבר בקוטר של 12-14 מ"מ או יותר. בד"כ הטיפול מבוצע תוך שילוב של תרופות מעכבות ביוץ עם הורמונים שגורמים להשראת ביוץ ומכילים מינון לא גבוה של FSH ו- LH, שמטרתם להבטיח שהזקיק ימשיך להתפתח עד השאיבה.

  • + הוסף תגובה
... אלמונית 27/01/2020 09:15
  • שלום סובלת מדחלות פוליסצטיות סבב שני של טמוקסיפן במעקב זקיקים שביצעתי אתמול 26.1.20 עובי רירית היה 9.5 נצפו זקיקים בגודל 10מ"מ בדיקת דם אסטרודיול 308 פרוגסטרון 1.9 LH 7.6 השאלה אם יש מצב שעדיין יהיה ביוץ החודש?או שכבר פיפסתי במעקב זקיקים של אתמול היתי יום 16 למחזור מה עושים הלאה?

  • + הוסף תגובה
גונאל מורן 26/01/2020 22:34
  • היי דר אני לפני שכיבה נדרשת להזריק 225 גונאל ובטעות הזרקתי 325 האם זה יכול להרוס הכל?

  • + הוסף תגובה
תיקון מורן 26/01/2020 22:41

הצטרפו לאינדקס הרופאים!