כמה רעש פוגע בשמיעה?

רעש נמצא בכל מקום. אבל כשאתם חשופים לרעש חזק מדי, אתם עלולים לפגוע בשמיעה שלכם. בפעם הבאה שתלכו להופעה או שתעמדו ליד מכונה רועשת במיוחד, חשבו על האוזניים שלכם.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/04/2014

רעש נמצא בכל מקום. אבל כשאתם חשופים לרעש חזק מדי, אתם עלולים לפגוע בשמיעה שלכם. בפעם הבאה שתלכו להופעה או שתעמדו ליד מכונה רועשת במיוחד, חשבו על האוזניים שלכם.


מהי עוצמת קול ואיך מודדים אותה?


כדי להגדיר עוצמת קול ולמדוד אותה' אנו מודדים את לחץ גל הקול על האוזן (Sound Pressure) בדציבלים. מדידה בדציבלים היא שיטה שנעשית בסקלה לוגריתמית. למשל, עצמה של 0 דציבל היא העצמה השקטה ביותר הקיימת. עצמה של 10 דציבל היא למעשה מכפלה של פי 10 משקט מוחלט. עצמה של 20 דציבל היא גדולה פי 100, ועצמה של 30 דציבל גדולה פי 1000 מ- 0 דציבל.

לכן, אם אנחנו רוצים להשוות רמה של שיחה רגילה (שהיא באזור ה- 60 דציבל), מדובר בלחץ גל קול על האוזן בעצמה הכפולה פי מיליון משקט מוחלט.


רעש שפוגע בשמיעה שלכם


האוזן שלנו רגישה לרעשים בעצמה חזקה. רעשים כאלה עלולים לפגוע בתאי שיער שקיימים באוזן הפנימית (באיבר קורטי שאחראי לשמיעה התקינה). בעקבות הפגיעה נוצר ליקוי שמיעה עצבי (סנסורי נאורלי). ליקוי כזה גורם לאבדן עצמה, בהירות הצליל ולצפצופים באוזניים (טיניטוס, טינטון). הפגיעה מורגשת יותר כאשר האדם נמצא בסביבה עם רעשי רקע או מספר אנשים שמדברים בו זמנית ואז הקושי בשמיעה בולט ומטריד במיוחד.


הנזק תלוי בעוצמת הקול ובמשך החשיפה. מקובל להניח ש- 5% מהאנשים החשופים לרעש ממושך בעצמה של 80 דציבלים במשך 8 שעות עבודה ביום יפתחו ליקוי שמיעה משמעותי. בחשיפה של 85 דציבלים, 5%-15% מהעובדים יפתחו ליקוי שמיעה, ובחשיפה של 90 דציבלים, 15%-25% מהעובדים עלולים לסבול מפגיעת שמיעה.


ברוב המדינות המתקדמות, נקבעה עצמה של 85 דציבלים כנקודה מעליה תיתכן חבלת רעש, המוכרת כתאונת עבודה. במקרים כאלו, יש לצייד את העובדים באטמים או אזניות כדי להגן על שמיעתם. 


המשמעות של כל עלייה של 3 דציבלים בעצמת הרעש מכפילה את לחץ גל הקול על האוזן, ובמצב כזה משך הזמן שמותר לחשיפה לרעש מתקצר למחצית. למשל, משך החשיפה המרבי המותר ליום עבודה הוא 85 דציבלים (בסמוך לנחשף) למשך 8 שעות, 88 דציבלים למשך 4 שעות, 91 דציבלים למשך שעתיים, 94 דציבלים למשך שעה וכן הלאה.


בהתחלה, הליקוי המתפתח הוא זמני ויכול להשתפר אם החשיפה לרעש מסתיימת, אולם בהמשך הליקוי עלול להפוך לקבוע ובלתי הפיך. 


עוצמות רעש גבוהות במקומות בילוי (כמו מועדונים, הופעות) או שמיעת מוזיקה חזקה באוזניות לאורך שעות רבות עלולים לפגוע בשמיעה. צעירים ובני נוער במיוחד חשופים לנזקים על רקע האזנה למוזיקה בעוצמות גבוהות. רעש הפוגע בכל הגוף


רעש יכול לגרום לתופעות נוספות כמו לחץ דם גבוה, מתח, עצבנות, כאבי ראש, השפעה על דרכי העיכול ועוד. כלומר הפגיעה יכולה להיות רב מערכתית. כשנחשפים לרעש בשילוב ויברציות, ההשפעה אף חמורה יותר, כך שאם אתם עובדים ליד מכונה אשר גם מרעישה וגם רוטטת, לא מספיק להגן על האוזניים אלא יש להגן על כל הגוף.


מחקרים על רעש מגלים ממצאים מטרידים


במחקר אפידמיולוגי שנעשה בארה"ב נמצא חשד לחבלת רעש בקרב 9% מהילדים מתחת לגיל 11. במחקר אחר נמצא ש- 12.5% מהילדים בגילאי 9-16 נמצאו עם ליקוי שמיעה מחבלת רעש. באיסוף נתונים באתר המוזיקה MTV נמצא כי מתוך 10,000 בני נוער, ל- 61% היה טינטון אחרי חשיפה לרעש, בקרב 45% נמצא ליקוי שמיעה זמני אחרי חשיפה לרעש, ואילו רק 14% מהם השתמשו בהגנה (כמו אטמי אוזניים). 


כמה רעש יש סביבכם?


- צעצוע מצפצף של תינוק יכול להשמיע רעש בעצמה של 80-110 דציבלים.


- קונצרט רוק - 120-140 דציבלים.


- בילוי בבר הומה – 95 דציבלים.


- הקשבה באוזניות למשך 3 שעות עלולה להוביל להפחתה זמנית של 10 דציבלים בעוצמת השמיעה.


פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רגישות לרעשים H 26/01/2020 22:47
  • שלום ד"ר, לאחרונה כשאני נמצאת ברכב וטורקים את הדלתות אני מרגישה כאב חזק באוזניים וקצת בראש. גם כשלא טורקים חזק. אשמח לדעת ממה זה נובע. נ.ב. אני די סובלת מהאוזניים במהלך חיי. תודה רבה:)

  • + הוסף תגובה
נפוח וכואב שוקי 26/01/2020 16:03
  • מתחת לאוזן השמאלית יש לי כמו כדור שהתנפח וכואב ויש איזשוהי נפיחות מסביב וכאב בכל האזור מה זה יכול להיות? דרך אגב* אני על אנטיביוטיקה אחרי דלקת ריאות ואחרי שהיה לי חום שם האנטיביוטיקה "רוקסו-רוליד" אני כבר ביום ה7 של נטילת האנטיביוטיקה אולי זה קשור ? ווירוס וכו' תודה רבה

  • + הוסף תגובה
ליחה צמיגית אחורית שלא מתנתקזת יונת 28/12/2019 02:56
  • בינואר עברתי ניתוח FESS רינוסינוסיטיס (שמאל) לאחר הניתוח היתה תחושה צמיגית אחורית נתנו לי סטרונאז לאחר זמן מסויים תחושת הצמיגיות עברה והפסקתי להשתמש בסטרונאז. באפריל עברתי הרמת סינוס ושתל והוזמנתי לעוד שני שתלים באוגוסט. ביולי היתה לי תחושת התקררות, גרגרתי מי מלח וקל גרון, הבעיה החמירה והתחילו קשיי נשימה, נמנעתי מאנטיביוטיקה בגלל שלאחר השתלת שתלים הרופא נותן לי אוגמנטין חיכיתי לאוגוסט 15 לשתלים -בזמן ההשתלה כל רגע קמתי כדי לנשום. לאחר ההשתלה לקחתי שבועיים אוגמנטין, קשיי הנשימה פחתו, אבל התחיל שיעול קשה. השתמשתי במכייחים כמעט ולא יצא ליחה תחושת אי נוחות נמוך יותר מהגרון נשמתי ונשפתי כדי להוציא ליחה שלא יצאה, מדי פעם יצא מעט כיח ירוק גם זה בקושי. שיעול נמשך. נשלחתי לרופא אף אוזן גרון בדק עם מראה בגרון שלח אותי לרופא ריאות. בצילום ריאות לא היו ממצאים פתלוגיים רופאת ריאות ביקשה שאשלח כיח למעבדה. טיפת כיח שהצליח לצאת נשלח למעבדה והתוצאה היתה חיידק הידרופילה עם רשימת אנטיביוטקיות ופטריית קנדידה. עבור החיידק הידרופילה לקחתי שבועיים ציפרודקס, היתה הפחתה מסויימת בשיעול אבל עדיין נמשך. רופאת ריאות שלחה אותי שוב לא.א.ג סיפרתי לו שלאחר שימוש בסטרונאז יוצאת לי ג'ל רק מנחיר ימין ומנחיר שמאל הכל נתקע למטה. בדק עם סיב אופטי אמר סתימה קלה, נתן רינולסט ואוטרימר ושלח אותי חזרה לריאות. רינולסט ואוטרימר לא עזרו יוצאת הפרשה רק מנחיר ימין ותחושה אחורית מעיקה משמאל. ביקשתי מרופאת משפחת סי.טי סינוסים וריאות. פענוח סינוסים שמאל: הצללה בסינוס ספנאודילי ורירית תחתונה שמאל מעובה בינונית פענוח ריאות סימנים לברונכיאקסטזיס. רופאת ריאות בטלפון המליצה על אינהלציות מלח, ובמקביל שלחה בפקס הזמנה לברונכוסקופיה ושטיפות. אינהלציות מלח מקלות מעט, ברונכוסקופיה הקלה ליום אחד, עדיין משתעלת (פחות) תחושה שיש משהו מפריע, מדגדג, מגרד, צמיגי בצד שמאל גם באחורי הנחיר השמאלי וגם בתחתית הגרון מצד שמאל, לפעמים נדמה לי שזה באיזשהו חלק נמוך מתחת למיתרי הקול בגרון בצד שמאל, ולפעמים נדמה לי שאולי זה מהריאה השמאלית. לא מצליחה להירדם בלילות, סובלת ומתענה כבר חצי שנה, הליחה הצמיגית תקועה בצד שמאל ולא משתחררת, לפעמים יוצאים רק טיפות קטנות בעזרת שיעול, לפעמים יש תחושת הקלה לזמן קצר ושוב הצמיגיות חוזרת להציק בצד השמאלי בין הריאה/גרון עמוק/וסינוס. האם הבעיה בעיבוי הרירית שמאלית תחתונה? האם משם הריאות מתמלאות? אשמח אם תוכל לכוון אותי איפה מוקד אולי מוקדי הבעיה ואיזה פתרון רפואי יש לזה? תודה

  • + הוסף תגובה
שכחתי להוסיף מחיצה סוטה מעט שמאלה יונת 28/12/2019 03:12
  • בניתוח FESS לא יישרו את המחיצה לבקשתי, אלא אם זה יפריע לניתוח/ניקוי האלרגיה שהצטברה בסינוסים. האם מוקד הבעיה של הצמיגיות בצד שמאל תחתון שלא משתחררת כבר חצי שנה קשור לעיבוי הרירית ולסטיית המחיצה וזאת למרות אינהלציות מלח, למרות ברונכוסקופיה ושטיפות ומכייחים, למרות כל מיני תמציות, שמנים ואבקות טבעיות והאם משם נובעת סימני הברונכואקסטזיה בריאות? עד לפני חצי שנה לא היתה שום בעיה משמעותית בריאות. אשמח לעצה, הכוונה ועזרה. תודה

  • + הוסף תגובה
היי אני 25/01/2020 17:12
ציניות לשמה יונת 26/01/2020 05:33
הפורום לא פעיל. מני 26/01/2020 11:53

הצטרפו לאינדקס הרופאים!