כיצד להקל על עצירות כרונית?

עצירות פוגעת לא רק באיכות החיים, אלא עלולה גם לגרום לסיבוכים כמחלות מעיים, בקע ובעיות נוספות. אך מתי עצירות מהווה בעיה חולפת, ומתי היא נחשבת כמקור לדאגה, מה גורם לה וכיצד ניתן לטפל בה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


עצירות פוגעת לא רק באיכות החיים, אלא עלולה גם לגרום לסיבוכים כמחלות מעיים, בקע ובעיות נוספות.  אך מתי עצירות מהווה בעיה חולפת, ומתי היא נחשבת כמקור לדאגה, מה גורם לה וכיצד ניתן לטפל בה?


עצירות נחשבת למצב בו תדירות היציאות נמוכה, קשה לרוקן את המעיים ויש צורך במאמץ או כשהיציאות קשות או קטנות. עצירות עלולה להיות מלווה בכאבים ונפיחות בבטן, תחושה של התרוקנות לא מלאה, לחץ וכאב בפי הטבעת עקב המאמץ הדרוש להתרוקנות. עם זאת, היות ו-90% מהאנשים בעולם המערבי מדווחים על תנועת מעיים שמתרחשת בין שלוש פעמים ביום לשלוש פעמים בשבוע, קשה להגדיר מה הוא המצב הסדיר. כלומר, לא כל הרעה בתדירות התרוקנות המעיים מוגדרת כעצירות כרונית.


על פי ההגדרה הרפואית, עצירות כרונית מאובחנת כאשר מטופל מדווח על לפחות שתיים מהתופעות הבאות במשך שלושה חודשים ברציפות:


·  פחות משלוש יציאות בשבוע

·  יציאה קשה או גושית

·  לפחות ברבע מהיציאות נדרש להפעיל מאמץ

·  תחושת התרוקנות לא מלאה או תחושה של חסימה

·  צורך בעזרה ידנית לשם התרוקנות


עצירות היא תופעה שכיחה, שפוגעת בכ-25% מהאוכלוסייה בתקופה מסוימת בחיים. היא נפוצה יותר בקרב מבוגרים, משום שכוח שרירי המעיים נחלש עם הגיל ומשום שהם נוטים ליטול יותר תרופות, שלחלקן יש תופעות לוואי של עצירות.


כמו כן, עצירות מופיעה יותר בקרב נשים, במיוחד מעל גיל 50, על רקע החלשות של שרירי חלל הבטן והאגן, תת-פעילות של המעי ולעיתים גם עקב ירידה מהירה במשקל.


מה הם הגורמים לעצירות?


הגורמים לעצירות רבים ומגוונים: החל מסיבות כמו אורח חיים יושבני, תזונה דלה בסיבים וחוסר בנוזלים וכלה בגורמים שקשורים לתפקוד הגוף כמו הריון, מחלות הפוגעות במעיים, בעיות בבלוטת התריס, אי ספיקת כליות ופגיעות בעמוד השדרה. גם תרופות שונות עלולות לגרום לתופעות לוואי של עצירות.


סיבוכים אפשריים


בנוסף לאי נוחות במערכת העיכול והמחשבות הבלתי פוסקות סביב הבעיה, עצירות כרונית עלולה לגרום גם לסיבוכים. עצירות כרונית מעלה סיכון למחלות מעיים בכלל ולסרטן מעי הגס בפרט. מאמץ בשירותים עלול לגרום לטחורים, פיסורה, בקע (הרניה) ואף צניחת רחם או רקטום בגלל לחץ חזק מדי והחלשות אפשרית של השרירים באזור.


איך ניתן למנוע עצירות?


תזונה נכונה ושינוי הרגלים עשוי לעזור לגוף לשפר את תהליך העיכול, להתניע את קצב פעילות המעיים ולמנוע את העצירות:


·  שנו את הרכב הארוחות שלכם. אכלו ארוחת בוקר גדולה ומלאת חלבונים, ארוחת צהריים בגודל בינוני וארוחת ערב קטנה. חילוף החומרים נעשה איטי יותר במהלך היום, כך שתזונה כזו תקל על המעיים שלכם. בין הארוחות אכלו חטיפים בריאים כמו אגוזים ופירות יבשים, כדי לא להגיע לארוחות רעבים מאוד ולא לאכול כמויות גדולות בבת אחת. כשסיימתם את מנת המזון שמזגתם לצלחת המתינו  20 דקות לפני שתחליטו אם לקחת מנה נוספת. זה הזמן שלוקח לבטן שלכם לאותת למוח שהיא מלאה.בעולם המערבי מדווחים על תנועת מעיים בין שלוש פעמים ביום לשלוש פעמים בשבוע·  החליפו את הקפה והתה שלכם בתה ירוק, מעבר לאיכויותיו כמגביר חילוף חומרים תה ירוק מכיל נוגדי חמצון ומעודד את הכבד לייצר אנזימים שנלחמים בתאים סרטניים. משקאות חמים באופן כללי מגרים את המעיים לעבוד ולכן עוזרים בתהליך העיכול.


·  שתייה של לפחות 8-10 כוסות מים ביום חשובה מאוד לגוף כדי לעזור לחילוף החומרים ולעיכול המזון.


·  הפחיתו בכמות הקמח הלבן, עוגות וסוכר והוסיפו לעומת זאת לתפריט אשכוליות שהינן עשירות בסיבים תזונתיים ושזיפים ומיץ שזיפים שיכולים לעזור לעיכול.


·  אימוני ספורט קבועים טובים למערכת העיכול ואף יביאו להורדה ברמות הסטרס.


·  הרגילו את הגוף לשעות קבועות של הליכה לשירותים. הזמן הטוב ביותר יהיה כשעה לאחר ארוחת הבוקר. 


מעבר לשינויים בהרכב המזון ואורח החיים, הרופאים ממליצים לצרוך 25 גרם סיבים תזונתיים כמו סובין ופסיליום, מהמזון או כתוספת. במקרה של מעיים צרים או היסטוריה של ניתוחי מעיים רצוי להיוועץ ברופא מומחה לפני צריכת סיבים מוגברת.


לעיתים, כשלא ניתן למנוע עצירות או להקל על התחושות הלא נעימות באמצעות שינויים בתזונה או באורח החיים, צריך להשתמש בתרופות. קיימים כמה סוגי תרופות:


נרות גליצרין או חוקן חד-פעמי – מיועדים להקלה מידית של עצירות.


תרופות משלשלות, בצורת כדורים או תה, שגורמות להפעלה חזקה של שרירי המעיים. לא רק שתרופות אלה אינן מרפאות את הבעיה, הן אף עלולות לגרום לכאב בטן או להוביל להתרגלות ולמעי עצל בשימוש ממושך.


תרופות שמסדירות את תנועתיות המעי, כמו "רזולור", המווסתת את תנועת השרירים הגדולים במעיים ומחזיר אותה לקצב הטבעי התקין שלה.


לחצו כאן למידע נוסף מצוות רפואי בנושא עצירות פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרפסי רבים אוראל 23/08/2013 19:26
 • שלום רב, מזה כשנה אני סובל מגרפסים ללא הפסקה וצרבות, פניתי מספר פעמים לרופאת משפחה, קיבלתי ממנה טיפול לצרבת (כדורי אומפרדקס) בנוסף פניתי לגסטרואנתרולוג, שהמליץ על בדיקת גסטרוסקופיה. בבדיקה נתגלו שני ממצאים: 1.יש לי בקע סערפתי גולש 2.קיימת דלקת בוושט התחתונה ההגסטרואנטרולוג נתן טיפול כדורי נקסיום 40 מ"ג וקבענו תור לביקורת שכולל בדיקת גסטרוסקופיה, בבדיקה החוזרת נתגלה שאני סובל מתסומנת ברט, אני כרגע מטופל באומפרדקס 20mg פעמיים ביום, אך הגרפסים לא חולפים, אני אציין שאנני סובל מתחושת הצרבות יותר. לבעיית הגרפסים גם רופאת המשפחה וגם הגסטרונאטרולוג לא הציעו פתרון, אך זו בעייה מציקה ובהחלט לא נעים לשבת בחברת אנשים שכל כמה דקות יש גרפסים. תודה מראש על כל פתרון

 • + הוסף תגובה
גרפסים רבים ד"ר יורם רוזנבך 23/08/2013 19:50
 • הגרפסים נובעים מבליעת אויר מופרזת. בליעת אויר מופרזת נגרמת ע״י שורה ארוכה של גורמים. הגורם העיקרי לבליעת אויר מופרזת הוא הגורם הרגשי. קיימות הוכחות לכך שמצבי מתח גורמים לעיתים קרובות לבליעת אויר מופרזת. האוויר נאגר בקיבה לרוב אינו יוצא בקלות כלפי מעלה מכיון שבמעבר וושט קיבה קיים שסתום חד-כיווני.מכיון שקיים אצלך בקע סרעפתי גולש - פעולת השסתום מתבטלת והאויר שנאגר בקיבה יוצא בקלות כלפי מעלה בצורת גרפס. יתכן שטיפול באפיק הרגשי או בביופידבק במצב שלך יפחית את בליעת באויר המופרזת ובכך ימנע את תופעת הגרפסים.

 • + הוסף תגובה
גרפסים ללא הפסקה אמי 22/05/2020 21:48
 • אני סובלת מהבעיה בצורה הכי חמורה וקשה של גרפסים 24/7 כבר 5 שנים אף רופא עד היום לא ידע להתמודד ואף כולם היו המומים מהתופעה במקרה פגשתי אדם שסבל מהתופעה ואמר לי על הנקסיום והחלטתי אחרי מיליון ניסינות והצעות לאורך השנים לפתרון הבעיה וללא הצלחה, לוקחת את הנקסיום באופן תמידי בין 2-3 כדורים ביום והתופעה התגצדה בצורה משמעותית וזה הכדור הכי חזק שהשפחע עד היום לתופעה , חש לציין שלקחתי כמה וכמה כדורים כולל אומפרדקס כלום לא עזר ורק הנקסיום הפחית את התופעה כמעט ב40 % שזה משמעותית בפרט במצבי. בהצלחה ורפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
גרעפסים (גיהוקים) רונן 26/05/2020 15:21
 • ממליץ לך לפנות לטיפולים ברפואת צמחים סינית. עם אבחנה וטיפול נכונים יש תוצאות טובות מאד.

 • + הוסף תגובה
גסטרו (נפיחה) יען 30/04/2020 09:35
 • שלום אני בן 58 ומזה מספר שנים יש לי נפיחות (נודים)ולא מעט, במשך רוב שעות היום. רציתי לדעת מה הגורם לכך וכיצד ניתן למגר זאת?

 • + הוסף תגובה
אבן צואה- כואב דחוף 29/04/2020 10:44
 • אני בת 22, סובלת כבר שנים מעצירויות (לפעמים שבוע בלי יציאה), מה שאובחן כמעי רגיז. עברתי קולונוסקופיה שיצאה תקינה לפני שנה. בחצי השנה האחרונה אני מרגישה אבן בחלק האחרון של המעי הגס, באזור פי הטבעת. במשך כמה חודשים שלשלתי "מסביב", ירדתי במשקל, ואני מרגישה כאב ולחץ כשאני מתיישבת. חשוב לציין שאני עושה ספורט, אוכלת בצורה מותאמת לאחר שנים של כאבים, וניתן לי גם אבילאק שאני לא לוקחת בצורה סדירה מאז שהתחילו השלשולים. אני לא מרגישה התרוקנות מלאה לאחר היציאות, אני עייפה והבטן שלי נפוחה. לפעמים אני מרגישה שמשהו חוסם את היציאה הרגילה. המצב מאוד מתסכל וכואב, ולא משתפר גם אחרי חצי שנה. מה עליי לעשות? אני מיואשת לגמרי.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!